Jiz od chvile, kdy Sony Ericsson predstavil svuj prvni telefon s integrovanym GPS modulem se uzivatele snazi vyresit otazku, jak telefon s integrovanym GPS modulem, ktery ale nedisponuje otevrenym operacnim systemem (zapomente tedy na ruzne TomTom, Garminy a podobne...), co nejlepe vyuzit pro automobilovou navigaci. Sony Ericsson sam dlouhou dobu preferoval aplikaci Wayfinder Navigator, tu ale v poslednich modelech odlozil do supliku a nove se setkavame s aplikaci WisePilot. Zpracovani aplikace je vyborne, najdeme ale take dost veci, ktere od casteho pouzivani mohou odradit.
Menu aplikace je velmi prehledne a je rozdelene do peti zalozek - Find, Favourites, Show map, More a Settings. Ackoliv vetsina z vas jednotlivym nazvum jiste porozumela, mozna se ptate, proc je pisu anglicky a nikoliv cesky. Jde o to, ze aplikace WisePilot bohuzel neni lokalizovana do cestiny, coz pro mladsi uzivatele nepredstavuje zadny problem, nekterym lidem ale z toho mohou vzniknout neprijemnosti, ktere mohou vest az k zamezeni moznosti vyuzivat tuto povedenou aplikaci. Vzhledem k tomu, ze lokalizace Java aplikace je celkem jednoducha vec, ktera ani v amaterskych podminkach nezabere prilis mnoho casu nechapu, ze si s tim autori nedali zadnou praci. Pojdme ale pekne postupne, jako prvni je na rade polozka Find, tedy hledat, jeji funkce tedy neni treba prilis osvetlovat. Hledat muzete spoustu veci, aÂť jiz veci pobliz vasi polohy, pripadne osoby, body zajmu, zemepisne souradnice a dalsi.


Vse je velmi jednoduche, rychle a prehledne. Pravdepodobne nejcasteji budete vyuzivat vyhledavani bodu zajmu, kde se nachazi obchody, restaurace, zajimava mista, lekarny a doktori a mnoho dalsich podobnych kategorii. Databaze jako takova ale samozrejme zdaleka nezahrnuje vsechny objekty, takze ackoliv ve vesnici, kde bydlim, mame celkem 6 hostincu a restauraci, do databaze aplikace WisePilot neni zarazena ani jedina a pokud se chcete najist, WisePilot vas pozene do jine vesnice. Dalsi zalozkou jsou oblibena mista, take zde je podle me vse jasne jiz z nazvu. Pokud se na nejake misto casto vracite, muzete si jej pridat do tohoto seznamu a nemusite jej (casto slozite) vyhledavat. Sam ale zatim oblibena mista nepouzivam, neb jsem navstivil minimum mist, treba se to ale v budoucnu zmeni.

Dalsi nabidka patri mezi ty nejzajimavejsi, minimalne pokud moc nebudete vyuzivat autonavigaci. Muzete si zde totiz bez omezeni prohlizet a priblizovat jakekoliv mapy. Prohlizeni je ale celkem dost narocne na datove prenosy, narozdil od znamych Google Maps si navic musite vystacit s jedinym typem mapy. Co se mi dost libi je moznost zobrazeni aktualni polohy na mape, aplikace si sama zjisti vase zemepisne souradnice a brzy se muzete podivat, kde se nachazite. Prohlizeni mapy je uzitecna vec, trochu me ale mrzi kvalita mapovych podkladu, ktera rozhodne neni na jednicku. Volne dostupne Google mapy toho zvladnou za stejne penize podstatne vic. Nechybi ani funkce pro sledovani vasi trasy, ta me ale prilis nezaujala a chybi ji jakekoliv vetsi moznosti nastaveni. Pokud neco mohu pochvalit, pak to jsou jednoznacne moznosti nastaveni, ktere jsou velmi obsahle a podrobne, az jsem se obcas divil. Situace s nastavenim u aplikace WisePilot mi ale prijde celkem podobna situaci, kdy ma fotoaparat siroke moznosti nastaveni, ale chybi mu autofocus - muzete nastavit vse podle sebe, ale kdyz jsou zakladni vlastnosti slabe, vysledek ani po sebelepsi korekci vyborny nebude. Pokud se mi tedy neco libilo bez vyhrad, byla to predpoved pocasi.


Pred mnoha mesici, kdyz u me byl na navsteve jeden znamy z naseho diskuzniho fora (jmenovite 3m3) me na jeho XPERII zaujala aplikace na predpoved pocasi, ktera pomoci integrovaneho GPS modulu zjistila vase souradnice a nasledne vam nabidla predpoved pocasi presne pro to misto, na kterem se aktualne nachazite. Fixace polohy i zjisteni predpovedi probihalo automaticky a tato funkce se mi moc libi. O to vetsi radost mam z toho, ze jsem ji v podobne podobe (a predevsim nemenene funkcnosti) nalezl take u aplikace WisePilot, je tedy dostupna pro vsechny hloupe Sony Ericssony s integrovanym GPS modulem. Nejvice se mi libi, ze stejne jako u X1 se nemusi nic nikde slozite nastavovat. Zkratka jen kliknete na zjisteni polohy, telefon si vas zameri pomoci integrovaneho GPS modulu a nabidne vam odpovidajici data. Libi se mi, ze dostanete velmi podrobnou predpoved pocasi na nasledujicich 24 hodin plus prehled o pocasi na nasledujici dny. Za tuto funkci autory aplikace velmi chvalim.
Prohlizeni mapy, predpoved pocasi, hledani nejblizsich bodu zajmu a mnoho dalsich drobnosti jsou funkce velmi prijemne, nicmene u aplikace primarne zamerene na navigaci je nejdulezitejsi funkci samozrejme prave ona, proto se ve zbytku clanku zamerime predevsim na ni. Predesilam, ze jsem vyzkousel jiz celkem mnoho ruznych navigaci, pocinaje jednoucelovymi zarizenimi a konce predchudcem aplikace WisePilot - Wayfinder Navigatorem, ktery jste mohli najit ve zkusebni verzi ve vetsine starsich telefonu Sony Ericsson s integrovanym GPS modulem. Jelikoz aplikace WisePilot nahrazuje prave naposledy zmineny Wayfinder, budu srovnavat predevsim s nim, obcas ale jej ale srovnam take s programy pro chytre telefony (sam preferuji TomToma, do prirody pak samozrejme Garmin a nebo take TrekBuddy). Jeste nez se podivame na samotnou navigaci se pojdme podivat na ceny, ktere autori nastavili. Po instalaci aplikace a nasledne registraci na internetu mate moznost 5 dni vyuzivat navigaci zdarma, pote jiz je treba vyrobci zaplatit. Jak si muzete prohlednout na nize uvedenem obrazku, ceny nejsou nejnizsi a navic musite kazdy rok platit znovu. Pokud planujete vyuzivat autonavigaci relativne casto, WisePilot se vam nevyplati, investujte do jednoucelove (a mnohem kvalitnejsi) navigace. Nesmime zapominat take na to, ze krome platby za samotnou aplikace je treba pricist k nakladum take prenesena data, za ktera zaplatite svemu operatorovi. Porizeni licence tedy dobre zvazte, nyni uz ale k samotnemu programu.

Aplikace WisePilot funguje jedine online, coz znamena, ze pri jejim pouzivani se neobejdete bez aktivnich datovych prenosu. Pres internet se stahuji mapy i nasledne probiha samotna navigace. Toto reseni ma samozrejme jiste vyhody - mapy nezabiraji zbytecne misto v telefonu, navic je mate stale aktualni, prevazuji ale spise nevyhody, mezi ktere patri napriklad prakticky nepouzitelnost v zahranici a nutnost byt v dosahu mobilni site. Stale tedy cekame na kvalitni offline navigaci pro telefony bez otevreneho operacniho systemu (a pokud by se objevila, byl bych za ni ochotny patricne zaplatit). Aktivoval jsem si petidenni zkusebni obdobi a vyrazil navigaci testovat. Prvnim nedostatkem je absence ceskych hlasovych povelu - aplikace je kompletne v anglictine (o cemz uz jsem se zminil) a stejne to je i v pripade hlasovych povelu, take ty v nasem rodnem jazyce od dnes testovane aplikace neuslysite. Da se na to zvyknout, ale rozhodne to neni dobre reseni a navic anglictine ne kazdy vladne. Povely v anglictine bych prezil, vadi mi ale i jine veci. Predevsim kvalita mapovych podkladu (dodava Navteq) me zdaleka neuspokojila, mapy jsou plne chyb a nepresnosti a to jsem je testoval jen v miste sveho bydliste.


Jako prujezdne a obycejne cesty jsou zde vedeny napriklad komunikace v blizkosti zdroje pitne vody, kam maji auta zakazano jezdit (to navic pomijim fakt, ze silnici prehrazuje asi metrovy prikop). Podobne se jako normalni silnice jevi i komunikace vedouci skrze mistni vodarenske stanici (ktera je oplocena a dirou v plote sice projde clovek, auto ale asi takove stesti mit nebude). Nevadi, nejake mouchy se daji prezit a vydal jsem se do mesta k nechal se navigovat k nejblizsimu nakupnimu centru. Adresu mela aplikace ulozenou v databazi, takze jsem necekal zadne problemy. WisePilot me navedl cca 50 metru od nakupniho centra, ale s jednim hackem - ja s autem jsem byl na dalnici, zatimco nakupni centrum za polem... Že bych auto nechal na hodinku na dalnici a odskocil si pres pole nakoupit? velka vytka a vystraha pro autory aplikace a mapovych podkladu, tady to chce vyrazne zapracovat. Parkrat jsem zkusil take spatne odbocit ve meste a cekal jsem, jak si navigace povede s prepocitanim trasy. To bohuzel neni nejrychlejsi, takze v dobe, kdy aplikace trasu prepocitala a mel jsem odbocit, jsem uz danou odbocku minul a pocitalo se znova... Je to zvlastni, kdyz samotne vyhledani trasy je velmi rychle, prepocitani trasy je mnohem pomalejsi. Moznosti nastaveni jsou naopak dostatecne a vyhovuje mi i moznost prepnuti navigace do nocnich barev, kdy je displej pro ridice mene rusivy. Abych nejak navigaci shrnul - pouzivat se da, ale spokojeni s ni budete jen stezi. Neprilis vyhodna cena, slabe mapove podklady, absence ceskych povelu a obcas pomalejsi reakce, to jsou jen nektere z duvodu, proc se vyplati poridit spise jednoucelovou automobilovou navigaci. Škoda...

Ackoliv jsem v dnesnim clanku nalezl a popsal mnozstvi veci, ktere jsou v aplikaci WisePilot zpracovane nedokonale (pripadne nesouvisi primo s aplikaci, ale vazou se k ni, prikladem muze byt kvalita mapovych podkladu, coz aplikace sama o sobe neovlivni), zmena od Wayfinderu je velmi prijemna a uzivatele na ni celkem vydelali. Pribylo par zajimavych funkci, ktere jsem se snazil co nejvice popsat (a pevne verim, ze se mi to aspon trochu podarilo) a ovladani jako takove je velmi prijemne, ackoliv ne vzdy jednoduche a primocare. Velmi se mi libi take moderni vzhled aplikace, ktery mnohem vice koresponduje s novymi modely Sony Ericsson. to, ze vyrobce opustil Wayfinder, tedy jedine chvalim a je jen dobre, ze si aplikaci WisePilot mohou nainstalovat take majitele starsich telefonu. Krome modelu W995 (ktery nyni vlastnim a na kterem jsem aplikaci testoval), jsem ji zkousel i na svem puvodnim Cybershotu C702 a take zde funguje bez nejmensich problemu. Jedinym problemem tak zustava fakt, ze bez neomezeneho datoveho pausalu aplikaci moc nevyuzijete, respektive vas to muze stat balik penez. Pokud ale neomezena data mate, je aplikace WisePilot skvelym doplnkem, ktery vyrazne rozsiri moznosti vaseho telefonu v mnoha ohledech. Zvladne spoustu veci, kvalitni navigaci od ni ale necekejte. vyjde vas na mnoho penez a kvalita neni valna, vyuzivejte radeji pouze funkce, ktere jsou k dispozici zdarma. Ani pak ale od aplikace WisePilot necekejte zazraky, hlavni inovaci je povedeny vzhled, funkce ale aplikace zaostava.

|
|
. Autor: petr.eugel Datum: 2010-02-09 14:19:14 Tak nevim. Na P1, mi Wayfinder fungoval k totalni spokojenosti. Ale jen do te chvile, nez to SE prestal podporovat, ja moh zahodit licenci. Protoze nic neslo aktuaizovat. A proc se tady vubec pise o navigaci, ktera je online, vdyt pokud prejedu hrinice jsem hotove. Lepsi by bylo asi, od novinaru, tyhle veci ignorovat. Kdyz se o tom nepise tak i zajem klesa. Ano Wayfinder se musel take aktualizovat pres net, ale tech par korun do toho slo vrazit i v roamingu. A pokud se na dalnici pree mnou zrovna neco nepodelalo, tak i den stara aktualizace stacila na projeti EU. | . Autor: spratek Datum: 2010-01-12 14:29:02 ale je to furt ON line. Takze skoro o nicem. Navic je to zase jen demo. Kdyby se uz naucili cpat do fonu plne verze softwaru. | Autor: Joza Datum: 2010-01-11 01:27:57 Ano, to se zlepsilo, ale nejde to na vrub aplikace, ale hardwaru... Pokud vyjde cas, zkusim udelat nejaky test integrovanych GPS modulu, pocinaje C702, pres C905 a W995 az po treba soucasne modely Yari a Aino | Autor: miva Datum: 2010-01-10 21:55:42 Ta rychlost je vicemene i bolest Wayfindra ale rozhodne co se zlepsilo u novejsich typu jako je prave W995 oproti napr. C905 je rychlost nalezeni a stabilizace signalu GPS. |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |