" />
Ovládání dotykem dnes a zítra - srovnání Satia s X10 | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pátek, 11. prosinec 2009
Poslední dobou stále více převažuje ovládání mobilního telefonu výhradně dotykem. Důkazem jsou také poslední modely od společnosti Sony Ericsson - Satio, které se před několika málo týdny dostalo oficiálně na náš trh a které je prvním Sony Ericssonem s operačním systémem Symbian S60, a také model X10, který byl teprve nedávno představený a naopak se stane vůbec prvním Sony Ericssonem s operačním systémem Google Android. Pokud vás zajímají oba telefony a chcete vědět, co který nabízí a kde má kdo silné stránky, je právě pro vás určen dnešní článek. Nechybí ani čtyřicet společných fotografií Satia s X10, takže se máte na co těšit.
10~84.JPG 15~71.JPG 16~67.JPG 19~55.JPG 27~48.JPG


Oba telefony pak mají společné to, že nedisponují hardwarovou klávesnicí, vkládání textu je řešeno výhradně skrze dotykový displej. Jelikož se mi doma objevily oba tyto telefony současně, položil jsem je vedle sebe, nafotil je a přidal své zkušenosti s oběma. Zajímavé setkání, na které hned tak nezapomenu. Oba přístroje jsou si v mnoha směrech velmi podobné, přesto je ale každý úplně jiný. Také osud obou telefonů se zatím vyvíjí odlišně, co se tedy k této dvojici telefonů dá říct? Je toho mnoho a předpokládám, že zdaleka ne každý bude s mými názory souhlasit. Na všem, co v článku napíši, si ale trvám, zatímco Sony Ericsson XPERIA X10 je znamením budoucnosti a jednoznačně velkého pokroku mezi mobilními telefony, v současné době již prodávané Satio odsoudili konkurenti z řad jiných výrobců mobilních telefonů téměř do role komparsu, Sony Ericsson jej totiž zdaleka nedotáhl k dokonalosti, což by se na takto drahý telefon rozhodně slušelo. Je-li tedy model X10 symbolem změny v politice Sony Ericssonu, pak můžeme Satio s klidným a čistým svědomím nazvat přešlapem na místě předchozího vedení společnosti, takže i když telefon na první dojem vypadá povedeně, disponuje spoustou drobných chybiček a ve srovnání s konkurencí neobstojí.

10~84.JPG 12~72.JPG 13~73.JPG 14~69.JPG 15~71.JPG
16~67.JPG 17~59.JPG 19~55.JPG 1~90.JPG 20~60.JPG

V první části bych se rád zaměřil na vzhled a hardware telefon, v následujícím odstavci se pak zevrubně podíváme na operační systémy obou Sony Ericssonů. Ačkoliv v číslech není rozdíl příliš patrný, v reálu vypadá XPERIA X10 výrazně větší, než model Satio a to i přesto, že ani Satio není s rozměry 112 x 55 x 13 milimetrů a hmotností 126 gramů žádné ořezávátko. První telefon Sony Ericsson s operačním systémem Google Android je ale se svými rozměry 119 x 63 x 13 milimetrů, stejně tak jako s hmotností 135 gramů o chloupek větší a těžší. Tady musím podotknout, že mít současně u sebe Satio a X10 je skutečným zážitkem a focení obou telefonů jsem si přes nepříznivé podmínky vyloženě užíval (dokonce jsem začal uvažovat i o novém fotoaparátu jen proto, abych oba telefony mohl nafotit natolik kvalitně, abych vám skrze fotografie jejich společnou krásu mohl zprostředkovat). První veliký rozdíl nalezneme u displeje. Ne že by Sony Ericsson Satio měl kdovíjak malý displej, ale vedle modelu X10 působí skutečně malým dojmem a především jeho celková plocha (stejně tak jako rozlišení) je citelně nižší, než u X10. Drobnou náplastí pro model Satio může být počet barev, které dokáže zobrazit, ale buďme úpřimní - dokážete rozlišit alespoň těch 262 000 barev, které nabízí X10? O 16 milionech barev u modelu Satio nemluvě. Oba telefony mají pod displejem k dispozici právě trojici tlačítek, výrazně pohodlnější a vzhledově povedenější se mi ale jeví ty u novinky, tedy modelu X10. Kvalita zpracování je u obou telefonů příkladná, tady nemám co vytknout ani jednomu z testovaných telefonů. Také s ovládacími tlačítky na bocích přístrojů se mi pracovalo pohodlně, tady je ale v drobné výhodě model Satio, u kterého jsem je častěji používal. Pro Satio hovoří také kvalitní krytka na zádech telefonu, tím ale jeho výhody končí. V otázce procesoru nebo například kapacity baterie není co řešit, v těchto směrech Satio doplácí na svou nedotaženost, model X10 je v tomto směru krokem do budoucna.

21~55.JPG 22~52.JPG 23~53.JPG 24~50.JPG 26~43.JPG
27~48.JPG 28~45.JPG 29~36.JPG 30~36.JPG 31~40.JPG

Obrovským rozdílem je samozřejmě použitý operační systém, ten ale rozdíly mezi oběma telefony dále prohlubuje. ačkoliv jsem nikdy neměl možnost delší dobu testovat žádné zařízení s operačním systémem Google Android, i krátké seznámení s modelem X10 mě přesvědčilo o tom, že tento operační systém má budoucnost. Naopak několik týdnů pokusů o sžití s modelem Satio mě utvrdilo v názoru, že nechápu, jak můžou být telefony společnosti Nokia nejprodávanější na světě, když její operační systém naprosto postrádá jakoukoliv logiku ovládání. Možná mě někdo napadne ze zaujatosti, ale za rozdíly v kvalitě operačního systému si stojím a tento rozdíl je celkem propastný. Následující věty jsou především mým subjektivním názorem, někdo jiný může celou situaci vnímat jinak a pokud mě dokáže někdo přesvědčit o tom, že se mýlím, rád si jeho názory vyslechnu. Možnosti úprav a přizpůsobení jsou u Symbianu velmi omezené, ačkoliv se systém snaží působit přehledným dojmem, tak tomu tak není a mnoho věcí naleznete ukrytých na místech, kde byste je rozhodně nečekali. Až do současné doby jsem nepochopil, proč se v nejvyšším úrovních menu potvrzuje vše jediným klepnutím na ikony, zatímco hlouběji v podnabídkách jsou vždy potřeba klepnutí dvě. Uživatel musí pořád pamatovat na to, kde v menu se zrovna pohybuje, aby věděl, kolikrát na co kliknout aby se provedla akce, kterou od telefonu žádá. Naproti tomu je sice Google Android relativně mladý operační systém, velmi rychle se ale vyvíjí a čeká jej slibná budoucnost. Navíc se tváří velmi jednoduše a přímočaře, což rozhodně oceňuji a také nabídky aplikací na něj je stále lepší. Velmi těžko se zde popisují subjektivní dojmy, ale z dotykového Symbianu mám zkrátka pocit, že vývojáři Nokie nutně potřebovali udělat dotekovou verzi Symbianu, aby nezaostali za ostatními výrobci a zachytili trend dotykových telefonů. Operační systém od Googlu je naproti tommu od základů vyvíjen s jasným cílem být kvalitním a přístupným pro uživatele a je to na něm znát. Logikou ovládání je také Symbian UIQ3 vyvinutý už před lety na vyšší úrovni, než současná dotekový verze Symbianu od Nokie.

32~38.JPG 33~37.JPG 34~30.JPG 35~36.JPG 36~33.JPG
37~32.JPG 38~33.JPG 39~32.JPG 3~87.JPG 40~34.JPG

Z článku by mohlo vyplynout, že se ze mě stal jednoznačný odpůrce Sony Ericssonu Satio, ale není tomu tak. Sám jsem se na Satio těšil už od chvíle, kdy Sony Ericsson představil koncept Idou a v době, kdy jsem měl možnost testovat prototyp Satia jsem z něj byl velmi nadšený, jelikož jsem čekal, že výrobce dotáhne telefon dokonce a nasadí co možná nejpříznivější cenu. Mezitím jsem ale do rukou dostal také  Samsung i8910 HD a lesk a výbava Satia se postupně začala vytrácet. Aby totiž telefon uspěl na dnešním přesyceném trhu, musí být nejen lepší, než jiné telefony z vlastní stáje, ale především lepší, než konkurence jiných výrobců mobilních telefonů. A tady jsem po několika týdnech zjistil, že Sony Ericsson Satio bohužel tvrdě narazilo na konkurenci, se kterou si jen těžko poradí. Vše navíc korunoval Sony Ericsson představením modelu X10, který je prostě mnohem dál, než současné Satio a který zde nebude za až tak dlouhou dobu, navíc bude stát podobné peníze co současné Satio. Pokud oba dva telefony položíme současně vedle sebe (což jsem za dobu testování mnohokrát udělal) zjistíme, že Satio se vedle X10 nechytá ani po stránce vzhledu, o hardwaru nebo operačním systému nemluvě.

Konkurence ve vlastních řadách tak ze Satia v současné době dělá velmi drahou nedodělanou stylovku, kterou si příliš mnoho uživatelů nekoupí. Pokud k tomu přičteme fakt, že ani operační systém od Nokie zdaleka neprochází takovým vývojem, jako současný Google Android (aneb někde se v Symbianu S60 potvrzuje jedním kliknutím, někde dvěma, jak se to asi zrovna vývojářům líbilo...). Velkou výhodou modelu X10 je také fakt, že zatím žádný z výrobců nemá na trhu výrazně lepší zařízení a už nemají tolik času do doby, kdy půjde Sony Ericsson X10 na trh. Sony Ericsson Satio se stal telefonem, který bych označil za snahu o změnu za každou cenu, ale se zachováním typických prvků SE (fast-port, absence 3,5 mm jacku a další), naproti tomu Sony Ericsson X10 je navržený jako telefon bez kompromisů a pokud se nestane něco mimořádného, bude to právě X10, která se stane symbolem změny v politice celé společnosti, která by měla vést k návratu ziskovosti a větším prodejním úspěchům.

41~31.JPG 42~27.JPG 43~23.JPG 4~86.JPG 5~91.JPG
6~83.JPG 8~84.JPG 9~82.JPG 24~50.JPG 14~69.JPG

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: frape Datum: 2009-12-14 14:27:15
mám SE G900 a jeho hlavní problém je že je brutáááááálně línej
. Autor: frape Datum: 2009-12-14 14:25:19
ideální by byl mix obou např displej x10 a foták satia s krytkou..nevim jak je to s logikou symbianu od nokie ale systém UIQ3 taky občas postrádá logiku
Autor: Joza Datum: 2009-12-13 20:50:57
No rozlišení není vše, to ví v dnešní době snad už každý
Autor: sego Datum: 2009-12-13 09:24:03
Noooo to já bych ho zavřel vždyť Satio má 12mpx,krytku a xenon ;) ;) ;) ;) ;)
Autor: Joza Datum: 2009-12-13 06:37:48
No ten fotoaparát bych ještě nechal otevřený :)
. Autor: obluda zelená Datum: 2009-12-12 16:49:33
Je pravda, žře Symbian je trochu nelogický,moc jsem se v něm neorientoval, když jsem zkoušel nedotykovou verzi. 
Ale nezatracoval bych Satio, je to vynikající telefon se spoustou funkcí, podporou OpenGL a hlavně úžasným fotoaparátem, na který X10 nemá.
Autor: Joza Datum: 2009-12-12 06:25:05
Hm, pokud by se našlo více lidí, kterým by to nesedělo, něco bych s tím dělal, za dobu co na dřevě fotím jste ale myslím teprve druhý, kdo se ozývá...
Autor: chemer Datum: 2009-12-12 04:35:51
Musím uznat, že Vaše články se mi velice líbí. Jedna věc mi ovšem nesedí. Je to pozadí, na kterém pořizujete fotografie do článků na Semanii. Pokud jsem jediný, tak mojí připomínkou opovrhujte. :-)
Autor: sego Datum: 2009-12-11 18:08:29
No ono když se to tak vezme tak když vedle X10 postavíš jákíkoliv mobil tak vypadá jaksi ŠKAREDĚ snad kromě HD2 a Odpusťte mi to slovo: Iphon
Autor: sego Datum: 2009-12-11 18:08:10
No ono když se to tak vezme tak když vedle X10 postavíš jákíkoliv mobil tak vypadá jaksi ŠKAREDĚ snad kromě HD2 a Odpusťte: Iphon
Autor: Buchy Datum: 2009-12-11 13:39:59
X10 ,ale přece vymyslelo a vyvíjelo ještě staré vedení SE , to nové ho prakticky jen prodává a žádný výtvor čistě od nového vedení SE jsme ještě neviděli
Autor: miva Datum: 2009-12-11 09:59:02
Zajímavé srovnání zatím se neměl tu čest se blíž potkat s Andriodem ale podobné pocity S60- UIQ mám taky. samozřejmě jako fanda zančky sem měl několik UIQ a zejména ty poslední - G700 mi přišel o mnoho přehlednější, uživatelsky logičtější než S60 kterou jsem vyzkoušel u 6110 navigatora. Osobně si myslím že kdyby se na UIQ více zapracovalo ( staré bolesti s integrací Gps,EDGE ap.) zvýšili rychlost procesoru a velikost oper. paměti tak by smetl S60

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >