Dnes je tomu právì pìt let, co byl pøedstaven dlouho oèekávaný model Sony Ericsson P990i. Po velmi kvalitnÃch komunikátorech P800, P900 a P910i v¹ichni oèekávali, ¾e Sony Ericsson bude pokraèovat v nastoleném trendu a model P990i bude strojem, který nesnese kompromisy. Také nový operaènà systém vzbuzoval mnohá oèekávánÃ, toté¾ se dá øÃct o spoustì nových funkcÃ. Jak to v¹echno dopadlo a kam model P990i pøivedl operaènà systém Symbian UIQ?
Na prvnà pohled pøitom vypadalo v¹e tak krásnì. Rozmìry pøÃstroje jsou 114 x 57 x 25 milimetrù, telefon tedy nebyl ¾ádný drobek, ale skvìle padl do ruky a rozhodnì budil respekt, stejnì jako hmotnost 155 gramù. Pøiznávám se, ¾e mám rád telefony, které nìco vá¾à a P990i mezi nì patøÃ. Displej se na prvnà pohled zmen¹il, staèilo ale trochu poèÃtánà a zjistili jste, ¾e jeho plocha je je¹tì o kousek vìt¹Ã, ne¾ u pøedchùdcù. PøÃmo pod displejem se nacházela za odklopným flipem pohodlná QWERTY klávesnice, na samotném flipu pak spoèÃvala obyèejná klávesnice vèetnì ovládacÃch tlaèÃtek, tak¾e se telefon dá skvìle ovládat i jednou rukou a v ka¾dé situaci si sami mù¾ete vybrat, jaký zpùsob ovládánà zvolÃte. Pod kapotou se nacházà nový operaènà systém Symbian UIQ3, doèkali jsme se také ¹pièkového fotoaparátu chránìného krytkou, kterému nechybà ani pøisvìtlovacà dioda a autofocus. Nechybà ani dobrý hudebnà pøehrávaè a FM rádio s RDS. Podpora dat se rozrostla o sÃtì tøetà generace a také velmi ¾ádanou sûovou kartu Wi-Fi. Samé zmìny k lep¹Ãmu, tak kde se to mohlo zaseknout?
Jak sami uznáte, v¹echno vypadalo skvìle. Plnohodnotný nástupce modelu P910i byl na obzoru a mimo nového operaènÃho systému také pøinesl obrovský skok ve výbavì, i kdy¾ u¾ v té dobì trochu zamrzela chybìjÃcà technologie EDGE. Pøesto nastala v celém vývoji telefonu zásadnà chyba, kterou se vývojáøùm dlouhou dobu nepodaøilo opravit. TÃm nedostatkem se stal katastrofálnà nedostatek operaènà pamìti RAM. Telefon sice disponoval 64 MB modulem, po restartu z nìj v¹ak zùstávala volná sotva ètvrtina a to byl telefon po restartu, tedy nebyly spu¹tìné ¾ádné dal¹à aplikace. Kdy¾ se k tomu pøidal fakt, ¾e v¹echny aplikace byly na operaènà pamì» celkem nena¾rané (omlouvám se za ten výraz, ale výsti¾nìj¹à a slu¹nìj¹à ekvivalent mì nenapadá), výsledkem byla katastrofa a naprostá nepou¾itelnost telefonu. Ji¾ po spu¹tìnà nìkolika základnÃch aplikacà (jako napøÃklad zpráv a kontaktù, o webovém prohlþeèi nemluvì) docházelo k citelnému zpomalenà ji¾ tak pomalého telefonu a døÃve nebo pozdìji (vìt¹inou tedy spùe døÃve ne¾ pozdìji) následoval restart za úèelem zvý¹enà výkonu (aspoò to tak telefon psal na displeji). Po restartu se pak celá anabáze znovu opakovala. Multitasking jako takový se tak stal prakticky nevyu¾itelnou funkcÃ, s telefonem nemìli problém pouze ti, co jej nevyu¾Ãvali.
Postupem èasu docházelo k pomalé nápravì situace, po restartu se vývojáøi postupnì dostali a¾ na 19 MB volné pamìti a pøedev¹Ãm klesla pamì»ová nároènost vestavìných aplikacÃ, tak¾e po mnoha mìsÃcÃch od zaèátku prodeje se telefon dal s pøivøenÃm obou oèà pou¾Ãvat. Problémy s RAM mu nicménì nebyly zapomenuty ani odpu¹tìny a spoustu lidà telefon definitivnì odradil od Symbianu UIQ. Trochu ménì se zapomÃná na dal¹à problém Symbianu UIQ3, kterým je jeho pøÃli¹ná omezenost smìrem k vývojáøùm. Aplikace tak zdaleka nemohly být tak propracované, jako døÃv a to je rozhodnì ¹koda. V zájmu bezpeènosti se zkrátka omezilo témìø v¹e a trochu se zapomnìlo, ¾e u¾ivatelé tolik nelpà na superbezpeèném operaènÃm systému, ale ¾e jej hlavnì potøebujà pou¾Ãvat. Po prolomen ochran operaènÃho systému se situace trochu napravila, ale k záchranì Symbianu UIQ to ji¾ nestaèilo. To u¾ byl na scénì model P1i, který se co do stability stal protipólem modelu P990i, kdy¾ po restartu nabÃzà celých 80 MB volné pamìti RAM a restartovat se nemusà klidnì nìkolik mìsÃcù (osobnì vyzkou¹eno). To ji¾ ale odbÃhám od P990i a poèátku konce Symbianu UIQ. DovolÃm si ale malý dovìtek: ani novìj¹à model P1i se nezbavil velmi slabého procesoru s taktem 208 Mhz. Kdy¾ si uvá¾Ãm, jak spolehlivì funguje P1i s tak slabým procesorem (ale dostatkem operaènà pamìti), nechci ani domý¹let, jak dobøe by to fungovalo, kdyby nìkdy Sony Ericsson ve svých komunikátorech pou¾il dostateènì výkonné CPU.
Na závìr mi nezbývá, ne¾ pøipomenout, ¾e pøes v¹echny pøe¹lapy, kterých se spoleènost Sony Ericsson s modelem P990i dopustila, zde zbyla dostateèná sorta fanou¹kù, kteøà ji toto odpustili a s chutà pøe¹li na následný model P1i s nadìjÃ, ¾e teï u¾ v¹e fungovat bude. Bohu¾el rozhodnutà vedenà spoleènosti ve mì obèas vyvolávala dojem, ¾e Sony Ericssonu vlastnì na zachovánà Symbianu UIQ nezále¾à a ¾e je jen otázkou èasu, kdy tento operaènà systém zmizà úplnì. Tak se také stalo na konci roku 2008, kdy spoleènost vyvÃjejÃcà tento operaènà systém vyhlásila bankrot a zanikla. O komunikátorech se Symbianem UIQ od té doby mù¾eme mluvit pouze v minulém èase, jednoznaènì nejvìt¹à podÃl na tom, jak operaènà systém dopadl, má ale P990i (a samozøejmì primárnì rozhodnutà vedenà spoleènosti, které o problémech s P990i vìdìlo, øe¹enà ale ¾ádné nepøi¹lo). ©koda, dosud Symbian UIQ s chutà pou¾Ãvám (mám hned pìt telefonù s tÃmto operaènÃm systémem, které schovávám pro své budoucà dìti) a jsem s nimi plnì spokojen. Sony Ericsson P990i se ale pravdìpodobnì nav¾dy zapùe do mysli fanou¹kù Sony Ericssonu jako model, který se ze v¹ech telefonù povedl nejménì a pøivedl UIQ k zániku.
|
|
Autor: JHavrlant Datum: 2010-10-11 06:27:48 Vystizne a presne Jozko. Jeste dnes si vzpominam kdyz jsem kdysi videl P910i, zatouzil jsem po nem, to uz byl ale na scene P990i, tak jsem se rozhodl pro nej. Nekupoval jsem ho sice jako novinku, navic mi Filip v Praze hned nahral novy firmware se slovy "ted ho nebudes restartovat 2x denne ale jen jednou" ( ). Kazdopadne jak jsi psal, vzbuzoval respekt, je to opravdu kus. P1i byl skvely, skoda slabeho procesoru. A taky skoda ze jsem ho daroval jedne slecne ( ), ten nas vsechny prezije |
Pouze registrovaní u¾ivatelé mohou pøidat komentáø. Prosím pøihla¹te se nebo se zaregistrujte. |