Dnes je tomu právě pět let, co byl představen dlouho očekávaný model Sony Ericsson P990i. Po velmi kvalitních komunikátorech P800, P900 a P910i všichni očekávali, že Sony Ericsson bude pokračovat v nastoleném trendu a model P990i bude strojem, který nesnese kompromisy. Také nový operační systém vzbuzoval mnohá očekávání, totéž se dá říct o spoustě nových funkcí. Jak to všechno dopadlo a kam model P990i přivedl operační systém Symbian UIQ?

Na první pohled přitom vypadalo vše tak krásně. Rozměry přístroje jsou 114 x 57 x 25 milimetrů, telefon tedy nebyl žádný drobek, ale skvěle padl do ruky a rozhodně budil respekt, stejně jako hmotnost 155 gramů. Přiznávám se, že mám rád telefony, které něco váží a P990i mezi ně patří. Displej se na první pohled zmenšil, stačilo ale trochu počítání a zjistili jste, že jeho plocha je ještě o kousek větší, než u předchůdců. Přímo pod displejem se nacházela za odklopným flipem pohodlná QWERTY klávesnice, na samotném flipu pak spočívala obyčejná klávesnice včetně ovládacích tlačítek, takže se telefon dá skvěle ovládat i jednou rukou a v každé situaci si sami můžete vybrat, jaký způsob ovládání zvolíte. Pod kapotou se nachází nový operační systém Symbian UIQ3, dočkali jsme se také špičkového fotoaparátu chráněného krytkou, kterému nechybí ani přisvětlovací dioda a autofocus. Nechybí ani dobrý hudební přehrávač a FM rádio s RDS. Podpora dat se rozrostla o sítě třetí generace a také velmi žádanou síťovou kartu Wi-Fi. Samé změny k lepšímu, tak kde se to mohlo zaseknout?


Jak sami uznáte, všechno vypadalo skvěle. Plnohodnotný nástupce modelu P910i byl na obzoru a mimo nového operačního systému také přinesl obrovský skok ve výbavě, i když už v té době trochu zamrzela chybějící technologie EDGE. Přesto nastala v celém vývoji telefonu zásadní chyba, kterou se vývojářům dlouhou dobu nepodařilo opravit. Tím nedostatkem se stal katastrofální nedostatek operační paměti RAM. Telefon sice disponoval 64 MB modulem, po restartu z něj však zůstávala volná sotva čtvrtina a to byl telefon po restartu, tedy nebyly spuštěné žádné další aplikace. Když se k tomu přidal fakt, že všechny aplikace byly na operační paměť celkem nenažrané (omlouvám se za ten výraz, ale výstižnější a slušnější ekvivalent mě nenapadá), výsledkem byla katastrofa a naprostá nepoužitelnost telefonu. Již po spuštění několika základních aplikací (jako například zpráv a kontaktů, o webovém prohlížeči nemluvě) docházelo k citelnému zpomalení již tak pomalého telefonu a dříve nebo později (většinou tedy spíše dříve než později) následoval restart za účelem zvýšení výkonu (aspoň to tak telefon psal na displeji). Po restartu se pak celá anabáze znovu opakovala. Multitasking jako takový se tak stal prakticky nevyužitelnou funkcí, s telefonem neměli problém pouze ti, co jej nevyužívali.


Postupem času docházelo k pomalé nápravě situace, po restartu se vývojáři postupně dostali až na 19 MB volné paměti a především klesla paměťová náročnost vestavěných aplikací, takže po mnoha měsících od začátku prodeje se telefon dal s přivřením obou očí používat. Problémy s RAM mu nicméně nebyly zapomenuty ani odpuštěny a spoustu lidí telefon definitivně odradil od Symbianu UIQ. Trochu méně se zapomíná na další problém Symbianu UIQ3, kterým je jeho přílišná omezenost směrem k vývojářům. Aplikace tak zdaleka nemohly být tak propracované, jako dřív a to je rozhodně škoda. V zájmu bezpečnosti se zkrátka omezilo téměř vše a trochu se zapomnělo, že uživatelé tolik nelpí na superbezpečném operačním systému, ale že jej hlavně potřebují používat. Po prolomen ochran operačního systému se situace trochu napravila, ale k záchraně Symbianu UIQ to již nestačilo. To už byl na scéně model P1i, který se co do stability stal protipólem modelu P990i, když po restartu nabízí celých 80 MB volné paměti RAM a restartovat se nemusí klidně několik měsíců (osobně vyzkoušeno). To již ale odbíhám od P990i a počátku konce Symbianu UIQ. Dovolím si ale malý dovětek: ani novější model P1i se nezbavil velmi slabého procesoru s taktem 208 Mhz. Když si uvážím, jak spolehlivě funguje P1i s tak slabým procesorem (ale dostatkem operační paměti), nechci ani domýšlet, jak dobře by to fungovalo, kdyby někdy Sony Ericsson ve svých komunikátorech použil dostatečně výkonné CPU.


Na závěr mi nezbývá, než připomenout, že přes všechny přešlapy, kterých se společnost Sony Ericsson s modelem P990i dopustila, zde zbyla dostatečná sorta fanoušků, kteří ji toto odpustili a s chutí přešli na následný model P1i s nadějí, že teď už vše fungovat bude. Bohužel rozhodnutí vedení společnosti ve mě občas vyvolávala dojem, že Sony Ericssonu vlastně na zachování Symbianu UIQ nezáleží a že je jen otázkou času, kdy tento operační systém zmizí úplně. Tak se také stalo na konci roku 2008, kdy společnost vyvíjející tento operační systém vyhlásila bankrot a zanikla. O komunikátorech se Symbianem UIQ od té doby můžeme mluvit pouze v minulém čase, jednoznačně největší podíl na tom, jak operační systém dopadl, má ale P990i (a samozřejmě primárně rozhodnutí vedení společnosti, které o problémech s P990i vědělo, řešení ale žádné nepřišlo). Škoda, dosud Symbian UIQ s chutí používám (mám hned pět telefonů s tímto operačním systémem, které schovávám pro své budoucí děti) a jsem s nimi plně spokojen. Sony Ericsson P990i se ale pravděpodobně navždy zapíše do mysli fanoušků Sony Ericssonu jako model, který se ze všech telefonů povedl nejméně a přivedl UIQ k zániku.

|
|
Autor: JHavrlant Datum: 2010-10-11 06:27:48 Vystizne a presne Jozko. Jeste dnes si vzpominam kdyz jsem kdysi videl P910i, zatouzil jsem po nem, to uz byl ale na scene P990i, tak jsem se rozhodl pro nej. Nekupoval jsem ho sice jako novinku, navic mi Filip v Praze hned nahral novy firmware se slovy "ted ho nebudes restartovat 2x denne ale jen jednou" ( ). Kazdopadne jak jsi psal, vzbuzoval respekt, je to opravdu kus. P1i byl skvely, skoda slabeho procesoru. A taky skoda ze jsem ho daroval jedne slecne ( ), ten nas vsechny prezije |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |