" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Před rokem skončil Themes Creator - vrátí se někdy ještě jeho sláva? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 8. květen 2011
Dnes je tomu právě rok, co světlo světa poznala zatím poslední oficiální verze programu Themes Creator, který slouží pro snadnou grafickou modifikaci uživatelského rozhraní u telefonů Sony Ericsson, především u těch s uzavřeným operačním systémem. Od té doby je ale naprosté ticho, což mi přijde jako veliká škoda. Minimálně pro současné komunikátory Sony Ericsson s operačním systémem Android by se podobný program velmi hodil...
10~134.JPG 10~132.JPG 17~102.JPG 4~146.JPG


Už je to velmi dlouho, co naše sekce schémat na fóru přestala produkovat spoustu nových a kvalitních výtvorů. Není se ale čemu divit, spousta aktivních uživatelů úplně opustila telefony Sony Ericsson, v lepším případě si koupili některý z komunikátorů Sony Ericsson a je jedno, jestli to je telefon se Symbianem, Windows Mobile nebo aktuálně nejčastěji s Androidem. Ve všech případech platilo, že pokud vůbec telefon schémata podporoval, nebyly možnosti jejich tvorby zdaleka tak komplexní a praktické, jako u telefonů bez otevřeného operačního systému. Tyto telefony se v posledním roce už prakticky neinovovaly a tomu odpovídá také postupné zpomalení vývoje programu Themes Creator, který právě slouží k vytváření a editaci schémat pro telefony Sony Ericsson. Nyní je tomu právě rok, co Sony Ericsson oficiálně vydal poslední verzi tohoto programu. O několik měsíců později se sice na internetu neoficiálně objevila novější verze, ta se ale nikdy posvěcení od mateřské společnosti nedostala. Sláva schémat je tedy nadobro pryč nebo ještě mají nějakou naději?

Jak už asi z poslední otázky plyne, podle mého mají schémata rozhodně šanci uspět i nyní (jinak bych se samozřejmě tak hloupě neptal). Co je ale podle mého obrovskou chybou je naprostá nepodpora komunikátorů Sony Ericsson s Androidem. Grafika se dá u těchto telefonů upravovat velmi zásadním způsobem a v podstatě se dá změnit téměř vše. Například soubor framework-res.apk obsahuje téměř kompletní systémovou grafiku a pouhou záměnou souborů přes WinRar si můžete spoustu věcí upravit k obrazu svému. Problém je v tom, že toto řešení není úplně pohodlné. Pokud by existoval program pro stolní počítač, který by umožnil tento soubor pohodlně editovat, zobrazovat náhledy úprav a ukázal, kde se který obrázek následně v uživatelském rozhraní vyskytuje, bylo by to zkrátka luxusní. Osobně si myslím, že by to spoustu lidí přitáhlo zpátky k tvorbě kvalitní grafiky pro telefony Sony Ericsson.

Samozřejmě vím, že i samotný soubor framework-res.apk se mění v jednotlivých verzích firmwaru, ideálně by jste si tedy na začátku nechali přes web nahrát framewrok vámi zvoleného modelu pro váš konkrétní firmware a ten se následně upravoval. Sám si v poslední době velmi často hraji s úpravou systémové grafiky - mám ve své XPERII Play nové fonty, odstraněnou bootovací obrazovku, upravený ukazatel baterie a změněné pozadí u systémových aplikací. Problém je v tom, že vše dělám metodou pokus omyl a tvorba komplexní úpravy by při mých znalostech zabrala spoustu času. Pokud by toto řešil program pro stolní počítač, který by vždy ukázal, jaký soubor člověk upravuje, nebylo by co řešit. Na závěr tedy otázka - myslíte si, že se ještě někdy Themes Creator (nebo jeho alternativa) objeví? Myslíte si, že Sony Ericsson dovolí ve svých telefonech alespoň omezenou podporu schémat, jakou jsem mohl vyzkoušet v prototypu Sony Ericssonu XPERIA Pro?Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: HUdasp Datum: 2011-05-08 23:26:50
Mno vzhledem k tomu, že toto je root záležitost u všech Androidů, tak pochybuji, že oficiálně někdo něco takového vyrobí. Jinak možnosti jsou, UOT, Theme Chooser anebo Metamorph.
Autor: Joza Datum: 2011-05-08 15:00:46
No to sice ano, na stranu druhou ale iPhone je prostě kategorie sama pro sebe, ten bych za učebnicový příklad rozhodně nebral. Nehledě na to, že je to o možnosti volby...
. Autor: martinnv Datum: 2011-05-08 14:16:57
Řekl bych, že se jen tak nevrátí. Dnes je jiný trend. Podívejte se na iPhone. Tam se nedá upravit téměř nic a přesto má úspěch. Lidé nekoukají, jestli si budou moct věc upravit a předělat, ale aby v základu dobře vypadala a fungovala. A to jde zajistit jen tak, abys se do toho uživatel hrabal pokud možno co nejméně.
Autor: sego Datum: 2011-05-08 12:23:47
Doufám že jo, a taky doufám že SE už brzo představí něco, co by nahradilo mýho starýho Elma... :(

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >