" />
Procházíme manuálem Sony Ericssonu Aino | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Čtvrtek, 20. srpen 2009
Ačkoliv do uvedení modelu Aino na trh zbývá ještě dost času, můžeme si zatím prolistovat uživatelský manuál a z něj vyčíst některé více či méně zajímavé funkční vlastnosti

Již při svém představení nás Sony Ericsson Aino zaujal. Nejednalo se jen o změnu značení přístrojů ale o to, že se konečně objevil přístroj, který se od svých předchůdců velmi výrazně odlišuje. Sony Ericsson Aino je špičkový multimediální přístroj, který se může pyšnit kooperací s konzolí Playstation 3 nebo obrovským dotykovým displejem. Podle prvních zpráv jej však lze použít pouze v nabídce Média, zůstane nakonec jen u dotykového ovládání u multimédií a nebo jej lze využít i jinde? Pojďme se tedy společně podívat na manuál a možná se dozvíte i informace, které jste dosud nevěděli.

 

Na úvod hned ještě zmíním, že Sony Ericsson pro model Aino připravil dvě verze manuálu. Po rychlé příručce sáhnou především začátečníci, kteří si neví rady se základními věcmi. Rozsáhlý manuál v elektronické podobě pak bude opět přítomen v telefonu. My se podíváme na internetovou podobu tištěného manuálu, který se k telefonu díky úsporným opatřením, dodávat nebude.

Letmé seznámení s přístrojem

Sony Ericsson Aino je telefon výsuvné konstrukce, u kterého jsou hlavní hardwarové ovládací prvky zpřístupněny až po jeho vysunutí. Téměř všechny prvky jsou celkem standardně umístěny na svých místech, tak jak je u ostatních telefonů zvykem. Vyzdvihnu snad jen hlasitý reproduktor, který se přestěhoval na spodní hranu přístroje nebo slot pro paměťové karty microSD (v základním balení se bude nacházet 8GB karta), který je zpřístupněn až po sundání zadního krytu baterie. Na horní hraně přístroje nalezneme klávesu pro aktivaci displeje, jejím dlouhým podržením a současným zatřepáním telefonem můžeme, podobně jako u Walkmanů, přecházet mezi skladbami dopředu a dozadu.

1~43.jpg 2~41.jpg 4~35.jpg

Sony Ericsson Aino je první "hloupý" telefon Sony Ericsson s podporou dotykového ovládání, výrobce se ale má rozhodně co učit, protože nelze dotyků využít vždy. Možnost dotekového ovládání je vždy umožněna jen a pouze v zavřeném stavu. Nejdříve tedy musíme aktivovat displej stiskem klávesy na horní hraně a poté jej odemknout chycením klávesy s šipkou a posunutím nahoru. Poté se na displeji zobrazí pět multimediálních ikon a tím jsou v podstatě navrženy mantinely dotykového ovládání. Displej Aina rozezná čtyři základní dotykové operace - tapnutí, přetažení, rychlé kmitání (zprava doleva a shora dolů) nebo tapnutí s přidržením, což např. vyvolá menu voleb či nastavení.

Multimediální pětice

Mezi pětici multimediálních ikon, které lze dotykově ovládat patří fotoaparát, obrázky, hudba, videa a rádio. Mezi těmito položkami lze libovolně procházet, pro návrat na úvodní zobrazení stačí na displeji stisknout zpětnou šipku nebo křížek. První sekcí, o které si něco řekneme je fotoaparát. I když je čočka 8,1 Mpix fotoaparátu umístěna na zadním krytu, lze fotit pouze v zavřeném stavu. Fotit můžeme přímo tapnutím na displej (scéna se zaostří a telefon vyfotí) nebo fotografickou klávesou známou z telefonů Cyber-Shot (první úroveň zaostření, na domáčknutí se vytvoří snímek). Fotoaparát nabídne velké možnosti nastavení, čekat můžeme automatickou detekci tváří (až tři ohraničené bílým rámečkem), 7 přednastavených scén (mezi jinými např. dokument, sníh a pláž nebo krajina), nastavení blesku, časovače, samotného rozlišení (3,6,7 a 8 Mpix v poměru stran 4:3 pro standardní monitory, Full HD, tedy 1920x1080 pro širokoúhlé obrazovky a televize) nebo geotagging. Pomocí funkce PhotoFix lze dodatečně upravit základní vlastnosti obrázků jediným tapnutím na displej, upravená fotka se uloží jako kopie originálu, který zůstane nedotčen. Natáčení videa je možné provést opět dedikovanou klávesou nebo pomocí symbolů play, pause a stop na displeji telefonu. Natáčet lze ve třech formátech nHD (640 x 352 pixelů) pro širokoúhlé displeje, VGA a pro MMS zprávy. Nastavit lze také přisvětlení, noční režim, natáčení se zvukem či bez, časovač nebo obrazový stabilizér. Druhá ikona na úvodním displeji znázorňuje obrázky a práci s nimi. Obrázky lze mazat nebo editovat (tj. uplatnění funkce PhotoFix nebo převedení na černobílý), případně i zoomovat. Procházení mezi obrázky je řešeno posouváním prstem.

3~39.jpg 7~29.jpg 8~28.jpg
 
To samé platí i při procházení videí, ke kterému slouží čtvrtá ikona. Videa jsou roztřízena do několika kategorií, všechna natočená videa budou přítomna v jedné složce. Mezi dotyková nastavení patří zoomování videa nebo výběr titulků v požadovaném jazyce (pokud jsou k videu k dispozici). Poslední ikonou na displeji v zavřeném stavu je symbol rádia. Můžete hledat frekvenci automaticky, manuálně ji dolaďovat, ukládat vyhledané kanály nebo rádio minimalizovat. Nezapomeňte však připojit sluchátka, jinak si rádio neposlechnete. Potenciál dotykového displeje lze mimo multimédií použít i při příchozím hovoru, pro přijmutí, odmítnutí a ztišení vyzvánění stačí chytit příslušenou ikonu a posunout ji k pravému okraji (pokud není telefon odemčený) nebo kliknout na požadovaná tlačítka na ploše. Pokud hovor zmeškáte a budete chtít vědět kdo volal, nebo třeba i přečíst příchozí SMS zprávu, budete pravděpodobně muset, telefon vysunout. Manuál o tom přesně nehovoří, musíme se vše ověřit na vlastní oči.

9~25.jpg 5~35.jpg  6~32.jpg

Určitě se již opakuji, ale je škoda, že není možno dotykově ovládat celý telefon. Pokud se na tom však trochu více zamyslíme, zjistíme, že většinu stěžejních multimediálních funkcí, jimiž se Aino může pyšnit, zvládneme obsloužit dotekem. Pro pokročilé volby musíme sice do menu, ale pro naprostou většinu základních operací by nám měly stačit prsty. Z manuálu však nemohu vyvozovat žádné závěry, až používání telefonu v praxi ukáže jeho všechny kladné a záporné body.Tuto prohlídku manuálu tedy berte spíše jako ochutnávku před praktickým testem.

Tip: Z našeho downloadu si můžete stáhnout rychlou příručku nebo uživatelský manuál pro Sony Ericsson Aino


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: MonikaSh Datum: 2009-08-20 07:30:52
Teď mám podobně řešený telefon (tedy všechna tlačítka jsou na vysouvací klávesnici) a už nikdy více. Nejlepší provedení je podle mě ala G705/W7XX.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >