" />
První dojmy se Sony Ericssonem Aspen | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 24. srpen 2010
Sony Ericsson Aspen je již několik týdnů součástí naší redakce a před samotnou recenzí, na kterou se v této době chystám, vám přináším své první dojmy z používání tohoto telefonu. Za cenu, za kterou se Sony Ericsson Aspen prodává, má telefon rozhodně co nabídnout a nabízí široké spektrum funkcí od rychlých dat přes integrovaný GPS modul, QWERTY klávesnici nebo třeba dotykový displej. Na první pohled vše vypadá dobře, jak jsem se ale přesvědčil naživo, telefon to na trhu nebude mít lehké. Ne všechny funkce jsou totiž dokonale dotažené a tak jen stěží využijete veškerý potenciál, který telefon nabízí.
11~108.JPG 36~45.JPG 21~81.JPG 31~56.JPG


Když Sony Ericsson před pár měsíci představil model Aspen, docela jsem v duchu zajásal. Konečně po dlouhé době komunikátor od Sony Ericssonu, který přímo pod displejem nabízí kompletní QWERTY klávesnici bez nutnosti cokoliv otevírat nebo vysouvat. Jelikož jsem svého času byl nadšeným uživatelem modelů M600i a P1i a v současnosti holduji podobně konstrukčně zpracovaným telefonům od BlackBerry, udělalo mi představení modelu Aspen velikou radost. Konečně dostanou fandové Sony Ericssonu do ruky kvalitní pracovní zařízení bez zbytečných funkcí kolem toho. Trochu varováním pro mně byl použitý operační systém Windows Mobile, se kterým jsem si nikdy moc nerozuměl a který v dnešní době už skutečně považuji za dost nemoderní. Snažil jsem se ale k telefonu přistupovat bez předsudků a dnes vám přináším své první dojmy z používání tohoto přístroje. Zařízení je to velmi specifické, své zákazníky si najde ale bojím se toho, že jich nebude mnoho.

26~61.JPG 34~44.JPG 24~72.JPG 1~124.JPG

Na fotografiích telefon vypadal vcelku nenápadně a rozhodně nepůsobil nijak zajímavým dojmem, naživo je to ale úplně jiné. Co mě překvapilo nepříjemně jsou rozměry - půdorys 117 x 60 milimetrů není vůbec málo a ačkoliv tloušťka se vešla pod třináct milimetrů, telefon je zkrátka veliký a nepůsobí kompaktním dojmem. Pokud by odměnou za rozměry byl pořádný displej nebo třeba skvělá klávesnice, sklopil bych hlavu a akceptoval to, pokud ale o Aspenu neslyšíte poprvé, asi tušíte kam mířím. Ale pojďme se ještě chvíli věnovat konstrukci a popisu vnějšku přístroje. Hmotnost 130 gramů je tak akorát, co ale zaujme hodně jsou záda, která jakoby z oka vypadla těm ze Sony Ericssonu Elm. Tvůrci se nechali inspirovat skutečně hodně. V pravém horním rohu najdeme trochu utopený stylus, největší část přední strany ale zabírá QWERTY klávesnice. Jelikož poslední měsíce aktivně využívám BlackBerry 9700, které patří mezi telefony s nejlepší klávesnicí současnosti, neočekával jsem nějaký zázračný posun kupředu. Nakonec jsem nebyl ani nadšený, ani zklamaný. Klávesnice je dostatečně kvalitní a dá se s ní obstojně pracovat, na ty nejlepší ale trochu ztrácí v odezvě a tlačítka působí jakoby gumovým dojmem. Pro někoho, kdo s QWERTY není zvyklý pracovat, bude klávesnice příjemným bonusem a práci urychlí, mě osobně už by v současnosti nedostačovala. Ani po několika týdnech nejsem ani přibližně schopen dosáhnout stejné rychlosti v zadávání textu, jako na již zmíněném komunikátoru BlackBerry. V brzké době se mimochodem můžete těšit na srovnání Aspenu s BlackBerry 8520. Ačkoliv jsou oba telefony velmi podobné, přece je každý jiný, více ale až v již zmíněném srovnání.

37~45.JPG 3~122.JPG 42~38.JPG 49~34.JPG

Tělo telefonu jsme si tedy rychle proletěli, pojďme se podívat na operační systém Windows Mobile. Ještě než telefon zapneme se ale znovu vrátím k displeji - jakkoliv nejsem nutně zastáncem obrovských displejů se superjemným rozlišením, u Aspenu se bez debat jedná o největší slabinu celého telefonu. Displej mohl být o pořádný kus větší, aniž by se zvýšily jeho rozměry, o nízkém rozlišení nemluvě. Výsledkem kombinace malého displeje, hardwarové klávesnice, stylusu a Windows Mobile je občas velmi prapodivně ovladatelný telefon, který má do nějaké jasné koncepce daleko. Poznat je to už v menu telefonu, to může být zobrazeno standardním způsobem, jako ve Windows Mobile 6.5, nechybí ale ani panely (chcete-li záložky) a vše navíc korunuje SPB Mobile Shell coby alternativní prostředí. Uživatel sice má obrovskou škálu možností, jak telefon ovládat a ještě má na výběr z několika uživatelských prostředí, kombinací je ale zkrátka příliš a chybí nějaká jasná linie, které by se telefon měl držet. Samozřejmě nemám nic proti rozšiřitelnosti, naopak jsem za ni vděčný. U Sony Ericssonu Aspen se ale podle mě kombinovalo až příliš. Pokud k tomu přidáme operační systém, který je za zenitem a v současnosti (mrzí mě to, ale je to tak) už nemá perspektivu, máme trochu problém. V oblasti spolupráci se stolními Pc a službami od Microsoftu je samozřejmě Windows Mobile stále jasnou jedničkou, to už je ale delší dobu a podobně jako Aspen zvládne podobné úkoly spousta dalších komunikátorů. Pokud srovnám první generaci XPERIE (model X1, ve své době často zatracovaný), jeho uživatelské prostředí je jednoduché a příjemné, snadno zapamatovatelné. Vše navíc funguje rychle a bez záseků. Ačkoliv Aspen rozhodně nepoužívám naplno, pohyb v menu není vždy plynulý a třeba při rozjetí ikon se tyto pohybují někdy trhavě. Zatím zkrátka OS není tak odladěný, jako bychom si všichni přáli. 

4~119.JPG 3~123.JPG 46~33.JPG 47~30.JPG

Sony Ericsson Aspen je nepochybně velmi dobře vybaveným telefonem, který se prodává za rozumné peníze. Za cenu na hranici šesti tisíc korun nabízí skutečně širokou výbavu a je jen málo věcí, které by telefon neuměl. Bohužel se nízká cena někde projevit musela a odnesl to především displej, který nabízí celkem malé fyzické rozměry a také nepříliš oslnivé rozlišení. Operační systém Windows Mobile není na podobně malý displej moc stavěný a v ovladatelnosti je to bohužel poznat. Některé věci navíc fungují vyloženě nelogicky (co mně zlobí nejvíce je když telefon najde Wi-Fi síť, já se k ní nechci připojit, stisknutím červeného tlačítka se ale z nabídky nedostanu, musím kliknout mimo nabídku někam na displej). Na druhou stranu právě operační systém a výhodná cena jsou důvodu, proč si telefon své kupce najde. Ačkoliv Windows Mobile není v současnosti zrovna nejmodernějším operačním systémem, stále v některých oblastech nabízí věci, které ostatní výrobci nemohou nabídnout. Ve zkratce se samozřejmě jedná o spolupráci se stolním Pc kdy je samozřejmě poznat, že Microsoft vytváří programy jak pro stolní počítače, tak pro telefony a díky tomu může nabídnout skvělou vzájemnou spolupráci. Kromě toho už ale telefon moc nemá čím zaujmout. Pro lidi na Windows Mobile nezvyklé bude ovládání těžkopádné a nevidím důvod, proč se učit pracovat se systémem, který je nyní stejně na sklonku svého života. Majitelé starších Windows Mobile zařízení zase nemají důvod koupit Aspen proto, že dost možná jejich stávající zařízení nabízí podstatně vyšší výkon - typicky obě první generace XPERIE, které jsou zkrátka někde jinde. Zopakuji tedy jen konstatování z úvodu článku - své kupce si Aspen najde, ale bude to velmi specifická (a tedy ne moc početná) skupina uživatelů, kteří naplno dokáží využít potenciál telefon. U sebe mám jistotu, že k nim nepatřím.

Sony Ericsson Aspen můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: borixeus Datum: 2010-08-27 21:19:22
To Monika Sh a Aiden: V tomto telefonu jsou WM 6.5.x, které jsou již optimalizované pro ovládání prsty, takže stylus použijete spíš jen pokud budete dělat nějaké náčrtky atp. SE navíc do telefonu instaluje prostředí SPB Mobile Shell, ketré umoňuje dokonale si přizpůsobit prostředí dle svého vkusu - zde lze jak líbivě, tak i pakticky => pokud budete chtít, můžete na stylus zapomenout. Jak je v článku zmíněno, SE nenutí žádný styl ovládání, máte zde několik možností a záleží na Vás, jak Vám to bude vyhovovat. Z toho také plyne, že telefon je pravděpodobně cílen na uživatele, kteří již s WM mají nějaké zkušenosti.
Autor: MonikaSh Datum: 2010-08-26 18:26:08
Aiden, WM jsou hlavně o stylusu, nebo aspoň o delších nehtech (takže doporučuji si je nekousat, hlavně na ukazováčcích 8) ).
. Autor: Aiden Datum: 2010-08-26 12:07:32
Jak je to s tím dotykáčem, je ten stylus moc potřeba? Přecejen to začíná být přežitek..
Autor: MonikaSh Datum: 2010-08-26 09:56:46
Jak je na tom s čitelností na sluníčku? Taky tak tristně jako třeba u HTC (FOX, KAISER)?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >