" />

Forum

První dojmy z androidí XPERIE | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Čtvrtek, 13. květen 2010
Na XPERII X10 jsem se těšil strašně dlouhou dobu, již ji používám několik dní a potěšení stále neodpadlo. Jaké jsou mé první dojmy po 14 dnech používání?Tip: Fotogalerii černé XPERIE X10 naleznete zde.

P5070984.png P5070985.png P5070987.png P5070986.png P5070988.png
P5070991.png P5070993.png P5070996.png P5070995.png P5070994.png 

Když si vezmete XPERII X10 poprvé do ruky, přijde vám strašně velká, po chvilce používání ale zjistíte, že to není zase až tak horké. Přijde mi, že na tiskových fotografiích vypadá zařízení o mnoho větší, než ve skutečnosti je. Po vybalení z krabice je čelní plocha pokrytá krycí samolepkou na displeji, po jejíž odlepení je pod ní umístěna přímo od výrobce ochranná fólie. Někteří uživatelé na zahraničních fórech i tuto fólii odlepovali a nahrazovali ji jinou, mě přesto přijde kvalitní, je nalepena přesně a dobře telefon chrání. Čeho si ale po pár hodinách používání všimnete, je upatlaný displej, otisky prstů jsou znát, jako u každého dotykového telefonu, přesto je škoda, že Sony Ericsson do základního balení nepřidal čistící hadřík.

P5070997.png P5070998.png P5070989.png P5071002.png P5071000.png
P5071033.png P5071031.png P5071027.png P5071025.png P5071024.png            

Telefon se v ruce drží nečekaně dobře, kryty jsou samozřejmě vyrobené z plastů a soudě podle prvních zkušeností se nebojím, že by se časem něco s plasty nebo černou barvou stalo. Kryt baterie jde odnímat těžce, na druhou stranu drží pevně a nikde nic nevrže. Ze začátku jsem měl problém s otevřením záslepky konektoru microUSB, z počátku to chce alespoň větší nehty, aby jste ji odklopili (nebo jiné předměty, které vám pomůžou), věřím ale, že po delší době používání se krytka rozchodí a půjde odnímat lépe. Zapínací tlačítko pro uzamykání telefonu mi svědčí daleko lépe, než třeba zamykací tlačítko u Samsungu i5700, které je potřeba pro odemčení telefonu déle podržet. Jistě to bude o zvyku, přesto je zapínací tlačítko dostupnější a hlavně rychlejší způsob zamčení nebo odemčení (spolu s pohybem prstu v půlkruhu). V základním balení je mimo kvalitních sluchátek přibalena i kožená kapsa, ve které můžete váš telefon přenášet. Jelikož ale nejsem příznivec tohoto řešení (telefon z něj nejde jen tak rychle vytáhnout a při příchozím hovoru stihnete hovor odmítnout dřív, než X10 vysoukáte z pouzdra), hledal jsem na internetu, jaké pouzdro bych si mohl pro telefon pořídit. Varianty jsou v zásadě dvě. Buď Krusell Orbit Flex, nebo pouzdro za opasek Krusell Hector CROCO Large, které jsem po velmi krátkém váháni zvolil. Telefon v něm sedí perfektně a půl centimetr navrch v tloušťce pouzdra rozhodně nevadí.

  

V těle přístroje tepe 1GHz procesor a na celkovém svižném ovládání telefonu je to znát. Občas se obraz v aplikaci TimeScape, tj. centra, které sdružuje všechny události telefonu, mailů a sociálních sítí, trochu zasekne, ale vše je v normě. V telefonu se nachází operační systém Android 1.6, což s sebou přináší mnohá omezení, přesto nemohu říct, že by telefon nějak výraznou měrou oslaboval. Ano, nespustíte si některé aplikace pro vyšší verze systému, SW je podporováno pouze 65 tisíc barev a synchronizace s exchange servery je řešena přes externí aplikace Moxier. Jak už jsme vás informovali, Sony Ericsson plánuje uvést FW update v posledním čtvrtletí tohoto roku včetně Androidu 2.1, takže Moxier a s ním spojené služby definitivně zmizí. Pojďme se ale spíše vrátit k aktuálnímu stavu přístroje. Hlavní plocha je rozdělena na trojici ploch, mezi kterými se horizontálně posouváte. Na každou z nich lze umístit widgety předinstalovaných i stažených aplikací. Hlavní menu se vysouvá zespoda nahoru, i když stačí jen kliknout na lištu a vysune se samo, vysouvání lišty manuálně je jen pro efekt. V hlavní nabídce najdete všechny ikony pohromadě v jediném zobrazení, alespoň jsou srovnány podle abecedy, takže se zde můžete alespoň základně orientovat. V nastavení si nastavíte vše potřebné pro ovládání přístroje, například psaní textů. Já jsem si do X10 hned nainstaloval HTC klávesnici, protože jsem měl s tou od Sony Ericssonu ze začátku velké problémy s ovládáním. Teď jsem ale stáhnul aplikaci na počítání překlepů při psaní a vyzkouším všechny dostupné klávesnice, abych mohl i statisticky potvrdit, na které uděláte při psaní nejméně překlepů. Uživatelské rozhraní je svižné, zatím jsem se s restartem nesetkal. Jednou jsem telefon musel nuceně vypnout, protože mi z nabídky zmizela ikona budíku, jinak je vše v normě.

 

Pokud máte zamknutou klávesnici a někdo vám volá, přijmutí hovoru učiníte stejně tak, jak odemykáte telefon (tedy půlkruhový pohyb doprava či doleva), již 2x se mi stalo, že jsem jezdce posunul do konečné polohy, přesto se vrátil zpět a hovor nebyl přijat. Není nad to přijímat hovor dvěmi softwarovými klávesami. Pokud po přijetí telefon dále rychle k uchu, můžete ještě slyšet poslední tóny vyzvánění nebo první slovo, co sami řeknete. Ani hlasitost hovoru není ideální, druhá strana mi zní trochu plechově - to jsou rozhodně věci, které by měly mít v následujícím updatu upraveny. U telefonátů mi navíc příjde, že je potřeba až moc kliknutí. Někdo mi volal, kliknu na jméno, zobrazí se v seznamu, asi dvakrát ještě kliknu a až pak volám, stačilo by integrovat zelené sluchátko přímo k upozornění zmeškaného volání. Když přišel iPhone a sním App store, byl jsem odpůrcem těchto internetových obchodních portálů, teď už vím, že u Androidu to je velké plus. Celkem je na něm již přes 60 tisíc aplikací, z nichž více než 60% je freewarových. To zmiňuji záměrně, protože v našich končinách je zatím možnost stahovat pouze free aplikace, Google však intenzivně pracuje na tom, jak u nás zprovoznit on-line platby za aplikace. Vyhledání a stažení aplikace v telefonu je, v porovnání s hledáním na PC, stažením, přehráním do telefonu a instalací, několikrát rychlejší, navíc tím ušetříte spoustu času. Při připojení na web se vám v nástrojové liště automaticky objeví seznam aplikací, které mají novější verzi a tedy se vyplatí ji stáhnout. K internetu se připojíte přes infrastruktury operátora nebo Wi-Fi, protože v současné době stahuju z marketu obrovské množství aplikací, zvolil jsem druhou variantu. Pokud necháte Wi-Fi aktivní a zamknete telefon, často po probuzení indikátor Wi-Fi chybí, telefon se v úsporném režimu od sítě odpojí. Zatím nevím, jaký následek to bude mít na aplikace na pozadí (např. klienty instant messangingu), pravděpodobně se budou objevovat chyby spojení. Po odemčení telefonu tedy často musíte i třeba 20 sekund počkat, než se inicializuje Wi-Fi a načte se síťová adresa.

  

Android jako systém sám o sobě nemá souborový manažer, takže pokud chcete instalovat nějaké aplikace třetích stran stažených z webu, určitě se bude hodit. Mnohem citelnější absencí je však správce aplikací, jistě, dlouhým podržením prostřední klávesy se dostanete k posledním šesti spuštěným aplikacím, vypnout je v tomto rozhraní však nelze. Proto jsem si z Marketu stáhl Advanced Task killer a jednou začas "killnu" aplikace na pozadí. Mezi výhody aplikace patří i vytvoření seznamu aplikací, které mají být stále na pozadí (např. budík). Android to je moře možností, proniknete nejen do tajů systému, ale můžete si vyzkoušet skenování Bar kódů, QR kódů, oblohy, hledat pomocí obrázků a další co vás napadne. Prozatím jsem až na nějaké detaily s X10 spokojený, pro mě to rozhodně byla dobrá volba. Mezi svými konkurenty na poli high-end smartphonů možná není veřejností hodnocen jako "The Best", přesto má své kouzlo a spolu s HTC Desire a Nexus One tvoří skupinu těch nejvybavenějších Androidů na trhu. To byly mé první letmé dojmy z XPERIE X10, nyní budou následovat dny intenzivního testování, které vyústí v recenzi v podrobnou recenzi. Určitě se máte na co těšit.

Verze firmware: R1FA016

O Sony Ericssonu XPERIA X10 můžete diskutovat na na našem fóru

Sony Ericsson XPERIA X10 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericssonu


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: GoodBoy Datum: 2010-08-16 10:30:10
Výdrž baterky je v pohode :))) . Ja ten fon furt používam, a vydrží mi aj tak 1,5 - 2 dni :):D
Autor: MartinChroust Datum: 2010-05-14 10:34:24
Ano, z marketu se dá stáhnout aplikace LED light, která může být dostupná přímo z hlavních nabídek jako widget, jedním stisknutím se aktivuje LED dioda :)
. Autor: Srp Datum: 2010-05-14 09:35:07
Ahoj, mám hloupej dotaz. Dá se u XPERIE používat Ledka krom přisvětlení k focení, taky jako "baterka"? :roll
Autor: misanoo Datum: 2010-05-14 09:15:01
Zaujímavý je fakt z predaja v Japonsku, kde patri k najuspesnejsim modelom v predajnosti operatora NTT DoCoMo, behom 2 tyzdnov sa ho predalo 100 000 ks, druhym v poradi je HT-03A (HTC Magic) s 80 000 ks za 10 mesiacov.
Autor: hydeneo Datum: 2010-05-13 22:22:29
Díky za první dojmy a už se těším na velkou recenzi :-) . Zatím mě docela mrzí ty problémy s kvalitou hovoru a problémy s výdrží baterie. Těžko totiž odhadovat nakolik je to problém hardware a nebo firmware a jestli to bude SE nějak řešit.
Autor: 204 Datum: 2010-05-13 21:38:54
mam bilou verzi asi pet tydnu a muzu rict ze v praci mam 12 hodin zaplou wifi zaple icq aktualizaci na FB co 30 minut a gmail se ohlasi vzdy s novym mailem po netu litam docela casto pro informace nejaky ten telefon a sms a muzu rict ze mi baterma vydrzi nejakych 28 hodin
Autor: MartinChroust Datum: 2010-05-13 16:16:21
2 milennium - díky, to jsem nevěděl, v tom případě beru výtku ohledně Wi-Fi zpět.  
 
z počátku byla výdrž s FW R1FA014 jeden den, po přechodu na verzi R1FA016 se mi zdá, že se výdrž zlepšila. Ještě předtím jsem však záměrně telefon asi třikrát úplně vybil do mrtva a až pak nabíjel, je to překvapivé, ale zdá se, že to zvýšilo výdrž :)
Autor: KKubba Datum: 2010-05-13 16:09:52
Rád bych tady viděl srovnání X10 s Desire nebo Nexus One. :)
Autor: milennium Datum: 2010-05-13 16:00:05
Jo, ta výdrž je fakt otřesná... 
Mně vydrží X10 tak půl dne.
. Autor: xsarahdi Datum: 2010-05-13 15:49:28
ako je to s tou výdržou u baterky???...cez noc vraj klesne o nejakých 40%.zaznamenali ste niečo podobné?SE to vie a uznal to a pracuje na vypustení nového firmware ohľadne výdrže.vraj až o 100% má vydržať viac potom... :?
. Autor: milennium Datum: 2010-05-13 13:20:08
Odpojování WiFi se dá nastavit přímo v přístroji: 
Bezdrátové sítě - Nastavení WiFi - "levé spodní tlačítko" - Pokročilé - Zásady používání sítě WiFi - a tam nastavit "nikdy" - znovu "levé spodní tlačítko" a uložit... 
A je to.
Autor: Tomcat Datum: 2010-05-13 11:57:46
X10i mám necelé 4 týdny - skvělý smart a na androidu 2.1 to bude ještě lepší. Škoda, že až ve 4q.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >