Nazev clanku vas mozna na prvni pohled vydesil, dnes to ale nebude o kritice spolecnosti Sony Ericsson nebo telefonu, ktere nas oblibeny vyrobce produkuje. Dnes se zamerime na to, ktere veci a polozky v menu se daji nahradit necim uzitecnejsim pripadne kvalitnejsim. Co vsechno muzete v menu postradat? Pokud jste bezny uzivatel, tak temer vse. Pokud navic nevyuzivate internet v mobilu, mate situaci jeste jednodussi.

Pokud se o mobilni telefony Sony Ericsson zajimate alespon trochu vice, jiste vite, ze menu se u hloupych telefonu v posledni dobe jiz prilis nemeni, uzivatele jsou zvykli na jakesi schema ovladani a Sony Ericsson pravdepodobne nevidi moc duvodu neco zasadniho menit.Faktem je, ze soucasne menu modernich telefonu Sony Ericsson je velmi prehledne a propracovane, prace s nim je rychla a prijemna. To ale rozhodne neznamena, ze uz menu nemuze byt lepsi nebo lepe vyuzite. Nepredpokladam, ze byste se vsichni po precteni dnesniho clanku vrhli na upravy a vyhazeli z vasich telefonu osmdesat procent vsech polozek, protoze zjistite, ze je nepotrebujete.Spise by mel naznacit, co se da bez nejakych ztrat na funkcnosti z menu odstranit a nahradit bud funkci uzitecnejsi, pripadne kvalitnejsi alternativou shodne funkce. Sam uz sice telefony nejaky ten mesic neupravuji, neni to ale urcite z toho duvodu, ze by me to prestalo bavit, spise je to prechodem ke komunikatorum Sony Ericsson a soucasne preferenci telefonu, ktere disponuji kvalitni klavesnici. Pisu totiz casto a rad a bohuzel pro me Sony Ericsson zatim nepredstavil hloupy telefon s plnohodnotnou QWERTY klavesnici, po kterem bych temer jiste sahnul. Zas tak moc mi to ale nevadi, na trh se chysta model X10 Mini Pro, ktery prakticky splnuje me predstavy o dokonalem telefonu. To uz ale pomalu odbiham od tematu dnesniho clanku - co tedy muzeme v menu hloupych telefonu Sony Ericsson postradat a jake aplikace se daji nahradit kvalitnejsimi alternativami? Za zaklad pro upravy jsem si trochu paradoxne vzal model Elm, ktery mam v soucasnosti u sebe, ale ktery zatim upravovat bohuzel nelze. Menu ma ale totozne, jako jine telefony na platforme A200, pro nase ucely nam tedy poslouzi velmi dobre.

- hned prvni polozkou v menu je sluzba, ktera zatim v nasi republice ceka na vetsi rozsireni a troufam si tvrdit, ze zatim nema az tak moc co nabidnout. Jedna se o PlayNow, kde byste teoreticky meli mit moznost stahovat bohaty multimedialni obsah pro vas telefon stejne jako ruzne hry a aplikace. Nektere polozky jsou placene, jine jsou zdarma, vzdy zalezi na kvalite konkretniho obsahu. Kazdopadne zatim neni vyber obsahu zas tak bohaty, aby mel cim zaujmout a treba ani nabidka doplnkovych aplikaci, kterymi by se rozsirili funkce telefonu Sony Ericsson, chybi. Take nabidka her by rozhodne mohla byt sirsi. Nesmime take zapominat na to, ze za prohlizeni PlayNow platite svemu operatorovi poplatky za prenesena data. Pokud tedy nemate neomezeny datovy pausal, prvni ikone v menu se vyhnete, zatim o moc neprichazite...
- druha polozka v menu jiz nekolik let patri vestavenemu internetovemu prohlizeci, coz je funkce, kterou uz preci jen vyuzije vetsi cast majitelu telefonu Sony Ericsson. Je tady ale jedno velike a celkem citelne minus. Ackoliv se integrovany prohlizec jednou za cas modifikuje a pribyvaji mu nove funkce, nemuze se ani zdaleka rovnat volne siritelne Opere Mini, za kterou stoji stejnojmenna spolecnost. Timto nechci Sony Ericsson kritizovat, ale je logicke, ze lepsi prohlizec vyvine spolecnost, ktera se prohlizenim a zobrazovanim internetu (zni to zvlastne) zivi, nez vyrobce mobilnich telefonu, pro nehoz je to jen jedna z mnoha funkci. Pokud internet vyuzivate, doporucuji defaultni prohlizec nahradit jiz zminenou Operou, v opacnem pripade mate druhou ikonku k dobu.
- jako treti je zde zabava, coz je slozka, ktera se jako jedna z mala v posledni dobe docela zmenila. Byly odstraneny funkce na upravu obrazku a videa, ktere stejne (minimalne v mem okoli) nikdo nepouzival, bohuzel ale zmizela take polozka dalkove ovladani, diky niz jste mohli ovladat svuj PC pomoci technologie Bluetooth. Nas ale zajima, co muze jit pryc a tentokrat toho nebude tolik. Urcite se (minimalne u Elmu) hodi odstraneni polozky PlayNow, ktera nejen zabira ikonu primo v menu, ale najdete ji take zde, samostatnou polozku si podle me nezaslouzi ani ukazkove Demo video. To se sice z telefonu da odstranit, polozka v menu ale zustane.
- dalsi polozkou v menu je fotoaparat, tato ikona dlouhodobe patri k nejpovedenejsim. Telefony s lepsim fotoaparatem ale vetsinou byvaji vybaveny odsouvaci krytkou, ktera fotoaparat automaticky aktivuje, ostatnim pristrojum na platforme A20e zase nechybi oddelene tlacitko spouste, kterym se fotoaparat da pohodlne a rychle zapnout, aniz by clovek musel menu navstivit. Nabizi se tedy otazka, jestli tuto funkci neuvolnit necemu potrebnejsimu. Nekdo foti rad, nekdo foti mene, ale pro vsechny bez rozdilu je podle me pohodlnejsi stisknout pro aktivaci fotoaparatu jedno tlacitko, nez vchazet do menu, tam najet na patricnou ikonu a potvrdit.
- dalsi polozky bych nechal beze zmeny, zamerime se az na slozku venovanou GPS. Tady se da dodat jedine - vyborna turisticka navigace TrekBuddy je k dispozici zdarma, nevidim tedy duvod, proc by se nemela objevit ve vasem telefonu a to bez ohledu na to, zda je vas pristroj vybaveny integrovanym GPS modulem. Odvaznejsi si mohou doinstalovat take automobilovou navigaci We Travel, ta je ale zatim urcena spise mene narocnym a take trpelivym uzivatelum. Predinstalovane aplikace, ktere v Sony Ericssonech najdete, sice jsou kvalitni, v pripade Google Maps ale jste odkazani na pripojeni k internetu, u navigaci WisePilot je tomu naprosto stejne a navic v telefonech nehledejte vice, nez pouze zkusebni verzi programu.
- opet preskocime par ikon a skoncime u polozky Hovory. Ta je samozrejme celkem uzitecna, mame diky ni prehled o tom, komu jsme volali a take kdo se snazil dovolat nam. Stejne informace nam ale telefon sdeli take v situaci, kdy primo na uvodni obrazovce stiskneme zelene sluchatko. A nyni zvazte, co je pohodlnejsi? Stisknout zelene tlacitko nebo vejit do menu, najit polozku Hovory a otevrit ji? Situace je tak podobna, jako u fotoaparatu a dochazi ke zbytecnemu zdvojeni funkci

Dnesnim clankem jsem se snazil predat vam par tipu na to, co lze z menu telefonu Sony Ericsson odstranit bez nejake ztraty funkcnosti. Samozrejme, ze kazdy z nas jsme jiny a funkce, ktere jsem doporucil k odstraneni mohou byt pro nekoho nepostradatelne, stejne si ale myslim, ze vetsina mnou zminenych polozek se skutecne da vyuzit lepe a efektivneji. Trochu problem je ale zatim u nejnovejsich hloupych telefonu Sony Ericsson, jejich ochrana zatim neni prolomena, tudiz je nelze upravovat tak, jak jsme zvykli ze starsich modelu. Pro me osobne je prave toto asi posledni prekazka pred porizenim Sony Ericsson Elm, jakmile bude tento pristroj odemknut, temer jiste si jej obratem poridim coby zastupce nejnovejsi generace telefonu na platforme A200 a upravim si jej maximalne k obrazu svemu. Mozna by nebylo od veci zacit vice shromazdovat ruzne balicky jednotlivych menu a treba se v budoucnu dockame toho, ze si uzivatel bude sam moci vybrat z nekolika preddefinovanych (s tim, ze nepotrebne funkce se pri startu telefonu odstrani, nebudou tedy zabirat misto ani zbytecne zpomalovat telefon). Fikce? Zatim ano, ale v budoucnu bude vse jinak. Opakuji se jiz v nekolikatem clanku, ale moznost upravit si telefon k obrazu svemu je velmi prijemna a je jen otazkou casu, nez na to prijde vetsi mnozstvi uzivatelu. Potom na to prijdou i samotni vyrobci a treba se opet dockame male revoluce v mobilnich telefonech. To uz ale vyrazne odbiham od dnesniho clanku, kterym jsem chtel poukazat na to, ze se nektere ikony v menu daji vyuzit lepe a efektivneji, nez jak to cini sam vyrobce. Toto ale nelze brat jako jeho kritiku, stejne to delaji take vsichni ostatni. Motivaci pro dnesni clanek pro me byla predevsim jednoducha moznost preskladani polozek v menu, ktere nabizi komunikatory BlackBerry. Z programatorskeho hlediska nejde asi o zadny zazrak, moznost posunout si veci tam, kam sam chci a odstranit ty nepouzivane je ale velmi prijemna.

|
|
Autor: v6ak Datum: 2010-06-28 07:49:50 Podobne by se dalo pokracovat v menu zprav... Anebo kontakty (standby hledani, casto nejaka klavesa v menu), i kdyz ty se mi nakonec v menu znovu objevily, ale hloubeji - pri hlasce Select network se to muze hodit. "ostatnim pristrojum na platforme A20e zase nechybi oddelene tlacitko spouste" Asi's to psal na nejakem mensim notebooku bez numericke klavesnice, ze? Sozudim tak podle toho "A20e". | . Autor: 7654321 Datum: 2010-06-27 22:45:38 zrovna dneska sem se na tohle tema bavil s kamaradem.moct tak vyhazet veci co v mobilu nechci...jako prvni by letel fejsbuk a podobny veci.chapu ze po tom nekdo touzi, ale ma to byt volba a ne nutnost.vyfotim fotku a v odeslani mam jako prvni fb a twitter...hlavne ze vyhodili odeslani mailem.a ty programy na upravu videa a hlavne fotek me tedy chybi, ne kazdy den, ale urcite sem to pouzil casteji nez fb. |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |