" />
Recenze Sony Ericssonu Aspen - hybrid, který se neztratí | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 9. říjen 2010
Operační systém Windows Mobile pomalu odchází do zaslouženého důchodu a na našem trhu už se objevují poslední zařízení, která jsou ještě na této platformě založená. Tak trochu bez překvapení i Sony Ericsson ještě tak říkajíc na poslední chvíli vydává zařízení, jehož operační systém už je na konci svého vývoje. Odměnou by ale logicky měla být maximální odladěnost a spolehlivost celého přístroje. Má Sony Ericsson Aspen v dnešní době co nabídnout? Má, ale zdaleka ne pro každého...
11~108.JPG 24~72.JPG 28~62.JPG 36~45.JPG


Už je tomu několik let, co jsme obdivovali Sony Ericsson P1i. Perfektní telefon s výbornými rozměry, nabízející ohromnou spolehlivost, kvalitní klávesnici a povedenou konstrukci bohužel nezískal žádného nástupce a použitý operační systém Symbian UIQ3 nakonec skončil v propadlišti dějin. Ačkoliv jsme dlouhou dobu očekávali alespoň podobný telefon, dlouhou dobu ze strany Sony Ericssonu nic nepřicházelo. Až nyní, na samém sklonku života Windows Mobile přichází výrobce s telefonem, který se alespoň koncepcí dnes již legendárnímu modelu P1i blíží. Kromě hardwarové QWERTY klávesnice pod dotykovým displejem toho ale společného moc nemají. Sony Ericsson Aspen je velmi netradičně koncipovaný přístroj, který rozhodně není určený pro masy a napovídá tomu také konstrukce, kterou začneme dnešní recenzi.

Ještě před ní si dovolím podotknout, že jsem se snažil recenzi zaměřit na své vlastní dojmy a na konstrukci, neb si myslím, že o použitém operačním systému je toho spoustu napsáno jinde a nesrovnatelně lépe, než jsem vzhledem ke svým zkušenostem napsat já. Rozměry přístroje jsou 117 x 60 x 14,5 milimetru a chvíli se u nich zastavím. Především výška mi přijde zbytečně veliká, telefon rozhodně není malý. Ani šířka podle mého moc neodpovídá realitě a pokud vedle Aspenu položím některý z komunikátorů BlackBerry, Aspen se po stránce vzhledu i rozměrů vyloženě ztrácí. Určitě by nebylo problémem telefon o něco zmenšit. Šířku bych ještě nějak zkousnul, díky ní je dostatečně široká i klávesnice, ale ta výška je skutečně zbytečná. Podobně je na tom i hmotnost - 130 gramů sice není nijak extrémně moc, ale už jsme tady měli i lehčí stroje. Jelikož tentokrát Sony Ericsson nesáhnul k zakulaceným rohům, přístroj se ani nesnaží vypadat menší než ve skutečnosti je. Od první chvíle dává telefon jednoznačně najevo, že se jedná o pořádný přístroj.

27~67.JPG 32~55.JPG 12~103.JPG 18~85.JPG
22~75.JPG 28~62.JPG 33~51.JPG 13~102.JPG

Přední stranu okupuje displej a QWERTY klávesnice, mi v popisu začneme tím prvním zmíněným a zaměříme se právě na displej. Ten na první pohled rozhodně nebudí dojem nějaké obrovské plochy, po spuštění telefonu ale rychle zjistíme, že realita je ještě o něco slabší a široké okraje se jen snaží nabudit dojem větší plochy. Nechme promluvit čísla, úhlopříčka 2,4 palce a displej orientovaný na šířku znamenají, že Aspen má menší displej, než mnoho hloupých telefonů, u kterých to nemusí být takový problém. V případě operačního systému Windows Mobile je to ale na pohodlné ovládání prstem velmi málo. Displej je v tomto případě dotykový, výrobce nepoužil nedotykovou verzi, ale dává budoucímu majiteli plnou volnost v tom, jak bude svůj telefon ovládat. Ani z rozlišení 240 x 320 pixelů nejdu v dnešní době do kolen, 65 tisíc barev pak už situaci jen dokládá (za počet barev ale Aspen jako takový nemůže). Jen před několika dny jsem testoval model Spiro, který s cenou kolem dvou tisíc korun nabízí podobný (ne-li lepší) displej a to se u daného telefonu o reálné práci vůbec nedá uvažovat. Sám teď nějakou dobu funguji na stejném rozlišení, při jistém stylu práce nemusí být nutně na škodu. Podobné rozlišení a fyzické rozměry displeje jsou ale u komunikátoru druhé poloviny roku 2010 slabota a ani nízká cena mě v tomto směru úplně neuklidňuje. Pokud by byl telefon aspoň o něco menší, svoje výhrady bych dal stranou, nejde mít malý telefon s velikým displejem. Jak ale názorně ukazuje Sony Ericsson, není těžké vyrobit veliký telefon s malým displejem. Pochválit mohu alespoň samotné reakce displeje, který velmi rychle reaguje jak na dotyk prstu tak i na stylus, který se nachází ukrytý v pravém horním rohu přístroje.

19~82.JPG 23~73.JPG 29~53.JPG 34~44.JPG
14~100.JPG 1~124.JPG 24~72.JPG 35~49.JPG

Ještě o něco níže se pak nachází již zmíněná QWERTY klávesnice. Ta na pohled vypadá velmi kvalitně a dostatečně dimenzovaná, přesto jsem s prací s ní nebyl úplně spokojený. Tlačítka jsou jakoby gumová a jejich stisk mi přijde velmi nejistý, rychlému psaní neprospívá ani absence jakýchkoliv mezer. Na to, kolik na klávesnici je na Aspenu místa, je docela zklamáním. Výrobce místem v tomto směru vyloženě mrhal, udělat velkou klávesnici pro pohodlné ovládání nestačí. Jak je vidět na fotografiích v dalších částech článku, třeba konkurenční BlackBerry je výrazně menší a má menší klávesnici, nabízí ale tlačítka s jistým stiskem a vzájemně oddělená mezerami a tento rozdíl je velmi citelně patrný. Situaci zachraňuje aspoň sestava ovládacích tlačítek, která se stará o to, že spoustu funkcí můžete ovládat bez dotykového displeje. Občas se ale najdou situace, kdy ovládání trochu postrádá logiku a na displej sáhnout musíte, respektive musíte reagovat jinak, než byste třeba čekali. Co mi třeba dost vadilo (a někomu to může přijít jako blbost), že pokud jsem byl v dosahu Wi-Fi sítě a vyskočila mi tabulka s možností jejich výběru, nezbavím se jí stiskem červeného tlačítka, což by mi přišlo jako nejjednodušší. Chci odněkud pryč, tak dám červené tlačítko. Jelikož ona tabulka je ale vlastně okno, musím ťuknout do displeje. Kontextové klávesy jsou velmi velké a mají jistý stisk, pracuje se s nimi výborně a totéž platí také o čtyřsměrovém tlačítku s potvrzujícím středem. Je dimenzováno skutečně úctyhodně a podle toho se s ním také pracuje. V tomto směru Aspen jednoznačně chválím, o to více mě ale mrzí kvalita klávesnice jako celku. Boční hrany jsou celkem chudé, potěší ale standardní konektory. Na horní straně se kromě nich nachází i zapínací respektive zamykací tlačítko, pravý horní roh je vyhrazen pro jednou již zmíněný stylus.

36~45.JPG 30~52.JPG 25~65.JPG 15~100.JPG
37~45.JPG 38~46.JPG 39~46.JPG 3~122.JPG

Konstrukce je za námi, je na čase se podívat na použitý operační systém Windows Mobile. Než se ale vrhnu do jeho popisu, dovolím si malou odbočku směrem k ovladatelnosti přístroje. Sony Ericsson Aspen je v tomto směru výjimečný, nabízí totiž dotykový displej, hardwarovou QWERTY klávesnici, pětisměrovou ovládací klávesu s potvrzujícím středem a hned několik různých uživatelských rozhraní. Pravý horní roh navíc okupuje již několikrát zmíněný stylus. Co to znamená pro budoucího majitele? Osobně to vnímám tak, že ať preferujete jakýkoliv způsob ovládání, Sony Ericsson Aspen vám vyjde vstříc. Na stranu druhou ať ale preferujete jakýkoliv způsob ovládání, nikdy nebudete úplně spokojeni. Variabilita je sice fajn, ale možná jí je až příliš. Po stránce hardwaru to ještě chápu, tady není co vytknout. Dříve jsme za absenci ovládacích tlačítek u telefonů s dotykovým displejem často udělovali minusové body, to ale u Aspenu nehrozí. Trošku na škodu se ale dočkáme podobně stavebnicového ovládání i v samotném operačním systému a tady už to podle mého je na škodu. Kdo je na Windows Mobile zvyklý, nebude mít větší problémy. Některé věci jsou ale méně logické... Ovladatelnost po stránce hardwaru hodnotím kladně ve smyslu variability. Jinak si mě ale nezískal ani malý displej, ani nepříliš pohodlná klávesnice. Zrovna u té bych čekal perfektní zpracování, na nejlepší ale tady Aspen docela výrazně ztrácí.

2~120.JPG 3~123.JPG 47~30.JPG 5~121.JPG
9~112.JPG 44~37.JPG 8~114.JPG 40~47.JPG

Úvod do ovládání tedy máme za sebou, pojďme se konečně podívat na samotné uživatelské rozhraní. Operační systém Windows Mobile 6.5 sliboval spoustu inovací v uživatelském rozhraní, ne vše se ale zlepšilo k lepšímu. Díky koncepci Aspenu a již zmíněným možnostem ovládání si téměř netroufám označit jednu z obrazovek za výchozí, vezmu to tedy postupně. Začněme standardním uživatelským prostředím Windows Mobile, které nabídne inovovanou úvodní obrazovku a menu, kde ikony nejsou zarovnány v mřížce ale v šestiúhelnících. Vypadá to pěkně a osobně se mi toto řešení velmi líbí. Na provedení úvodní obrazovky (hned první screen pod tímto odstavcem) jsem si musel nějakou dobu zvykat a ačkoliv se ovládá velmi rychle, nakonec jsem u ní nezůstal. Dále zde máme speciální panely, které se starají o ovládání nejdůležitějších funkcí, jako jsou zprávy, multimédia nebo práce s kalendářem. Pro nejčastější úkony se to hodí, trochu mám ale pocit, že se více dbalo na to, jak to bude vypadat, než na samotnou ovladatelnost. Procházení jednotlivých nabídek je ale velmi rychlé, telefon se při žádné z těchto činností nezpomaluje.

Uvítal bych ale větší výběr těchto panelů, pokud by se na tom ještě trochu zapracovalo a rozšířily by se jejich možnosti, určitě bych při ovládání telefonu preferoval právě je, protože se s nimi výborně pracuje. Třetí možností je využití SPB, které najdete přímo v telefonu a pomocí kterého jsem telefon nakonec ovládal nejčastěji. Nabízí velmi podrobné možnosti nastavení a jedná se o skvělý program, který má v telefonu své místo. Časem jsem defaultní prostředí Windows Mobile úplně přestal používat a vše si upravil přes SPB tak, abych měl mnou používané funkce po ruce. Pokud by ale výrobce zapracoval na jednou zmíněných panelech, u SPB bych přes všechny jeho kvality nezůstal. Každé z trojice uživatelských rozhraní má své výhody a nevýhody, SPB se dá velmi podrobně nastavit, Windows Mobile mají pěkné a přehledné menu, panely zase napomáhají rychlé orientaci. Pokud by to výrobce vhodně zkombinoval, bylo by to super. Takto sice můžete při různých úkonech ovládat telefon různě, přecházení mezi jednotlivými způsoby ale dost zdržuje...
Základem telefonu je velmi podrobný telefonní seznam s prakticky neomezenou kapacitou. Ten už je roky jedním z taháků operačního systému Windows Mobile, stejně jako pohodlná práce se zprávami všeho druhu a především s emaily. Do telefonního seznamu můžete uložit tisíce kontaktů a ke každému přiřadit desítky různých údajů. Samozřejmostí je rychlé vyhledávání, synchronizace i možnost zálohování. Po stránce kvalit telefonního seznamu zatím Windows Mobile dle mého stále ještě nemá konkurenci a to říkám jako člověk, který k tomuto operačnímu systému nikdy příliš veliké sympatie nechoval. Podobně kvalitně jsou udělané i zprávy, ani tady není problémem mít v telefonu tisíce zpráv. Skvěle funguje i emailový klient a problémem nejsou ani přílohy téměř libovolného formátu. Operační systém je skutečně otevřený, co telefon neotevře standardně, na to existuje aplikace. Už v základu zde máme mobilní verzi balíku Office, zobrazení je i na malém displeji přehledné, na nějakou častější práci je ale displej přeci jen docela malý. Vyhovuje mi také správce hovorů, tady ale stejně spíše doporučuji sáhnout po některé z alternativ, které umí běžnou práci s telefonem (myšleno samotné volání) posunout co se týká pohodlí ještě výrazně dál. Podobné pocity jsem měl ale u téměř všech funkcí v telefonu - Sony Ericsson Aspen umí téměř vše, díky otevřenosti platformy ale najdete spoustu programů, které každou z funkcí umí ještě mnohem lépe. Je tedy jen na budoucím majiteli, jak si telefon přizpůsobí.
Hodnotit organizační funkce je u Windows Mobile velmi ošemetné, telefon jak jej koupíte v obchodě totiž zdaleka nemusí odpovídat tomu, jak jste schopni si jej upravit pomocí aplikací. Na použitý operační systém existují desítky tisíc různých aplikací, které dokážou funkce telefonu posunout o obrovský kus dál a samozřejmě to platí i pro ty organizační. S trochou nadsázky by se dalo říci, že telefon v tomto směru umí všechno a co neumí, to není těžké do něj dodat. Pojďme se ale aspoň zevrubně podívat na to, co přístroj nabízí poté, co si jej zakoupíte. Základem je jako vždy perfektní kalendář, který nabízí podrobné možnosti nastavení a o správu vašeho času se umí postarat skutečně příkladně. Pokud by vám náhodou nějaká funkce chyběla, není nejmenším problémem si doinstalovat některou z alternativ, která vám chybějící funkce dodá. Vím, že se v tomto směru již opakuji, toto je ale skutečně silná stránka (mimochodem jedna z posledních) operačního systému Windows Mobile. Nechybí správce souborů, jednoduchá kalkulačka, poznámky, úkolovník nebo třeba budík. Jednotlivé programy jsou velmi jednoduché, ale maximálně funkční.
Sony Ericsson Aspen je jednoznačně přístroj zaměřeným na práci a ačkoliv telefon vám dobře poslouží i na poslouchání hudby nebo prohlížení internetu, rozhodně se nejedná o multimediální bombu a důkazem je také použitý fotoaparát, který sice nabízí obstojné rozlišení tři megapixely, chybí mu ale autofocus a kvalita snímků není valná, jak ostatně můžete posoudit na níže publikovaných ukázkách. Ani možnosti nastavení nejsou zrovna široké, výslednou podobu fotografií příliš neovlivníte. Hlavní nevýhodu fotoaparátu u Sony Ericssonu Aspen ale spatřuji v samotném faktu, že je v telefonu přítomen. Podle mého by výrobce udělal nesrovnatelně lépe, kdyby fotoaparát úplně vypustil. Kvalitu snímků za moc nestojí a typický uživatel Aspenu jej stejně bude používat především pro již několikrát zmíněnou práci. Jelikož ve velikých firmách bývá občas s fotoaparátem v telefonu problém, neudělal by jeho odstraněním Sony Ericsson určitě chybu. Občas mám někdy pocit, že bez fotoaparátu už to v dnešní době nejde a přijde mi to trochu škoda. Nejedná se mi o nějakou cenovou úsporu, výrobní náklady fotoaparátu jsou naprosto zanedbatelné a stejně vysoká je i potenciální úspora, ale spíše o princip. Pokud máte jiný názor, můžete se o něj s námi podělit v komentářích pod článkem, já ale za sebe trvám na svém. Tady fotoaparát vůbec nemusel být a budoucí majitelé by o nic nepřišli.

PIC-00001.jpg PIC-00001~0.jpg PIC-00002.jpg PIC-00003.jpg PIC-00004.jpg
PIC-00004~0.jpg PIC-00005.jpg PIC-00005~0.jpg PIC-00006.jpg PIC-00007.jpg
PIC-00007~0.jpg PIC-00008.jpg PIC-00008~0.jpg PIC-00009.jpg PIC-00009~0.jpg

O něco slabší fotoaparát ale poněkud vynahrazují další funkce určené pro krácení času a vaši zábavu. Sice je primárně asi moc nebudete používat, to ale rozhodně neznamená, že by je přístroj dostatečně kvalitně neuměl a měla by s ním být nuda. Základem je kvalitní hudební přehrávač, který pracuje rychle a spolehlivě, díky standardnímu audio konektoru si navíc můžete připojit jakákoliv vlastní sluchátka. Potěší také videopřehrávač, který si už v základu poradí s množstvím formátů (a kdyby náhodou si s něčím neporadil, vždy bude existovat řešení) nebo aplikace sloužící pro sledování videí ze serveru YouTube. V telefonu najdeme několik her, na internetu pak najdeme tisíce dalších, většinou se ale jedná spíše o deskové nebo logické hry. Právě tyto mi ale k telefonu sedí, k mým nejoblíbenějším patří trio ve složení piškvorky, dáma a šachy. Krátkou chvíli můžete strávit také prohlížením internetu, telefon vám totiž nabídne kompletní podporu rychlých dat, kterou oceníte také například při komunikaci s přáteli pomocí ICQ nebo třeba Skypu. Čas vám může ukrátit také integrovaný GPS modul, stačí do přístroje stáhnout některou z aplikací na geocaching. Samozřejmě ale můžete stáhnout i programy na autonavigaci, GPS modul je dostatečně citlivý a pracuje spolehlivě.Sony Ericsson Aspen má určitě na trhu své místo, jedná se totiž o velmi specifický telefon pro velmi specifickou skupinu uživatelů. Mateřská společnost při jeho návrhu hned od počátku jistě věděla, že tento telefon ji nemá zvýšit čísla v počtu prodaných kusů, spíše se ale jedná o zaplnění volného místa na trhu. Na Sony Ericsson Aspen se dá nahlížet z mnoha různých úhlů pohledu a zvláštnost telefonu tkví v tom, že každý z těch pohledů může být pravdivý. Tento konkrétní telefon je totiž velmi snadné odsoudit za ne úplně pohodlné ovládání nebo třeba samotnou přítomnost operačního systému Windows Mobile, z naprosto stejných důvodů si ale telefon můžete okamžitě zamilovat a neskončí to jinak, než pořízením přístroje. Mnohem více než jindy je to v tomto směru jak o vašich preferencích, tak také o tom, jaký telefon se v předchozí době používali. Pokud zkušenosti s Windows Mobile nemáte a všude kolem sebe vidíte snadno ovladatelné telefony s Androidem a toužíte po něčem podobném, Sony Ericssonu Aspen se raději velmi velikým obloukem vyhněte, není určený pro vás a z přístrojem byste vůbec nebyli spokojeni.

10~115.JPG 16~95.JPG 20~86.JPG 26~61.JPG
31~56.JPG 11~108.JPG 17~87.JPG 21~81.JPG

Opačná situace nastává ve chvíli, kdy Windows Mobile znáte a víte, jaké přednosti operační systém nabízí a jste schopni jich využít (a s případnými drobnými nedostatky si například poradit pomocí úprav v registrech a podobně). Pokud patříte do druhé skupiny a koncept Aspenu se vám líbí, budete naprosto spokojeni. Telefon totiž za velmi dobrou cenu nabízí prakticky kompletní výbavu, která zahrnuje poslední verzi operačního systému Windows Mobile, dostatečně rozměrnou QWERTY klávesnici, kompletní podporu rychlých dat včetně integrovaného GPS modulu nebo třeba dotykový (i když nijak veliký) displej. Z tohoto pohledu je Aspen skvělým přístrojem, který splní vaše potřeba po pracovním telefonu. Sám se řadím někam na pomezí, s Windows Mobile zkušenosti mám, preferuji ale jiný styl práce, takže zůstanu u svých stávajících telefonů. To ale neznamená, že by Aspen byl špatný, je jen zkrátka jiný. PS: Sony Ericsson Aspen je podle mě jeden z těch telefonů, které bych nikdy nekoupil někomu jako dárek, pokud by si o něj vyloženě neřekl. Přístroj je totiž skutečně tak netradiční, že si jej snadno můžete zamilovat i znechutit a budoucí majitel musí mít jasno v tom, proč si jej pořizuje.

Sony Ericsson Aspen můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony EricssonKomentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: adamhouska Datum: 2010-11-26 10:56:02
Je to velmi zajímavý mobile! Nemá někdo nachodou todle? Osobní zkušenost? Ale budoucnost bude android takže je to trochu slepá ulička.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >