" />
Recenze Sony Ericssonu W380i | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pondělí, 14. dubna 2008
Na dnešní den jsme si pro vás připravili recenzi sympatického véčkového Walkmanu W380i. Zvládá rádio, TrackID, Gesture control nebo hudební reprodukci. Co nabídne dál jsme si pro vás schovali do recenze.

 

 

Sony Ericsson W380i je nejnovějším zástupcem modelové řady Walkman. Tento stylový telefon nabízí příjemné rozměry 92x49x16 mm a vcelku přijatelnou hmotnost jednoho sta gramů. Designové zpracování přístroje je opravdu perfektní, v naši testované verzi se prolíná fialová s růžovými prvky na povrchu, po otevření se ještě přidá stříbrná barva okolo klávesnice a černý límeček okolo displeje. Ale zpět na čelní stranu, zde se totiž nachází tři dotykové klávesy se symboly přehrávání, a neslouží k ničemu jinému, než pro zapnutí hudby v zavřeném stavu a pro přecházení skladeb bez nutnosti rozevírat telefonu. To bude praktické zejména pokud budete mít telefon v pouzdře nebo v kapse, rychlé ovládání přehrávače není spolu s hmatově rozlišenou klávesou na pravém boku přístroje žádný problém. Nad těmito senzorovými klávesami, které své stlačení dají najevo jemným zavibrováním, se nachází umně schován pod krytem externí monochromatický displej bíle podsvětlený, který dokáže informovat o stavu telefonu, aktuálním čase, signálu, baterii, o zmeškaných událostech, o frekvenci FM rádia, názvu přehrávané skladby nebo suše konstatuje, že se nabíjí. Na předním panelu se nachází dírkovaný pruh, do nějž je vsazeno logo Walkman, které plní jen designovou funkci, externí reproduktor a vystouplá čočka integrovaného 1,3 Mpix fotoaparátu. Pod ní je umístěno bílé světlo, které se vždy rozsvítí na krátkou dobu v režimu Gesture control, o kterém si povíme později. Na levém boku přístroje je umístěn datový konektor Fast Port a také slot pro paměťovou kartu Memory Stick Micro, k ní se ale můžeme dostat jen po odloupnutí zadní skořápky. Záda telefonu jsou poměrně jednotlivá, uniformitu narušuje jen nápis a logo výrobce Sony Ericsson, otvor pro poutko v levém rohu nebo klávesa k odemykání klávesnice. Ta je užitečná pouze v případech, když chcete využít vnější dotykové klávesy. Véčko se po uzavření totiž automaticky zamyká a chcete-li používat vnější dotykové prvky, musíte si ji jezdcem poměrně ztuha odblokovat. Zdrsněný povrch dolní části znesnadňuje klouzání telefonu po stole, není však pogumovaný, takže se mu to nedaří příliš přesvědčivě. Pod zadním krytem, který se musí ze svých drážek odloupnout, se nachází  Li-Ion baterie BST-39 o kapacitě 920 mAh, se kterou vydržel při testování 3 dny. 

11~1.JPG 8~1.JPG 6~1.JPG 10~3.JPG 18~1.JPG

Po otevření vás véčko překvapí svým precizním designovým sladěním barev a materiálů. Vrchní díl je shora jako by "useknutý" a je kratší než spodní díl véčka, se kterým po uzavření tvoří jeden celek zkosený zepředu s nápisem Walkman. Displej s rozlišením 176x220 pixelů a podporou 262 tisíc barev a rozměrem 30x38 mm je ohraničen černým pruhem, který jej při neaktivním podsvícení opticky zvětšuje. Pravdou však je, že displej by mohl být ještě na každé straně o dva až tři milimetry větší. Přesto však dokáže díky použité aktivní technologii TFT zobrazovat barvy věrně i na sluníčku, jediným záporem je snad jen neustále upatlávání displeje. Tomu se nevyhnete, pokud budete véčko otevírat jednou rukou, protože palec vám spočine přesně na displeji. Pružina je docela tuhá a při otevírání vám pomůže až pod větším úhlem, takže jsem si zvykl na spoluprácí obou rukou. Pod displejem se nachází regulační čidlo podsvětlení, které se stará o to, aby váš telefon v noci neoslňoval a naopak na sluníčku zaručil věrnost barev. Kloub dovolí véčko otevřít až po úhel 160 stupňů svírající s klávesnicí a působí velmi pevně. Nedovoluje véčku žádnou vůli do stran. Na spodním dílu se nacházejí hlavní ovládací prvky a alfanumerická klávesnice. Kontextové klávesy se ovládají pohodlně, pro kurzorovou klávesu to až tak neplatí, je hladká a zarovnána s povrchem, tady by se  hodilo určitě zdrsnění. Palec po ní klouže, když budete mít zpocené ruce a budete potřebovat rychle něco udělat, bude to problém. Potvrzovací střed je na můj vkus příliš zapuštěn. Kruhové klávesy s šipkou a "céčkem" svědčí o podpoře A100, takže nemůžeme například čekat pohybový senzor, sekci média sdružující obrázky, hudbu a video či chytré vyhledávání z pohotovostního displeje. Pro všechny směry hlavní klávesy lze nastavit rychlý skok k vybrané funkci. Pod klávesnicí je umístěna trojice doplňkových kláves, první spouští webový prohlížeč, druhá vypíná a zapíná samotný přístroj a slouží také k rychlému přepínání profilů, klávesu menu činnosti snad ani netřeba představovat. Spouští sdružené menu aktuálních událostí (zprávy, MMS), spuštěných aplikací (až 6 v jeden okamžik), vlastních zkratek či internetových adres a záložek. Alfanumerická klávesnice se skládá z dvanácti zaoblených kláves oddělených dostatečně velkými mezerami. Pro lidi s menšími prsty bude psaní zpráv docela tvrdý oříšek, klávesy jsou sice zarovnány s povrchem, ale mají poměrně jistý stisk, avšak prsty vás budou bolet díky velkým vzdálenostem mezi klávesami. Šedý povrch mezi nimi s tečkovaným vzorem plynule přechází k displeji a na krytech telefonu se objevuje ve formě tečkovaných pruhů na předním i zadním dílu. Design a konstrukci hodnotím na výbornou, to se Sony Ericssonu opravdu povedlo. 

16~1.JPG 19~1.JPG 3~1.JPG 1~2.JPG 9~1.JPG            

Již při spuštění se nás telefon dotazuje, zda-li chceme zapnout telefonní funkce nebo jen dál pokračovat v módu letadlo. Pohotovostní režim nenabízí nic převratného, na co bychom nebyli zvyklí z předešlých Walkmanů. Najdeme zde indikátory signálu, baterie, aktuální čas a datum. Pozadí může být i animované. Stiskem pravé kontextové klávesy se dostaneme do hlavního menu, které je maticové, podmenu jsou pouze textová. Zajímavým poznatkem je, že se v menu nevyskytují žádné animace, které by doprovázely přechod z ikony na ikonu, přechod mezi záložkami nebo "vyrolování" voleb v podmenu. Je to trochu škoda, ale na druhou stranu telefon nic nezpomaluje. Plynulost při listování ve stovkách zpráv je zachována. Interní paměť pro zprávy je mimochodem sdílená, její kapacita je 15 MB. Ukládají se zde fotky, obrázky, melodie, schémata či stažené soubory z webu. Nebyl by to ale Walkman, kdyby nenabízel možnost paměťové expanze, na hudbu je zde slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2), spolu s telefonem je dodávána karta s kapacitou 512 MB. Já zde naskládal 6 alb o datových tocích 192 až 256 kbps. Walkman přehrávač je přehledný, zobrazuje přímku přehrávání, název skladby, jména alba a jejího interpreta a dokáže zobrazit i album interpreta. Nestačí však, že máte obrázek alba ve složce spolu s hudbou, album musíte přidat ke každé skladbě v ID3 tagu. V rámci nastavení můžete vybrat ekvalizér (i s možností MegaBass) nebo nastavit vzhledy - je zde bílý a oranžový skin, možnost vypnuto zobrazí Walkman přehrávač v aktuálním schématu. Skladby mohou být přehrávány náhodně nebo se mohou opakovat pořád dokola, vytvářet lze i playlisty. Přehrávač si však neporadí s českými písmeny s háčky, zobrazuje je zkomoleně. Hudba může samozřejmě v rámci multitaskingu hrát na pozadí a to jak z reproduktoru nebo z dodávaných sluchátek HPM-64. Reproduktor má poněkud plochý zvuk, basy znějí trochu zkresleně a málo přesvědčivě, mohu-li srovnat s jinými Walkmany, zní podobně jako u modelu W890i. Při maximální hlasitosti v reproduktoru praská, nemůžeme však čekat že zvuk z tak malého reproduktoru udělá díru do světa. Zvuk ze sluchátek je však úplně čistý, skvělé basy, označení Walkman nám přece má naznačit, že to musí být zvuková kvalita. Už jsem asi dost "vyposlouchaný", takže by mi nevadila ještě o něco vyšší maximální hlasitost. Co z praktického užívání oceňuji, jsou dotykové klávesy na krytu, díky nimž je ovládání hudby posunuto o třídu kupředu. Nemusíte se však fixovat pouze na drátová sluchátka, W380i si hravě poradí i s bezdrátovými, které však musíte dle potřeby dokoupit. Při použití kombinace HPM-85 a MBS-100 byl zvuk čistý, sekundové přerušení hudby se však pokaždé ozve při uzavření véčka. Poslech hudby doplňuje FM rádio s RDS, hrát mu umožňuje pouze připojené handsfree. Přenos hudby se děje pomocí dodávaného USB kabelu a díky podpoře USB MassStorage nepotřebujete ani ovladače. Hudební reprodukce? Úplná spokojenost.


Hudebním funkcím ještě nepřímo sekunduje funkce TrackID, která podle krátké nahrávky rozpozná skladbu a obratem odešle všechny potřebné údaje. Do sekce zábava jsou dále započítávány i hry. Standardně v telefonu naleznete 3 hry: Extreme Air Snowboarding využívající 3D grafiku, QuadraPop - tetris existující z dob prvních Walkmanů a Sims 2, věrný klon své počítačové předlohy. Potenciální hráče jistě potěším možností doinstalování dalších Java her a aplikací, náladu jim naopak zkazím horší ovladatelností her. Dalším do party zábavních funkcí patří bezesporu také videopřehrávač. Podle specifikací výrobce si W380i poradí s formátem 3GP i MP4, avšak ani jeden z nich nelze spustit. Respektive hudba z videa je přehrávána, obraz však nikoliv. Doufám, že to bude jen prvotním firmwarem, Walkman který nepřehraje video - to by nebyl Walkman. Testovaný kousek je již z volné distribuce pro ČR, avšak nepodporuje ani nahrávání videa. Čekal jsem QCIF nahrávání, ale opět jsem zklamán. Integrovaný fotoaparát, jehož čočka je umístěna na vyvýšeném místě předního krytu, dokáže vytvářet snímky v rozlišení 1280x1024 pixelů, vhod přijde nastavení nočního režimu, samospouště, vyvážení bílé, kvalita fotografie, zvuk uzávěrky či efekty. Fotografie mohou být i menší, v rozlišení QVGA či VGA, telefon dokáže také rychle za sebou vyfotit čtyři fotografie, např. u nestálých scén a pohybujících se objektů, každá z nich je ale pouze v rozlišení 640x480 pixelů. Všechny vyfocené obrázky jsou umístěny ve Fotoalbu ve Správci souborů. Vášnivým fotografům přijde vhod časový přehled fotografií, který fotografie srovná podle měsíců a dní do přehledných tabulek. O kvalitě výsledných fotek se můžete přesvědčit z přiložených fotografií na konci článku. Barvy jsou mnohdy zkreslené osvětlením, někdy je scéna zcela přeexponovaná, ale v některých situacích lze pořídit obstojné fotografie. Chybí autofocus, takže na focení knih a sešitů, resp. textů vůbec, můžete zapomenout.

     

MusicDJ poslouží pro složení polyfonní 4hlasé melodie, záznam zvuku nelze použít pro nahrání telefonního hovoru. Co se týče organizačních funkcí, nalezneme zde až pět budíků, k jimž lze přiřadit opakování, kalendář s denním, týdenním a měsíčním zobrazením či úkolovník. Textové poznámky mohou být umístěny na displej, časovač, stopky snad netřeba ani představovat. W380i disponuje jednoduchou kalkulačkou nepodporující priority. Paměť kódů poslouží k uložení všech vašich hesel pod jednotným kódem, který si zvolíte. Zajímavou novinkou je Ovládání gesty (Gesture control), kdy zvonění příchozího hovoru či zvonícího budíku můžete ztlumit přejetím rukou před čočkou fotoaparátu tam a zpět. Ta snímá světlo a tmu a po několika intervalech po sobě ztlumí vyzvánění či budík, který se poté přenastaví a zazvoní za dalších 9 minut. V nastavení si dále můžete zvolit, zda chcete hovory přijímat otevřením véčka, je to však praktické a efektní, na této volbě bych nic neměnil. Necháte-li véčko v otevřeném stavu a stisknete-li jednu z bočních kláves po zhasnutí displeje, zobrazí se spořič hodin, který ve většině případů stejně nevyužijete, protože véčko tak jako tak zavíráte. Je to s podivem, protože u některých telefonů klasické konstrukce hodiny chybí a zde jsou téměř nadbytečné. Poslední, o čem jsme se nezmínili, je webový prohlížeč, ten je však stejný jako u předchozích modelů. Pro surfování můžete využít GPRS či EDGE. A jaké je finální zhodnocení testovaného přístroje? Určitě nabídne dostatek různorodých funkcí, vypadá exkluzivně, hudební reprodukci zvládá na výbornou. Trochu však nechápu absenci přehrávání videa, i když jsou zde například MMS zprávy, e-mailový klient, kteří s videosekvencemi dokáží pracovat. Pánové, teď již víte, který model koupit vaši partnerce k narozeninám či jubileu a vy čtenářky taky jistě již tušíte, který telefon budete po příteli chtít. Sony Ericsson W380i se již prodává, zatím však v barevné variantě Electric Purple za cenu okolo 4600,- Kč .

Obsah základního balení:

- telefon Sony Ericsson W380i

- baterie BST-39

- stereo hansdfree HPM-64

- USB kabel

- standardní nabíječka

- 512 MB paměťová karta M2

- CD s ovladači

- uživatelský manuál

Klady Sony Ericssonu W380i

- exkluzivní design, zajímavá barva krytu

- hudební dotykové klávesy na vrchním dílu

- kvalitní hudební reprodukce

- paměťové karty

- FM rádio s RDS

- ovládání gesty 

Zápory Sony Ericssonu W380i

- "upatlanost" displeje

- hůře ovladatelná kurzorová klávesa

- velké rozestupy mezi alfanumerickými klávesami

- pouze 1,3 Mpix fotoaparát, který vytváří průměrné fotografie

- nemožnost nahrání videa

- nelze přehrát 3GP ani MP4 video, přehrává se jen zvuk, obraz nikoliv

- zbytečný spořič hodin

- v menu chybí animace (pro někoho to je ale plus - nezpomaluje se telefon)

Fotografie z vestavěného fotoaparátu:

 

 

 

 

 

Všechny fotografie telefonu, včetně srovnání s modelem Z555i, naleznete v naší galerii.

Sony Ericsson W380i lze zakoupit na X-Store.CZ


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: tydlifajka Datum: 2008-04-23 14:18:11
Ahoj všem, před třemi dny jsem si tenhle telefonek pořídila a musím říct, že když pominete některé vážně malé nedostatky, tak je super. Jsem s ním moc spokojená, vím, že hodně dělá to, že ho mám chvíli, ale myslím, že do budoucna to bude taky v pohode. Je tenoučký a nevyklá se mi, takže ho můžu jen vřele doporučit. Sice ho jeste moc nemaj obchody skladem, takze vyber, kde ho sehnat je maly, ale sehnala jsem ho nakonec na netu a vsechno je ok ( http://mobily.x-store.cz/sony-ericsson-w380i-electric-purple/detail.aspx ).

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >