" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Rok 2011 končí, náš oblíbený výrobce (ne)utekl hrobníkovi z lopaty a opět se mu daří | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 31. prosinec 2011

Dnes je poslední den roku 2011 a to je ideální doba na sumarizaci celého letošního roku. Než se dostanu k podrobnostem, zmíním to nejdůležitější - Sony Ericsson snad definitivně utekl hrobníkovi z lopaty a díky kvalitě svých telefonů si zajistil přežití. Obrovským způsobem se pak zlepšila podpora, kterou výrobce poskytuje pro svoje telefony. Už samotné uvolnění Androidu 2.3.3 pro model X10 znamenalo revoluci. Ta nejdůležitější zpráva letošního roku to ale není. Společnost Sony se rozhodla vyplatit podíl Ericssonu ve společném podniku a začal tak konec Sony Ericssonu, jak jsme jej znali...Začátek roku nebyl v podání Sony Ericssonu vůbec špatný, představil kvarteto nových komunikátorů XPERIA a ačkoliv nás trošku mrzela absence dvoujádrového telefonu, výrobci jsme to nakonec odpustili. Mnohem větší problém ale brzy následoval - zemětřesení v Japonsku mělo za následek výrazné prodlevy v dodávkách nových telefonů a schytal to především model XPERIA Pro (u kterého to zamrzelo o to více, že tento telefon v podstatě nemá na současném trhu konkurenci). Tento komunikátor se tak do prodeje dostal až na podzim letošního roku, na přitažlivosti mu to ale nic neubralo. Po několika letech čekání jsme se navíc dočkali také představení prvního PSP telefonu, kterým se stal model XPERIA Play. Co se týká herní stránky, tento telefon nemá a ještě nějakou dobu nebude mít konkurenci, herní klávesnice totiž dojmy z hraní posouvá někam podstatně dál, stereoreproduktory zajišťují výborný zvukový výstup a vše podtrhují velmi propracované hry. Spoustu z nich si sice zahrajete i na jiných telefonech s Androidem, jen XPERIA Play ale nabízí nekompromisní ovládání. Díky vyšší ceně na začátku prodeje se ale telefon nestal takovým trhákem, v jaký výrobce doufal. v současnosti tento telefon nový koupíte pod sedm tisíc korun, což už je výborná cena, ale otázkou zůstává, jestli již není pozdě. Ať už Play uspěje nebo ne, vydala se na cestu kvalitního hraní a tento trend je určitě správný.

Sony Ericsson už od konce minulého roku mluvil o tom, že uzavřel novou smlouvu se společností Google, která jeho telefonům zajistí rychlejší uvolňování aktualizací. Spousta lidí tomu moc nevěřila, nový přístup společnosti ke svým zákazníkům ale byl cítit během celého letošního roku. Během něj jsme se dočkali hned pěti zpráv, které nás velmi potěšily a které dokladovaly odhodlání společnosti změnit svou tvář a více se zaměřit na své uživatele. Tou první bylo oficiální oznámení (a později také uvolnění) aktualizace na operační systém Android 2.3.3 pro komunikátor XPERIA X10. Výrobce prvně tuto aktualizaci popřel, negativní reakce na internetu ale byla tak výrazná, že výrobce nakonec své stanovisko změnil. Potěšila také možnost oficiální cestou odemknout bootlaoder u nových telefonů Sony Ericsson. Výrobce patří co do zabezpečení svých telefonů mezi naprostou špičku a ani pro ty nejlepší vývojáře nebylo prolomení těchto ochran jednoduché. Díky tomu ale vývoj v rámci komunity celkem stagnoval. Sony Ericsson se rozhodl zabezpečení uvolnit a navíc to udělal velmi rozumným způsobem- S odemknutím bootloaderu souvisí také fakt, že výrobce se rozhodl oficiální cestou podpořit vývojáře custom ROM a dodal jim telefony, na kterých mohou svoje úpravy testovat. Poslední dvě informace pak jsou z konce tohoto roku. Tou první bylo oznámení aktualizace na nový Android 4.0 pro všechny telefony představené v roce 2011. To je obrovský rozdíl proti ostatním výrobcům. Sony Ericsson tak dává najevo, že si svých zákazníků váží bez ohledu na to, který telefon zakoupili. Na úplný závěr roku si pak výrobce nechal uvolnění oficiální alfa verze ROM nového Androidu ICS. Také tento krok je mezi výrobci netradiční a téměř revoluční. Bez ohledu na další vývoj společnosti se co do podpory výrobce během letošního roku dostal na samotný vrchol a troufám si tvrdit, že žádný jiný výrobce v této chvíli nenabízí podporu na lepší úrovni.

Jak už naznačují poslední řádky, ve společnosti Sony Ericsson se toho hodně změnilo a firmy je jiná, než byla dříve. Jak už jsem napsal v úvodu článku, největší změna už začala probíhat. Sony odkoupila podíl Ericssonu ve společném podniku a přesně za půl roku zanikne společnost Sony Ericsson a dále už bude výrobce pokračovat pouze pod názvem Sony. Pokud uvážím, kolik dobrých kroků firma v poslední době udělala, vnímám toto rozhodnutí velmi pozitivně. Méně nadšený jsem z informace, dle které se Sony bude od příštího roku věnovat pouze chytrým telefonům a komunikátorům a úplně opustí segment hloupých telefonů. Navíc se zaměří pouze na Android, což je sice v současnosti dobrá volba, ale do budoucnosti nemůže výrobce s jediným operačním systémem uspět. Především absence komunikátoru s Windows Phone 7 je podle mě citelnou chybou, která může Sony jednou velmi mrzet. Android je kvalitní operační systém, který se nyní blíží svému vrcholu. Ne každému ale vyhovuje a nemít na výběr není příjemné. Klasické hloupé telefony už v dnešní době nevydělávají, přesto si ale myslím, že Sony Ericsson dál mohl vyrábět telefony jako je třeba Cedar, které za rozumné peníze nabízí slušnou výbavu a vylepšují podvědomí o značce. Prozatím si neumím představit, že výrobce bude vyrábět pouze telefony s Androidem, sám jsem zvědav, co všechno v tomto směru představí. Rozhodnutí ale docela chápu, výrazně se tím sníží náklady na vývoj. Vždyť v současnosti najdeme na trhu telefony Sony Ericsson na pěti různých platformách (a to těch telefonů výrobce zas tolik nenabízí...).

Úplně na konec jsem si jako vždy nechal náš web SEMania. Tady se toho za poslední rok tolik nezměnilo, některé věci bych ale rád přesto vypíchnul. Především podpora stran uvolňování nových firmwarů se dostala dle mého na světovou úroveň a to především díky tomu, že mám k dispozici téměř všechny současné telefony řady XPERIA. Tímto chci hned na úvod poděkovat českému zastoupení výrobce, které v rámci možností pomáhá, jak může. Ne všechno je vždycky úplně dokonalé, to ale v životě není nikdy nic. Začal jsem nové firmwary aktivně nahrávat také na XDA, na našem webu se ale vše objevuje ještě dříve a SEMania si tak v tomto směru prakticky zajistila vůdčí roli ve světě. České screenshoty se objevují stále častěji, o to více mě občas pobavilo, když někdo psal na fóru, proč nepíšeme o některé nové verzi, přičemž tato byla u nás dávno ke stažení a odkaz na zahraniční web obsahoval článek s českými screeny. Tady se nechystám nic měnit a rád bych v nastoupeném trendu dále pokračoval. V redakci jsem stále sám, na současný stav jsem si ale naprosto zvyknul a ačkoliv není ideální, má své výhody.

Před koncem roku se změnila spolupráce s webem Mobilmania.cz - došlo zde k výrazné změně situace, která už nedovolovala pokračování dosavadní spolupráce bez výrazných změn, do kterých se ani jedné straně nechtělo. Proto jsme se v poklidu rozloučili a nyní již fungujeme zcela samostatně. Stran spolupráce nemohu webu Mobilmania nic vytknout a přeji jim jen vše dobré. Ani to ale není poslední změna - jelikož se Sony (Ericsson) nyní hodlá zaměřit výhradně na komunikátory s Androidem, rozhodl jsem se rozjet nový projekt, který se na tyto telefony zaměří. Oficiálně vám bude představený zítra, takže dnes si dovolím jen krátké vysvětlení - SEMania je web s tradicí, kde najdete spoustu zajímavých informací. Bohužel ale její vývoj i vzhled jsou značně omezené právě touto historií a pokud si chceme udržet početné čtenáře, musíme jim nabídnout vyšší kvalitu obsahu a také vyšší specializaci. Právě proto zítra dojde k oficiálnímu spuštění nového projektu, který se bude věnovat pouze chytrým telefonům Sony Ericsson řady XPERIA. SEMania.cz bude samozřejmě fungovat dále, její zaměření ale bude především na telefony bez otevřeného operačního systému. Veškeré diskuze stran telefonů XPERIA již budeme směřovat na nový web. Oba projekty si nemají konkurovat, každý by se měl věnovat něčemu a nabídnout co nejlepší úroveň obsahu. Vše dobré v novém roce 2012 vám přeje redakce.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: michal121 Datum: 2012-01-05 17:36:32
Rád bych poděkoval Jozefu Cmarovi za skvělou dlouholetou práci pro nás všechny, co milujeme SonyEricsson. Ještě někde bych měl mít zakopaný dva kousky po všech směrech převratného a revolučního a legendárního modelu T610. Od té doby udělal SonyEricsson mnoho kotrmelců až se dostal do relativně velmi úspěšné doby. Za pár měsíců už budeme obdivovat jen SONY. Osobně si myslím, že to bude cesta vpřed a velice se těším, co nám Sony už výhradně pod svou značkou nabídne za skvosty. 
Ještě jednou děkuji všem, kteří spoluvytvářejí tyto skvělé stránky a nejvíce samozřejmě Jozefovi. Díky.
. Autor: P357 Datum: 2012-01-01 20:37:10
Děkuji skvělému radaktorovi a nadšenci Jožkovi a přeji mu všechno nejlepší v novém roce, hlavně hodně zdraví, štěstí, velkou podporu ze strany SE a SONY, dostatek inspirace pro nové články, na které se těším, skvělé telefony, které bude recenzovat a velkou návštěvnost svých www stránek. 
VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!
Autor: Skrblík Datum: 2012-01-01 14:35:28
Asi máš pravdu, já se na to koukal jen z hlediska jména značky, ne čtenářů...
Autor: Joza Datum: 2012-01-01 10:01:46
Hodně jsem nad tím přemýšlel a optimální doba je nyní, dokud jsou XPERIE na vzestupu. Později by už přechod byl téměř nemožný, nyní to tak ještě nebolí a pokud přejde většina lidí, web si zajistí budoucnost...
. Autor: Daff.Cz Datum: 2011-12-31 18:00:00
Milá SEMánie, přeji vše nejlepší do nového roku, ať se daří... :)
Autor: Skrblík Datum: 2011-12-31 15:31:59
Začnu asi takhle - obdivuju tě Jožo, kolik energie do tohohle webu a celkově SE dáváš. Jednak mě by to brzo přestalo bavit, jednak jsi v redakci sám (a to je smutné!) a jednak tvá - ehm jak to říct - fanatická víra ve značku, asi jako u mě, jen ještě větší. 
Pamatuju, když před už nějakým časem odešel tvůj kolega Martin Chroust, to sem si řikal, že tenhle web pude do prčic, ale opak je pravdou. Jednak nemám rád samsung (nic proti Martinovi :grin ), ale dáváš to sám na jedničku, jseš borec!  
Trochu mě teda mrzí, že komunita tohohle webu už taky není co bývala ve smyslu početním, zejména tvé články by zasloužily nějaké komentáře, bohužel... 
Jo a k tomu webu Xperia - nebylo by lepší zavést nový web, až se Ericsson definitivně odlepí od Sony? Přecijenom jak sám píšeš, tenhle web je kousek historie. Byla by podle mě velká a nenapravitelná chyba historii SE na konci jeho života půlit na víc stránek, tak bych jenom povznesl svůj malý názor na věc... 
Jinak - přeju ti hodně štěstí, zdraví, SEček a pevné vůle k dalšímu rozvoji tohohle, i toho novýho webu, seš pro mě machr! :) 

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
Další >