Forum

S novým Navigonem na cestách (zkušenosti) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Pátek, 29. říjen 2010
Náš miniseriál o navigacích pro Sony Ericsson XPERIA X10 se dnes přehoupne do druhé poloviny aplikací Navigon, která se nedávno dočkala výrazně inovované verze a kterou sám používám již delší dobu, neboť ji mám legálně pořízenou. Jak si Navigon poradí s konkurencí, která rozhodně nestojí na místě a zůstane i nadále hlavní navigací v mém telefonu? Na tyto a další otázky vám odpoví dnešní článek. V čem Navigon určitě dominuje je povedené uživatelské rozhraní, zato těch funkcí mohlo být více.
a~57.png snap20101011_184908.png f~34.png h~17.png i~15.png o~8.png snap20101013_110408.png snap20101013_110436.png snap20101013_110444.png t~11.png


Ačkoliv navigací pro telefony s otevřeným operačním systémem Android je celá řada, dlouhou dobu jsem používal pouze Navigon. Líbil se mi do té míry, že jsem jej legálně pořídil a nějakou dobu spokojeně používal. Líbilo se mi především uživatelské rozhraní a také velmi jednoduchá instalace. Poté, co už mám Navigon jednou pořízený, si jej zkrátka do telefonu stáhnu přímo z Marketu a on si sám stáhne mapy celé Evropy i všechny ostatní potřebné soubory. Navíc nabízí plně funkční zkušební verzi, v tomto směru je tedy aplikace výrazně vepředu. Bude to ale na konkurenty stačit? Před několika týdny vyšla výrazně inovovaná verze, dokonalá ale není.Na začátek určitě začnu chválou a to za uživatelské rozhraní aplikace. Všechny ikony jsou dostatečně rozměrné, aplikace se velmi pohodlně ovládá za všech okolností. Hlavní menu tvoří čtveřice rozměrných ikon s čitelnými popisky, dole se pak nachází ještě trojice záložek. Díky jednoduchosti a jen strohým možnostem nastavení je vše maximálně přehledné a jednoduché. Podobně je na tom ostatně i samotná instalace aplikace, pokud už máte Navigon ve svém telefonu koupený, stačí na Marketu stáhnout instalační soubor a o zbytek se postará sám telefon. Velmi jednoduché a efektní, jak si ale ukážeme v další části, s tou jednoduchostí to výrobce možná trochu přehnal.

Pojďme se podívat na možnosti navigace jako takové. Hned na úvod musím říct, že možnosti nastavení jsou velmi chudé, prakticky žádné. Můžete nastavit profil trasy a pár doplňujících informací. Upravit jde také hlasitost a barvy uživatelského prostředí. Tím ale možnosti nastavení končí. Moc se mi nelíbí ani vyhledávání. Postupně se sice objevují odpovídající výsledky hledání, pro mě nelogicky se ale dublovaně zobrazují názvy s diaktritikou i bez ní. Hledání je tak celkem nepřehledné a nepříliš pohodlné. Podobná situace je i při vyhledávání ulic, také tady je vše zdvojené a někdy i ztrojené, takže velmi nepřehledné. Moc se mi to nelíbí, klávesnice ja navíc docela malá a nepříliš využitá. S řešením, jako je například u iGo MotoNav se vůbec nedá srovnat.

Tím nejdůležitějším je ale samotné navigování a tady to s novým Navigonem už zdaleka není tak růžové. Ačkoliv jsem s ním nenajezdil zas tak obrovskou porci kilometrů (odhadem tak 500, ale pro po mě neznámých cestách), stihla se objevit spousta nedostatků. Několikrát mě navigace poslala vyloženě na opačnou stranu, v jednom městě mě zase chtělo vodit jakoby smyčkou (trasa, po které jsem měl jet) protínala samu sebe na jedné kruhové křižovatce. Že jsem nakonec (při zvoleném profilu nejrychlejší trasa, tudíž nikoliv nejkratší) skončil na rozkopané polní cestě bez asfaltu, to už raději nemá smysl komentovat. Právě tady, v samotné práci vyhledávacího algoritmu, zatím vidím největší slabinu nového Navigonu a současně veliký prostor pro další zlepšení. Také již zmíněná práce s vygenerovanou trasou je celkem slabá a určitě si ji dokážu představit zpracovanou i lépe.Navigon je z mého pohledu velmi povedená navigace, která je pro koncového uživatele dostatečně atraktivní z pohledu uživatelského rozhraní, potěší také velmi jednoduchá instalace a plnohodnotná podpora češtiny. Pro mě osobně je samozřejmě důležitý i fakt, že už aplikaci mám legálně pořízenou a investovat do další se mi příliš nechce. To se ale týká pouze mě a vás tímto nemusím zatěžovat. Co je ale důležitější je, že ani poslední verze aplikace není úplně bezchybná a vývojáři určitě ještě mají co opravovat. Navigační algoritmus nemálo často ( minimálně ve srovnání s konkurencí) udělá drobnou chybu, dublovaná databáze obcí a ulic s diakritikou a bez ní také na pohodlném ovládání nepřidá. Pokud k tomu přidáme velmi omezené možnosti nastavení, máme tady produkt, který se sice snadno nainstaluje a ještě snadněji používá, nemusí na něj ale být stoprocentní spolehnutí a je třeba při jeho použití přemýšlet.Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >