" />
Sony Ericsson Aspen? Ano, beru | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 28. únor 2010
Sony Ericsson před několika dny představil nový smartphone pro své trochu skomírající portfolio chytrých telefonů - model Aspen. Ačkoliv sám přístrojům s operačním systémem Windows Mobile příliš nefandím, po představení modelu Aspen jsem zajásal - toto je krok správným směrem, Sony Ericsson Aspen se mi prostě líbí a i když jsem se současným telefonem maximálně spokojený, Aspenu dám po uvedení na trh určitě šanci.


Dlouhou dobu jsem čekal na mobilní telefon od Sony Ericssonu, který by plně nahradil dosluhující (ale mnou stále s oblibou používaný) model P1i, který jsem si, podobně jako mnoho dalších, téměř zamiloval. Čekání jsem nakonec nevydržel a tak v současné době telefonuji pomocí komunikátoru BlackBerry, který podobně jako model P1i nabízí kompletní QWERTY klávesnici přímo pod displejem, vše je ale navíc doplněno obrovským výkonem celého zařízení a také moderním operačním systémem, výsledkem čehož je minimálně pro mě perfektní telefon. Ale jsme na SEManii, takže rychle zpátky k telefonům Sony Ericsson a konkrétně k modelu Aspen. Co se mi tak líbí na komunikátoru, který nabízí na dotykové ovládání velmi malý displej s dnes již podprůměrným rozlišením a navíc fotoaparát bez autofocusu? Jednoduše řečeno úplně vše, pokud bude model Aspen v době uvedení na trh dostatečně odladěný, rád překonám svou nechuť k operačnímu systému Windows Mobile a na delší dobu jej vyzkouším. A bojím se bojím, že se mi bude moc líbit. Co konkrétně mě tedy láká?

Pravděpodobně největším lákadlem je koncept telefonů jako takový. Rozumně rozměrný (pěkné slovní spojení) displej a pod ním kompletní QWERTY klávesnice. V případě modelu Aspen je ta klávesnice ještě o něco lepší (alespoň dle prvních fotografií), displej naopak o něco menší, ale obojí beru jako velmi významné plus. Finální hodnocení klávesnice si nechám až na dobu, kdy budu mít telefon fyzicky v ruce, očekávání je ale z mé strany skutečně obrovské a v případě klávesnice modelu Aspen jsem rozhodnutý netolerovat v tomto směru žádné kompromisy. V čem naopak kompromisy snesu jsou parametry displeje. Úhlopříčka 2,4 palce není zrovna obrovská a pro ovládání skrze dotykem zdaleka ne vhodná, pokud ale není nutnost telefon ovládat dotykem, proč ne. Co naopak ocením nejen já je podpora rýchlých dat včetně Wi-Fi nebo otevřený operační systém Windows Mobile 6.5. Díky rozlišení displeje 320 x 240 pixelů by navíc měl být velmi svižný, jelikož podobně nízké rozlišení nebude příliš vytěžovat procesor. Pro běžnou práci je navíc naprosto dostatečné. Potěší také dvojice standardních konektorů a FM rádio s RDS. Hanbu neudělá ani integrovaný GPS modul a dostatečně veliká baterie (či spíše přesněji řečeno baterie s dostatečnou kapacitou). Ať se na to dívám jakkoliv, ze Sony Ericssonu Aspen mi vychází telefon, na který jsem v podání Sony Ericssonu roky čekal a díky kterému možná mnoho lidí konečně odloží legendární P1i. Koncept telefonu Aspen je podobný, hardware je ale mnohem dál a pokud to nepokazí software a cena, není co řešit.

Sony Ericsson Aspen určitě nebude nejprodávanějším telefonem roku 2010, na druhou stranu ale na podobná ocenění ani nemá ambice. Je určený konkrétní cílové skupině zákazníků a tomu je vše podřízeno. Z mé strany se telefon jeví bez výraznějších závad, jedinou výtku tak mám směrem k fotoaparátu. Nevadí mi ani tak chybějící autofocus jako skutečnost, zdali by nebylo jednodušší fotoaparát z telefonu vyřadit úplně. Ve firmách (kde se model Aspen může dobře rozšířit, předpoklady na to má), je použití telefonu s fotoaparátem ještě nyní problematické a Sony Ericsson Aspen to v tomto směru mohl dotáhnout velmi daleko. Třeba se ale dočkáme i verze bez fotoaparátu, rozhodně by měla smysl a z mé strany by se tak přístroj zbavil jediné nevýhody, kterou jsem na něm našel. Už se nemůžu dočkat testování finálního telefonu (naštěstí snad ale budu mít štěstí (i toto je pěkné slovní spojení) a podaří se mi získat do ruky i některou z nefinálních verzí telefonu, o čemž vás na SEManii samozřejmě budeme informovat), jsem rozhodnutý dát operačnímu systému Windows Mobile v modelu Aspen šanci a více méně jediné, co mě může odradit od Sony Ericssonu Aspen by byl telefon totožné konstrukce, ale s jiným operačním systémem a případně bez fotoaparátu. Jinak ale u mě Aspen už nyní vyhrál a to tím, že se jedná o promyšlený telefon zaměřený na konkrétní zákazníky a právě takové telefony jsou na dnešním přesyceném trhu potřeba. Moc se těším...

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Ico Datum: 2010-09-11 21:03:00
Skomirajici portfolio doplnil skomirajicim mobilem! 
Tak ako pise omebe - stacil riadny HW a SW upgrade P1i.
Autor: adamhouska Datum: 2010-05-06 10:56:22
No nevím, nějak ten telefon vůbec nemá smysl... Kdo to chce koupit? Nechápu...
Autor: Laki Datum: 2010-02-28 22:39:31
Ďalší klinec do rakvy Sony Ericssonu v podobe Windows Mobile 6.5 :cry
Autor: Joza Datum: 2010-02-28 16:39:03
No to mě by teda nestačila, mě by ještě museli vyměnit procesor :) Ale držím se na zemi, kompletní P1i se těžko někdy v novém dočkáme
Autor: omebe Datum: 2010-02-28 12:20:27
Ne...prostě ne, tohle pro mě není nástupce P1i. Leda že by tam prdli klávesnici z P1, hodili pryč ty 4 tlačítka nahoře i s tím senzorem či co to je, o tyto zbytečnosti zvětšili minipidi displej a na bok hodili rolovací a potvrzovací kolečko opět z P1 a letím pro něj do kšeftu jak namydlenej blesk :eek  
Každý od telefonu očekává něco jinýho...a mě by bohatě stačila P1 s WM a integrovaným GPS modulem ;)
Autor: v6ak Datum: 2010-02-28 09:27:31
Jo, dobře vypadá, i když WM bych se trošku bál. 
 
Ale bacha, čím větší očekávání, tím větší bývá případné zklamání. Například před léty jsem se setkal s vynikajícím přehrávačem MPlayer. Byl jsem z něj celkem nadšen. Pak jsem zjistil, že obsahuje i konvertor MEncoder. Jenže tím, že byl určen pouze na video (ne na zvuk) mě celkem zklamal a myslím, že bych z něj měl lepší pocit, kdyby video konvertovat neuměl.
Autor: sego Datum: 2010-02-28 07:21:29
Podle srovnání(na konci komentáře je odkaz) čtyř telefonů podobné konstrukce zjistíme že displej sonyericssonu není malý a ani podprůměrný.A ten kdo někdy držel v ruce E71/2 tak mi dá zapravdu. 
 
 
http://www.mobilmania.cz/default.aspx?catcomp=1&catalog=1&itemlist=7605%2c12732%2c12537%2c19537 ;)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >