" />
Sony Ericsson C901 - kvalitní bílá (dlouhodobé zkušenosti) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 21. březen 2010
Sony Ericsson představil model C901 už před delší dobou, dlouhou dobu jsme mu ale na SEManii nedopřáli příliš pozornosti a nutno dodat, že ani naši čtenáři o telefonu zrovna horlivě nediskutují. Původně se totiž u nás vůbec neměl oficiálně prodávat (což by rozhodně byla škoda), nakonec je ale vše jinak a telefon si v České republice můžete oficiálně zakoupit. Přesto se o něm prakticky neví a to je rozhodně škoda. Telefon jsem dlouhodobě používal a dnes vám přináším své zkušenosti.
16~81.JPG 1~108.JPG 28~57.JPG 4~102.JPG


Ačkoliv mě mnohem více láká černá barevná varianta, ta se v rámci naší republiky vůbec oficiálně neprodává a tak jsem musel vzít zavděk bílou barevnou variantou. Jelikož jsem už ale dříve bílý telefonek vlastnil (Sony Ericsson M600i) a v současné době jeden bílý telefon v rodině máme (model W508 mé maminky), není pro mě bílá barva ničím novým, právě naopak. Ačkoliv vždy fandím spíše černé, bílá se mi líbí téměř stejně a má spoustu výhod. Pojďme ale pěkně popořádku. Podobně jako u jiných telefonů řady GreenHeart jsme se i tentokrát dočkali velmi malé krabičky, do které se stěží vejde veškeré příslušenství (na konci testování mám vždy problém schovat telefon do krabičky tak, aby se dala zavřít, jakoby telefon během testování o něco vyrostl, respektive krabička se zmenšila). Nelíbí se mi sundávání zadního krytu - je tvořený relativně tenkým plastem a při každé výměně SIM karty jsem měl pocit, že při sundávání určitě praskne. Nakonec se tak naštěstí nestalo, ani tak ale nejsem spokojený. Sice drží velmi pevně a bez jakékoliv vůle, ale jho sundávání by mohlo být pohodlnější. V tomto směru se mi dříve například moc líbilo řešení u K550i - díky posuvným pojistkám je sundání krytu snadné, přitom ale velmi pevně drží. Podobné problémy, jako u modelu C901, mám nyní také s modelem Elm, tam je ale zadní kryt kovový, takže o jeho mechanickou výdrž se nemusím tak bát.

Pokud si ale odmyslím pevně držící zadní kryt, je kvalita konstrukce bezchybná. Skvěle je vyřešená krytka fotoaparátu, která je zapuštěná do těla telefonu a nijak nečouhá (kde jsou doby velbloudího hrbu u K800i). Její chod je přesný, k otevření ale často docházelo i spíše náhodou letmým dotykem na zádech telefonu. Cthělo by to, aby krytka kladla zásadně větší odpor. Otevírací systém je zkrátka až příliš jemný, stačí letmý posun jednoho prstu a fotíte. Právě proto je ale možná krytka zapuštěná do těla, aby se samootevírání alespoň částečně omezilo. Naprosto spokojený jsem naopak s ostatními ovládacími prvky a především s klávesnicí, kde se výrobce skutečně vytáhnul. Tlačítka jsou rozměrná, mají jistý stisk a nízký zdvih, zkrátka radost používat. Vzhled jako celek je velmi pěkně sladěný, telefon se líbil snad každému, komu jsem jej předvedl. Velká škoda, že se takto nedá předvést všem zákazníkům, třeba by se Sony Ericssonu začalo dařit lépe. Design je ale na jedničku, sám jen přemýšlím, kde sehnat na nafocení i černou variantu, která bude naživo určitě ještě mnohem krásnější. Ale nechci předem nic slibovat.


Žádné velké změny nečekejte u uživatelského prostředí - Sony Ericsson C901 se snaží útočit především svým vzhledem a ovladatelností, funkce a inovace tady nejsou tím hlavním. Menu je tvořeno maticí dvanácti ikon, další podnabídky jsou již jen textové, oceňuji ale velmi vysokou rychlost pohybu v menu, na většině posledních modelech Sony Ericsson je vidět, že výrobce sice už moc platformu A200 jako takovou neupravuje, na druhou stranu je dostatečně vyladěná a funguje spolehlivě. Během testování jsem nenarazil na žádnou funkci, která by nefungovala korektně. Celkem často jsem sufrfoval na internetu přes Operu Mini 5 Beta a HSDPA, připojení bylo dostatečně pohodlné a rychlé. Spolehlivě funguje také emailový klient ve spolupráci s mou schránkou na Seznamu, když jsem ale chtěl přidat také svůj účet na Googlu, automatické nastavení opakovaně selhalo. Moc mi nevyhovuje ani fakt, že se mezi jednotlivými schránkami musím přepínat, to je ale vlastnost platformy A200 a o emailovém klientovi chystám samostatný článek, takže si své postřehy a dojmy nechám především do něj. Spokojený jsem byl s kvalitou fotoaparátu, jak už jsem ale zmínil v části věnované konstrukci telefonu - uvítal bych, kdyby krytka šla více ztuha. Třeba bych pak omylem nezapnul fotoaparát častěji, než když jsem sám chtěl. Fajn je rychlý start a pohodlné tlačítko spouště. Výbava telefonu není vzhledem k ceně nijak oslňující, chybí například Wi-Fi i GPS, po funkční stránce je telefon až na fotoaparát velmi podobný například staršímu modelu G502. Sony Ericsson C901 je ale určený pro jinou sortu zákazníků, neboduje maximem funkcí (byť nedotažených) za každou cenu, ale snaží se nabídnout nejdůležitější funkce dostatečně pohodlně a v pěkném kabátu.


Sony Ericsson C901 je telefon, který ve srovnání cena versus výkon nikdy nebude nejlepším na trhu a ani se o to nesnaží. Přímo od Sony Ericssonu si za podobné peníze můžete koupit i vybavenější telefony, jen o kousek dražší je například C905, kterému nechybí Wi-Fi ani GPS. Sony Ericsson C901 naopak boduje vzhledem a propracovaností, na vysoké úrovni je hlavně ovladatelnost telefonu. Tento model je tedy jednoznačně určený lidem, kteří chtějí pohodlný a pěkný telefon, cenu ale příliš neřeší. Velmi se ale bojím jedné věci - podobní zákazníci podle mě těžko budou hodiny brouzdat na internetu a procházet mezi nabídkami jednotlivých výrobců, koupí něco, co uvidí v reklamě. A tady je potřeba podotknout, že pokud nejste fandou do mobilních telefonů, o model C901 stěží zavadíte. Přitom je skutečně šikovný a bílá barva vypadá luxusně. Ačkoliv v současné době preferuji zcela jiný typ mobilního telefonu, dlouhodobé používání C901 mi nedělalo žádný problém, co se týká klávesnice a ovládacích prvků, jen těžko budete hledat lepší Sony Ericsson. Brzy ale bude na trhu konkurent, do redakce se dostal Sony Ericsson Elm a ten je na tom po stránce ovladatelnosti také výborně. Navíc má více funkcí a stojí méně peněz. Rozhodovat tak budou spíše osobní preference a sympatie k jednotlivým modelům.

Sony Ericsson C901 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Aiden Datum: 2010-04-09 11:06:55
už je na trhu nějakou dobu a s cenou příliš dolu nejde, přitom tu teď máme Elm který sice nevypadá takhle stylově, ale nabídne lepší výbavu. 
Telefon se mi zamlouvá vzhledem, vypadá klasicky SEčkovsky.
Autor: rogerr Datum: 2010-03-31 09:59:10
Mam tento fon. Som max. spokojny. Nielenze utiahne 16 GB kartu a nie iba 8 GB ako uvadzaju v ofic.info , ale rychlost uzavreteho systemu aj s 11 GB dat je uzasna.V jednoduchosti je krasa , a menej je niekedy viac. Otrasnost zlozitosti symbianovych zloziek a jeho pomalost je v ostrom kontraste s jednoduchostou a rychlostou s tymto fonom. Myslim ze sa uz k symbianu nevratim, foto s xenonom su vynikajuce , xenon ani objektiv nevycnieva z tela fonu, je naozaj tenky a nic viac ako kvalitne foto, vyborne prehravanie hudby a internet clovek vlastne nepotrebuje... a fastportu som vlastne rad , lebo mozem pouzit spustu stareho prislusenstva ! :grin
Autor: hlava007 Datum: 2010-03-22 13:57:16
No a já dám radši na zkušenosti svých známích a ti měli zkušenosti dobré.
Autor: obluda zelená Datum: 2010-03-22 09:37:25
hlava007: mobilky.cz zrovna vůbec nejsou bezproblémový obchod. Je s nimi spousta negativních zkušeností, stačí se podívat na internetu.
Autor: hlava007 Datum: 2010-03-22 08:36:56
6000 stojí c901 na oficiálním eshopu ;) 
Koukni na mobilky.cz , mobilkuryr.cz , ... 
Bezproblémové eshopy a c901 tam má pod 5000 ;)
Autor: obluda zelená Datum: 2010-03-21 15:13:56
Xenon je super, jenomže jak zmiňuje Joža, cena je vysoká. Ten xenon je ale jediná výhoda. Pokud o něho člověk nemá zájem, tak si může koupit Elm a ušetří. Přijde ještě sice o bestpic, ale získá WiFi a GPS. Takže prostě C901 je drahá, měla by slevnit.
Autor: Joza Datum: 2010-03-21 14:35:59
Xenon? U telefonu za 6 tisíc bez W-Fi a GPS není fotoaparát rozhodující, když C905 stojí o tisícovku víc... Aspoň dle mého
. Autor: xsarahdi Datum: 2010-03-21 14:12:33
a čo hlavná výhoda telefónu ... foťák.. :? :? :? ...ani zmienka o 5mpx a xenóne.. :? :? :?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >