" />
Sony Ericsson F305 - splněný sen mladých (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Čtvrtek, 11. prosinec 2008
Sony Ericsson v únoru tohoto roku představil nové řady telefonů a spousta očekávání byla spjata s řadou F. Díky propojení s mateřskou firmou Sony se úplně rýsoval telefon postavený na bázi hrací konzole PSP. Sony Ericsson na to jde ale jinak a na trh přichází model F305. Nenabízí převratné funkce, přesto se může stát vysněným telefonem spousty uživatelů. A především dětí a teenagerů.
12~15.JPG13~16.JPG14~13.JPG15~17.JPG

Musím se přiznat, že zpočátku jsem k Sony Ericssonu F305 přistupoval velmi nedůvěřivě. Jako spousta dalších lidí jsem očekával od řady F skvěle vybavené telefony s podporou her podobných těm z hrací konzole PSP. Vysoký výkon, kvalitní displej měl být samozřejmostí. Proto jsem velmi nelibě nesl, když se místo očekávané herní bomby objevil model F305. Ještě než jsem si poprvé přečetl jeho specifikace, bylo mi z jeho označení jasné, že tohle mnou očekávaná bomba nebude. Pohled do technických parametrů pak moje obavy potvrdil, ba dokonce mi vše přišlo ještě horší, než jsem si dovedl představit. Uvést na konci roku 2008 jako novinku telefon zaměřený na Java hry mi přišlo jako pořádný krok stranou. Nyní mám telefon v rukou a musím se mu i společnosti Sony Ericsson omluvit. F305 totiž určitě není bombou po funkční stránce, má ale na to pořádně zamávat s žebříčky prodejnosti.

16~16.JPG17~13.JPG18~14.JPG19~12.JPG

Rozměry přístroje jsou 96 x 47 x 14,5 mm jsou velmi příjemné, stejně tak i hmotnost 97,5 gramu. P5ední straně dominuje displej s rozlišením 176 x 220 pixelů, který je schopný zobrazit až 262 000 barev. Právě nízké rozlišení je pro mě největší mínus celého telefonu. Sice pro základní práci i hraní s telefonem stačí, u hracího telefon ale kompromisy v oblasti displeje nejsou na místě. Kolem displeje se nachází více tlačítek, než na jiných telefonech. Nad displejem se nachází dvojice tlačítek, která najdou uplatnění především při hraní her, dále také při vstupu do galerie. Pod displejem se nachází čtyřsměrové ovládací tlačítko s potvrzujícím středem, dvojice kontextových kláves, tlačítka s červeným a zeleným sluchátkem, korekční tlačítko a na konec nové tlačítko sloužící k rychlému vstupu do her. U čtyřsměrového tlačítka se chvíli zastavím, je totiž jedno z nejpohodlnějších, co jsem zatím měl možnost vyzkoušet. A naprosto výborné je potvrzující tlačítko, ovládá se skutečně luxusně. Po vysunutí se objeví alfanumerická klávesnice, její parametry sice zdaleka nejsou tak kvalitní, stále se ale ovládají velmi dobře a hlavně, vysouvací mechanizmus je výborný a naprosto bez vůle. Na levé straně přesně uprostřed se nachází konektor Fast port, na pravé dvojice tlačítek regulující hlasitost a také spoušť fotoaparátu. Velmi atraktivně vypadá zadní strana telefonu. Přímo v základnám balení dostanete jeden výměnný kryt, kterým můžete vzhled telefonu oživit, další můžete dokoupit. Díky vroubkované zadní straně telefonu se přístroj výborně drží, nemám nejmenší výhradu. Pod zadním krytem se nachází baterie BST-33 s kapacitou 950mAh, která telefon dokáže zásobovat energií přibližně čtyři dny, při intenzivním hraním ale počítejte s výrazně nižší hodnotou. Vzhled telefonu celkově hodnotím velmi kladně, je atraktivní, jako stvořený pro mladé a dynamické lidi.

19~12.JPG20~13.JPG21~10.JPG22~9.JPG

Telefonu nechybí podrobný telefonní seznam, který bohužel neumí přesně zobrazit dostupnou kapacitu.Vše ale nasvědčuje tomu, že je možné uložit až 1000 kontaktů. změn se nedočkal ani editor zpráv, vše je stále stejné, jako u ostatních telefonů Sony ericsson a sám necítím potřebu cokoliv měnit. Podobně jako u telefonního seznamu ale i zde platí, že telefon vám dostupnou kapacitu pro SMS zprávy přesně nesdělí. Organizační funkce jsou zpracovány dobře, na druhou stranu jsem už u Sony Ericssonu viděl lepší. K dispozici je totiž jen jediný budík, citelně mi navíc chyběla funkce poznámek. Spojení s vnějším světem obstará především technologie Bluetooth, dále také dvojice GPRS a EDGE, obě v třídě 10.

24~10.JPG27~10.JPG28~10.JPG29~6.JPG

Telefon je ale zaměřený především na zábavu, kterou v tomto přístroji obstarávájí především Java hry, přehvač hudby s FM rádiem a digitální fotoaparát. Pojďme se pořádně podívat na největší lákadla F305. Přímo v paměti telefonu se nachází 11 Java her a už tato hodnota patří mezi mobilními telefony k těm nejvyšším. To ale zdaleka není vše, na paměťové kartě s kapacitou 512 MB, kterou dostanete v základním balení přímo s telefonem, se nachází dalších 50 her. To nám celkem dává 61 her a to už je skutečně obrovská porce zábavy. Navíc se nejedná o žádné druhotné hry, ale o produkty renomovaných vývojářů. K samotnému hraní pak nelze mít sebemenší výhrady. K hrám se rychle dostanete po stisknutí tlačítka se symbolem ovladače od konzole. Při hraní se telefon drží na šířku, k ovládání používáte kromě pohodlného čtyřsměrového tlačítka také dvojici funkčních kláves nad displejem (při hraní se samozřejmě nachází napravo od displeje). V některých hrách můžete také využít pohybové čidlo, což je velmi netradiční způsob ovládání.  Hry jsou doprovázeny výborným zvukovým výstupem z dvou reproduktorů na zadní straně telefonů. K samotnému hraní nemám žádnou výhradu, vše je velmi pohodlné, rychlé, příjemné.

6~18.JPG5~20.JPG7~15.JPG8~17.JPG

Hraní her ale není to jediné, co telefon v oblasti zábavy nabízí. Už jsem se zmínil o stereoreproduktorech, ty samozřejmě kromě zvuků ve hrách najdou uplatnění také při poslechu hudby. A hrají skutečně výborně, nemám k nim žádnou výhradu. Hudební přehrávač je povedený, od jiných telefonů značky Sony Ericsson se nedočkal žádných změn. Nechybí ani přehrávač videa a aplikace TrackID, která umí identifikovat právě přehrávanou skladbu pomocí databáze na internetu. Pro mladé je velmi důležitý fotoaparát, ten disponuje rozlišením dva megapixely a ačkoliv mu chybí autofocus, nemyslím si, že je to moc velká nevýhoda. Mladým jde většinou o zachycení nějakých zajímavých momentů a k tisku, při kterém by se ukázala kvalita (respektive nekvalita) fotografií, se podle mě dostane tak jedna fotka ze stovek tisíc. Na běžné používání fotoaparát stačí a velmi se cení také možnost nahrávat video, i když jeho kvalita je podobná kvalitě fotografií.


Fotografie 0001.jpgFotografie 0002.jpgFotografie 0003.jpgFotografie 0004~0.jpg

Hlavní výhody:
Atraktivní vzhled
Kvalitní konstrukce
výborné stereoreproduktory
61 her dostanete přímo s telefonem
Velký požitek z hraní her
Dostatek základních funkcí
Hudební přehrávač a rádio s RDS
Příznivá cena

Hlavní nedostatky:
Displej by si zasloužil větší rozlišení
Fotoaparát by si zasloužil autofocus

17~14.JPG18~15.JPG19~13.JPG

Sony Ericsson F305 je velmi povedený telefon. Jedinou výtku, kterou si neodpustím, směřuji na displej, ten přeci jen mohl být o řád lepší. Jinak si ale telefon zaslouží pouze slova chvály a pokud jej Sony Ericsson podpoří pořádnou reklamou, mohl by se telefon dostat hodně vysoko. Telefon skvěle vypadá, umí fotit, nahrávat video, výborně (a hlavně nahlas) přehrávat hudbu ze stereoreproduktorů. Navíc k němu dostanete spoustu her a to vše za cenu, která rodičům rozhodně kapsu neutrhne. Pro většinu dětí na základních a středních školách prakticky nejde vybrat lepší telefon. Vše, co je pro mladé dnešní doby důležité, totiž telefon nabízí a v dostatečné kvalitě. Sony Ericssonu F305 dávám 10 bodů z 10.

Sony Ericsson X1 Xperia lze zakoupit na X-Store.CZ

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >