" />
Sony Ericsson K550i: dustojny nastupce (recenze) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Wednesday, 18. April 2007

Sony Ericsson je teprve druhym ( pokud nepocitame K790i) zastupcem rady Cybershot hned po K800i. Nema ambice konkurovat nejvyssimu modelu, ale chce nabidnout kvalitni fotoaparat sirsimu spektru uzivatelu, predevsim diky vyhodne cene. Mame zde nastupce legendarniho modelu K750i?




Design, klavesnice

Vzhled telefonu je jen jedna z mnoha vyhod tohoto modelu. Telefon se bude nabizet ve dvou barevnych kombinacich: cerne a bile. Prestoze ( nebo mozna prave proto J) ze mam moc rad cernou barvu jsem mel pri recenzi k dispozici bilou variantu. Obe barvy maji neco do sebe, bila mi prijde velmi extravagantni, cerna decentni a vice zvyraznujici rysy telefonu. Rozmery telefonu jsou 102 x 46 x 14 milimetru a predevsim tlousÂťka si zaslouzi velkou pochvalu. Hmotnost se zastavila na 85 gramech, coz je na takto vybaveny telefon velmi prijemna hodnota. Necelou polovinu predni strany zabira displej, ktery ma rozmery 39 x 31 mm a zobrazi az 262 000 barev. Prestoze nedisponuje QVGA rozlisenim, ale pouze 176 x 220 pixelu, prisel mi velmi kvalitni i pri primem porovnani s K800i. Mozna je to jen muj subjektivni pocit, ale displej K550i byl na pohled hezci a disponoval vernejsimi barvami, nez ten u K800i. Pod displejem naleznete klavesnici. Ke kontextovym tlacitkum nemam zadne vyhrady, prestoze maji netypicky tvar ovladaji se velmi pohodlne.

                                         
                                        

Totez ale rozhodne nelze prohlasit o alfanumericke klavesnici. Tlacitka jsou skutecne titerna a na jejich pouzivani jsem si za dobu testovani nezvykl a ani nepocitil, ze bych si nejak zvykal. Jednotlive klavesy jsou velmi uzke a navic maji ostre hrany. Psani na nich tak neni jen nepohodlne, ale az neprijemne. Moc nechapu, co vyrobce vedlo k pouziti tohoto druhu klavesnice. Sice docela pekne vypada, ale Sony Ericsson by mel myslet predevsim na uzivatele a jejich pohodli. Bojim se, ze prave nepovedena klavesnice odradi nejvice zajemcu o koupi. Na pravem boku naleznete kolebkove tlacitko, slouzici k regulaci hlasitosti, spousÂť fotoaparatu a take dvojici pojistek, po jejichz odsunuti lze pohybem do stany sejmout zadni kryt. Ani tato tlacitka na boku nebudu chvalit, jsou velmi uzka a navic zapustena. Ve chvili, kdy jsem namacknutim pri foceni zaostril se spousÂť nachazi ve stejne urovni, jako zbytek telefonu a abyste poridili snimek, musite vyvinout az prilis velkou silu. Vysledkem toho je, ze po zaostreni telefonem pohnete a fotka neni dokonala. Pozdeji jsem jiz fotil pomoci potvrzovaciho tlacitka. Na levem boku se nachazi tlacitko pro spusteni hudebniho prehravace a nove take konektor Fast-port. Zajimave reseni, ale pokud jste zvykli telefon drzet podobne jako ja, pak pri pripojenych sluchatkach nebude tento uchop nejpohodlnejsi. Ale rychle se na to da zvyknout.

                                           
                                           

Na zadni strane pak naleznete aktivni krytku fotoaparatu, vedle niz najdete dve prisvetlovaci diody. U krytky musim pochvalit jeji provedeni, je totiz kovova a velmi precizne udelana, takze fotoaparat je skutecne v bezpeci. Pod zadnim krytem se nachazi baterie Li-Pol s kapacitou 950 mAh, ktera telefonu zajisÂťuje velmi dobrou vydrz. Celkove je zpracovani telefonu na skvele urovni. Hned pri prvnim uchopeni je citit, ze telefon je velmi pevny, vse perfektne licuje. Jen ta klavesnice…

Menu:
Pokud jste jiz nekdy meli nejaky Sony Ericsson v ruce, pak nebudete vubec prekvapeni. Menu je slozeno ze 12 ikon, dalsi podnabidky jsou jiz jen textove. Vzhled menu lze stejne jako u jinych telefonu SE kompletne zmenit pomoci schemat. Pokud si podle svych potreb vytvorite zkratky v menu cinnosti, pak jsem presvedcen ze do menu nebudete ani tak casto vstupovat, jelikoz pres menu cinnosti lze ovladat vetsinu nejcasteji pouzivanych funkci a to rychleji, nez kdybyste je lovili v menu. Kazdopadne prijemnou zpravou je, ze prochazeni menu a vubec cely telefon je velmi rychly, coz se hodi a usnadnuje to praci. Tu usnadni take fakt, ze elefon zvlada multitasking, takze muzete mit zaroven zapnutych vice aplikaci.
 

Telefonovani:
Telefonni seznam ma kapacitu az 1000 kontaktu. Ke kazdemu kontaktu lze ulozit az 24 ruznych detailu, nechybi ani vyzvaneci profily, skupiny volajicich a filtrovani hovoru. Probihajici hovor si take muzete zaznamenat pomoci vestaveneho diktafonu. Pri hovoru je zvuk kvalitni a cisty, nikdy jsem se nesetkal s problemem. Prijemnou vlastnosti je take moznost vypnout vysilaci cast telefonu, coz se muze hodit napriklad v letadle.  

Zpravy:
Telefon podporuje SMS i MMS. Textove zpravy vyuzivaji sdilenou kapacitu pameti, takze je kapacita na ne takrka neomezena. Telefon je pri psani velmi svizny, ale vzhledem k nepohodlne klavesnici si nejsem jisty, zda je treba rychly telefon. MMS zpravy mohou mit velikost az 300 kB, coz je chvalihodne. Editory jsou stejne, jako v jinych telefonech znacky SE. V telefonu samozrejme nechybi ani emailovy klient, ktery nabizi vsechny dulezite funkce, predevsim se mi libi moznost nechat si automaticky kontrolovat schranku. Nechybi ani RSS ctecka, diky ktere vam na internetu neunikne zadny z clanku, ktere vas zajimaji.
 
 

Organizacni funkce:
Jsou u telefonu Sony Ericsson standardne velmi kvalitne zpracovany a ani model K550i neni vyjimkou. Prakticky vse je stejne jako u jinych modelu teto znacky, takze jen strucne: telefonu nechybi propracovany kalendar, u ktereho si muzete zvolit denni, tydenni nebo mesicni nahled, opakovany budik, ukolovnik, kalkulacka, poznamky, diktafon ani upominky. Pri pridavani nove polozky do kalendare muzete zadat opakovani a dalsi detaily. Drobnou vyhradu si ale neodpustim, zrejme v zajmu setreni energie je pri uspornem rezimu uplne vypnuty displej, takze se z nej nedovite aktualni cas. Pro jeho zjisteni musite stisknout klavesu pro zmenu hlasitosti, pak se cas objevi. Nevim, jestli toto reseni chvalit ci ne, nekdo uprednostni usporu energie ( ale myslim, ze pri vypnutem podsviceni nemuze byt zobrazeni aktualniho casu nejak extremne narocne na vydrz baterie) ja bych preferoval, abych hodiny videl bez nutnosti neco mackat. Mozna nejlepsi by bylo, kdyby mnel uzivatel na vyber, zda hodiny chce nebo ne. Bohuzel u K550i na vyber nema.
  

Zabava:
S telefonem se rozhodne nebudete nudit. Eas si muzete kratit jak hranim javovych her, tak poslouchanim hudby a radia, pripadne muzete zkusit uplatnit sve umelecke vlohy v jedne z aplikaci PhotoDJ, MusicDJ nebo VideodDJ. Telefon je velmi rychly, z tohoto hlediska jej lze na hrani jen doporucit obzvlaste proto, ze na displeje s rozlisenim 176 x 220 pixelu existuji stovky her. Na druhou stranu potencial pristroje zrejme nevyuzijete na sto procent, jelikoz klavesnice vam ( nebo aspon mne) neumoznila si hrani prilis uzit a vzhledem k tomu, ze klavesy maji ostre hrany nevim, co na delsi hrani reknou vase prsty. Vyrobce u telefonu udava pameÂť cca 64 MB, ale u telefonu, ktery se mel k dispozici byla kapacita pameti pres 70 MB. Pokud budete chtit telefon pouzivat jak prehravac hudby, stejne se nevyhnete investici do pameÂťove karty Memory Stick  Micro. Prehravac hudby je ve vetsine veci stejny, jako u telefonu rady Walkman. Jedinou viditelnou zmenou tak zustava jina barva prehravace, coz samozrejme na jeho vlastnostech nic nemeni. Mame tedy co docineni takrka s plnohodnotnym Walkmanem, prehravac je spolehlivy a rychly, nabizi vsechny dulezite funkce a samozrejme umi bezet i na pozadi. Nechybi dokonce ani funkce TrackID, ktera vam pres GPRS umozni rychle zjistit nazev skladby, kterou prave poslouchate, aÂť uz ji mate ulozenu na pameÂťove karte pripadne ji slysite v radiu. Ja tuto funkci sice nevyuzivam, ale spousta lidi ji shledava uzitecnou a pokud slysi v radiu pisen, kterou neznaji ale ktera se jim libi, snadno zjisti jeji nazev i autora. Nechybi ani radio a jak je u SE zvykem, obsahuje i funkci RDS. Kvalita reprodukce je se standardne dodavanymi stereo sluchatky na velmi vysoke urovni, mene narocni uzivatelu tak nebudou muset nakupovat sluchatka lepsi. Zvuk je naprosto cisty a neobsahuje zadny sum.  

                                              
                                              

Fotoaparat: Telefon je oznacen jako Cyber-shot, takze je jasne, ze kvalita fotografii bude na velmi vysoke urovni. Hned na zacatku musim pochvalit kvalitni aktivni krytku fotoaparatu. I pri zamknutych klavesach se po jejim odsunuti automaticky aktivuje foÂťak a po zasunuti krytky se telefon opet vrati do rezimu se zamknutymi klavesami. Diky provedeni krytky navic nehrozi jeji nahodne odsunuti a nechtena aktivace fotoaparatu ( na rozdil od krytky u K800i). Jak jsem psal jiz v uvodu, mene nadsen jsem byl ze zapustene spouste fotoaparatu. Fotoaparat ma maximalni rozliseni 1632 x 1224 bodu a samozrejme mu nechybi automaticke zaostrovani. Na rozdil od nejvyssiho modelu rady Cybershot ma tedy rozliseni fotoaparatu o jeden megapixely mensi. Pro me ale neni rozliseni fotoaparatu rozhodujici, hlavni je vysledna kvalita fotografii, ktera je na velmi vysoke urovni. Pri primem srovnani s fotografiemi z modelu K800i se ty z modelu K550i nemaji za co stydet, jelikoz az na mensi rozliseni jsou fotografie velmi podobne. K dispozici jsou take dve nizsi rozliseni fotoaparatu. Dalsim rozdilem ve srovnani s K800i je absence blesku, telefon nabidne pouze klasicke prisvetlovaci diody ( ktere je take mozno zvlasÂť zapnout a vyuzivat tak telefon jako svitilnu).
Telefon nabizi spoustu nejruznejsich nastaveni, kterymi muzete vyslednou podobu snimku velmi ovlivnit a vetsinou jsou shodne, jako u modelu K800i- Muzete volit z nekolika druhu snimku ( krajina, portret, plaz, sport), rucne volit vyvazeni bile, volit rezim mereni expozice, aktivovat rezim makro a tak dale. Samozrejme je zde take moznost vse nechat na automatice, ktera si v drtive vetsine dokaze vsechny parametry spravne zvolit sama, ale nekdy se hodi i moznost ovlivnit jednotliva nastaveni. Vyfocene snimky muzete tisknout na tiskarnach s rozhranim PictBridge, pripadne je odeslat do sveho blogu na internetu. Nechybi ani spousta ruznych doplnkovych efektu, jako jsou ruzne ramecky, cernobile pripadne sepiove foceni a dalsi. Tyto efekty zrejme jednou vyzkousite a dale je jiz pouzivat nebudete. Easteji jiste vyuzijete moznost foceni panoramatickych snimku,.Fotoaparat rozhodne v soucasne dobe patri k nadprumeru, krome rozliseni a absence blesku snese srovnani i s nejvyssim modelem K800i. Jako obvykle ale nepotesi kvalita nahravaneho videa, ktere ma maximalni rozliseni 176 x 144 bodu, coz je v dnesni dobe takrka archaicka kvalita. Zajimavym detailem je moznost vybrat si zvuk zaverky fotoaparatu, ale stejne myslim, ze vetsina z nas ma zvuk vypnuty.

Ukazky fotografii:




Moznosti pripojeni:
Telefon podporuje klasicke USB Mass Storage, takze nebudete nuceni instalovat zadne ovladace. Pokud hovite spise bezdratovym technologiim, pak se pripravte na infraport a bluetooth, ten navic i s podporou profilu A2DP, takze muzete s telefonem pouzivat bezdratova stereo sluchatka. Z datovych prenosu jsou zastoupeny technologie GPRS a EDGE, obe v tride 10. Podpora siti treti generace se nekona, ale vzhledem k jejich slabemu rozsireni a k cene telefonu to neberu jako nevyhodu. Internetovy prohlizec NetFront umi zobrazit jak wapove, tak jednodussi webove stranky a nabizi spoustu doplnkovych funkci, jako zobrazeni na sirku, zvetsovani ci zmensovani stranek a podobne. Presto pokud hodlate pomoci GPRS a EDGE surfovat casteji, doporucuji do telefonu nahrat Operu mini, ktera je jeste lepsi a navic je k dispozici zdarma. 

Hlavni vyhody:
Male rozmery
Kvalitni fotoaparat
Rychlost telefonu
Multitasking
Radio s RDS
EDGE tridy 10, Bluetooth s A2DP a infraport
Aktivni a dobre zpracovana krytka fotoaparatu
Vydrz telefonu na jedno nabiti  

Hlavni nedostatky:
Nepohodlna klavesnice
Zapustena spousÂť fotoaparatu
Malo zmen, pokud telefon srovnam s modelem W810i
Pri uspornem rezimu na displeji neni videt aktualni cas
Umisteni konektoru Fast-port  


Zaver:
Sony Ericsson K550i je rozhodne kvalitni telefon, ktery se vyrobci povedl. Behem jeho testovani jsem se nesetkal s zadnymi zasadnimi nedostatky, naopak jsem casto vyuzival kvalitni fotoaparat, poslouchal hudbu a radio pripadne hral hry. Ani v organizacnich funkcich nebo praci se zpravami nenachazim zadnou mezeru, takze nakonec jedinou mou vyhradou zustava skutecne klavesnice. Kdyby si na ni dal vyrobce vic zalezet, rozhodne bych uvazoval o koupi tohoto modelu. Na druhou stranu na vsechno se da zvyknout a tak je pravdepodobne, ze mnoho z vas si telefon koupi a po par tydnech jim klavesnice nebude pripadat tak nepohodlna, jako mne v prubehu tech par dni, co jsem telefon mel k dispozici. Poslednim velkym plusem je cena telefonu, ktera se nyni pohybuje tesne nad hranici 6000 korun, coz za takto vybaveny telefon neni mnoho. K750i stoji o priblizne 1500 korun mene, ale nema tak prijemne rozmery, nespusti vice aplikaci zaroven, ma mensi vnitrni pameÂť a chybi mu take technologie EDGE, proto bych volil prave model K550i.




Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: papierka2 Datum: 2011-04-28 14:54:00
Mala som takyto telefon..milovala som ho, jednoduche a dobre ;)
. Autor: lamator Datum: 2009-03-13 19:54:37
taky mam tento telefon a sem spokojen :D
Autor: pepx Datum: 2009-02-01 18:12:18
Som vlastnikom tohto telefonu a som s nim velmi spokojny.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >