" />

Forum

Sony Ericsson K810i: Věrná kopie originálu | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Pátek, 18. květen 2007
Sony Ericsson K810i není ten pravý nástupce předchůdce K800i. Je to jen mírně vylepšená kopie osvědčeného Cyber-shotu s vyníkajícím foťákem. K tomu přidává mírně upravený vzhled, který možná maličko předbíhá dobu. Ale jako každý model, tak i zde najdeme několik dětských nemocí, který sráží kredit jinak fajn telefonu.

 

Jako každý rok tak i letos všichni fanoušci Sony Ericssonu očekávali představení nové vlajkové lodi. Bohužel rok 2007 je v tomto trošku jiný, přímý nástupce je zatím v nedohlednu a tak všichni nedočkavci se musí spokojit s modelem, který nese označení K810i. Jak již označení napovídá, tak novinka nepřináší příliš změn oproti předchůdci, modelu K800i.

  

Základy jsou stejné 

Sony Ericsson K810i se velikostně nijak neliší od předchůdce. Základní rozměry jsou totožné, mírný facelifting tak zaznemenala hlavně zadní část. Novinka sází na přísnější hranatější tvary. Všechny čtyři hrany jsou zkoseny do pětačtyřiceti stupňů, což dává telefonu mírně odlišnou tvář. Okolí čočky foťáku se dočkalo také výrazných změn. Krytka již není tak masivní, navíc celý zadní ,,batůžek'' mírně zhubl. Sony Ericsson za jeden rok zapracoval na umístění kondenzátorů, které jsou nutné pro výkonný xenonový blesk. Tím záda telefonu nejsou již tak nepravidelná. Krytka byla navíc více ukryta do telefonu, aby nedocházelo k nechtěněmu otevření, například v kapse u kalhot. Celkově je to jistě slušný krok vpřed.

  

Spodní díl zadní části je tradičně rezervován pro kryt baterie. Ta je stejná jako u modelu K800i, tedy typ Li-Pol(označní BST-33) o kapacitě 950 mAh. Výdrž je též totožná, záleží na tom jak často budete s telefonem pracovat. Běžně očekávejte 2-3 dny bez použití nabíječky. Spodní část telefonu je rezervována ,,provařenému'' konektoru Fastport, který plní všechny tradiční funkce jako je nabíjení, poslech hudby pomocí přiložených sluchátek nebo přenos souborů mezi počítačem a telefonem. Na levém boku stejně jako u K800i najdeme tlačítko pro rychlé ovládání hudebního přehrávače či rádia a také krytku paměťové karty. Ta není aktivní, nicméně kartu lze z telefonu vyjmout i za chodu. Sony Ericsson tentokrát přepracoval své plány a k telefonu přibalil základní kartu o velikosti 128 MB. Jde samozřejmě o typ Memory Stick Micro. Pokud toužíte po širším využití telefonu, tak se koupí nové karty stejně nevyhnete, tato kapacita již dnes jinak neosloví. Pro potenciální zájemce jen doplním, že na trhu najdete už i karty o velikosti 2 GB, které model K810i bez problémů podporuje.

  

  

Zajímavá klávesnice 

Velkým krokem vpřed zaznamenala čiselná klávesnice. Oproti modelu K800i dostala zcela novou tvář, která jej designově posouvá někam do tajemné budoucnosti. Klávesnice je tentokrát přísně oddělena a to do jednotlivých kulatých tlačítek. Ta ladí se tvarem joysticku a kupodivu jsou na tom dobře co se týče ovladatelnosti. ,,Klapky'' sice mírně tlačí díky svému tvaru do prstů, ale díky rozestupům jste ušetřeni překlepů. Ale nebyl by to Sony Ericsson kdyby si neodpustil malou chybičku a to, že v okolí klávesnice umístil průhledné sklo, tedy to stejné co kryje displej. Tím počítejte s otisky prstů a šmouhami při každém kontaktu s telefonem. Jediným kladem je příjemné podsvětlení kláves, s menším bonusem. V režimu fotografování, kdy telefon držíte naležato se samostatně rozsvítí klávesové zkratky pro focení u číslic 1,4,7 a *.

  

Výhrady mám též k joysticku, ten je velmi nepříjemně zapuštěn do těla telefonu. Jeho ovládání mi tak nepřijde vůbec pohodlné. Naopak rozdělení kontextových kláves lze chválit. Vše je na svém místě a tak lze funkčně bez problému telefon ovládat. Displej oproti modelu K800i nedoznal žádných výrazných změn. Nabízí slušné rozlišení 240x320 pixelů. Čitelnost na slunci je také na velmi dobré úrovni. Nad displejem tradičně také nechybí dvě klávesy určené převážně pro hraní her. Ve standby režimu však slouží také k prohlížení pořízených fotografií. Stejně jako u modelu K800i, tak i zde nechybí malá kamerka pro videohovory. Ano i model K810i podporuje sítě třetí generace. Pro datování se však už musíme spokojit jen s GPRS, oblíbené EDGE nový Cybershot prostě nepodporuje.

  

 

Softwarově vše kopíruji

Bohužel jak Sony Ericsson zapracoval na vnějším vzhledu, o to méně se vyznamenal v softwarové oblasti. Oba modely jsou si natolik podobné, že se dají firmware obou modelů mezi sebou přehrávat. Je to trošku škoda, rok utekl jako voda a máme tu v nabídce model, který se liší jen minimálně. A tak si pojďme jen v rychlosti zopakovat klíčové vlastnosti a případné změny. 

  

Pro ty, kteří chtěji vědět více odkážu rovnou na recenzi Cybershotu K800i. Vše je prakticky ve všem stejné a tak bychom se jen opakovali.

Jako většina modelů DB2020 tak i model nabízí K810i po startu si vybrat ze dvou režimů. Lze telefon spustit běžně nebo ve Flight módu, kdy zůstává vypnuta telefonní část. To se hodí hlavně tam, kde je používání telefonních přístrojů zakázáno. Cybershot lze tak v tomto režimu využít třeba na hraní her, poslechu muziky nebo bežné focení.

  

  

Základní nabídka se nijak neliší od jiných modelů Sony Ericsson, všechny funkční prvky jsou pevně usazeny na stejných místech. Stejné je to i s devíti ikonkovým menu. Velká škoda je, že chybí flash menu, to stále zůstává jen doménou Walkmanů. Menu činností zůstává nadále na svých místech. Aktivujete jej stiskem pravé funkční klávesy. Jeho výhody jsou dobře známé. Nejdete zde záložku se všemi druhy zpráv nebo nepřijatých hovorů. Dále nabídku spuštěných aplikací v telefonu. Samozřejmě to platí i pro Java hry nebo aplikace. Zajímavá je jistě i záložka vlastních zkratek, kterou si můžete jednodušše nadefinovat k obrazu svému.

  

V základu jsme měli v nabídce jedno tmavé schémátko * Hudební přehrávač beze změn 

Nabídka zpráviček i zde zůstává v původním znění zachována. Lze pracovat se zprávami textovými, multimediálními, s e-maily nebo použít čtečku RSS. S prací pomůže naučný slovník T9, lze vytvářet dlouhé textové zprávy nebo MMS o velikosti 300 kb. Paměť zpráv je navíc omezena jen velikostí paměti telefonu. 

Hudební přehrávač též nedoznal oproti modelu K800i žádných změn. K Walkmanu jim stále kousek chybí. Novinkou oproti prvnímu Cybershotu je funkce TrackID. Tu již dobře známe z hudebních telefonů Sony Ericsson. Nabídne jednoduché rozpoznání přehrávané skladby pomocí specializovaného serveru.

  

Nabídka Zábavy zůstává stejná * Novinkou je TrackID 

Prohlížení fotografií a celkový správce souborů se též nijak nemění. Fotografie lze prohlížet v různých režimech nastojato nebo naležato, nechybí možnost odeslání snímků do blogu. U her a aplikací zůstává též vše kámen na kameni.

Režim fotografování je též stejný, snímky pořizujete v režimu naležato, nabídka možností focení se také nijak nemění. Pokud vás zajímá co zvládne model K810i nafotit, tak opět nahlédněte do recenze modelu K800i. V režimu focení se však přece jen jedna nová věc objevuje. Jde o funkci PhotoFix, která dokáže vylepšit výslednou fotografii. Lze tak například vyhladit šum při pořízení snímku za zhoršených světelných podmínek, prostě jde o vylepšenou funkci PhotoDJ.

  

Nabídka her * Videohovory 

I internetový prohlížeč Netfront zůstal zachován ve stejné verzi, nabízí několik zajímavých funkcí, ale zde stále vítězí javová Opera Mini. Ani nabídka organizačních funkcí se nezměnila. Kalendář si již umí pamatovat události z předešlých dní, dále nechybí jednoduchý či opakovaný budík, klasická kalkulačka, stopky, aplikace na odpočítávání času a také paměť kódu.

  

Nabídka nastavení, organizéru a budíku

Závěr

Sony Ericsson K810i je opravdu věrná kopie modelu K800i. Krom vzhledu, útlejších tvarů, zajímavých tlačítek, funkce TrackID a Photofix se nic nověho na poli Cybershotu neděje. Cenově se model K810i šplhá na hranici 11 tisíc korun, což je částečně ovlivněno přibalenou paměťovou kartou o velikosti 128 MB. Přesto se mi zdá, že rozdíl je příliš vysoký a tak se přechod z K800i na novější model určitě nevyplatí.

  

Aplikace, stopky a kalkulačka

Obsah balení:

- Sony Ericsson K810i

- baterie BST-33 950 mAh 

- nabíječka s průchozím konektorem

- datový kabel DCU-60

- obyčejná sluchátka

- paměťová karta Memory Stick Micro o velikosti 128 MB

  

Správce souborů * Procházení albumu fotografií * Jedno schémátko v balení

Plusy Sony Ericssonu K810i:

- nadčasový design

- útlejší tvary oproti modelu K800i

- povedená klávesnice

- funkce TrackID a PhotoFix

- podpora UMTS

  

Netfront * Nabídka zpráv * Tvorba nové zprávy

Zápory Sony Ericssonu K810i:

- zapuštěný joystick

- věčně upatlaný plast přední části telefonu

- chybí EDGE

-  málo inovací oproti modelu K800i

Fotografie pořízené Sony Ericssonem K810i:

 

Foto 1(plné rozlišení) * Foto 2(plné rozlišení) 

 

 

Foto 3(plné rozlišení) * Foto 4(plné rozlišení) 

 

 

Foto 5(plné rozlišení) * Foto 6(plné rozlišení) 

 

 

Foto 7(plné rozlišení) * Foto 8(plné rozlišení) 

 

 

Foto 9(plné rozlišení) * Foto 10(plné rozlišení) 

Klasické foto * Foto s použitím funkce PhotoFix 

 

Foto 11(plné rozlišení) * Foto 12(plné rozlišení) 

Klasické foto * Foto s použitím funkce PhotoFix

 

Foto 13(plné rozlišení) * Foto 14(plné rozlišení) 

Panorama

 

Foto15(plné rozlišení) 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: kopydlno Datum: 2008-04-10 22:49:17
Ještě na baterku jsem zapomněl, je také slabší než u 800i.Za den se vybije téměř komplet na 90-100% což u 800 se mi nestalo...bylo to tak na 80%.
. Autor: kopydlno Datum: 2008-04-10 22:43:07
Musím podotknout, že mezi oběma telefony jsou opravdu rozdíly ve zpracování, jak joysticku tlačítek krytky i úpravy foto. Snad se mi zdá že blesk je cca o 10% slabší u k810i.vše je k dobru věci kromně toho blesku. Porovnával jsem foto např. monitoru LCD LG 22" 810 tka jej vyfotila, 800 vka měla silný blesk na monitouru bylo vidět "bílé" slunce od blesku...vlastnil jsem už od jara loňska 800 vku a 810 trochu později takže to mohu srovnat,jsou to už v řadě 7 mi ericssonů asi ty nejlepší s xenonem, 850 tku jsem jen "omakal" ale to pravé ořechové přijde asi až příští rok, nové 4 ericssony nemají asi ani jeden xenon.
. Autor: farokh Datum: 2008-02-17 12:47:02
Co se týče interface, je k810i opravdu velice podobny, ja ho vlastním a pokud by se me nekdo zeptal, jestli kupovat k800i, k810i, nebo k850i, tak zcela jasně odpovím - k810i !  
Oproti k800i ma !!!MNOHEM!!! lepší design, tlačítka jsou naprosto dokonalá, joystick mozna nekomu muze vadit, ale me docela vyhovuje, ze mi netrčí jak hřebík do prstu. A hlavně zezadu zmizela ta ukrutná "boule" od krytky a blesku,takze vypada úhledněji a krytka se v kapse neotvírá. 
No, nechci se opakovat, protoze vetsina faktů je v clanku napsana. Clanek jako takovy je dost dobry, ale mel by byt malinko objektivnější, at se lide sami rozhodnou, ktery phone si pořídit a na kritiku tu mate, jak jsem pochopil, forum. Tak ji nepište sem. Telefon dokážou nejlépe posoudit jeho dlouhodobí uživatelé, testeři by měli být objaktivní.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >