" />
Sony Ericsson K850i: Hybrid s dvoji tvari (recenze) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Tuesday, 30. October 2007
Prinasime vam recenzi Sony Ericssonu K850i, jenz je primarne zameren na fotografie, ale nejsou mu cizi ani jine funkce. Eim nas prekvapil a cim nas naopak neoslovil se dozvite prave v teto recenzi.

 

Pred recenzi si muzete precist tiskovou zpravu, ktera informovala o oficialnim predstaveni tohoto modelu

Sony Ericsson K850i je nejnovejsim zastupcem rady Cyber-Shot, ktera se specializuje na profesionalni fotografovani v mobilnich telefonech. Tento telefon navazuje na predchudce K800i a K810i - navysil pocet megapixelu, trochu nam ztloustnul a stal se z nej hybrid s netradicni klavesnici a dotykovymi senzory. Dale zmizela klavesa se sipkou a misto ni se objevily klavesy s barevne odlisenymi telefonky pro ovladani hovoru. Sony Ericsson K850i se na trh dostane ve dvou barevnych variantach: Luminous Green a Velvet Blue. Druha ze zminenych variant nam padla do ruky, a tak se s vami podelime o nase zkusenosti.

   

Sony Ericsson K850i je mobilni telefon klasicke konstrukce, i kdyz hned na prvni pohled z obrazku pochopite, ze neni uplne tuctovym telefonem. Nedela to jen 5 Mpix fotoaparat nebo nalepka Cyber-Shot, ale fakt, ze k netradicni klavesnici pribyl netradicni kurzorovy kriz a jeste vice netradicni dotykove senzory a la kontextove klavesy. Z obrazku nelze ani tak dobre vycist, jak zajimave novy Sony Ericsson ve skutecnosti vypada. Na celni strane se nachazi displej, ktery je zapusteny do cerneho ramecku a vubec, celkove je zarovnan s okolnim povrchem. To jiste bude mit neblahy vliv na stav kryciho sklicka, proto bych budoucim uzivatelum jednoznacne doporucil investici do ochranne folie. Displej je stejne porad upatlany od doteku prstu, pres pruhlednou folii by se displej lepe udrzoval. Za "upackany" displej mohou jednoznacne tri senzorove klavesy umistene tesne pod displejem. Nahrazuji totiz standardni kontextove klavesy, jsou to tri senzory, jichz se staci jen dotknout prstem bez jakekoliv razance, cimz se volba potvrdi (stredni senzor), vrati se do predesle nabidky (pravy senzor) nebo se vyuzije dalsich informaci ci nastaveni (levy senzor). Dotekove senzory pouzil Sony Ericsson vubec poprve, ovsem na tento novy prvek je nutno si zvyknout.  Hlavnim ovladacim prvkem je zde modre ohranicena kurzorova klavesa, ktera vsak nema potvrzovaci stred. Doufal jsem, ze pro potvrzeni voleb budou moci slouzit klavesy 2 a 5, ale neni tomu tak. Pro potvrzeni volby je nutno stisknout stredni senzor, coz se ale nekdy stava samovolne, pokud lide s vetsimi prsty stisknou klavesu nahoru. Nevim, zda to bylo spravne reseni, protoze za kratkou chvili muzete byt treba o pet nabidek dale aniz vite, ze jste neco stiskli. Celkove ovladani doplnuji stribrne klavesy se sluchatky a take klavesa pro vyvolani menu cinnosti a korekcni  "cecko".


Alfanumericka klavesnice je slozena presne z dvanacti stejnych vypouklych ctvercu, ktere maji pri psani zprav tuhy stisk. U high-end rady Cyber-Shot zacina Sony Ericsson experimentovat v ovladacich prvcich (vzpomenme model K810i s kruhovymi alfanumerickymi klavesami) a my jen doufame, ze nedojde k designovym resenim na ukor ovladatelnosti. Klavesnice je ve vyborne osvetlena, ale na tuhe klavesy pomerne nestandardniho tvaru jsem si nemohl zvyknout.


Boky pristroje muzeme oznacit snad za fadni a jednotvarne - na pravem neni nic, mimo modreho prouzku obepinajici cely telefon, co by stalo za zminku. Na levem boku jsou umisteny klavesy k ovladani hlasitosti, fotograficka klavesa (spousti fotoaparat), klavesa spouste a jezdec k manualnimu prepinani mezi focenim, natacenim a prohlizenim videa a fotografii. Na zadni strane nalezneme tradicne konektor Fast Port a uchyt na snurku kolem krku nebo na kozene poutko na ruku ze zakladniho baleni. Na horni hrane ma sve stale misto vypinaci klavesa, infraport se do pristroje nevesel. Na zadni strane hraje prim cocka integrovaneho fotoaparatu, jenz je kryta cockou. Ze zacatku mozna nepochopite, ze je na povrchu jeste kryta sklickem a ze je otevirani softwarove pri startu fotoaparatu. Popisek vedle stribrneho kolecka jasne naznacuje, s kym mame tu cest. Ve vylisu v zadni casti se pote nachazi reproduktor a kousek od fotoaparatu je umisten take Xenonovy blesk - kdyz fotit, tak profesionalne.

    

Material, ze ktereho jsou vyrobeny kryty, je leskly. Vse se tak zrcadli jako na morske hladine. S tim take primo souvisi to, ze jsou vsude videt otisky prstu. Plati to hlavne o displeji v miste, kde sousedi s dotykovymi senzory ci se zadni casti, kterou drzite ve dlani. Sony Ericsson K850i je zvlastnim telefonem, designove vypada jako by spadl z jine planety. Ano, neni zase tak novy, mnoho funkci prevzal ze svych predchudcu a u mnoha funkci si mozna reknete, v cem je inovace, ale stejne na me pusobi inovatorsky. To vsak poznate na vlastni kuzi, kdyz poprve zapnete telefon. Schemata jsou totiz volena tak, ze jsou celocerna s barevnym obrazcem uprostred, coz telefonu dodava na originalite. Po spusteni telefonu vas standardne privita napis Sony Ericsson, ktery ale muzete nahradit vlastnim videoklipem, jenz vas bude zdravit. Videoklip vsak muze hrat asi jen tri sekundy - to proto, aby se spousteni nezpomalovalo.


Na pohotovostni obrazovce nalezneme mimo udaju o datu a case take informace o baterii a sile signalu. Na pozadi muze byt umistena animace, jak ze schematu, tak i z vlastniho souboru. Pro obe vsak plati, ze mohou byt ovlivnovany pohybem telefonu diky vestavenemu cidlu, ktere take muze prevratit sekci Media na bok. Hlavni menu je maticove, s 12ti ikonami. Pro vstup do menu slouzi, vcelku nestandardne, stredni senzorova klavesa, pro navrat do predesle nabidky slouzi pravy senzor a ten nalevo vetsinou nabidne dalsi informace. Senzory jsou ve skutecnosti natolik priblizeny k displeji, ze to skoro vypada, jako by jste mackali popisky na "dotykovem displeji" a la P1i. Nejen diky tomu je ale displej bohuzel stale "upatlany", vyrobce by mohl do baleni prilozit alespon cistici hadrik.

  

Textove zpravy se na Sony Ericssonu K850i pisi ne moc dobre. Z casti za to mohou tuhe klavesy a z casti jejich nestandardni velikost a umisteni klaves 2 a 5, jenz jsou o neco posunuty nahoru. Psani vam ze zacatku pujde ztuha, ale na vse si lze zvyknout. Textove zpravy se mohou ukladat do interni pameti ci na pameÂťovou kartu. Ta muze byt typu microSD ci Memory Stick Micro, K850i totiz nabizi slot pro oba typy techto pameÂťovych medii. Aby jste vlozili pameÂťovou kartu do telefonu, musite otevrit jeho zadni cast, kde naleznete take slot pro SIM kartu a misto, kde je umistena baterie. Ale vraÂťme se zpet ke zpravam, ty totiz mohou byt trideny podle ruznych kategorii, diky cemuz lze zpravy z jednotlivych kategoriich rychle prohledavat a nalezat ty potrebne informace. Telefonni seznam nam oproti modelu K810i take poradne narostl, k 1000 kontaktum je mozno priradit az 7000 cisel (oproti modelu K810i, ktery zvladal stejny pocet kontaktu, ale "jen" 2500 cisel). Jednotlive kontakty se za sebou radi dle abecedy, coz vsak take plati i pro jmena zacinajici diakritikou, jenz byla u dosavadnich modelu razena az na konec telefonniho seznamu. Pro vytaceni telefonniho kontaktu nemusite jit az do telefonniho seznamu. K850i totiz podporuje jakesi "chytre vytaceni", kdy na uvodni obrazovce napisete pocatecni znaky jmena volane osoby a telefon vam nabidne kontakty, mezi kterymi vyberete to prave cislo. Vse, co musite udelat je jen stisknout klavesu s pozadovanymi znaky, ale kazdou jen jednou. Telefon podle toho vyfiltruje prave to jmeno, ktere hledate.


Sekce Media spravuje vsechny soubory od hudby pres video az po obrazky z vestaveneho fotoaparatu. Hudebni prehravac vypada podobne jako u Walkman telefonu, jen neni tak propracovany. Video-prohlizec dokaze zobrazit videa az v rozliseni 640x480 s 30 fps, takze lze tento model vyuzit i pro sledovani filmu s patricne upravenym rozlisenim. Pri prohlizeni jde pouzit take tzv. "slow motion", tj. pomaleho pretaceni videa. To lze take otocit na bok, aby mohlo byt prehravano ve formatu 4:3. Tou nejzajimavejsi sekci jsou fotografie, ktere lze zobrazit podle mesice vzniku, prohlizet, upravovat ci spustit prezentaci X-Pict story s hudbou na pozadi. 

 

 
 

 

 

To hlavni, proc je vubec Sony Ericsson K850i zarazen do sekce Cyber-Shot je jeho fotoaparat. Eocka se nachazi na zadni strane a je kryta pouze sklickem, jenz je nekolik mm zapusteno do tela telefonu. Tezko rici, proc designeri umistili krytku fotoaparatu az za toto sklicko, takze neplni funkci efektivni nybrz jen efektni. Pri spusteni fotoaparatu se cocka softwarove vysune a okolo ni se objevi modry pruh svetla. Samotne ovladani fotoaparatu se deje na boku telefonu, kde je umisten posuvny jezdec. Standardne je nastaven na volbu fotografovani, posuneme-li jej ale o jednu polohu, muzeme natacet video v rozliseni 320x240 pixelu a jeste o jeden krok dale muzeme prohlizet porizene snimky. Eocka fotoaparatu disponuje rozlisenim 5 megapixelu, z cehoz vyplyva, ze vysledne fotografie jsou v rozliseni 2592x1944 pixelu, samozrejme je mozno fotit take v nizsich rozlisenich (3 Mpix, 1 Mpix nebo VGA). Behem foceni je mozno vyuzit mnoho voleb, efektu a nastaveni. Pri foceni si muzete vybrat z nekolika scen (napr. portret, portret v seru, krajina, krajina v seru, krajina na snehu a dokument). Kazda z techto scen ma vlastni nastaveni ostreni, vyvazeni bile, moznost blesku, citlivost ISO a mnoho dalsiho. Pokud nechcete mit vse nastaveno automaticky, je mozno nastavit vse co chcete - jedna se o vyvazeni bile, blesk pri foceni (i s redukci cervenych oci), samospousÂť, citlivost ISO (ISO 100, 200 nebo 400), mereni expozice nebo efekty. Muzete si take nastavit, ze po vyfoceni sceny je otevrena polozka uprava fotky, kde lze korigovat barvy ci vyvazeni bile. Fotit lze v nekolika modech, ten standardni nas neprekvapi, o to zajimavejsi je vsak funkce BestPic, ktera se hodi hlavne pro foceni scen v pohybu (tekouci voda, bezici sportovci), kdy v navaznosti na jedno stisknuti spouste vznikne devet fotografii a telefon sam navrhne, ktera z nich je podle nej nejlepsi. Finalni krok je ale na vas, prave uzivatel si vybere tu nejlepsi 5 Mpix fotografii. Dale lze fotit v rezimu panorama - vznikne panoramaticky snimek, ktery se sklada ze tri fotografii danych vedle sebe. Chcete-li si s fotoaparatem predevsim hrat, pak prave pro vas je zde volba ramecky, fotografie muzete oramovat roztodivnymi ramci a pak je muzete odeslat e-mailem nebo multimedialni zpravou. Chtel jsem radne otestovat kvalitu snimku, a tak jsem se vydal do lesa, kde je mnoho malych detailu, ale diky zatazene obloze nejsou fotografie az tak kvalitni.


V sekci zabava nalezneme ty polozky, kterymi si budeme moci kratit dlouhe chvile. Najdeme zde VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, TrackID ci Hry. Prvni zminovana aplikace slouzi k uprave natoceneho videa, druha k uprave vyfocenych fotografii. Music DJ v dnesni dobe sice asi moc nevyuzijete, pri podpore MP3 a MP4 souboru se vytvareni 4hlasych midu proste nevyplati. V zakladu jsou v telefonu prednastaveny dve hry: 3D tenis multiplayer a Marble Madness 3D. Prvni z nich je notoricky znama hra jiz z dob K700i, je vsak vylepsena o moznost multiplayeru pres bluetooth. Druha hra je podstatne zajimavejsi. Vasim ukolem je dopravit kulicku po hraci plose, aniz by vam spadla dolu. K jejimu ovladani vsak nepotrebujete zadne klavesy, vystacite si pouze s telefonem. Jak to? Sony Ericsson K850i obsahuje pod krytem cidlo, ktere snima aktualni polohu telefonu, hru tedy muzete hrat bez klaves. Pomoci naklaneni telefonu pohybujete kulickou, kterou musite dostat do cile. Mate-li telefon ve vodorovne poloze, kulicka stoji, pokud telefon naklonite smerem k vam, kulicka se pohne stejnym smerem, stejne jako naklonena rovina. Internetovy prohlizec je stejny jako u jinych modelu s mobilni platformou A200, jedna se o prohlizec NetFront 3.4, ktery podporuje take Flash animace. Na internet se lze pripojit pomoci mnoha druhu pripojeni, standardni GPRS je indikovano pismenem G v levem hornim rohu, EDGE je signalizovana pismenem E v levem rohu displeje. Pokud surfujete na internetu pres site UMTS, na displeji se zobrazi pismeno G a v hornim stavovem radku je vyobrazeno 3G. Posledni moznost pripojeni, HSDPA je indikovano pismenem G v levem rohu a zaroven pismenem H ve stavovem radku.

 

Sony Ericsson K850i je nejvyssim zastupcem modelove rady Cyber-Shot. Jako telefon je primarne urcen k telefonovani, ale za dalsi hlavni cinnost bere take fotografovani. Pri dobrych svetelnych podminkach, kterych se nam bohuzel nedostalo, dela Sony Ericsson K850i nadherne snimky. Ma pokrocile funkce, umi natacet video, a tak se z nej i diky podpore radia s RDS a podporou dvou typu pameovych karet stava to prave multimedialni zarizeni. Škodi mu jen fakt, ze na trhu mohl byt o nekolik mesicu drive, vzhledem ke konkurenci. Dale mohl mit lepe vyresenou klavesnici a potvrzovaci stred, jenz nahrazuje stredni senzorova klavesa. Povrch je nachylny na otisky prstu, takze jej neustale budete lestit. Pokud vam toto nevadi a jste multimedialne zalozeni, je pro vas tou pravou volbou. Za Sony Ericsson K850i totiz pracuji dve tvare: mobil a fotoaparat.

 

Jake jsou klady testovaneho modelu?

- chytre vytaceni cisel z pohotovostniho rezimu
- kontakty zacinajici pismenem s hackem jiz nejsou razeny na konec adresare jako u predeslych modelu
- radio s RDS
- sviznost pri pohybu v menu a pri praci s telefonem
- podpora EDGE, UMTS a HSDPA zaroven
- profesionalni 5 Mpix fotoaparat
- vetsi telefonni seznam nez predchudci
- moznost trideni prijatych zprav a jejich ukladani na pameÂťovou kartu
- podpora dvou typu pameÂťovych karet (microSD, Memory Stick Micro)

Jake jsou naopak zapory testovaneho modelu?

- pri foceni s xenonovym bleskem se rychle vybiji baterie
- povrch nachylny na otisky prstu
- krytka fotoaparatu je efektni ale ne efektivni
- k 5 Mpix by se hodil opticky zoom
- senzory vas ze zacatku budou zpomalovat, nez si na ne zvyknete
- absence klavesy s sipkou a potvrzovaciho stredu
- velmi podobny modelu W910i, platforma A200 se nezapre 

Co nalezneme v zakladnim baleni? 

- telefon Sony Ericsson K850i
- baterie Li-Pol BST-38 (930 mAh)
- standardni nabijecka
- handsfree HPM-60
- USB datovy kabel
- pameÂťova karta M2
- uzivatelska prirucka
- CD se softwarem 

Vsechny fotografie telefonu (i nepublikovane) naleznete v nasi galerii.

Sony Ericsson K850i lze zakoupit na X-Store.CZ

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: andrejd1 Datum: 2009-01-11 15:16:55
jak mam nakonvertovat to video aby mi prehralo v 640x480.
Autor: andrejd1 Datum: 2009-01-11 15:11:37
hele lidi jak mam nastavit to video parametry k nakonvertovani aby mi to prehravalo. dik :?
. Autor: MesiahCZ Datum: 2009-01-07 16:25:00
Zdravim, rad bych se zeptal majitelu tohoto telefonu, jestli nezaznamenali problem s displejem pri mackani klaves i dotykovych tlacitek. Problem je v tom, ze kdyz mackam, tak se mi prosvetluje displej v pavem dolnim rohu. Pri dennim svetle je to celkem v pohode a da se to prehlednout, ale jakmile je sero/tma a mam tmavejsi pozadi nebo zabrouzdam do MEDII, tak je to celkem znatelne a dost otravne. Chova se to, jako kdyz promackavate LCD monitor u PC. Podle me se jedna o velmi tesne napasovany displej na ramecek a rad bych to poslal na reklamaci. Pokud by se to, ale projevilo u vice telefonu, tka je to asi standardni zalezitost, ktera by me na tomto telefonu dost mrzela. Jen jeste dodam, ze se jedna o novy telefon. 
 
Prodejce tvrdi, ze je to zpusobene dotykovym displejem, ktery se ma takhle chovat. Bohuzel jsem tento problem nezaznamenal u zadneho z dotykovych displeju (napr.: PDA, ktere vlastni kolega). 
 
Priedem dekuji za odpovedi.
Autor: Mustang2 Datum: 2008-04-01 22:08:49
no muzu rict ze ten ctverecek :grin misto joystiku by mne aji potesil uz u 790 kterou mam ale pro normalniho cloveka s velkou rezervou staci 3Mpix udela se z toho krasna fotka normalniho formatu a dalsi pixeli navrchjso pro ty super profi kteri nebudou fotit mobilem a rozmerama se uz s K790 vracim ke svemu prvnimu mobilu Motorole TX770 kteremu jsem prezdival telefon obranar ( jeden uder a ARO to jisti :grin ) myslim ze by se mnel ericson zamerit na zlepseni firmware stavajicich mobilu plus zvysovani kvality ale ne timhle smerem proc frajerit s 5Mpix ktere v zivote nevyuziji kdyz mam to co splnuje vse co potrebuji a da mi i neco navic jelikoz je foceni muj konicek a zadny z predchozich mobilu nebyl schopen splnit co jsem ocekaval a 790 mi splnila vse na jednicku krom par detajlu ktere mel zase prim siemens viz. kalendar a seznam jsem spokojen ten mobil vypada super ale je moc precpanej
Autor: MartinChroust Datum: 2007-11-03 10:32:27
cislo pet jako potvrzeni neslouzi, pokud vejdete do menu a date petku dostanete se do menu zprav, ale jen cirou souhrou nahod. Zpravy jsou totiz pod ciselnou volbou 5, takze kdykoliv v menu date petku, jste ve zpravach :-) takze tak jako tak, klavesa 5 neslouzi k potvrzovani v menu :-) Stejne tak je ke ctyrce prirazen fotoaparat, apod. ... takze nez neco napisete, radeji si to overte :-)
Autor: SikoEricsson Datum: 2007-11-02 17:47:23
Mne sa K850i paci. A na buduci tyzden ho asi budem maÂť. Uz teraz sa tesim... :grin
. Autor: Adgood Datum: 2007-11-02 01:21:24
Pane redaktore, tlacitko 5 jako potvrzovaci klavesa funguje =o)
. Autor: Adgood Datum: 2007-11-02 01:20:02
Dobry den,  
ve svem clanku pisete, ze jste doufal, ze lze pouzivat jako potvrzovaci tlacitko aspon klavesu s cislem 5, ale byl jste zklaman. 
 
Ja tedy za sebe mohu rict, ze tento telefon mam jiz doma a tlacitko 5 mi jako potvrzovaci slouzi. Plno veci zalezi asi take na softwaru. Nelze vse hned napsat definitivne ;-)
Autor: Lifescape Datum: 2007-11-01 14:03:07
Jasne, chapu, ze je to fan-web, jen me prekvapilo to mnozstvi, nic vic, nic min;) 
 
Souhlasim, ze rada K je (prozatim) zabita. 850i je neforemna cihla a kurzorova klavesa (vcetne kontextovych senzorovych) je kapitola sama pro sebe... 
 
Ach jo...nez se k nam dostanou krasne japonske WVGA modely, budeme mit vousate deti...
Autor: YAMATO Datum: 2007-10-31 12:56:13
Elanek je pekny...ale pro me smutny. Øada K je zabita...genialita K700, 750 a 790/800 (uz tam to haprovalo) konci. Efektivnost je nahrazena efektnosti...vskutku jsem udelal velmi dobre, ze jsem presel k P1i.
. Autor: MartinChroust Datum: 2007-10-30 18:18:07
Dobry den, chapu vasi rozhorcenost, kterou jiste tento clanek zpusobil. Najdou se vsak i taci, kteri jsou shopni pochvalit clanek, ktery jim prinese nejake nove informace. Pokud vas clanek nijak nezaujal nic se nedeje, ti ostatni myslim ozeli to, ze se dle vas "clanek neda cist" a hledaji v nem informace, ktere jsou rozhodujici pro budouci porizeni telefonu a je jim jedno jestli se na displeji vse "zrcadli" nebo "zrcadly". Pravopis mi lhostejny neni, ale nejsme u slohove prace. Mozna ze me oznamkujete na 3 mene, za obcasne preklepy, ktere obcas pri korekci prehledneme, ale dulezita je vecna stranka. Dekuji Vam za pochopeni
. Autor: Joza Datum: 2007-10-30 18:10:04
Eist se to da, osobne jsem nemel problem, ted se treba trochu shodim, ale clanek jsem kontroloval nez vysel a nikdo si nevsimne vseho, cimz nas nechci nijak omlouvat, stavat by se to nemelo. Ale nejsme tu jen kvuli pravopisu, kdybychom byli komercni server, najmeme korektora, jsme jen a pouze fanousci.
Autor: Lifescape Datum: 2007-10-30 09:00:44
Pane Chrouste, v kazdem (opravdu kazdem!) odstavci je alespon jedna hrubka nebo dva preklepy...vzdyt se to neda ani cist...preklepy budiz, asi jste mel zmrzle prsty, ale vse se zrcadly (!) apod...uziti jez/jenz vas take netrapi... 
Nechci vypadat jako hnidopich, ale v takovem mnozstvi uz je to na zamysleni... :roll

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.