" />

Forum

Sony Ericsson P1i: návrat krále (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
OldřichMládek   
Čtvrtek, 26. červenec 2007

 

Sony Ericsson se rozhodl napravit svou reputaci po tom, co podcenil hardware modelu P990i. Na trh tedy v brzké době vstoupí model P1i. Hlavní nedostatky byly odstraněny, dobré vlastnosti zachovány. Více v dnešní recenzi tohoto přístroje, který si činí nárok na vlajkovou loď Sony Ericssonu pro letošní rok oprávněně.


Již při představení Sony Ericssonu P1i začátkem května tohoto roku jsme měli na krátkou chvíli si vyzkoušet prototyp funkčního telefonu. Nyní se již konečně přiblížil termín uvedení na náš trh a díky tomu se nám dostal také do ruky pro podrobné testování. Nadšení neopadlo, očekávání jsou velká. Jak to dopadlo vám popíši dnes.

 

Design, konstrukce

Model P1i vychází z velké části ze Sony Ericssonu M600i. Má podobné rozměry, hmotnost i klávesnici. O jeden milimetr se zmenšila výška telefonu, naopak 2 milimetry přibyly v pase. Fotoaparát a Wi-Fi se musely někam vměstnat. Hmotnost naštěstí povyrostla jen lehce a to na 124 gramů, které jsou stále příjemnou hodnotou. 

model
rozměry
hmotnost
P1i
106 x 57 x 17 mm
124 gramů
P990i
114 x 57 x 25 mm
150 gramů
M600i
107 x 57 x 15 mm
112 gramů
P910i
115 x 58 x 26 mm
155 gramů
 

Vzhled pé jedničky je zcela účelový, elegantní. Přední strana je vyvedena v černé lesklé barvě, lemována stříbrným hliníkovým krytem. Nachází se tu čočka pro videohovory, vedle úzký pruh reproduktoru, pod ním název výrobce, 2,6 palcový dotykový displej a kolébková qwerty klávesnice (20 dvojtlačítek).

Černá barva pokračuje přes spodní část s konektorem  (je tu i mikrofon) až na záda telefonu. Ty již nejsou lesklá, naopak. Materiál je pogumovaný, stejný jako například na K800i nebo Z530i. Je to příjemné i praktické. Telefon vám nevyklouzne z ruky a na stole vibrace nezpůsobí jeho posunutí nebo případný pád. Stříbrný lem se nachází i zde, ovšem v tomto případě se jedná již o plast. Na zádech telefonu se nachází výrazná čočka vestavěného 3,2 Mpix fotoaparátu, dvě přisvětlovací diody v chromovém kruhu. Nad čočkou se nachází úzký chromový pruh, který ukrývá vestavěný reproduktor. Kromě označení modelu tu nalezneme ještě logo a název společnosti.

  

Vrchní strana je stříbrná s černým lesklým středovým pruhem. Ukrývá sklíčko infraportu, tlačítko Power a také šachtu pro stylus. Umístění je na stejném místě jako tomu bylo u M600i. Stylus samotný je o něco delší, s plastovými konci a kovovým středem. Problémy s jeho používáním nemám, jsem zvyklý na takovouto velikost. Jen upevnění by mohlo být o něco silnější. Mám zprávu o tom, že u jednoho přístroje P1i dokonce samovolně vypadává. Proto si upevnění raději při koupi zkontrolujte.

 

Sony Ericsson M600i

Sony Ericsson P1i

WiFi

ne

ano


paměť RAM

32 MB

128 MB

vnitřní paměť

60 MB

160 MB

operační systém

UIQ 3.0/Symbian 9.1

UIQ 3.0/Symbian 9.1

VPN-client

ano, není nainstalován

předinstalován

Push Mail

ano, není nainstalován

přeidnstalován

displej

QVGA, 262K, dotykový, TFT

QVGA, 262K, dotykový, TFT (+ dobrá čitelnost na slunci)

fotoaparát

ne


3.2 Mpix, CMOS

Bluetooth

1.2 (A2DP)

2.0 (A2DP, EDR)

FM rádio

ne


ano, s RDS

kovové detaily

ne


ano, přední panel

VoIP

ne


ano,  http://www.optimobile.se/

zkratky ve standby

5

15

QWERTY klávesnice

ano


ano

OMA DRM

1.0

1.0

Pokračuji levou stranou telefonu. Provedení matná stříbrná barva, lesklý černý středový pruh. Zde se nachází očko pro připevnění poutka na ruku (není součástí balení, které mám k dispozici), třícestný Jog Dial (ovládací kolečko) a tlačítko zpět pro návrat do předchozí nabídky a zamykání klávesnice. 

Pravý bok nám nabízí ještě tlačítko zástupce, kterému lze přiřadit jednu rychlou volbu (hlavní nabídka, internet, pohotovostní obrazovka, přehrávač médií, správce úkolů, video telefonování a nebo záznam zvuku), dále slot na paměťové karty Memory Stick micro (M2) v současnosti do 4GB a tlačítko spouště fotoaparátu.

 

Hardware 

Sony Ericsson si vzal ponaučení z předchozí řady smartphonů, kde podcenil hardware telefonů. Především mám na mysli problémy s pamětí RAM, která především u modelu P990i byla nedostatečná. Velké množství problémů opravili jednotlivé revize firmwarů, s volnou RAM je však potíž stále.  Proto P1i dostala do vínku dvojnásobnou paměť RAM, tedy rovnou 128 MB. Po spuštění telefonu je pro uživatele k dispozici přibližně 75 MB. Je to velice příjemný skok. Při zapnutí všech aplikací, které jsou v telefonu od výrobce i pár dalších doinstalovaných, jsem se dostal na 40,4 MB volné paměti. To je stále obrovská rezerva pro další činnosti telefonu. Hodnotím na jedničku.

Co se týče paměti ROM, té je taktéž 2x více. Telefon je osazen pamětí 256 MB, pro uživatele je po prvním startu k dispozici 160 MB. Tuto paměť můžete využít dle libosti k uložení kontaktů, SMS zpráv, E-mailů, fotografií, videí, MP3 a dalších souborů. Nejčastěji ji využívám k instalaci aplikací. 

Další velmi důležitou částí telefonu je procesor. Ten podle aplikace Swiss Manager tepe na frekvenci 208 MHz, což je stejná hodnota jako u P990i nebo M600i. I přes sliby ze strany Sony Ericssonu o zvýšení výkonu procesoru čtyřnásobně se žádné výrazné zlepšení nekoná. Malý posun k lepšímu zaznamenáte, k bleskovým reakcím telefonu to má ještě ale daleko. Procházení menu je svižné, zpomalení zaregistrujete při spouštění aplikací. Pokud je necháte otevřené v paměti RAM, následné přepínání je podstatně rychlejší. Bohužel neplatí pro aplikaci fotoaparátu a pár dalších jako adresář s kontakty. Pokud budete mít spuštěny i třeba všechny aplikace tak nezaznamenáte snížení odezvy reakcí telefonu.

   

Dvakrát mě překvapila rychlost startu telefonu. Jednou mile, podruhé nemile. Úplně první zapnutí proběhlo přibližně o třetinu rychleji než je tomu u mé W950i. Po doinstalování pár aplikací a přizpůsobení telefonu k obrazu mému jsme provedli test v porovnání s modely P990i a M600i. Do jedné minuty se spustila eM šestistovka, druhé místo kupodivu získala P990i a s necelou minutou a půl skončila P1i. Zde je vidět, že ještě je co v softwaru ladit. Tento test byl proveden pouze jednou, proto jej berte lehce s rezervou, teď při dalších zapnutích nesleduji až takové opoždění.

Displej je další díl, který doznal zlepšení. Úhlopříčka je 2,6 palce, tedy beze změny oproti M600i, taktéž rozlišení je shodné a to 240 x 320 bodů, barevná hloubka 262 000 barev. Tak kde je to zlepšení? Stačí vyjít ven na přímé slunce a u předchozích modelů velice obtížně přečtete, kdo vám volá, natož vytvořit krátký e-mail. Konečně byla použita transreflexivní vrstva, která výrazně zlepšuje čitelnost na slunci. Jinde však nepoznáte rozdíl. Pokud tedy často pracujete mimo budovu, jistě tuto vlastnost oceníte stejně jako já. Podsvětlení displeje je rovnoměrné, velmi kvalitní. Regulovat jej můžete od jednoho do sta procent, kdy nejvyšší intenzita displej opravdu rozzáří. V nočních hodinách až oslňuje. Bohatě stačí nastavení jasu na 80%.

Lehce kontroverzní část hardwaru je jistě klávesnice. Inspirace opět z modelu M600i, kde byla poprvé použita klávesnice, kdy jedno tlačítko tvoří kolébku. Levá hrana napíše písmeno Q, prává naopak W. Jedná se o velmi zajímavé řešení kdy se skloubila funkčnost s velikostí telefonu a klávesnice. Po pár dnech si jistě většina uživatelů na tuto konstrukci zvykne.  Již po pár hodinách lze psát bez překlepů, časem navíc poměrně rychle. V nouzi lze psát i jednou rukou. Někteří uživatelé hodnotí o něco lépe klávesnici M600i, která je z tvrdého plastu. u P1i je všech 20 tlačítek vyrobeno z tvrdé pryže, navíc všechny mají stejné rozměry. Mě se píše velmi pohodlně. Potěší skosení spodní řady tlačítek, kdy spodní část tlačítka je vyvýšena oproti horní části. Přidává to na pohodlnosti psaní. Numerická část klávesnice je vyznačena tmavě červenou barvou, ostatní znaky jsou bílé. Podsvětlení klávesnice je rovnoměrné, velmi kvalitní. Intenzita je regulována zároveň s podsvětlením displeje.

  

Kancelář

Pro každý pracovní přístroj je stěžejní kvalitní adresář. Samozřejmostí je sdílená paměť, kterou se vám pomocí kontaktů jistě nepodaří zaplnit. Kontakty lze řadit podle jména, příjmení nebo názvu firmy. Každý kontakt je přehledně rozdělen na čtyři záložky, kdy v první mimo jména s příjmení najdeme telefonní čísla na mobil, do práce, domů, E-mail a složku, do které se má kontakt řadit. Navíc je možné mít více telefonních čísel jak pro mobil, tak například do práce. E-mailových adres můžete přiřadit taktéž dle libosti. Ve druhé záložce se nachází položky povolání, společnost, datum narozenin, adresa domů i do práce. Třetí záložka skrývá poznámky a ve čtvrté nastavíte vyzvánění nebo příkaz pro hlasové vytáčení. Následné vyhledávání v kontaktech lze postupným psaním jména (nebo Příjmení, popřípadě společnost, záleží na tom pomocí čeho řadíte seznam). Vyhledávání pomocí T9 není možné (částečně pomůže aplikace StarContacts) tak jako je tomu u zařízení s Windows Mobile. Dále lze kontakty řadit do skupin. Pomoci při přidávání kontaktů může Scaner Vizitek. Pomocí vestavěného fotoaparátu vyfotíte vizitku a apklikace rozpozná veškeré údaje sama. Ne vždy je výsledek 100%, avšak lepší než vytvářet úplně celý nový kontakt.

  

4 x obrazovka Dnes 

  

Quick Word * Wi-Fi * nalezená síť * píšeme SMS

Předností tohoto telefonu jsou však v korespondenci pomocí SMS, MMS a hlavně E-mailů. Na klávesnici proto není problém vytvořit i delší text. Při tvorbě SMS je k dispozici počítadlo znaků i počet částí na které se jedna zpráva rozdělí. U multimediálních zpráv vás zřejmě také nic nepřekvapí. E-mailových schránek můžete mít nastaveno velké množství. Podporovány jsou protokoly POP3 i IMAP4, pro odesílání SMTP. Velice užitečný je program Active Sync, pomocí kterého můžete pohodlně synchronizovat schránky které máte nastaveny v počítači. Samozřejmostí u tohoto telefonu je také možnost vzdálené synchronizace se serverem podnikové sítě nebo také Push E-mail.

Pro organizaci času je připraven kvalitní kalendář, úkolovník a budík. Kalendář podporuje měsíční, týdenní a denní zobrazení. Nastavení položek je dostatečné, nic důležitého nechybí. Budík podporuje 3 nastavení času, je opakovaný, jen dejte pozor na nastavení zvuku. Pokud vypnete dlouhým podržením křížku všechny zvuky, vypne se i zvuk budíku. Taktéž nebudí v případě vypnutého telefonu. To jsou spíše vlastnosti než vady.

Z dalších funkcí mohu vyzvednout poznámkový blok, do kterého lze ukládat textové poznámky, ale také jednoduché obrázky, které namalujete stylusem. Dále je k dispozici kalkulačka, obsáhlý převodník měn, mír a vah, stopky a časovač.

Velice užitečná je předinstalovaná aplikace Quick Office, která dokáže zobrazit Office soubory z Wordu, Excelu a PowerPointu plus PDF formát. Navíc soubory s koncovkou .doc a .xls lze i editovat. Mobilní Word bohužel nezbrazuje obrázky, v tabulkovém editoru musíme oželet náročnější vzorce a grafy. Se soubory PDF jsem neměl problém. Vše se navíc otevírá poměrně rychle, přibližně 5 vteřin na 2 MB soubor. Zobrazení je možné jak na výšku, tak i na šířku.

Kancelářské aplikace uzavírá vestavěný prohlížeč Opera. Ten je dobře použitelný u jednodušších stránek, načítání hlavně přes Wi-Fi rychlé. Jisté rezervy převážně oproti konkurenci však má. Zobrazit stránku jde přes celou obrazovku i naležato. Dále lze uzpůsobit obsah na šířku displeje, kdy se stačí pohybovat pouze v horizontálním směru. Podporovány jsou české znaky, žádné problémy s diakritikou jsem nezaznamenal. Občas se hodí i možnost stahovat soubory právě přes webový prohlížeč. 

  

spuštěné aplikace a údaj o volné RAM * menu * další aplikace * editor MMS 

Multimédia

Model P1i není jen pracovním nástrojem. Velmi dobře poslouží jako multimediální centrum. K tomu lze využít jak vnitřní paměť (160 MB) nebo paměťovou kartu (v současnosti max. 4GB). Nejčastěji používaný bude jistě MP3 přehrávač. Ten umožňuje řazení skladeb pomocí interpreta i názvu alba. Podporované formáty jsou MP3, MP4, WMA a WAV. Při přehrávání je zobrazen název skladby, interpreta, album a také obrázek obalu CD, pokud se nachází ve složce s hudbou. Hudba může hrát i na pozadí, v tomto případě jsou údaje z ID3 Tagu zobrazeny na obrazovce Dnes v pohotovostním režimu. Pro úpravu hudby lze použít několik možností ekvalizéru včetně Mega Bass. Samozřejmostí je tvorba playlistů.

Kdo se nespokojí se svojí sbírkou alb, může využít kvalitní rádio s RDS. Do paměti lze uložit až 20 stanic, názvy přiřadí automaticky telefon pomocí RDS. Ta také poskytuje možnost přelazení stanice na dopravní zpravodajství nebo na silnější frekvenci. Rádio funguje spolehlivě a má i dobrý příjem signálu.

Samozřejmostí je také video přehrávač. Ten umožňuje přehrávat formáty MP4 a 3GP. Video můžete sledovat také naležato, kdy je využita plocha celého displeje. Bohužel většina filmů bude ořezána černými pruhy, možnost inteligentního roztažení viditelné části obrazu chybí. Doporučuji používat maximální datový tok kolem 336 kbps pro video. Vyšší tok už nebude plynulý nebo nepřehraje se video vůbec. S video přehrávačem souvisí také streaming multimedií. Jde o stahování a současné přehrávání hudby a videa přímo z internetu. Přes Wi-Fi a UMTS velice dobře použitelné. Přímá podpora intrnetových rádií tu však není.

  

Opera * přehrávač hudby * rádio * kalendář * změna ikonek

Fotoaparát, kamera

Telefon je vybaven 3,2 Mpix čipem s Autofocusem (ohnisková vzdálenost 4,8mm) a se dvěmi přisvětlovacími diodami. Při spuštění aplikace fotoaparátu pomocí menu, případně tlačítka spouště, musíme pár vteřin sečkat. Ihned na to můžeme začít fotit, popřípadě natáčet video. Ovládání je kompletně uzpůsobené dotykovému displeji. Fotografie mají rozlišení 2048 x 1536 bodů, použít lze také menší rozlišení a to: 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Nastavení kvality fotografií je možné ve třech krocích: Fine, Normal a Economy. Z dalšího nastavení lze volit nastavení bílé, několik režimů fotografování (Macro, sekvence čtyř snímků) i barevný nádech fotografie (Sépie, černobílá, negativ). Dále lze použít i digitální zoom, při dvojnásobném přiblížení je kvalita snímku stále v rozumné výši. Pro tvořivé uživatele je připraveno množství zábavných rámečků. Při namáčknutí spouště dojde k zaostření scény. Překvapil mě nápis který na tuto informaci upozorní: zamčeno. Pro mnohé z nás by jistě bylo vhodnější zaostřeno.

  

bez přiblížení * 2x digitální zoom * celkový pohled na kostel 

Video je možné natáčet po přepnutí do tohoto režimu pomocí ikonky na displeji. To má maximální rozlišení 320 x 240 bodů, tedy stejné, jako tomu bylo u P990i. Zde se bohužel zlepšení nekoná. Alespoň dosahuje rozlišení displeje, při přehrávání nebude obraz ořezán. Po uložení videa do paměti (vnitřní paměť nebo paměťová karta) se vytvoří i náhledový obrázek s koncovkou .thm. Pokud paměťovou kartu vložíte do Sony Playstation Portable, můžete si okamžitě natočené video přehrát i zde s patřičným náhledem (Sony PSP si neumí udělat náhled automaticky, vždy je potřeba doplňkový soubor .thm, popřípadě .jpg u nejnovějších firmwarů). Pro ukázku přikládám jak fotografie tak i jedno video natočené pomoci Pé jedničky. 

  

 

fotografie s přisvětlením * a 2x slunný den 

Video, 1,5 MB, 30 vteřin

Konektivita 

S telefonem si zavoláte v GSM sítích s frekvencí 900, 1800 a 1900 MHz. Videohovory lze provést v UMTS s frekvencí 2100 MHz. Z mobilních datových technologií lze využít vytáčené spojení, GPRS a UMTS (max 386kbps). EDGE a HSDPA bohužel chybí, především prvně jmenovaná technologie. V síti UMTS lze provést videohovor.

Lokálně lze telefon připojit k PC pomocí USB kabelu, infraportu a také Bluetooth ve verzi 2.0. Při připojení pomocí kabelu si na telefonu ještě zvolíme, zda požadujeme Mass Storage, které nám spřístupní paměťovou kartu jako externí disk, nebo normální režim, který slouží pro synchronizaci s PC, přenášení souborů a instalaci aplikací do paměti telefonu a další funkce. Rychlost přenosu dat při režimu Mass Storage se pohybuje okolo 350 kB/s při zápisu na kartu, při čtení naopak kolem 900 kB/s.

Bluetooth zvládá všechny důležité profily včetně A2DP pro poslech hudby pomocí bezdrátových stereo zařízení (reproduktory, rádia, minisystémy, sluchátka a další). Samotný bezdrátový čip je ve verzi 2.0, podporuje tedy vyšší přenosové rychlosti a také dokáže obsluhovat více zařízení najednou. Já mám běžně k telefonu připojený Bluetooth hodinky a stereo sluchátka.

Infraport v telefonu stále najdeme, občas se dá ještě využít. Žádné nadstandardní funkce nehledejte.

Novinkou oproti M600i je v telefonu přítomnost bezdrátového připojení Wi-Fi. Ta pracuje ve specifikaci 802.11b (přenosová rychlost max. 10Mbit/s). Dosah jsem porovnával se Sony PSP a datovou kartou Option GT Combo EDGE, kdy P1i měla signál (ikdyž slabý) i tam, kde s ostatními zařízeními jsem se nechytal. Co se týče zabezpečení tak lze použít nezabezpečenou síť, WEP, Shared WEP, Dynamic WEP, WPA Personal a WPA Enterprise. Vyzkoušel jsem připojení v domácí WiFi síti i na několika free Hot Spotech ve městě. Vše bez problémů. Při připojení pomocí Wi-Fi je dobře použitelná aplikace Fring, pomocí které lze telefonovat přes internet (VoIp) v síti Skype.

  

Výdrž

Výdrž telefonu je dobrá. Vestavěná baterie s označením BST-40 má kapacitu 1120 mAh a dokáže telefonu dodávat energii přibližně o třetinu déle, než tomu bylo u předchozích telefonů. Telefon jsem měl příliš krátce na to, abych dokázal říci skutečné údaje, při testování je přece jenom odběr energie větší. Pokud se nevyskytujete v pokrytí signálem UMTS, doporučuji telefon přepnout pouze na komunikaci přes GSM, výdrž se také o něco prodlouží. Rozhodně se jedná o zlepšení i v této oblasti. Baterii BST-40 lze vložit i do P990i, u M600i a W950i již nezavřeme kryt baterie.

 

Co najdeme v balení 

Obsah balení je poměrně pestrý. Kromě telefonu se zde nachází baterie BST-40 s kapacitou 1120 mAh, náhradní stylus (celkem 2), elegantní stojánek, datový USB kabel, paměťovou kartu M2 512 MB, semišové pouzdro, 2x CD se softwarem, stereo sluchátka, nabíječka a manuály.

Závěr

Telefon splnil veškerá má očekávání. Má rozumné rozměry, stále příjemnou hmotnost, použitelnou klávesnici a velmi dobrou funkční výbavu. Většina chyb z modelů P990i a M600i byla odstraněna, velmi tomu dopomohla dvojnásobná paměť RAM. Zamrzí pouze absence datových přenosů EDGE. GPS a HSDPA nepovažuji za velký nedostatek. GPS je přece jen lépe použítelná přes BT modul a HSDPA v našich končinách téměř nejde využít. Navíc za vysoké měsíční poplatky za datový tarif. V jiných zemích by však situace byla jiná. Někteří uživatelé budou vyčítat menší dostatek aplikací oproti konkurenci. Myslím, že vše podstané je k dispozici i pro platformu UIQ 3.0, jen rozmanitost není tak bohatá.

Příjemně překvapí cena. Z původní hodnoty (16000 Kč), která byla avizována při představení je opravdu zajímavá. Na internetu se pohybuje kolem 13600 Kč s DPH, oficiální cena byla stanovena na 14890 Kč. Výborný poměr ceny a výkonu, především co se týče internetových obchodů. Zahájení prodeje je naplánováno na 30.7.2007

V internetovém obchodě Nový Mobil můžete objednávat již dnes za cenu 13683,80 Kč s DPH. 

Fotogalerii naleznete zde.

Screeny obrazovky naopak zde

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Patros Datum: 2007-12-16 22:50:14
O které se jedná u http://galerie.semania.com/galerie/uzivatel/screen62.png ? 
 
... díky předem za odpověď!
. Autor: hulic20 Datum: 2007-11-18 16:31:38
Hej lidi tak jak je to s těma barvama má 262k a nebo 16mega? :?
. Autor: RoKo Datum: 2007-11-01 12:54:54
nevim jak vam ale me to u barev na me P1i ukazuje cislici 16777216 a ne jak uvadite 262 tisic.... na ofiko strankach uvadeji taktez 262. ve swiss manager 16,7mil... Zkuste to overit na svych founech. Mozna ze swiss to ukazuje spatne, ale spise ne, protoze ten displej je dokonaly... ;) 
Autor: miguel323 Datum: 2007-08-04 12:22:14
No to je zařízeníčko dle mejch představ a všichni co čekají na zajímavý cenový pád P990i a M600i se myslim dočkali..
Autor: OldřichMládek Datum: 2007-07-30 21:35:05
Fungují u M600i, není důvod proč by neměli fungovat na P1i. Firmware je z velké části stejný. 4GB verze M2 jsou pouze od SanDisku, možná proto to SE oficiálně neudává jako podporované. Ale fungovat to bude. Jakmile přijdou P1i na trh tak otestujeme.
. Autor: eprd Datum: 2007-07-30 17:50:38
Píšete že : dále slot na paměťové karty Memory Stick micro (M2) v současnosti do 4GB 
Dal jsem dotaz výrobci a ten mi odepsal že lze použít jen 1GB víc nezvládá. 
Má někdo vyzkoušené ??? Asi ne když není v prodeji a pří vyzkoušení prototypu funkčního telefonu to asi nikdo nedělal že ??!!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >