" />
Sony Ericsson P1i - pan komunikator slavi treti narozeniny | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sunday, 9. May 2010
Presne pred tremi lety oznamila spolecnost Sony Ericsson novy smartphone postaveny na operacnim systemu Symbian UIQ3 - model P1i. Jeho uloha nebyla zrovna jednoducha, mel vylepsit velmi spatnou povest chytrych telefonu Sony Ericsson, kterou si tyto ziskaly predevsim diky predchozimu modelu P990i. Diky spouste skvele zpracovanych funkci se mu to povedlo, spousta majitelu na nej dodnes neda dopustit (vcetne me), konec UIQ3 ale neodvratil, pouze jej oddalil.
10~74.JPG 14~63.JPG 1~79.JPG 21~50.JPG 7~74.JPG


Pro me jednoznacne nejvetsi vyhodou je kombinace QWERTY klavesnice pod dotykovym displejem a ovladaciho kolecka Jog-Dial. Tato trojice faktoru ma za nasledek perfektni ovladatelnost telefonu za vsech situaci, pricemz uzivatel si muze vzdy sam vybrat, cim zrovna bude pristroj ovladat. Nejrychlejsi je samozrejme kombinace vsech tri zpusobu, ktera se mi naplno osvedcila. Predni strane dominuje rozmerny dotykovy displej o rozliseni 240 x 320 pixelu, ktery je schopny zobrazit az 260 000 barev. Trend posledni doby sice veli kapacitni technologii a vyrazne vyssi uhlopricku, displej P1i je ale i po trech letech velmi dobre pouzitelny, disponuje dobrou citelnosti a take jeho reakce na povely vasich prstu ci stylusu jsou velmi dobre.



Obrovskou pochvalu ode me ma QWERTY klavesnice, ktera je umistena primo pod displejem. Jak asi z mnoha clanku zde na SEManii vite, jsem priznivcem komunikatoru, ktere maji QWERTY klavesnici umistenou primo pod displejem a nemusi se jednat pouze o telefony Sony Ericsson. Øeseni pouzite u Sony Ericssonu P1i mi tak vyhovuje maximalne a totez se da rict o samotnych kolebkovych klavesach, u kterych je rozdil, zda mackate jejich levou nebo pravou cast. V mem okoli rozdelila klavesnice modelu P1i uzivatele na dve casti. Jedni si klavesnici zamilovali a zadne reseni se jim nelibi vice (muj pripad), jini si nikdy nezvykli na to, ze na kazde klavese se nachazi hned dva symboly a dane reseni jim naprosto nevyhovuje. Tlacitka maji jisty a prijemny stisk, pro me je skutecnou radosti s nimi pracovat a zatim jsem na zadnem mobilnim telefonu nenasel klavesnici, se kterou by se mi pracovalo lepe.



Operacni system Symbian UIQ3 zazil v podani predchoziho modelu P990i maly ocistec, v podani Sony Ericssonu P1i se ale jasne ukazalo, ze stacilo pridat operacni pameti a z velmi nestabilniho zarizeni se stal telefon, ktery vydrzi mesice bez restartu, coz je na pristroj s otevrenym operacnim systemem skvela hodnota. Samotny operacni system v tom byl u modelu P990i skutecne nevinne, za vsemi problemy stal predevsim slaby hardware. Na telefonu mi velmi vyhovuje prehledny a temer neomezeny telefonni seznam, vyrazne mene se mi libi provedeni zprav, ktere mi prijde zbytecne neprehledne, formou velikych ikon se dalo vyresit vyrazne (ale skutecne velmi vyrazne) lepe. Organizacni funkce jsou dostatecne kvalitni, pokud vam neco chybi, je realna sance, ze se tato funkce da doinstalovat coby externi aplikace. Napriklad vyzvaneci profily ale do telefonu proste nedostanete. Krome obrovske pameti RAM se mi velmi libi take Wi-Fi, FM radio s RDS, kvalitni hudebni prehravac, funkce svetlo nebo fotoaparat s autofocusem.



Aplikaci pro operacni system Symbian UIQ3 sice neexistuje tolik, jako na jine operacni systemy, to ale neznamena, ze byste jejich nedostatkem nejak trpeli nebo ze by bylo nemozne najit dostatecne kvalitni aplikace. Sam jsem mel moznost testovat mnoho desitek aplikaci a postupem casu selektoval ty, ktere v mem komunikatoru zustaly na trvalo a take ty, ktere jej navzdy opustily. Nakonec jsem zakotvil u nasledujici desitky aplikaci, ktera mi naprosto vyhovuje a se kterou jsem plne spokojeny.

1. AutoCam - pro bezne uzivatele prakticky naprosto nepotrebna aplikace, pro redaktory a uzivatele, kteri chystaji clanky a zajimave navody pro ostatni uzivatele ale neocenitelna pomucka, ktera umi ulozit screen obrazovky do nektereho z pozadovanych obrazovych formatu.

2. Caps Switch - pokud jste zacali s tuningem komunikatoru Sony Ericsson hned na pocatku, kdy se tato moznost objevila, jiste si pamatujete dost krkolomny postup, kterym se operacni system musel prolomit. Aplikace Caps Switch umi udelat to same jedinym kliknutim a z odemknuti operacniho systemu udelala nejjednodussi vec na svete.

3. iPhone Lock - odemykani telefonu pohybem prstu po displeji slavi uspech na iPhonu, uchytilo se ale take na komunikatorech se Symbianem UIQ3. Vzhled aplikace se da velmi dobre skinovat a diky sirokym moznostem nastaveni je aplikace velmi oblibena. Navic umoznuje rychle zamknuti a odemknuti vaseho smartphonu.

4. Handy Clock - skvela aplikace pro organizaci vaseho casu, krome prehledneho kalendare disponuje napriklad opakovanym budikem a spoustou dalsich funkci. Stejne funkce sice nabizi Symbian UIQ3 uz v zakladu, v aplikaci Handy Clock je ale vse mnohem lepe a prehledneji zpracovane.

5. Primetech Contacts - kontakty ve stylu Apple iPhone nejsou pouze stylovou zalezitosti, aplikace Primetech Contacts nabizi rychlou obsluhu vaseho telefonniho seznamu, navic skvele vypada. Na nasem foru se nachazi podrobny navod, jak si aplikaci muzete zakoupit i kdyz treba prilis nevladnete rustine.

6. SlovoED EN-CZ - obsahly prekladovy slovnik, jehoz porizeni sice neni nejlevnejsi, ve verzi DeLuxe (kterou uzivam) ale nabizi nejen preklady slov, ale take moznost prehrani vyslovnosti, coz v zahranici ocenite. Pokud prilis necestujete a nejste narocni, vystacite si s nekterym z volne dostupnych Java slovniku, SlovoED je pro nejnarocnejsi uzivatele.

7. SmartcomGPS - jednoznacne nejkvalitnejsi turisticka navigace pro komunikatory Sony Ericsson. Dostupnost mnoha kvalitnich mapovych podkladu, vysoka stabilita aplikace a hlavne skvela funkcnost. Pro aplikaci hovori take velmi vysoka rychlost.

8. TomTom - rozebirat nebo popisovat kvality teto aplikace by bylo nosenim drivi do lesa. Ackoliv na Symbian UIQ3 existuje vetsi pocet navigaci, jednoznacne nejlepsi mi (i pres uz zastaveny vyvoj) prijde prave TomTom.

9. Warring Nations - podle me nejlepsi hra, ktera vznikla pro operacni system Symbian UIQ3. Jedna se o propracovanou tahovou strategii a nez na nejvyssi urovni obtiznosti zvitezite, poradne si procvicite mozek.

10. X-Plore - vyborny spravce souboru, nabizejici obrovskou funkcnost a moznosti nastaveni, navic muzete pouzivat casove neomezenou zkusebni verzi.



Tunning byl dlouhou dobu pro operacni system Symbian UIQ3 tabu. Pak se nahle z niceho nic objevila moznost proniknout hloubeji do operacniho systemu a nastesti se po celem svete naslo mnoho lidi, kteri teto nove moznosti vyuzili a zacali pro nas (obycejne uzivatele) pripravovat mnoho zajimavych uprav. Postupem casu se zmenil take postup pro odemknuti operacniho systemu, od prvniho postupu, ktery byl relativne komplikovany a nebylo tezke v nem udelat chybu (navic se telefon restartem opet uzamknul) az po nejnovejsi verzi aplikace Caps Switch, o ktere jsem mluvil jiz v predchozim odstavci a ktera z odemknuti smartphonu udelala zalezitost, kterou by snad pochopilo i dite predskolniho veku. Upravy se objevovaly postupne, nektere byly zdarilejsi, jine mene, co ale je hlavni, diky usili komunity se posunul cely operacni system a jeho moznosti o neco dal. Nebudu zde vypisovat vsechny upravy, ktere jsou mozne, ostatne o vetsine z nich najdete podrobne diskuze vcetne navodu na nasem foru. Pokud bych mel sam nejake veci vypichnout, z hlediska graficke stranky ocenuji moznost zmenit kompletne vsechny ikony v telefonu podle vlastniho gusta. Co se tyka vylepseni funkcnosti, krome moznosti instalovat nepodepsane aplikace se mi libi moznost doinstalovat skvely hudebni prehravac Walkman i do tech telefonu, ktere jim standardne nedisponuji.



Sony Ericsson P1i i po trech letech jasne ukazuje, ze opusteni platformy Symbian UIQ bylo velmi spatnym krokem a pokud se pri vyvoji telefonu Sony Ericsson s timto operacnim systemem nekde stala chyba, pak to bylo jednoznacne primo ve spolecnosti Sony Ericsson, ktera nedokazala tento vyborny operacni system doplnit dostatecne kvalitnim hardwarem. Zcela scestne bylo prohlaseni spolecnosti Sony Ericsson, ktere jako hlavni neuspech u zakazniku oznacilo nevlidne prijeti u zakazniku a operatoru, navic take nevytvoreni dostatecne rozmerne komunity. Pritom se naprosto zapomina na to, ze po krachu modelu P990i meli zakaznici plne pravo byt nespokojeni, presto s nastupem modelu P1i temer vsichni Sony Ericssonu jeho preslap odpustili. Spolecnost Sony Ericsson ale na model P1i nedokazala navazat dalsim pristrojem a od te doby je na mobilnim trhu nemala mezera v nabidce. Komu se podari ji zaplnit? Zatim nevim, ale model P1i povazuji za mozna nejpovedenejsi telefon poslednich let, v podani Sony Ericssonu mozna primo nejlepsi. Neni sice bez chyb, ale ani po trech letech neztratil nic ze sveho kouzla a v nekterych ohledech na nej ztraci i soucasne topmodely, jak uz z produkce Sony Ericssonu nebo od jinych vyrobcu.



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: janokimak Datum: 2010-08-23 12:54:59
To hej. Ja som mal ten fon, ale som to predal uz :). nefungovalo tak ako som to chcel...dizajn vam paci??:O.. je to trosku ako tehla nie?
Autor: Boogie77 Datum: 2010-07-15 12:51:05
Aj otec povedal, ze mu chyba mu GPS... obeme, podla mna nechces vela.. :) Tvoje mislienky su realne.
Autor: omebe Datum: 2010-05-11 11:56:00
Sice se opakuji, ale P1i byl muj nejlepsi foun. Ukonceni vyvoje UIQ a absence vestaveneho GPS modulu me jaksi primelo foun prodat, dnes toho lituju. Mel jsem si ho nechat doma ve vytrince ;) Kdyby firma SE pouze dala jiny operacni system a dodelala GPS, jdu pro nej. Hlavne nesahat na skvelou klavesnici a na super konstrukci a vzhled. Ja vim, chcu moc... :cry
Autor: Skrblik Datum: 2010-05-09 14:49:49
Ja osobne nemel tu cest s zadnou UIQ jako ze bych byl vlastnikem, ovsem na tabore jsem si pujcoval W960i od kamarada a muzu s klidem rict, ze v SE asi padli na hlavu jestli si vazne mysleli, ze 160mhz procesor uzivi UIQ3... Des a hruza, pomaly
Autor: HUdasp Datum: 2010-05-09 11:21:18
Supr clanek. Hned jsem zaplesal nad nedavno prodanym mym kouskem. UIQ byl snad prvni finger-friendly system vubec, sam jsem k ovladani stylus pouzival minimalne. P1 je i na dnesni dobu dobra volba, akorat slaby procesor a (ne)podpora Javy ho hodne srazej dolu (konkretne OperaMini a jeji neskutecne dlouhy start). P1i je rozhodne jeden z nej SonyEricssonu, co kdy udelali.
Autor: hydeneo Datum: 2010-05-09 11:14:53
Jeste co se tyka QWERTY , opradu se povedla , psani jednou rukou nebo nekolika prsty - OK ,mooooc dobra klavesnicka. Škoda ze po vzoru VIVAZ nepredstavil SE i X10 ve verzi PRO s vysuvnou qwerty , samozrejmne by v takove verzi trochu ztratila na "sexy vizazi" , ale byl by to luxus. A uzivatele by si mohli vybrat.
Autor: hydeneo Datum: 2010-05-09 11:01:37
Souhlasim s tim ze P1i byl a je hodne povedeny telefon. Kdyby mel trochu vetsi vykon a vestavenou GPS nemel bych ani choutky prechazet nyni na neco novejsiho. Je urcite skoda ze SE odsrelil platformu UIQ ,Dle meho nazoru mela co nabidnout a kdyby na ni firma dale pracovala mohlo by to byt hodne zajimave. Jeste zpet k P1 , po strance kvality zpracovani jsem snad nemel v rukou lepsi mobil. Display velice solidni (a co do kompaktnosti zarizeni) s rozumnou velikosti. FoÂťak super , daji se udelat moc hezky fotky. Dobry mobil jak pro nenarocne uzivatele ,tak pro hracicky.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >