" />
Sony Ericsson P800 vs. Sony Ericsson P1i (duel) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Saturday, 27. December 2008
Sony Ericsson nam (zatim docela neoficialne) oznamil, ze platforma UIQ se pravdepodobne brzy stane minulosti. Nebudu nyni spekulovat nad tim, proc vse dopadlo, jak dopadlo a kde se stala chyba (ackoliv vetsina lidi vcetne me ma v teto veci jasno). Postavil jsem vedle sebe prvni s posledni smarpthone od Sony Ericssonu rady P a srovnal, kam se vyvoj za ty roky od P800 k P1i  posunul. Moc slavne to tedy neni, ale nepredbihejme.


Hned na zacatek musim upozornit, ze srovnani samozrejme neni objektivni a nesrovnava vsechny dulezite vlastnosti obou telefonu. To ale ani neni cilem tohoto clanku, spise by mel vest k zamysleni nad tim, jaky byl vubec prvni smartphone Sony Ericssonu se Symbianem UIQ a kam vyvoj pokrocil po pravdepodobne posledni model P1i (W960i vynechavam zamerne, jelikoz je zamreny spise na multimedia, nikoliv na praci, smartphony G700 a G900 take nejsou ryzimi pracovnimi nastroji, tim je jedine P1i). Predevsim by ale mel ukazat, ze v nekterych oblastech neudelal Sony Ericsson zadny krok vpred, ba co horsiho, obcas udelal i krok zpatky. Pak se nelze divit uzivatelum, ze postupne zacali UIQ3 opoustet. A Sony Ericsson muze donekonecna prohlasovat, ze se kolem UIQ nevytvorila uzivatelska zakladna a nebylo prijato kladne, a nebude mit pravdu. Uzivatelska zakladna byla, take spousta lidi ochotna psat o UIQ. Ale chyby ve vyvoji smartphonu v podani Sony Ericssonu odsoudily cele UIQ k nezdaru. Konec filozofovani, pojdme se na oba telefony poradne podivat.



A zacneme hned tim prvnim, displejem. U Sony Ericssonu P800 se dockame luxusni uhlopricky 2,9 palce, zatimco u mnohem mladsiho kolegy si musime vystacit s uhloprickou 2,6 palce. Za tech par le vyvoje se nam displej ani trochu nezvetsil, ba dokonce se zmnesil. Soucasny trend iPhonu, Omnii, Diamondu a dalsich ale ukazuje, ze prave velke dotykove displeje jsou tou spravnou cestou. Rozmery displeje ale samozrejme nejsou vse, dulezite jsou take jeho kvality. Displej P800 ma rozliseni 208 x 320 pixelu a je schopny zobrazit az 4096 barev, zatimco novinka ma rozliseni 240 x 320 pixelu a zobrazi az 262 00 barev. V poctu barev preci jen pokrok (byÂť ne nijak obrovsky), v rozliseni displeje zadny (ten obdelnicek 32 x 240 pixelu za zminku nestoji). A bude hure, alespon pokud telefon pouzivate i v dobe, kdy venku sviti slunce. Ackoliv P1i ma lepsi citelnost nez predchozi generace telefonu s UIQ3, na P800 zdaleka nestaci. Kdo nezazil neuveri. Pred par mesici jsem byl na navsteve u naseho exsefredaktora Martina Vagnera a az tam jsem zjistil, ze P800 je s citelnosti nekdo zcela jinde, nez soucasne smarptohny SE. Pokud mam uzavrit kapitolu displej, pak ten z P800 muze o par let novejsimu smele konkurovat. Sice nabidne mene barev, zato ma ale vetsi uhlopricku a je mnohem lepe citelny.



Take ovladatelnost neni u noveho modelu jednoznacne lepsi. Sice nabizi vybornou QWERTY klavesnici, ta ale rozhodne nevyjovuje kazdemu. Starsi model naopak boduje svym lepe pouzitelnym kolckem Jog Dial. Klavesnice u P800 pouze prenasela povely na dotykovou obrazovku, bez klavesnice se ale telefon ovlada vyborne a pohodlne si vystacite s jednou rukou. Stylus je na pro me logictejsi prave strane a navic je po ruce tak nejak rychleji, nez ten utopeny v Sony Ericssonu P1i.



Co se tyka hardwaru, tady je videt stagnace asi nejvic. Tim myslim predevsim rychlost procesoru a take stabilitu telefonu. Udaje o presnem taktu procesoru u smartphonu SE obcas kolisaji, rozhodne se ale nespletu kdyz prohlasim, ze P800 ma procesor taktovany irne pod hranici 200 Mhz, zatimco P1i ma hodnotu kousek nad touto hranici. A to je velmi maly rozdil predevsim pokud vezmeme do uvahy, ze operacni system za tu dobu pekne narostl. Reakce P800 jsou tak chvilemi vyrazne rychlejsi nez ty u mladsiho brasky. PRo telefony je dulezita i dodavky elektricke energie a s tim souvisejici kapacita baterii. P1i ma baterku cca o 100 mAh vetsi nez je ta u P800, to je nejaky pokrok? O vyssich energetickych narocich P1i nemluve.

Nakounsul jsem take otazku operacniho systemu. UIQ2 byl velmi vyladeny system a ackoliv Sony Ericsson P800 rozhodne nema spickovy procesor a pameÂť RAM, je prace s nim rychla a hlavne spolehliva. Stabilita P1i je sice take prikladna, vzpomenme ale na prvni generaci smartphonu s UIQ3, ktera odradila spoustu potencialnich zakazniku. Jiz u T68i jsem si zvykl na velmi rychly start telefonu. Samozrejme chapu, ze smartphony maji v tomto smeru vyrazne horsi predpoklady, rec cisel ale hovori jasne. Zatimco P800 je behem 25 vterin od stisknuti zapinaciho tlacitka pripravena fungovat, u P1i se stopky bezne zastavi az nekde za hranici 80 vterin. A to je proste moc.

Problemem, za ktery Sony Ericsson uplne nemuze, jsou aplikace. Byl jsem prekvapen kdyz jsem zjistil, kolik a jak kvalitnich veci existuje na UIQ2. Troufam si tvrdit, ze na telefony s UIQ3 neni vyrane vice aplikaci, nez na UIQ2, pokud tedy je jich vubec vice. Navic na P800 existuji skutecne kvalitni aplikace s malymi naroky na pameÂť. Je poznat, ze pred par lety se Symbian UIQ povazoval za velmi nadejnou platformu, pro kterou melo smysl vyvijet aplikace. Svou cast viny ma ale Sony Ericsson i na tomto, samotny operacni system UIQ3 je totiz mnohem uzavrenejsi, nez je prijemne. Nemoznost nahravat hovory nebo vytvorit aplikaci, ktera nahradi vyzvaneci profily jsou jen priklady z velmi dlouheho seznamu ruznych omezeni.



Srovnani mame na konci. Urcit viteze v tomto duelu jednoznacne nejde, to ale ani nebylo cilem clanku. Jednoznacne lze ale urcit porazeneho. A tim je samotna spolecnost Sony Ericsson. A kdo ji porazil? Prekvapive a paradoxne ta sama spolecnost. Ignorovani novych technologii, minimalni inovace a nulova odezva na potreby zakazniku se zkratka musela nekde projevit. Osobne jsem doufal, ze se projevi vyhazovem zodpovednych lidi, Sony Ericsson misto toho pohrbil cele UIQ. Toto rozhodnuti nezmenime, alespon jsem rad, ze mi zustane vzominka na Symbian UIQ ve forme krasneho komunikatoru P800.

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: Raduz111 Datum: 2009-03-04 21:18:46
No mam tenhle mobil a ma teda hroznou podporu co se tyce programu, nehlede na to, ze nechce programy v Jave, jako napriklad Nimbuzz a podobne.
Autor: anawarr Datum: 2009-01-03 21:58:05
jj P800 byl skvely.... no pro me skoncil vyvoj SE az u P910i....
Autor: sturlo Datum: 2008-12-28 09:37:02
Momentalne mam P990 a ako som cital tu cast o stagnacii hardwaru, uplne som sa nasiel.. skutocne velka skoda, ze Sony Ericsson si sam kope/vykopal hrob..sam som svojho casu rozmyslal ci pockat na P1 ale ziaden model po P800 nebol nejak revolucny alebo prelomovy takze.. :zzz
. Autor: 321654 Datum: 2008-12-27 21:39:58
I ja dneska vzpominam na stoji P800. Sehnal sem ji tehdy v ne moc obvikle sede barve a vsude s ni vzbuzoval obdiv. Škoda ze uz je v Sony Ericssonovskem nebi :cry

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >