Ačkoliv je Sony Ericsson P900 jednoznačně povedeným telefonem, který má pevné místo v historii společnosti Sony Ericsson, často se na něj úplně zapomíná. Většina lidí si vzpomene spíše na model P800, který éru smarpthonů s operačním systémem Symbian UIQ2 odstartoval, nebo na model P910i, ve kterém Sony Ericsson dotáhl tento operační systém takřka k dokonalosti a také samotný mobilní telefon byl skvěle odladěný. Na P900 pak ve vzpomínkách nezbývá místo. Dnešní článek by měl tuto křivdu alespoň trochu napravit.

Sony Ericsson P900 plynule navázal na první model P800. No plynule... Pokud se podíváme na oba přístroje, případně si je dáte vedle sebe, nějaký plynulý přechod zde není vůbec patrný. Zatímco model P800 hrál všemi barvami a do kapsy manažera se rozhodně vzhledově příliš nehodil, novější model se v tomto směru radikálně vyvinul, vylepšil a především dospěl. Právě vzhled je tak možná největší změnou, která na modelu P900 proběhla. Ten tak je velmi decentní a troufám si tvrdit, že je nemožné, aby někomu udělal ostudu. Také výběr barev mi přijde velmi vhodný, nejsou nijak rušivé, telefon je přitom ale na pohled velmi pěkný.

Při vzetí do ruky působí telefon velmi pevným a odolným dojmem. Hlavním ovládacím prvkem je kolečko Jog dial, které se nachází na levém boku telefonu a je velmi dobře ovladatelné palcem levé ruky. Několik drobných a příjemných změn se událo také v oblasti displeje a klávesnice. Displej je nyní schopný zobrazit o jeden řád více barev, konkrétně tedy celých 65 000 barev a obrázky nebo web na něm vypadají velmi pěkně. Velkou změnou prošla také klávesnice umístěná na přední straně flipu. V případě modelu P800 nebyla tlačítka na flipu skutečná, starala se pouze o fyzický přenos vašich povelů na plochu dotykového displeje pomocí trnů na spodní straně flipu. Výsledkem toho je, že displej u P800 byl po delší době ve spodní části relativně opotřebovaný. Tlačítka u P900 jsou již klasická, tedy fungují přesně tak, jak jsme zvyklí u většiny současných telefonů. Vaše povely se nepřenáší mechanicky na dotykový displej, ale putují přímo do telefonu, což je výrazně lepší a pohodlnější řešení. Navíc jsou tlačítka dostatečně rozměrná a velmi dobře se s nimi pracuje. Ačkoliv mají na první pohled netypický tvar a rozhodně nebudí moc důvěry, opak je pravdou a na klávesnici si velmi rychle zvyknete.

Relativně málo inovací se událo po stránce operačního systému. Stále bohužel chybí čeština, vzhledem k velké podobnosti s následujícím modelem P910i ale nebylo komplikované upravit si P900 na P910i a kromě podpory češtiny získat například také podporu větších paměťových karet. Změnou prošel fotoaparát, který nově umí natáčet také video, i když kvalita není nejlepší. V případě Sony Ericssonu ale negativní postoj k nahrávání videa pomocí mobilních telefonů zůstal až do současné doby, což je velmi zajímavé a je to trochu škoda. Nicméně před několika lety, když se Sony Ericsson P900 objevil, asi nikdo netušil, že ani v druhé polovině roku 2009 nebude kvalita videa pořízeného nejvyššími modely Sony Ericsson na pořádné úrovni. Opak je ale pravdou. Fotoaparát další změny nezaznamenal, líbí se mi ale jeho dobrá ovladatelnost a ačkoliv snímky mají rozlišení jen VGA, rozhodně nejsou vyloženě špatné, jen jsou prostě velmi malé. Na zaznamenání například autonehody by ale P900 velmi dobře posloužil i v současné době.

Sony Ericsson P900 je posledním smartphonem od Sony Ericssonu s operačním systémem UIQ2, který mi chyběl. Proto mám z jeho pořízení velikou radost a jsem z něj nadšený. Pokrok, který telefon přinesl ve srovnání s původním modelem, je skutečně obrovský a především vzhled doznal obrovského posunu. Funkce a operační systém se více doladily a přístroj je radost používat i nyní. Bohužel pro P900 brzy přišel model P910i, který vše posunul ještě kousek dál, takže většina majitelů P900 rychle vyměnila za novější model a P900 tak upadl v zapomnění. Někteří ale využili možnosti přeflešování P900 na model P910i a do rukou se jim tak dostal velmi povedený hybrid, kterému do modelu P910i chybí snad jen QWERTY klávesnice na spodní straně flipu. Ještě během tohoto roku vydám pravděpodobně poslední článek, věnující se komunikátorům s operačním systémem UIQ2, ve kterém se podíváme na všechny tři přístroje současně. Nesmazatelně se totiž zapsaly do historie našeho oblíbeného výrobce mobilních telefonů.










|
|
. Autor: Founmaniak Datum: 2009-11-01 21:35:09 Opravdu pěknej kousek a neméně pekná retro recenze Už se těším na tu další, slibovanou. Jinak celá tahle série má můj velký obdiv, škoda, že v tom SE nepokračuje dál... |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |