" />
Sony Ericsson S302 - z nevýhody výhoda? (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 4. listopad 2008
Společnost Sony Ericsson oznámila na začátku nového roku vznik nové řady telefonů, která je označená písmenkem S a znamená Snapshot. Tyto přístroje by měly být zaměřeny především na fotografování momentek, podmínkou je proto velmi rychlá práce fotoaparátu. Dnes vám přinášíme recenzi prvního telefonu řady S - modelu 302.
10~14.JPG11~12.JPG12~11.JPG13~12.JPG


Na telefonu se mi od první chvíle líbily malé rozměry, které jsou 101 x 46 x 11 milimetrů a s tím spojená nízká hmotnost 79 gramů. Až do současné doby občas rád používám Sony ericsson T68i a jedním z důvodů je právě jeho hmotnost. Proto jsem rád, že pomalu ale jistě začínají telefony opět ztrácet na hmotnosti. Přední straně dominuje dvoupalcový displej s rozlišením 176 x 220 pixelů schopný zobrazit až 262 000 barev. K jeho kvalitám nemám námitek a líbí se mi i použité rzlišení, protože pro něj existuje spousa her, flash animací a dalších drobností, kterými lze telefon vyšperkovat.

14~9.JPG15~13.JPG16~12.JPG19~9.JPG

Pod displejem se nachází velmi pěkná klávesnice, jejíž ovladatelnost nijak nepokulhává za jejím designem. Pracuje se mi s ní velmi pohodlně, tlačítka sice nejsou příliš veliká, ale dobře se mačkají a mají jistý stisk. Navíc jsou mezi tlačítky dostatečně velké mezery, takže k přehmatům by nemělo docházet (alespoň v mém případě k nim ani jednou nedošlo). Novinkou je tlačítko se zakroucenou šipkou, k jeho funkci se ještě později dostanu. Nad displejem se nachází rovněž velmi efektně zpracovaná čtveřice kruhových vývodů reproduktoru. Na levé straně se nachází tlačítko sloužící ke spuštění nebo pozastavení přehrávání hudby, o kus níž pak konektor Fast port. Přiznávám se, že mi umístění konektoru na bok telefonu nikdy nepřirostlo k srdci a tak to vidím spíše jako nevýhodu. Pravá strana je zajímavější a nachází se zde spoušť integrovaného digitálního fotoaparátu a také dvojtlačítko sloužící k regulování hlasitosti, případně k ovládání digitálního zoomu v prostředí fotoaparátu. Na zadní straně se nachází čočka integrovaného digitálního fotoaparátu a také přisvětlvoací dioda. V místě s fotoaparátem je telefon o pár milimetrů silnější, vypadá to velmi zajímavě, ale pravý smysl této úpravy nechápu. Čočka je naprosto nechráněná a velmi rychle se zanáší prachem, čištění se tedy nevyhnete a časem se vám pravděpodobně poškrábe. Pod zadním krytem se nachází standardní baterie BST-33 s kapacitou 950 mAh, která telefonu zajišťuje velmi dobrou výdrž na jedno nabití, která atakuje hranici 6 dní. Velkou výhradu mám ale k provedení zadního krytu. ten se totiž sundává dost nepohodlně a anvíc je vyroben z velmi tenkého kousku plastu, takže jsem se vdy bál, že kryt zlomím. Byl jsem upřímně nadšený, když jsem telefon vracel v pořádku, protože zadní kryt mě o pevnosti a odolnosti rozhodně nepřesvědčil.

1~17.JPG21~8.JPG24~7.JPG29~4.JPG

Velmi zvědavý jsem byl na ovládací prostředí telefonu, nakonec jsem ale byl spíše zklamán. Prostředí vypadá podobně jako u modelu K700i (alespoň stylem ikon) a moc se mi nelíbí. V hlavním menu na vás čeká mřížka dvanácti ikon, další podnabídky jsou již jen textové a je možné se v nich rychle pohybvoat pomocí číselných zkratek. telefon bohužel neběží na žádné z moderních platforem od Sony Ericssonu, což mě velmi mrzí. Procházení menu je sice dostatečně rychlé, narazíte ale na spoustu nedostatků. Především mi vadí, že se nedají minimalizovat aplikace, což je vlasnost, na kterou jsem si velmi zvykl. Dále mi vadí, že fotoaparát se dá bočním tlačítkem aktivovat pouze na úvodní obrazovce, jinde je tlačítko nefunkční. Pokud Sony Ericsson prezentuje řadu S jako telefony určené pro focení momentek, měla by být aktivace fotoaparátu podle mě možná kdekoliv. Levá kontextová klávesa je standardně nastavená pro vstup do složky fotoalbum a její funkce bohužel nelze změnit. Mnohem větší nevýhodu ale vidím v tlačítku se zakroucenou šipkou, která slouží k rychlému spouštění aplikací. Když už ne minimalizování aplikací, alespon kvalitní zkratky, tak nějak jsem přistupoval k této funkci. Bohužel nepochopitelně nelze seznam zkratek změnit, výrobce je nastavil napevno. Nalzeneme zde Bluetooth, profily, budík, hry, úkoly a nahrávání zvuku. Nevím, jaké fnkce používáte nejčastěji vy, pro mě je ale z tohoto seznamu použitelný snad jen Bluetooth s budíkem, ostatní zkratky jsou pro mě naprosto zbytečné a nemožnost změnit je pro mě nepřijatelná.

33~5.JPG38~6.JPG39~5.JPG6~13.JPG

Telefonu nechybí podrobný telefonní seznam, který bohužel neumí přesně zobrazit dostupnou kapacitu.Vše ale nasvědčuje tomu, že je možné uložit až 1000 kontaktů. změn se nedočkal ani editor zpráv, vše je stále stejné, jako u ostatních telefonů Sony ericsson a sám necítím potřebu cokoliv měnit. Podobně jako u telefonního seznamu ale i zde platí, že telefon vám dostupnou kapacitu pro SMS zprávy přesně nesdělí. Organizační funkce jsou zpracovány dobře, na druhou stranu jsem už u Sony Ericssonu viděl lepší. K dispozici je totiž jen jediný budík, citelně mi navíc chyběla funkce poznámek.

3~15.JPG41~3.JPG8~12.JPG5~15.JPG

Sony Ericsson S302 patří do řady Snapshot, proto jsem byl velmi zvědavý na rychlost jeho fotoaparátu. Ponechme stranou fakt, že výrobce nám vnucuje absenci autofocusu jako výhodu pro rychlé fotografování a zaměřme se na to, jak to vypadá v praxi. Nejprve k samotné kvalitě fotografií - ta je podle mě vhledem k zamření telefonu naprosto dostatečná a splňuje účel. Fotoaparátu nechybí ani dostatečné možnosti nastavení a příjemným bonusem je přisvětlovací dioda. Kvalitu snímků můžete nejlépe posoudit podle fotografií. Mě však nejvíce zajímala samotná rychlost fotoaparátu, protože výrobce v tomto směru řadu S velmi chválí. Za těch několik let ve funkci redaktora jsem si už ale zvykl, že výrobce ne žvdy říká úplnou pravdu. V příapdě S302 ji ale říká, práce s fotoaparátem je skutečně blesková a nemá mezi současnými telefony moc konkurence. Několikrát jsem opakoval pokus, kdy jsem měřil dobu, kterou mi zabere aktiace fotoaparátu a vyfocení prvního snímku. Ve všech případech jsem se pohodlně dostal pod jednu vteřinu, s trocohou snahy lze první snímek vyfotit do půl vteřiny od sáhnutí na spoušť, po kterém následuje aktivace fotoaparátu a další stisk spouště vedoucí k vyfocení snímku. Nezbývá mi tedy, než výrobce v tomto směru pochválit, s takto rychlým fotoaparátem vám neunikne prakticky nic. S kvalitou vide je to o poznání horší, 176 x 144 pixelů je bída, ale moc neočekávám, že by se majitelé S302 nějak hrnuli do natáčení videa.

Fotografie 0012~0.jpgFotografie 0013.jpgFotografie 0014.jpgFotografie 0016.jpg

Fotografie 0017.jpgFotografie 0018~0.jpgFotografie 0019~0.jpgFotografie 0025~0.jpg

Fotografie 0026~0.jpgFotografie 0027~0.jpgFotografie 0028.jpgFotografie 0029~0.jpg

Kromě fotoaparátu telefon velmi dobře poslouží pro poslech hudby a také hraní her. Díky kvalitní klávesnice a rozšířenému rozlišení displeje si můžete dopřát spousty her, jejichž hraní si rozhodně užijete. Chybět nemůže ani rádio s RDS. Datové funkce jsou vzhledem k zaměření telefonu naprosto dostačující, dvojici GPRS a EDGE ve třídě 10 doplňuje na krátkou vzdálenost technologie Bluetooth. Základní balení telefonu je poměrně chudá, za zmínku stojí snad jen nepříliš kvalitní stereo sluchátka, která jsou nutná pro případný poslech rádia.

Fotografie 0036~0.jpgFotografie 0037.jpgFotografie 0038~0.jpgFotografie 0039.jpg

Fotografie 0032.jpgFotografie 0033.jpgFotografie 0034.jpgFotografie 0035.jpg

Sony Ericsson S302 se mi na první pohled velmi líbil a dlouhou dobu jsem z něj byl relativně nadšený. Jednoduchý telefon určený pro běžné lidi s dostatkem základních funkcí. Bohužel čím déle jsem S302 používal, tím více jsem začl objevovat jeho nedostatky. zastaralé ovládací prostředí, nemožnost minimalizace aplikací a úpravy seznamu zkratek jsou jen některé z nich. Samozřejmě je zde velmi rychlý fotoaparát, ale ten výše zmíněné nedostatky nevyváží. Sony Ericsson to tedy bude mít na trhu velmi těžké a moc šancí mu nedávám. Má totiž velkého konkurenta ve vlastní stáji, kterým je model G502. Ten sice nefotí tak rychle, tím ale jeho nevýhody končí. Na rozdíl od S302 totiž nabídne moderní prostředí platformy A200, rychlé vyhledávání v telefonním seznamu, podporu UMTS a HSDPA, vyšší rozlišení displeje, lepší klávesnici, možnost minimalizovat aplikace a další vlastnosti, o kterých se S302 může jen zdát. to vše navíc nabídne za prakticky stejnou cenu. Proto by mě velmi překvapilo, kdyby někdo dal telefonu S302 přednost. telefon není špatný, ale výrobce se u něj dopustil několika zbytečných chyb a navíc za stejnou cenu sám nabídne výrazně lepší telefony.

Sony Ericsson S302i lze zakoupit na X-Store.CZ
 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >