" />

Vazeni ctenari SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervovan a jiz nebudou pridavany nove clanky. Nicmene web bude nadale funkcni a muzete tak stale cerpat z obsahle databaze informaci o produktech Sony Ericsson.

Jak jiste vite, nove telefony jsou na trh uvadeny pouze pod znackou Sony, proto doslo k rozhodnuti na tomto webu dale nepokracovat.

Dekujeme vsem ctenarum, kteri nas cetli, a take vsem autorum, kteri pro vas psali.

Cast redaktoru pokracuje ve sve tvorbe a s jejich clanky se muzete setkavat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalsich.

 Vase SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na uplny zaver roku zde mame jednu prijemnou zpravu - do nabidky nasich operatoru se od ledna dostane dalsi komunikator rady XPERIA. Konkretne se jedna o model XPERIA Ray, ktery od zacatku pristiho roku najdete v nabidce operatora O2. Doufam, ze postupny navrat telefonu Sony Ericsson (a do budoucna jiz jen Sony) bude pokracovat i pristi rok. Kvalitou na to tyto pristroje rozhodne maji.
Podle ocekavani jeste do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) novy Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nova ROM prozatim jeste neni ve finalnim stavu a nehodi se pro bezne pouziti, brzy by ale mela byt plne funkcni a schopna nasazeni. Jindy bychom mozna po teto zprave jasali a slavili. Tentokrat je ale uvolneni testovaci verze velmi tiche - Sony Ericsson vzal FXP vitr z plachet, sam oficialne uvolnil testovaci ROM pro trojici komunikatoru XPERIA a po nekolika dnech usilovne praci komunity jsou jiz tyto ROM vhodne na bezne pouziti.
Vcera byl po trochu delsi odmlce certifikovan dalsi necustomizovany firmware pro komunikatory Sony Ericsson letosniho roku. Jsem rad, ze Sony Ericsson pouze nevyckava na prichod ICS a i do te doby se snazi svym zakaznikum poskytnout maximalni moznou podporu. Sam jsem zvedav, jestli se bude jednat o dalsi vylepseni stavajiciho Androidu 2.3.4 (oznaceni by tomu napovidalo) nebo vyrobce posune sve telefony jeste o stupinek vyse na Android 2.3.5, coz ale nepovazuji za moc realne.
Galerie
Sony Ericsson slavi desate narozeniny | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Saturday, 1. October 2011
Prave dnes je tomu presne deset let, co vznikla spolecnost Sony Ericsson. Spolecny projekt dvou do te doby samostatnych (a ne zcela uspesnych) vyrobcu mobilnich telefonu dnes slavi desate narozeniny a tak je podle meho optimalni se podivat na to, co za tech 10 let dokazala spolecnost Sony Ericsson prinest na trh, co se povedlo vice a na co by naopak vedeni spolecnost a akcionari nejradeji zapomneli. Teto prilezitosti take vyuzijeme k malemu zamysleni nad soucasnosti a budoucnosti jak samotneho vyrobce, tak i naseho webu, ktery uz je tady take par let s vami...
6~136.JPG 13~114.JPG 18~95.JPG 15~87.JPG


Deset let je v oblasti mobilnich telefonu obrovsky dlouha doba, popsat celou historii by vydalo mozna na mensi knizku, pokud bychom chteli byt dostatecne podrobni. Proto se pokusim tuto pasaz ponekud zkratit a v dnesnim clanku se zamerit na nejvetsi zajimavosti a okamziky, ktere vyrobce provazely. Na nektere veci muzete mit trochu jiny nazor, predevsim v pasazich venovanych uspechum potazmo neuspechum spolecnosti jako takove. Proto hned na uvod clanku doporucim diskuzi na jeho konci, kde se tesim na vase nazory k dnesnim narozeninam spolecnosti Sony Ericsson. Nyni uz ale k historii a vyznacnym modelum. Prave dnes to tedy je deset let, co vznikla spolecnost Sony Ericsson. Jak uz asi plyne z nazvu, nova spolecnost vznikla za ucasti dvou firem Sony a Ericsson, pricemz kazda z nich ma v nove spolecnosti polovicni podil. Obe firmy uz drive vyrabely mobilni telefony, ten pravy rozmach ale nastal az po vzniku nove spolecnosti. Hned na zacatku nam vyrobce pripravil model T68i, ktery byl mym prvnim telefonem Sony Ericsson vubec a ktery patril k naproste spicce. Pak uz vse nabralo rychly spad, na trh se dostal model T610 a take prvni z rady komunikatoru s operacnim systemem Symbian UIQ - Sony Ericsson P800. Tomu sice vstup na trh trval velmi dlouho, i tak ale patril k nejlepsim tehdejsim komunikatorum. Štafetu pak prevzal model K700i, vse uz se ale chystalo na uvedeni model K750i respektive Walkman varianty W800i. Tehdy nastalo obdobi nejvetsi slavy vyrobce, kdy kvalita jeho telefonu dosahla na naprosty vrchol. Od te doby se vyrobce nekolikrat pokusil zastavit pomaly pad, ani do soucasnosti se mu to ale uplne nepodarilo a vzhledem k politice vyrobce je otazkou, zda se vubec nekdy vrati zasla slava spolecnosti Sony Ericsson. Posledni mesice me ale naplnuji optimismem, vyrobce dava na trh velmi kvalitni telefony a navic se mu to dari vcas. V podstate kazdy tyden nyni oznamujeme start prodeje nektere z novinek a stale mame o cem psat. Pokud by to podobnym zpusobem fungovalo i do budoucna, pak se o vyrobce rozhodne nebojim.





Tri nejvetsi propadaky v historii spolecnosti


3. misto - Sony Ericsson P990i
Komunikatory s operacnim systemem Symbian UIQ2 ve sve dobe dobyly svet a v podstate dlouhou dobu nemely konkurenci. Velmi kvalitni operacni system byl podporen dostatecne dimenzovanym hardwarem a take dotykovy displej patril k tomu nejlepsimu, co se dalo tehdy na trhu najit. Sony Ericsson se rozhodl pro velikou inovaci a predstavil novou generaci operacniho systemu Symbian UIQ a to s poradovym cislem tri. Na papire vypadal telefon temer dokonale - pribylo obrovske mnozstvi funkci, mimo jine kvalitni fotoaparat s ostrenim nebo treba podpora siti treti generace a Wi-Fi. Ani po strance vzhledu telefon nevypadal zrovna spatne a tak to vypadalo, ze je zadelano na poradny uspech. Uvedeni telefonu na trh ale bylo mnohokrat odlozeno a do prodeje se dostal s obrovskym zpozdenim. Presto na nej spousta uzivatelu vydrzela cekat a ackoliv zpozdeni atakovalo hranici jednoho roku, papirove parametry staly i v te dobe za to. Brzy se ale ukazalo, ze ani velmi dlouhy vstup na trh neznamena jistotu v tom, ze se na trh dostane dostatecne kvalitni a odladene zarizeni. Procesor s nizsim taktem by se jeste dal nejak prezit, v te dobe maloktery smartphone nabizel vice. Ale katastrofalni zravost systemu v kombinaci s malou pameti operacni pameti RAM meli za nasledek fakt, ze telefon se dlouhou dobu prakticky nedal pouzivat. A to jste vubec nemuseli telefon pouzivat naplno, stacilo s nim volat, posilat zpravy a obcas treba otevrit internetovy prohlizec. Telefon sice papirove disponoval 64 MB operacni pameti, po startu jste ale nemeli k dispozici ani ctvrtinu a s kazdym ukonem sla navic rychle dolu. Behem nekolika nasledujicich mesicu se situace preci jen trochu zlepsila a vyrobce navic vydal odlehceny model M600i, ktery sice byl po funkcni strance trochu slabsi, ale Symbian UIQ3 uz mel odladeny pro pohodlne pouzivani. Jeste nyni si pamatuji, ze kdyz jsem jednou po startu M600i mel k dispozici 22,5 MB operacni pameti, byl to snad rekord (teto hodnoty jsem ale dosahl pouze s firmwarem z modelu W950i a tento telefon mam v teto modifikaci doposud). Take u P990i se situace trochu narovnala, telefon se dal dokonce i dobre pouzivat. Promarnena sance ale vyrobce mrzela jeste dlouho a ackoliv nastupce v podobe modelu P1i se stal legendou, nikdy se asi nedozvime co by se stalo, kdyby Sony Ericsson zvladl uz model P990i...




2. misto - platforma Sagem
Sony Ericsson jiz od doby sveho vzniku nabizel v oblasti hloupych telefonu (tedy pristroju bez otevreneho operacniho systemu) modely, ktere patrily k naproste spicce. Krome kvalitniho hardwaru nechybel ani odladeny software (ackoliv to samozrejme ne vzdy bylo uplne bez chyb). Vyrobce kazdopadne vyvinul velmi kvalitni platformu A100, nasledne pak s modelem K850i uvedl do sveta novou platformu A200, ktera se s drobnymi obmenami pouziva v podstate dosud a mezi hloupymi telefony jiz nekolik let patri svou funkcnosti k naprostemu vrcholu. Prvni generace telefonu na platforme A200 obcas trpela drobnymi neduhy, vse se ale brzy vyresilo. Ani to ale vyrobci nezabranilo nasadit do svych telefonu platformu Sagem a bohuzel to neplati jen pro starsi telefony, ale ve vetsi ci mensi mire to obcas plati dosud. Platforma Sagem je nejen funkcne velmi omezena, ale take graficky neprilis povedena (ac se snazi budit dojem plnohodnotne platformy od Sony Ericssonu). Jelikoz sam vyrobce ma skutecne vybornou vlastni platformu, nechapal jsem nikdy tento krok. I pouziti starsi platformy A100 by telefonum dalo vice funkci, nez dostaly takto. Navic se nejeden uzivatel citil po nakupu noveho telefonu tak trochu povedeny. Jeho novy Sony Ericsson totiz treba nepodporoval schematka, nedal se nijak prilis upravovat, vse bylo nastavene napevno. Ani beh vice aplikaci soucasne a dalsi uzitecne drobnosti zde nehledejte. Druhe misto tedy neziska zadny konkretni telefon, ale tato neprilis oblibena platforma. Snad se ji vyrobce brzy nadobro zbavi... Pokud se ale podivam na nektere novejsi modely,jako je napriklad Yendo nebo TXT Pro a dalsi, moc dobry pocit z toho nemam. Sice uz to mozna neni tak strasne, ale spatne vlastnosti a ruzna omezeni systemu zustala.




1. misto - Sony Ericsson XPERIA X2

Sony Ericsson dlouhou dobu nabizel chytre telefony s operacnim systemem Symbian UIQ, prechod k Windows Mobile se ale neobesel uplne bez potizi. Prvni model XPERIA X1 predstavoval v dobe sveho uvedeni hotovou revoluci, velmi dlouhy vstup na trh (tady muzete videt, ze v nekterych ohledech se vyrobce nezlepsil uz nekolik let) ale jeho uspech ponekud snizil. Nekvalitni konstrukce a zpocatku ne uplne odladeny software se podepsaly pod neprilis vrele prijeti u komunity. Pokud se ohledneme zpatky, pozdeji vyrobene komunikatory jiz neduhy netrpely a z modelu X1 se nakonec stal kvalitni smartphone, ktery nekteri uzivatele pouzivaji dodnes. Prvni vlastovka tedy nebyla bez chyb, posramocenou povest mel tedy napravit nastupce s jednoduchym oznacenim Sony Ericsson XPERIA X2 s kodovym oznacenim Vulcan. Po predstaveni telefonu a prohlednuti tiskovych fotografii jsem mel jasno v tom, ze tento telefon musim mit. K tomu ale nakonec nedoslo a s odstupem casu jsem za to vdecny, usetril jsem si totiz spoustu problemu. Operacni system modelu X2 totiz svou odladenosti patril k tomu nejhorsimu, co se dalo v tehdejsi dobe nalezt a ani po nekolika opravach se telefon prilis nezrychlil a ani stabilita nebyla zrovna predpisova. Nase diskuzni forum se obrovskou rychlosti plnilo stiznostmi na tento model a jine to nebylo ani jinde na svete. Krasny hardware byl naprosto znehodnoceny narocnym a neodladenym operacnim systemem. Tento model naprosto nesplnil obrovska ocekavani, naopak odstartoval odklon vyrobce od operacniho systemu Windows Mobile. Komunita toto cele prijala negativne a zajimave je, ze telefon se v podstate nikdy nedockal poradne fungujiciho operacniho systemu. V soucasnosti byste v me sbirce jeden plne funkcni Vulcan nasli, ani s nejnovejsim firmwarem ale rychlost neni kdovijak uzasna a ja si telefon nechavam jako vzpominku na podle meho nejvetsi preslapnuti v historii spolecnosti Sony Ericsson. Stale plati, ze telefon je vzhledove krasny a hardware by se neztratil ani nyni, model X2 ale vice nez kterykoliv jiny telefon dokazal, ze kvalitni software je minimalne stejne dulezity, jako pouzite zelezo.




Tri nejsvetlejsi okamziky v historii spolecnosti


3. misto - aktualizace na operacni system Android 2.3 pro Sony Ericsson XPERIA X10
Tomuto telefonu se jeste budeme venovat podrobneji, podle meho se totiz jedna o nejvetsi pribeh v historii spolecnosti. Protoze se mu dostane takto zdvojene pozornosti, tentokrat to odbudu relativne kratce. Sony Ericsson XPERIA X10 byl prvnim telefonem naseho oblibeneho vyrobce s operacnim systemem Android, pouzita verze operacniho systemu ale nebyla dlouhou dobu duvodem k radosti. V dobe predstaveni telefonu verze 1.6 moc nevadila, na novejsi verzi 2.1 se ale cekalo velmi dlouho a konkurence aktualizaci jiz dlouhe mesice nabizela. Po vytouzenem prechodu na novejsi verzi se navic ocekavalo, zdali vyrobce pripravi i dalsi aktualizaci, ktera by telefonu dodala veskere funkce, ktere byly uz pri predstaveni telefonu slibovany. Dlouhou dobu se nic nedelo a pouze obcas na internet unikly aÂť jiz vice ci mene pravdive zpravy o aktualizacich. Vse nakonec ukoncil sam vyrobce kdyz oznamil, ze zadna dalsi aktualizace nebude. Hardware telefonu by to bez problemu zvladl, vyrobce ale i tak dalsi vyvoj pro X10 poprel. Zvedla se ale obrovska vlna nevole a internet se zaplnil vetami typu - Sony Ericsson nikdy vice. Faktem je, ze cena X10 byla a do soucasnosti je nemala a zakaznici za sve penize ocekavaji adekvatni podporu. Te se ale dlouhou dobu nedostavalo. Mnozstvi negativnich reakci pravdepodobne prekvapilo i samotneho vyrobce a ten se pod natlakem nakonec rozhodl sahnout k uvolneni noveho operacniho systemu Android 2.3.3 pro model XPERIA X10. Zpetne mohu potvrdit, ze telefon s aktualizaci funguje vyborne a zije nyni uz svuj druhy zivot. Vyrobce si tak navic vylepsil povest z pohledu pece o zakaznika a za toto mu v nasem dnesnim prehledu patri pekne treti misto mezi svetlymi okamziky spolecnosti.



2. misto - Sony Ericsson P1i
Komunikator s operacnim systemem Symbian UIQ3 se neobjevil jen mezi nejvetsimi propadaky Sony Ericssonu, ale vesel se na stupne vitezu i mezi nejsvetlejsimi okamziky. Po katastrofe s modelem P990i se netrpelive ocekaval nejaky povedeny nastupce  uz model M600i ukazal, ze by to nemuselo byt tak hrozne. Nabidl kompaktni rozmery a luxusni klavesnici a ackoliv operacni pameti take nemel na rozdavani, fungoval podstatne lepe. Prisel ale model P1i a ten se ve sve dobe stal skutecne oblibenym telefonem, ktery vratil Symbianu UIQ zivot. Naprosto neuveritelna stabilita telefonu (fungoval cele mesice bez nutnosti restartu), opet velmi kvalitni klavesnice nebo treba vyborny fotoaparat, to jsou jen nektera z lakadel, kterymi novinka disponovala. Pokud jste k tomu pridali solidni vzhled a obrovskou vydrz, byl zde skutecny komunikator. Telefon se dockal obrovskeho rozsireni, na nasem foru jej meli desitky uzivatelu a zlepsila se take situace s dostupnosti kvalitnich aplikaci. Pokud znamenal P990i veliky krok stranou, pak nasledujici model P1i toto vice nez vyrovnal a dal celemu operacnimu systemu nadeji do budoucna, jednalo se totiz o skutecne luxusni telefon, ktery nemel konkurenci a podle toho se mu take darilo. Pro uplnost jeste musime dodat, ze ani velmi solidni uspech Sony Ericssonu P1i nezachranil tento povedeny operacni system. Hardware se totiz moc nevyvijel a novejsi telefony nedosahovaly na komplexni moznosti modelu P1i, ackoliv rozhodne mely neco do sebe a diky dostatku pameti RAM se s nimi pracovalo dobre. Plnohodnotny nastupce modelu P1i, po kterem spousta uzivatelu volala a velmi dlouhou dobu na nej cekala, se ale nakonec nikdy neobjevil a po nejake dobe doslo k nevyhnutelne situaci - Sony Ericsson zastavil vyvoj Symbianu UIQ, materska firma UIQ Technology vyhlasila bankrot a fanouskum techto telefonu nezbylo, nez zacit hledat jinde. Easto uz ale pak nehledali u Sony Ericssonu, ale u jinych spolecnosti...  Oficialnim duvodem pro ukonceni vyvoje byl dle vyrobce nezajem ze strany zakazniku a mobilnich operatoru. Coz o to, zajem byl, jen ty telefony nejak chybely...




1. misto - dvojice (trojice) modelu Sony Ericsson K750i (D750i) a Sony Ericsson W800i
Bezpochyby nejuspesnejsi a nejslavnejsi telefony Sony Ericsson spadaji z dnesniho pohledu temer k zacatkum nase oblibeneho vyrobce. Tehdy totiz platilo, ze co telefon, to novy etalon na trhu, ktereho ostatni musi dohanet. Bez vyjimky pak platilo, ze kazdy novy telefon posouval moznosti toho predchoziho o vyrazny kus dal. Jasne nejslavnejsi obdobi je pak spjato s vyse uvedenymi telefony. A neni se moc cemu divit. Ve sve dobe bezkonkurencni fotoaparat, dostatecna nabidka funkci a treba skvela kvalita hudby zkratka udelaly sve. Sice nepotesila absence EDGE, ale s tim se dalo bez problemu zit. Telefony to sice nebyly levne, ale ostatni vyrobci v podstate nemeli nic, cim by Sony Ericssonu mohli konkurovat. Krome standardniho modelu K750i predstavil vyrobce take Walkman variantu W800i, T-Mobile se pak dockal vlastni varianty tohoto telefonu s oznacenim D750i. Potesila treba vyborna podpora schemat nebo moznost hodne telefony upravovat. Prave na techto telefonech posleze zalozil Sony Ericsson vetsinu portfolia a po nejake dobe presel z kvalitni platformy A100 na casem jeste podstatne kvalitnejsi platformu A200. Kazdopadne hloupe telefony tehdy patrily k tem nejlepsim na trhu, coz je situace nesrovnatelna s tou dnesni. A ackoliv to sem primo nepatri - prijde mi to zkratka skoda. Kvalitni a vybaveny telefon bez otevreneho operacniho systemu prakticky neexistuje a hleda se jen tezko. Pritom ne kazdy chce dotykovy displej nebo Android. Najde se v budoucnu nejaky model, ktery treba nahradi Sony Ericsson W995?




Samozrejme, ze za tech 10 let se toho stalo podstatne vice, aÂť uz bychom se zamerili na kroky uspesne ci neuspesne. Snazil jsem se ale vypichnout to nejdulezitejsi, co Sony Ericsson a jeho uspechy primo ovlivnilo. Priznavam na rovinu, ze zatimco tech negativnich okamziku jsem hned vedel nekolika a musel vybirat ze spousty vetsich ci mensich problemu, pri hledani svetlych okamziku to bylo docela tezke. Vetsina nejkvalitnejsich produktu se objevila jiz v prvni polovine existence spolecnosti. Tehdy jsem ale sam byl jeste docela mlady a vubec jsem jeste na webu nefiguroval. Zlate casy modelu T68i, T610, T610, K700i a K750i jsem sledoval hodne zdaleka a do cela webu jsem se dostal az v okamziku, kdy uz se vyrobce zacal utapet ve vlastnich problemech, ktere ve vetsi ci mensi mire pretrvavaji dosud. Napriklad na pomale uvadeni telefonu na trh si stezujeme uz nekolik let a zmena je zatim v nedohlednu. Abych ale jen nekritizoval, v poslednich tydnech uz se preci jen veci daly do pohybu a novinky prichazi na trh vcas. Take slibovane aktualizace operacniho systemu Android nemaji zpozdeni, vyrobce ji dokonce vypustil na svet o mesic drive, nez puvodne oznamil a to rozhodne potesi. Ale treba dostupnost modelu XPERIA Pro je tristni, porad ale na tento telefon cekam. Take odladenost telefonu pri vstupu na trh neni vzdy zrovna dokonala a v posledni dobe to nekolikrat platilo treba v pripade kvality fotoaparatu. Spousta veci se ale zase meni smerem k lepsimu, vyrobce se snazi vice spolupracovat s materskou firmou Sony a prinasi do svych telefonu mnoho inovaci. Potesi take napriklad rozhodnuti o oficialnim odemknuti bootloaderu, kdy dal vyrobce moznost komunite aktivne si upravovat telefony dle obrazu kazdeho uzivatele.



Nejvetsi pribeh v historii spolecnosti

Docela dlouho jsem premyslel, o nejvetsim pribehu v historii spolecnosti Sony Ericsson. AÂť jsem se na to ale dival z jakehokoliv pohledu, vzdy mi v tomto smeru jako nejvyraznejsi model vysel Sony Ericsson XPERIA X10. Ta se tak mezi nejdulezitejsimi okamziky cele spolecnosti objevuje hned dvakrat, ja si ale myslim, ze tato zdvojena pozornost je vzhledem k okolnostem zaslouzena. Na nasledujicich radcich se vas pokusim presvedcit o tom, ze tento vyber je spravny. Sony Ericsson XPERIA X10 byl predstaveny jiz v roce 2009 a v te dobe znamenalo jeho uvedeni malou revoluci. Vyrobce se na poli chytrych telefonu stale jeste hledal - Symbian UIQ3 jiz byl mrtvy, model XPERIA X2 ukazal, ze ani Windows Mobile nejsou v podani Sony Ericssonu tim pravym. A ani posledni prekvapeni Satio neprineslo kyzenou zmenu, ackoliv v mnoha smerech se jednalo o velmi zajimavy telefon. Prave z vyse zminenych duvodu jsem predstaveni noveho telefonu hodnotil velmi strizlive a hlavne byl zvedav, jaky vlastne Android jako takovy bude. Do te doby jsem totiz s timto operacnim systemem mel naproste minimum zkusenosti. Jiz na podzimnim srazu naseho webu jsme si telefon mohli nazivo osahat a obrovsky displej v kombinaci s povedenym designem vypadal skutecne famozne. Jiz v te dobe se ale hodne mluvilo o pouzitem operacnim systemu. Ne ze by Android byl spatnou volbou, soucasna situace na trhu je dukazem, ze se jednalo o jedine spravne reseni.



Vyrobce ale dlouhou dobu nechal v telefonu Android ve verzi 1.6 a ten v mnoha ohledech nesplnoval naroky na moderni operacni system. Dlouhe mesice po vstupu telefonu na trh se objevovali spekulace o tom, kdy se pro telefon objevi aktualizace na Android 2.1 (kterou hned na uvod prodeje prislibil sam vyrobce) a take jestli nahodou Sony Ericsson nepripravi nasledne i dalsi aktualizace. S velikou slavou se nakonec vyrobce odhodlal vypustit novy operacni system a byla z toho skutecne slava. Telefon se posunul na novou uroven a uzivatele byli nejakou dobu spokojeni. Netrvalo to ale dlouho a na scene byl Android 2.2 se spoustou novinek, jako je treba instalace aplikaci na pameÂťovou kartu nebi tethering. Sony Ericsson stran pripadne aktualizace dlouho mlcel, obcas ale unikla nejaka informace z lokalniho zastoupeni vyrobce nekde po svete o tom, ze se na vsem urcite pracuje. Vice ci mene spokojene jsme tedy pouzivali X10 s operacnim systemem 2.1 a mezitim se na XDA horlive pracovalo na prolomeni bootloaderu. Prave zabezpeceni telefonu je jednou ze silnych stranek vyrobce a treba majitele modelu X2 o tom vedi sve. Root byl k dispozici velmi rychle a nove ROM se take zacaly objevovat, vse ale bylo postavene na klasickem Androidu ve verzi 2.1, takze nove funkce moc neprichazely. Vyrobce se nakonec rozhodl ukoncit veskere spekulace a na svem webu oficialne oznamil, ze Sony Ericsson XPERIA X10 se uz zadneho noveho operacniho systemu nedocka. A zacaly se dit velike veci...



V podstate po celem svete se docela hlasite ozvala komunita se svym nesouhlasem. Sony Ericsson s tim evidentne tak nejak pocital a dost lidi si myslelo, ze ubehne par tydnu a bude klid. Ten ale stale neprichazel a na internetu se stale vice uzivatelu vyjadrovalo v tom smyslu, ze za soucasne situace jiz nikdy vice telefon znacky Sony Ericsson. Ono se neni uplne cemu divit, nektere z funkci, ktere byly oznameny pri zacatku prodeje telefonu, totiz zakaznici stale nemeli k dispozici a hodit uzivatele, kteri za X10 zaplatili nemalo penez, pres palubu se neukazalo jako dobre reseni. Eas bezel, ale neklid neustaval, naopak spise gradoval. Sony Ericsson ziskal behem nekolika tydnu obrovske mnozstvi negativni publicity a nedarilo se mu s tim cokoliv udelat. Ztratit nektere uzivatele by nebyl takovy problem, tim je ale ztrata lidi, kteri ovlivnuji svymi nazory lidi kolem sebe. Sam jsem celou dobu byl presvedceny o tom, ze se novy operacni system skutecne chysta a jeho vydani je jen otazkou casu. Po oficialni zprave Sony Ericssonu, ktera ale tento vyvoj poprela, jsem uz ale prestaval verit take ja. Prisel ale brezen letosniho roku a kratce po predstaveni nekolika novinek Sony Ericsson prisel se sokujici informaci. Sony Ericsson XPERIA X10 mela ve druhe polovine roku obdrzet zcela novy operacni system a dokonce nikoliv Froyo (Android 2.2), ale dokonce primo GingerBread (Android 2.3), tedy stejny operacni system, jaky funguje v ostatnich novinkach z letosniho roku. Vyrobce udajne ziskal pri vyvoji novych telefonu dostatek zkusenosti na to, aby je implementoval i do starsiho modelu X10. V soucasnosti jiz nejakou dobu je novy operacni system dostupny a tento krasny komunikator s nim zaziva jiz druhe vzkriseni z popela. Funguje skutecne krasne a ackoliv uz ma dva roky, stale patri k tomu nejlepsimu na trhu. Komunita tedy dokazala neco, co se v podobnem rozsahu moc casto nevidi - dokazala zmenit rozhodnuti spolecnosti Sony Ericsson a ja jen doufam, ze v podobnych otazkach to priste pujde rovnou.


SEMania - minulost, soucasnost a budoucnost

Ackoliv to sem primo nepatri, dovolim si take par radku na adresu naseho webu. Take ten je zde s vami jiz spousty let a za tu dobu prosel docela bourlivym vyvojem, ktery ale v poslednich letech relativne utichl a vse smeruje konstantnim smerem. Necham na vas, jak jste s vedenim webu spokojeni, faktem ale je, ze soucasna situace s sebou prinasi vyhody i nevyhody. Vyhodou je, ze se ve vedeni nikdy nedohadujeme, drobnym skraloupem je ale fakt, ze se ani nemam s kym dohadovat, ale obcas v tomto smeru rad pomuze nektery ze ctenaru. Sony Ericsson v letech minulych ne vzdy cinil spravna rozhodnuti a jejich vysledkem nebyla jen spatna hospodarska situace, ale take postupny rozpad komunity. Ten se projevil jak v celosvetovem zebricku, tak take na nasem webu, ze ktereho prakticky od pocatku lide jen a pouze odchazeli. Pokud to vezmu do dusledku, behem tech let na SEManii jsem byl snad jediny, kdo neodchazel, ale naopak prichazel. Zazil jsem nekolik sefredaktoru a take doby, kdy bylo na webu spousta moderatoru a velmi aktivnich uzivatelu. Tyto doby jsou nyni jiz nenavratne pryc a troufam si rici, ze uz se pravdepodobne ve stejnem rozsahu nikdy nevrati. Pri pohledu na politiku spolecnosti za nekolik poslednich let se ostatne neni moc cemu divit, vyrobce casto uspesne hledal cesty, jak sve priznivce (slusne receno) nazlobit co nejvice. Jak jsme si navic ukazali na nekterych pripadech vyse, z nekterych chyb neni vyrobce schopen se poucit dokonce ani po nekolika letech a to uz je skutecne co rict. Chtelo by to nejaky svezi vzduch do vedeni spolecnosti.

Elovek by se ale nemel k minulosti zase tak moc vracet, spise se zamerme na budoucnost. Rad bych tohoto vyroci ale vyuzil a takto zpetne rad podekoval lidem, kteri webu kdykoliv pomahali, aÂť jiz jakoukoliv cestou. Puvodne jsem tady chtel konkretni lidi vyjmenovat, jiste bych ale nekoho zapomnel, proto radeji volim tuto cestu. Jak vidite budoucnost Sony Ericssonu dale vy, nasi ctenari? V dobe, kdy jsem tento clanek zacal psat (unor tohoto roku), predstavil Sony Ericsson kvarteto komunikatoru s Androidem, hloupe telefony ale ignoruje a o jejich budoucnosti prilis nemluvi. Take komunikatory s Windows Phone 7 jsou zatim otazkou budoucnosti. Pevne verim, ze Sony Ericsson letos nebude jen o Androidech, to uz ale vy (i ja) v dobe cteni tohoto clanku vite. Na zaver snad jeste nejakou prognozu (tyto radku take pisu v unoru letosniho roku) - osobne si myslim, ze v dobe techto narozenin Sony Ericssonu uz budu sÂťastnym majitelem dvojice komunikatoru Sony Ericsson, moc se mi libi modely Play a Pro. Snad se mi podari je do dnesniho dne ziskat... Dominantnim prvkem u Sony Ericssonu zustanou telefony s Androidem a na trhu stale neni zadny komunikator naseho oblibeneho vyrobce, ktery by disponoval dvoujadrovym procesorem. Elanek si dovolim zakoncit nekolika malo udaji k sobe samemu - za dobu pusobeni na foru jsem napsal pres 4000 prispevku, na foru jsem ale stravil hodne pres tisic hodin. V galerii najdete pres 12 tisic obrazku a fotografii, ktere jsem zde dal. Primo na webu pak je priblizne 900 clanku, recenzi, navodu a bleskovek, ktere jsem zatim stihl napsat. Nekdy si rikam, kdy se to asi zastavi...





Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: borixeus Datum: 2011-10-02 19:01:48
Za nejvetsi chybu bych oznacil pohrbeni UIQ. Kdyby to tehdy SE podporil kvalitnim HW a spetku kvalitnejsim vyvojem, tak se nemusel do zname krize vubec dostat. 
Nejpovedenejsi produkty, co se nadcasovosti vzhledem ke konkurenci tyce, byly IMHO T39 a T68 (i par kousku T39 se vyrabelo jeste pod SE, jeden mam jeste nekde zahrabanej), protoze do te doby byla tato znacka (tedy hlavne Ericsson) symbolem vyvoje a novych technologii, pote uz jen drzela krok s konkurenci - nikdy nemely nic navic (trosku lepsi foÂťak nebo prehravac nepocitam).
Autor: DaNnilaN Datum: 2011-10-01 23:04:48
Velmi pekny clanek. Pozitivnich bodu v historii spolecnosti je vice jenom se lidem vice zaryji do pameti ty negativni, a proto vam muze pripadat, ze jich je mnohem vice. ja si naopak myslim, ze X1 je velmi dobry telefon ta svoji dobu nemel krome HTC Touch HD konkurenci a jsem jiz 2,5 roku sÂťastnym vlastnikem tohoto telefonu. Nerikam, ze bych nemenil jenom cekam na novy SE s dvoujadrem (vim, ze zatim to je zbytecnost, ale ja mam vzdy 1 telefon na dlouho) nebo nejake HTC s lepsim fotoaparatem, vzhledem nebo alespon zvukem. Panu Josefovi bych chtel podekovat za praci na webu. Pisete velmi dobre clanky a co je hlavni: umite SE taky zkritizovat a ne je jenom chvalit jak vidim na jinych vebech venovanych jinym znackam napriklad na tom o jabkach. Vase rady byly take mi a mym znamym napomocny a zato Vam dekuji a preji jeste hodne casu straveneho na tomto webu. Doufam, ze to budou vesele casy a ze SE predstavi neco z dvoujadrem, novym systemem- Meego, WP a prijde na trh rychle Xperia Pro. Taky doufam, ze negativnich zprav bude mene a ze se SE u nas dostane zpet na 2. misto pred Samsung nebo zkomirajici Nokii. Jeste jednou chvalim za Vasi praci. Jen tak dal!
Autor: MonikaSh Datum: 2011-10-01 20:04:46
Me P1i minula, protoze nemela EDGE. X1 a X2 byly opravdu nestesti.
Autor: chaney Datum: 2011-10-01 16:01:07
Treba uvadeni novych modelu do prodeje se zlepsilo. V clanku je to zmineno okrajove, nicmene souhlasim s tim, ze toto se da povazovat za dalsi milnik znacky. Mysli, ze by se tak dalo psat hodne, hodne dlouho. A jako dlouholeteho a zkuseneho redaktora se chci zeptat, jesli by nebyla nejaka moznost ziskat nazor od vyrobce ci zastoupeni, jestli to vidi podobne. Otazka je, jak by se mu chtelo priznavat neuspechy.
Autor: Joza Datum: 2011-10-01 14:33:09
Proc skoda, ze byl psat s predstihem? Kompletne dopsan byl az tento tyden. A dle meho se za posledni rok nic skutecne revolucniho nestalo... A ano, clanek mohl byt i mnohem delsi, ale to uz by jej ne kazdy precetl
. Autor: chaney Datum: 2011-10-01 13:52:41
Peknej clanek, s vetsinou se ztotoznuji. Par "milniku" mi tam trochu chybi, ale to by ten clanek musel byt nekolikanasobne delsi. Škoda ze byl psan s takovym predstihem. 
Ze vseho nejvic by me zajimala reakce od vyrobce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >