" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Sony Ericsson slaví desáté narozeniny | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 1. říjen 2011
Právě dnes je tomu přesně deset let, co vznikla společnost Sony Ericsson. Společný projekt dvou do té doby samostatných (a ne zcela úspěšných) výrobců mobilních telefonů dnes slaví desáté narozeniny a tak je podle mého optimální se podívat na to, co za těch 10 let dokázala společnost Sony Ericsson přinést na trh, co se povedlo více a na co by naopak vedení společnost a akcionáři nejraději zapomněli. Této příležitosti také využijeme k malému zamyšlení nad současností a budoucností jak samotného výrobce, tak i našeho webu, který už je tady také pár let s vámi...
6~136.JPG 13~114.JPG 18~95.JPG 15~87.JPG


Deset let je v oblasti mobilních telefonů obrovsky dlouhá doba, popsat celou historii by vydalo možná na menší knížku, pokud bychom chtěli být dostatečně podrobní. Proto se pokusím tuto pasáž poněkud zkrátit a v dnešním článku se zaměřit na největší zajímavosti a okamžiky, které výrobce provázely. Na některé věci můžete mít trochu jiný názor, především v pasážích věnovaných úspěchům potažmo neúspěchům společnosti jako takové. Proto hned na úvod článku doporučím diskuzi na jeho konci, kde se těším na vaše názory k dnešním narozeninám společnosti Sony Ericsson. Nyní už ale k historii a význačným modelům. Právě dnes to tedy je deset let, co vznikla společnost Sony Ericsson. Jak už asi plyne z názvu, nová společnost vznikla za účasti dvou firem Sony a Ericsson, přičemž každá z nich má v nové společnosti poloviční podíl. Obě firmy už dříve vyráběly mobilní telefony, ten pravý rozmach ale nastal až po vzniku nové společnosti. Hned na začátku nám výrobce připravil model T68i, který byl mým prvním telefonem Sony Ericsson vůbec a který patřil k naprosté špičce. Pak už vše nabralo rychlý spád, na trh se dostal model T610 a také první z řady komunikátorů s operačním systémem Symbian UIQ - Sony Ericsson P800. Tomu sice vstup na trh trval velmi dlouho, i tak ale patřil k nejlepším tehdejším komunikátorům. Štafetu pak převzal model K700i, vše už se ale chystalo na uvedení model K750i respektive Walkman varianty W800i. Tehdy nastalo období největší slávy výrobce, kdy kvalita jeho telefonů dosáhla na naprostý vrchol. Od té doby se výrobce několikrát pokusil zastavit pomalý pád, ani do současnosti se mu to ale úplně nepodařilo a vzhledem k politice výrobce je otázkou, zda se vůbec někdy vrátí zašlá sláva společnosti Sony Ericsson. Poslední měsíce mě ale naplňují optimismem, výrobce dává na trh velmi kvalitní telefony a navíc se mu to daří včas. V podstatě každý týden nyní oznamujeme start prodeje některé z novinek a stále máme o čem psát. Pokud by to podobným způsobem fungovalo i do budoucna, pak se o výrobce rozhodně nebojím.

Tři největší propadáky v historii společnosti


3. místo - Sony Ericsson P990i
Komunikátory s operačním systémem Symbian UIQ2 ve své době dobyly svět a v podstatě dlouhou dobu neměly konkurenci. Velmi kvalitní operační systém byl podpořen dostatečně dimenzovaným hardwarem a také dotykový displej patřil k tomu nejlepšímu, co se dalo tehdy na trhu najít. Sony Ericsson se rozhodl pro velikou inovaci a představil novou generaci operačního systému Symbian UIQ a to s pořadovým číslem tři. Na papíře vypadal telefon téměř dokonale - přibylo obrovské množství funkcí, mimo jiné kvalitní fotoaparát s ostřením nebo třeba podpora sítí třetí generace a Wi-Fi. Ani po stránce vzhledu telefon nevypadal zrovna špatně a tak to vypadalo, že je zaděláno na pořádný úspěch. Uvedení telefonu na trh ale bylo mnohokrát odloženo a do prodeje se dostal s obrovským zpožděním. Přesto na něj spousta uživatelů vydržela čekat a ačkoliv zpoždění atakovalo hranici jednoho roku, papírové parametry stály i v té době za to. Brzy se ale ukázalo, že ani velmi dlouhý vstup na trh neznamená jistotu v tom, že se na trh dostane dostatečně kvalitní a odladěné zařízení. Procesor s nižším taktem by se ještě dal nějak přežít, v té době málokterý smartphone nabízel více. Ale katastrofální žravost systému v kombinaci s malou pamětí operační paměti RAM měli za následek fakt, že telefon se dlouhou dobu prakticky nedal používat. A to jste vůbec nemuseli telefon používat naplno, stačilo s ním volat, posílat zprávy a občas třeba otevřít internetový prohlížeč. Telefon sice papírově disponoval 64 MB operační paměti, po startu jste ale neměli k dispozici ani čtvrtinu a s každým úkonem šla navíc rychle dolů. Během několika následujících měsíců se situace přeci jen trochu zlepšila a výrobce navíc vydal odlehčený model M600i, který sice byl po funkční stránce trochu slabší, ale Symbian UIQ3 už měl odladěný pro pohodlné používání. Ještě nyní si pamatuji, že když jsem jednou po startu M600i měl k dispozici 22,5 MB operační paměti, byl to snad rekord (této hodnoty jsem ale dosáhl pouze s firmwarem z modelu W950i a tento telefon mám v této modifikaci doposud). Také u P990i se situace trochu narovnala, telefon se dal dokonce i dobře používat. Promarněná šance ale výrobce mrzela ještě dlouho a ačkoliv nástupce v podobě modelu P1i se stal legendou, nikdy se asi nedozvíme co by se stalo, kdyby Sony Ericsson zvládl už model P990i...
2. místo - platforma Sagem
Sony Ericsson již od doby svého vzniku nabízel v oblasti hloupých telefonů (tedy přístrojů bez otevřeného operačního systému) modely, které patřily k naprosté špičce. Kromě kvalitního hardwaru nechyběl ani odladěný software (ačkoliv to samozřejmě ne vždy bylo úplně bez chyb). Výrobce každopádně vyvinul velmi kvalitní platformu A100, následně pak s modelem K850i uvedl do světa novou platformu A200, která se s drobnými obměnami používá v podstatě dosud a mezi hloupými telefony již několik let patří svou funkčností k naprostému vrcholu. První generace telefonů na platformě A200 občas trpěla drobnými neduhy, vše se ale brzy vyřešilo. Ani to ale výrobci nezabránilo nasadit do svých telefonů platformu Sagem a bohužel to neplatí jen pro starší telefony, ale ve větší či menší míře to občas platí dosud. Platforma Sagem je nejen funkčně velmi omezená, ale také graficky nepříliš povedená (ač se snaží budit dojem plnohodnotné platformy od Sony Ericssonu). Jelikož sám výrobce má skutečně výbornou vlastní platformu, nechápal jsem nikdy tento krok. I použití starší platformy A100 by telefonům dalo více funkcí, než dostaly takto. Navíc se nejeden uživatel cítil po nákupu nového telefonu tak trochu povedený. Jeho nový Sony Ericsson totiž třeba nepodporoval schémátka, nedal se nijak příliš upravovat, vše bylo nastavené napevno. Ani běh více aplikací současně a další užitečné drobnosti zde nehledejte. Druhé místo tedy nezíská žádný konkrétní telefon, ale tato nepříliš oblíbená platforma. Snad se jí výrobce brzy nadobro zbaví... Pokud se ale podívám na některé novější modely,jako je například Yendo nebo TXT Pro a další, moc dobrý pocit z toho nemám. Sice už to možná není tak strašné, ale špatné vlastnosti a různá omezení systému zůstala.
1. místo - Sony Ericsson XPERIA X2

Sony Ericsson dlouhou dobu nabízel chytré telefony s operačním systémem Symbian UIQ, přechod k Windows Mobile se ale neobešel úplně bez potíží. První model XPERIA X1 představoval v době svého uvedení hotovou revoluci, velmi dlouhý vstup na trh (tady můžete vidět, že v některých ohledech se výrobce nezlepšil už několik let) ale jeho úspěch poněkud snížil. Nekvalitní konstrukce a zpočátku ne úplně odladěný software se podepsaly pod nepříliš vřelé přijetí u komunity. Pokud se ohlédneme zpátky, později vyrobené komunikátory již neduhy netrpěly a z modelu X1 se nakonec stal kvalitní smartphone, který někteří uživatelé používají dodnes. První vlaštovka tedy nebyla bez chyb, pošramocenou pověst měl tedy napravit nástupce s jednoduchým označením Sony Ericsson XPERIA X2 s kódovým označením Vulcan. Po představení telefonu a prohlédnutí tiskových fotografií jsem měl jasno v tom, že tento telefon musím mít. K tomu ale nakonec nedošlo a s odstupem času jsem za to vděčný, ušetřil jsem si totiž spoustu problémů. Operační systém modelu X2 totiž svou odladěností patřil k tomu nejhoršímu, co se dalo v tehdejší době nalézt a ani po několika opravách se telefon příliš nezrychlil a ani stabilita nebyla zrovna předpisová. Naše diskuzní fórum se obrovskou rychlostí plnilo stížnostmi na tento model a jiné to nebylo ani jinde na světě. Krásný hardware byl naprosto znehodnocený náročným a neodladěným operačním systémem. Tento model naprosto nesplnil obrovská očekávání, naopak odstartoval odklon výrobce od operačního systému Windows Mobile. Komunita toto celé přijala negativně a zajímavé je, že telefon se v podstatě nikdy nedočkal pořádně fungujícího operačního systému. V současnosti byste v mé sbírce jeden plně funkční Vulcan našli, ani s nejnovějším firmwarem ale rychlost není kdovíjak úžasná a já si telefon nechávám jako vzpomínku na podle mého největší přešlápnutí v historii společnosti Sony Ericsson. Stále platí, že telefon je vzhledově krásný a hardware by se neztratil ani nyní, model X2 ale více než kterýkoliv jiný telefon dokázal, že kvalitní software je minimálně stejně důležitý, jako použité železo.
Tři nejsvětlejší okamžiky v historii společnosti


3. místo - aktualizace na operační systém Android 2.3 pro Sony Ericsson XPERIA X10
Tomuto telefonu se ještě budeme věnovat podrobněji, podle mého se totiž jedná o největší příběh v historii společnosti. Protože se mu dostane takto zdvojené pozornosti, tentokrát to odbudu relativně krátce. Sony Ericsson XPERIA X10 byl prvním telefonem našeho oblíbeného výrobce s operačním systémem Android, použitá verze operačního systému ale nebyla dlouhou dobu důvodem k radosti. V době představení telefonu verze 1.6 moc nevadila, na novější verzi 2.1 se ale čekalo velmi dlouho a konkurence aktualizaci již dlouhé měsíce nabízela. Po vytouženém přechodu na novější verzi se navíc očekávalo, zdali výrobce připraví i další aktualizaci, která by telefonu dodala veškeré funkce, které byly už při představení telefonu slibovány. Dlouhou dobu se nic nedělo a pouze občas na internet unikly ať již více či méně pravdivé zprávy o aktualizacích. Vše nakonec ukončil sám výrobce když oznámil, že žádná další aktualizace nebude. Hardware telefonu by to bez problémů zvládl, výrobce ale i tak další vývoj pro X10 popřel. Zvedla se ale obrovská vlna nevole a internet se zaplnil větami typu - Sony Ericsson nikdy více. Faktem je, že cena X10 byla a do současnosti je nemalá a zákazníci za své peníze očekávají adekvátní podporu. Té se ale dlouhou dobu nedostávalo. Množství negativních reakcí pravděpodobně překvapilo i samotného výrobce a ten se pod nátlakem nakonec rozhodl sáhnout k uvolnění nového operačního systému Android 2.3.3 pro model XPERIA X10. Zpětně mohu potvrdit, že telefon s aktualizací funguje výborně a žije nyní už svůj druhý život. Výrobce si tak navíc vylepšil pověst z pohledu péče o zákazníka a za toto mu v našem dnešním přehledu patří pěkné třetí místo mezi světlými okamžiky společnosti.2. místo - Sony Ericsson P1i
Komunikátor s operačním systémem Symbian UIQ3 se neobjevil jen mezi největšími propadáky Sony Ericssonu, ale vešel se na stupně vítězů i mezi nejsvětlejšími okamžiky. Po katastrofě s modelem P990i se netrpělivě očekával nějaký povedený nástupce  už model M600i ukázal, že by to nemuselo být tak hrozné. Nabídl kompaktní rozměry a luxusní klávesnici a ačkoliv operační paměti také neměl na rozdávání, fungoval podstatně lépe. Přišel ale model P1i a ten se ve své době stal skutečně oblíbeným telefonem, který vrátil Symbianu UIQ život. Naprosto neuvěřitelná stabilita telefonu (fungoval celé měsíce bez nutnosti restartu), opět velmi kvalitní klávesnice nebo třeba výborný fotoaparát, to jsou jen některá z lákadel, kterými novinka disponovala. Pokud jste k tomu přidali solidní vzhled a obrovskou výdrž, byl zde skutečný komunikátor. Telefon se dočkal obrovského rozšíření, na našem fóru jej měli desítky uživatelů a zlepšila se také situace s dostupností kvalitních aplikací. Pokud znamenal P990i veliký krok stranou, pak následující model P1i toto více než vyrovnal a dal celému operačnímu systému naději do budoucna, jednalo se totiž o skutečně luxusní telefon, který neměl konkurenci a podle toho se mu také dařilo. Pro úplnost ještě musíme dodat, že ani velmi solidní úspěch Sony Ericssonu P1i nezachránil tento povedený operační systém. Hardware se totiž moc nevyvíjel a novější telefony nedosahovaly na komplexní možnosti modelu P1i, ačkoliv rozhodně měly něco do sebe a díky dostatku paměti RAM se s nimi pracovalo dobře. Plnohodnotný nástupce modelu P1i, po kterém spousta uživatelů volala a velmi dlouhou dobu na něj čekala, se ale nakonec nikdy neobjevil a po nějaké době došlo k nevyhnutelné situaci - Sony Ericsson zastavil vývoj Symbianu UIQ, mateřská firma UIQ Technology vyhlásila bankrot a fanouškům těchto telefonů nezbylo, než začít hledat jinde. Často už ale pak nehledali u Sony Ericssonu, ale u jiných společností...  Oficiálním důvodem pro ukončení vývoje byl dle výrobce nezájem ze strany zákazníků a mobilních operátorů. Což o to, zájem byl, jen ty telefony nějak chyběly...
1. místo - dvojice (trojice) modelů Sony Ericsson K750i (D750i) a Sony Ericsson W800i
Bezpochyby nejúspěšnější a nejslavnější telefony Sony Ericsson spadají z dnešního pohledu téměř k začátkům naše oblíbeného výrobce. Tehdy totiž platilo, že co telefon, to nový etalon na trhu, kterého ostatní musí dohánět. Bez výjimky pak platilo, že každý nový telefon posouval možnosti toho předchozího o výrazný kus dál. Jasně nejslavnější období je pak spjato s výše uvedenými telefony. A není se moc čemu divit. Ve své době bezkonkurenční fotoaparát, dostatečná nabídka funkcí a třeba skvělá kvalita hudby zkrátka udělaly své. Sice nepotěšila absence EDGE, ale s tím se dalo bez problémů žít. Telefony to sice nebyly levné, ale ostatní výrobci v podstatě neměli nic, čím by Sony Ericssonu mohli konkurovat. Kromě standardního modelu K750i představil výrobce také Walkman variantu W800i, T-Mobile se pak dočkal vlastní varianty tohoto telefonu s označením D750i. Potěšila třeba výborná podpora schémat nebo možnost hodně telefony upravovat. Právě na těchto telefonech posléze založil Sony Ericsson většinu portfolia a po nějaké době přešel z kvalitní platformy A100 na časem ještě podstatně kvalitnější platformu A200. Každopádně hloupé telefony tehdy patřily k těm nejlepším na trhu, což je situace nesrovnatelná s tou dnešní. A ačkoliv to sem přímo nepatří - přijde mi to zkrátka škoda. Kvalitní a vybavený telefon bez otevřeného operačního systému prakticky neexistuje a hledá se jen těžko. Přitom ne každý chce dotykový displej nebo Android. Najde se v budoucnu nějaký model, který třeba nahradí Sony Ericsson W995?
Samozřejmě, že za těch 10 let se toho stalo podstatně více, ať už bychom se zaměřili na kroky úspěšné či neúspěšné. Snažil jsem se ale vypíchnout to nejdůležitější, co Sony Ericsson a jeho úspěchy přímo ovlivnilo. Přiznávám na rovinu, že zatímco těch negativních okamžiků jsem hned věděl několika a musel vybírat ze spousty větších či menších problémů, při hledání světlých okamžiků to bylo docela těžké. Většina nejkvalitnějších produktů se objevila již v první polovině existence společnosti. Tehdy jsem ale sám byl ještě docela mladý a vůbec jsem ještě na webu nefiguroval. Zlaté časy modelů T68i, T610, T610, K700i a K750i jsem sledoval hodně zdaleka a do čela webu jsem se dostal až v okamžiku, kdy už se výrobce začal utápět ve vlastních problémech, které ve větší či menší míře přetrvávají dosud. Například na pomalé uvádění telefonů na trh si stěžujeme už několik let a změna je zatím v nedohlednu. Abych ale jen nekritizoval, v posledních týdnech už se přeci jen věci daly do pohybu a novinky přichází na trh včas. Také slibované aktualizace operačního systému Android nemají zpoždění, výrobce ji dokonce vypustil na svět o měsíc dříve, než původně oznámil a to rozhodně potěší. Ale třeba dostupnost modelu XPERIA Pro je tristní, pořád ale na tento telefon čekám. Také odladěnost telefonů při vstupu na trh není vždy zrovna dokonalá a v poslední době to několikrát platilo třeba v případě kvality fotoaparátu. Spousta věcí se ale zase mění směrem k lepšímu, výrobce se snaží více spolupracovat s mateřskou firmou Sony a přináší do svých telefonů mnoho inovací. Potěší také například rozhodnutí o oficiálním odemknutí bootloaderu, kdy dal výrobce možnost komunitě aktivně si upravovat telefony dle obrazu každého uživatele.Největší příběh v historii společnosti

Docela dlouho jsem přemýšlel, o největším příběhu v historii společnosti Sony Ericsson. Ať jsem se na to ale díval z jakéhokoliv pohledu, vždy mi v tomto směru jako nejvýraznější model vyšel Sony Ericsson XPERIA X10. Ta se tak mezi nejdůležitějšími okamžiky celé společnosti objevuje hned dvakrát, já si ale myslím, že tato zdvojená pozornost je vzhledem k okolnostem zasloužená. Na následujících řádcích se vás pokusím přesvědčit o tom, že tento výběr je správný. Sony Ericsson XPERIA X10 byl představený již v roce 2009 a v té době znamenalo jeho uvedení malou revoluci. Výrobce se na poli chytrých telefonů stále ještě hledal - Symbian UIQ3 již byl mrtvý, model XPERIA X2 ukázal, že ani Windows Mobile nejsou v podání Sony Ericssonu tím pravým. A ani poslední překvapení Satio nepřineslo kýženou změnu, ačkoliv v mnoha směrech se jednalo o velmi zajímavý telefon. Právě z výše zmíněných důvodů jsem představení nového telefonu hodnotil velmi střízlivě a hlavně byl zvědav, jaký vlastně Android jako takový bude. Do té doby jsem totiž s tímto operačním systémem měl naprosté minimum zkušeností. Již na podzimním srazu našeho webu jsme si telefon mohli naživo osahat a obrovský displej v kombinaci s povedeným designem vypadal skutečně famózně. Již v té době se ale hodně mluvilo o použitém operačním systému. Ne že by Android byl špatnou volbou, současná situace na trhu je důkazem, že se jednalo o jediné správné řešení.Výrobce ale dlouhou dobu nechal v telefonu Android ve verzi 1.6 a ten v mnoha ohledech nesplňoval nároky na moderní operační systém. Dlouhé měsíce po vstupu telefonu na trh se objevovali spekulace o tom, kdy se pro telefon objeví aktualizace na Android 2.1 (kterou hned na úvod prodeje přislíbil sám výrobce) a také jestli náhodou Sony Ericsson nepřipraví následně i další aktualizace. S velikou slávou se nakonec výrobce odhodlal vypustit nový operační systém a byla z toho skutečně sláva. Telefon se posunul na novou úroveň a uživatelé byli nějakou dobu spokojeni. Netrvalo to ale dlouho a na scéně byl Android 2.2 se spoustou novinek, jako je třeba instalace aplikací na paměťovou kartu nebi tethering. Sony Ericsson stran případné aktualizace dlouho mlčel, občas ale unikla nějaká informace z lokálního zastoupení výrobce někde po světě o tom, že se na všem určitě pracuje. Více či méně spokojeně jsme tedy používali X10 s operačním systémem 2.1 a mezitím se na XDA horlivě pracovalo na prolomení bootloaderu. Právě zabezpečení telefonů je jednou ze silných stránek výrobce a třeba majitelé modelu X2 o tom vědí své. Root byl k dispozici velmi rychle a nové ROM se také začaly objevovat, vše ale bylo postavené na klasickém Androidu ve verzi 2.1, takže nové funkce moc nepřicházely. Výrobce se nakonec rozhodl ukončit veškeré spekulace a na svém webu oficiálně oznámil, že Sony Ericsson XPERIA X10 se už žádného nového operačního systému nedočká. A začaly se dít veliké věci...V podstatě po celém světě se docela hlasitě ozvala komunita se svým nesouhlasem. Sony Ericsson s tím evidentně tak nějak počítal a dost lidí si myslelo, že uběhne pár týdnů a bude klid. Ten ale stále nepřicházel a na internetu se stále více uživatelů vyjadřovalo v tom smyslu, že za současné situace již nikdy více telefon značky Sony Ericsson. Ono se není úplně čemu divit, některé z funkcí, které byly oznámeny při začátku prodeje telefonu, totiž zákazníci stále neměli k dispozici a hodit uživatele, kteří za X10 zaplatili nemálo peněz, přes palubu se neukázalo jako dobré řešení. Čas běžel, ale neklid neustával, naopak spíše gradoval. Sony Ericsson získal během několika týdnů obrovské množství negativní publicity a nedařilo se mu s tím cokoliv udělat. Ztratit některé uživatele by nebyl takový problém, tím je ale ztráta lidí, kteří ovlivňují svými názory lidi kolem sebe. Sám jsem celou dobu byl přesvědčený o tom, že se nový operační systém skutečně chystá a jeho vydání je jen otázkou času. Po oficiální zprávě Sony Ericssonu, která ale tento vývoj popřela, jsem už ale přestával věřit také já. Přišel ale březen letošního roku a krátce po představení několika novinek Sony Ericsson přišel se šokující informací. Sony Ericsson XPERIA X10 měla ve druhé polovině roku obdržet zcela nový operační systém a dokonce nikoliv Froyo (Android 2.2), ale dokonce přímo GingerBread (Android 2.3), tedy stejný operační systém, jaký funguje v ostatních novinkách z letošního roku. Výrobce údajně získal při vývoji nových telefonů dostatek zkušeností na to, aby je implementoval i do staršího modelu X10. V současnosti již nějakou dobu je nový operační systém dostupný a tento krásný komunikátor s ním zažívá již druhé vzkříšení z popela. Funguje skutečně krásně a ačkoliv už má dva roky, stále patří k tomu nejlepšímu na trhu. Komunita tedy dokázala něco, co se v podobném rozsahu moc často nevidí - dokázala změnit rozhodnutí společnosti Sony Ericsson a já jen doufám, že v podobných otázkách to příště půjde rovnou.


SEMania - minulost, současnost a budoucnost

Ačkoliv to sem přímo nepatří, dovolím si také pár řádků na adresu našeho webu. Také ten je zde s vámi již spousty let a za tu dobu prošel docela bouřlivým vývojem, který ale v posledních letech relativně utichl a vše směřuje konstantním směrem. Nechám na vás, jak jste s vedením webu spokojeni, faktem ale je, že současná situace s sebou přináší výhody i nevýhody. Výhodou je, že se ve vedení nikdy nedohadujeme, drobným škraloupem je ale fakt, že se ani nemám s kým dohadovat, ale občas v tomto směru rád pomůže některý ze čtenářů. Sony Ericsson v letech minulých ne vždy činil správná rozhodnutí a jejich výsledkem nebyla jen špatná hospodářská situace, ale také postupný rozpad komunity. Ten se projevil jak v celosvětovém žebříčku, tak také na našem webu, ze kterého prakticky od počátku lidé jen a pouze odcházeli. Pokud to vezmu do důsledku, během těch let na SEManii jsem byl snad jediný, kdo neodcházel, ale naopak přicházel. Zažil jsem několik šéfredaktorů a také doby, kdy bylo na webu spousta moderátorů a velmi aktivních uživatelů. Tyto doby jsou nyní již nenávratně pryč a troufám si říci, že už se pravděpodobně ve stejném rozsahu nikdy nevrátí. Při pohledu na politiku společnosti za několik posledních let se ostatně není moc čemu divit, výrobce často úspěšně hledal cesty, jak své příznivce (slušně řečeno) nazlobit co nejvíce. Jak jsme si navíc ukázali na některých případech výše, z některých chyb není výrobce schopen se poučit dokonce ani po několika letech a to už je skutečně co říct. Chtělo by to nějaký svěží vzduch do vedení společnosti.

Člověk by se ale neměl k minulosti zase tak moc vracet, spíše se zaměřme na budoucnost. Rád bych tohoto výročí ale využil a takto zpětně rád poděkoval lidem, kteří webu kdykoliv pomáhali, ať již jakoukoliv cestou. Původně jsem tady chtěl konkrétní lidi vyjmenovat, jistě bych ale někoho zapomněl, proto raději volím tuto cestu. Jak vidíte budoucnost Sony Ericssonu dále vy, naši čtenáři? V době, kdy jsem tento článek začal psát (únor tohoto roku), představil Sony Ericsson kvarteto komunikátorů s Androidem, hloupé telefony ale ignoruje a o jejich budoucnosti příliš nemluví. Také komunikátory s Windows Phone 7 jsou zatím otázkou budoucnosti. Pevně věřím, že Sony Ericsson letos nebude jen o Androidech, to už ale vy (i já) v době čtení tohoto článku víte. Na závěr snad ještě nějakou prognózu (tyto řádku také píšu v únoru letošního roku) - osobně si myslím, že v době těchto narozenin Sony Ericssonu už budu šťastným majitelem dvojice komunikátorů Sony Ericsson, moc se mi líbí modely Play a Pro. Snad se mi podaří je do dnešního dne získat... Dominantním prvkem u Sony Ericssonu zůstanou telefony s Androidem a na trhu stále není žádný komunikátor našeho oblíbeného výrobce, který by disponoval dvoujádrovým procesorem. Článek si dovolím zakončit několika málo údaji k sobě samému - za dobu působení na fóru jsem napsal přes 4000 příspěvků, na fóru jsem ale strávil hodně přes tisíc hodin. V galerii najdete přes 12 tisíc obrázků a fotografií, které jsem zde dal. Přímo na webu pak je přibližně 900 článků, recenzí, návodů a bleskovek, které jsem zatím stihl napsat. Někdy si říkám, kdy se to asi zastaví...

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: borixeus Datum: 2011-10-02 19:01:48
Za největší chybu bych označil pohřbení UIQ. Kdyby to tehdy SE podpořil kvalitním HW a špetku kvalitnějším vývojem, tak se nemusel do známé krize vůbec dostat. 
Nejpovedenější produkty, co se nadčasovosti vzhledem ke konkurenci týče, byly IMHO T39 a T68 (i pár kousků T39 se vyrábělo ještě pod SE, jeden mám ještě někde zahrabanej), protože do té doby byla tato značka (tedy hlavně Ericsson) symbolem vývoje a nových technologií, poté už jen držela krok s konkurencí - nikdy neměly nic navíc (trošku lepší foťák nebo přehrávač nepočítám).
Autor: DaNnilaN Datum: 2011-10-01 23:04:48
Velmi pěkný článek. Pozitivních bodů v historii společnosti je více jenom se lidem více zaryjí do paměti ty negativní, a proto vám může připadat, že jich je mnohem více. já si naopak myslím, že X1 je velmi dobrý telefon ta svoji dobu neměl kromě HTC Touch HD konkurenci a jsem již 2,5 roků šťastným vlastníkem tohoto telefonu. Neříkám, že bych neměnil jenom čekám na nový SE s dvoujádrem (vím, že zatím to je zbytečnost, ale já mam vždy 1 telefon na dlouho) nebo nějaké HTC s lepším fotoaparátem, vzhledem nebo alespoň zvukem. Panu Josefovi bych chtěl poděkovat za práci na webu. Píšete velmi dobré články a co je hlavní: umíte SE taky zkritizovat a ne je jenom chválit jak vidím na jiných vebech věnovaných jiným značkám například na tom o jabkách. Vaše rady byly také mi a mým známým nápomocny a zato Vám děkuji a přejí ještě hodně času stráveného na tomto webu. Doufám, že to budou veselé časy a že SE představí něco z dvoujádrem, novým systémem- Meego, WP a příjde na trh rychle Xperia Pro. Taky doufám, že negativních zpráv bude méně a že se SE u nás dostane zpět na 2. místo před Samsung nebo zkomírající Nokii. Ještě jednou chválím za Vaši práci. Jen tak dál!
Autor: MonikaSh Datum: 2011-10-01 20:04:46
Mě P1i minula, protože neměla EDGE. X1 a X2 byly opravdu neštěstí.
Autor: chaney Datum: 2011-10-01 16:01:07
Třeba uvádění nových modelů do prodeje se zlepšilo. V článku je to zmíněno okrajově, nicméně souhlasím s tím, že toto se dá považovat za další milník značky. Myslí, že by se tak dalo psát hodně, hodně dlouho. A jako dlouholetého a zkušeného redaktora se chci zeptat, jesli by nebyla nějaká možnost získat názor od výrobce či zastoupení, jestli to vidí podobně. Otázka je, jak by se mu chtělo přiznávat neúspěchy.
Autor: Joza Datum: 2011-10-01 14:33:09
Proč škoda, že byl psát s předstihem? Kompletně dopsán byl až tento týden. A dle mého se za poslední rok nic skutečně revolučního nestalo... A ano, článek mohl být i mnohem delší, ale to už by jej ne každý přečetl
. Autor: chaney Datum: 2011-10-01 13:52:41
Pěknej článek, s většinou se ztotožňuji. Pár "milníků" mi tam trochu chybí, ale to by ten článek musel být několikanásobně delší. Škoda že byl psán s takovým předstihem. 
Ze všeho nejvíc by mě zajímala reakce od výrobce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >