" />

Forum

Sony Ericsson T280i - evoluce pokračuje | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 15. červenec 2008
Není to tak dávno, co jsme vám na SEManii přinesli recenzi modelu T250i. Nyní přichází jeho nástupce, kterým je model T280i. Jedná se v případě T280i o skutečná vylepšení, nebo jen výrobce vyrobil klon T250i?
17~4.JPG19~4.JPG29~1.JPG25~2.JPG


Při prvním pohledu na T280i jsem měl pocit, že bude platit spíše ta druhá varianta. Telefon je na první pohled prakticky stejný jako model T250i. Ten se mi líbil pro svůj decentní vzhled, příjemné rozměry a nízkou hmotnost. Tyto kladné vlastnosti byly zachovány také u modelu T280i. Některé části telefonu jsou navíc kovové, což se v nejnižší třídě mobilních telefonů nevidí příliš často. Na přední straně se nachází displej s rozlišením 128 x 160 pixelů, který umí zobrazit až 65 000 barev. Není to sice nic extra, ale na základní práci to stačí. Pod displejem se nachází klávesnice, která je vzhledově i pocitově naprosto totožná jako ta u modelu T250i. Klávesnice je velmi dobrá, má dostatečně kvalitní tlačítka s jistým stiskem. Boky a spodní hrana telefonu jsou prosty jakýchkoliv ovládacích prvků, jediným oživením je tak na horní straně umístěný konektor fast-port. Pod zadním krytem, který se mimochodem táhne přes celou zadní stranu, se nachází  baterie BST-36 s kapacitou 780 mAh, která telefonu zaručuje dostatečnou výdrž pohybující se někde na hranici 3-4 dní. Nechybí zde ani čočka digitálního fotoaparátu. Vzhled na mě celkově působí jemným a uhlazeným dojmem, na druhou stranu vývojáři mohli změnit alespoň něco, aby nebyl telefon na pohled stejný jako T250i.

17~4.JPG18~5.JPG19~4.JPG20~4.JPG

Pokud očekáváte nějaké změny v menu telefonu, pravděpodobně vás zklamu. Jelikož je telefon v těchto ohledech stejný jako T250i, dovolím si vypůjčit jeden odstaveček z recenze T250i. Menu je tvořeno maticí devíti ikon, jejichž funkce jsou podle mě velmi dobře zvoleny. Přímo v menu tak například najdete ikonu budíku, což je funkce, kterou využívá spousta uživatelů a je velmi příjemné, pokud je takto často využívaná funkce dostupná přímo z menu telefonu bez nutnosti jej složitě hledat v podnabídkách. Vzhledem k tomu, že v menu jsou přímo vyhrazeny ikony pro fotoaparát, telefonní seznam a rádio, trochu nechápu, proč není možné nastavit rychlé spouštění funkcí žádnému ze čtyř směrů ovládacího tlačítka. Místo nich by si někteří uživatelé jistě zvolili některé vlastní funkce. Na druhou stranu je třeba uznat, že telefon nemá zase tolik funkcí, aby se dalo každému směru nastavit něco užitečnějšího, než co je zde nastaveno od výrobce. V telefonu se dá dobře pohybovat pomocí klávesových zkratek, vzhledem k nepříliš pohodlnému čtyřsměrovému tlačítku je to většinou výrazně rychlejší. Funkce jako takové nepřekvapí, nachází se zde vše, co lze očekávat u levného telefonu, tedy základní organizační funkce, rádio a fotoaparát. Co rozhodně chválím, je kapacita na SMS zprávy, která se zastavila na hodnotě 450 kusů - výborně. Pokud vám v této recenzi chybí obrázky z menu, nedával jsem je sem proto, protože vše je skutečně naprosto stejné jako u předcházejících lowendů. 

23~2.JPG25~2.JPG27~2.JPG28~2.JPG

U staršího modelu jsem docela výrazně kritizoval dvě věci, kterými jsou absence technologie Bluetooth a také nepřítomnost Javy. Obě tyto technologie jsou již v T280i zastoupeny, což považuji za výbornou zprávu. Na tomto místě už mohu odpovědět na otázku, kterou jsem položil v úvodu článku. Sony Ericsson není jen lehce poupravený telefon, ale plnohodnotný nástupce, kterému byly zlepšeny ty funkce, které byly nejvíce vytýkány.

Abych ale jen nechválil, tak fotoaparát je pro mě naopak zklamáním. Rozlišení se sice zvýšilo na 1,3 megapixelu, ale ovladatelnost fotoaparátu je ale velmi slabá. Především mi vadí, že pro změnu nastavení fotoaparátu musím opustit jeho menu. Pořízené fotografie mě také příliš neoslovily. Sice jde docela čitelně vyfotit text, to je ale vše, co lze pochválit. Fotografie jsou neostré, často je přepálená obloha a pokud se na fotografii objeví výrazná bílá barva, je výsledek žalostný. Troufám si tvrdit, že tady došlo ke změně k horšímu, předchůdce T250i pořizoval výrazně kvalitnější snímky, ačkoliv i ty zdaleka nebyly dokonalé. Škoda. Líbí se mi integrované rádio, naopak výhradu mám k malé kapacitě vnitřní paměti. Také správce souborů by mohl být propracovanější, pouhé tři složky jsou skutečně málo. A že se z telefonu nedají poslat defaultní schémata mě také nepotěšilo, tato novinka se objevila již u několika nových lowendů a radost z ní rozhodně nemám.

DSC00002.jpgDSC00003.jpgDSC00005.jpgDSC00008.jpg

DSC00009~0.jpgDSC00010.jpgDSC00011~0.jpgDSC00012~0.jpg

DSC00013~0.jpgDSC00014~2.jpgDSC00015~1.jpgDSC00016~2.jpg

DSC00017~2.jpgDSC00018~1.jpgDSC00019~0.jpgDSC00020~0.jpg

Hlavní výhody:
Kvalitní konstrukce
Příjemný vzhled
Kapacita na SMS zprávy
Bluetooth a Java
Rádio

Hlavní nevýhody:
Design telefonu se nezměnil
Nastavení fotoaparátu je nepohodlné
Fotoaparát pořizuje nekvalitní snímky
Telefon je docela pomalý
Čtyřsměrové tlačítko je docela nepohodlné

Obsah balení:
Telefon
Baterie BST-36
Nabíječka CST-60
Sluchátka HPM-62
CD se softwarem

29~1.JPG30~0.JPG32~0.JPG34~0.JPG

Co říci na závěr, T280i udělala ve srovnání s T250i zásadní pokrok. Vzhledem k příznivé ceně telefonu lze T280i bez obav doporučit každému, kdo nemá moc vysoké nároky, ale základní funkce chce mít pěkně pohromadě. Pokud bych si měl vybrat nějaký rezervní telefon, T280i by měl rozhodně veliké šance. Podle mě se jedná o ideální telefon i pro děti, menu je velmi přehledné, na telefonu se dají hrát hry, telefon umí fotit a paměť na SMS je tak velká, že než jej ratolest zaplní, rodičům se protočí panenky při pohledu na účet. Sony Ericsson T280i se mi velmi líbí a výhrady, které jsem vůči němu vznesl, jsou z velké části spíše drobnostmi, respketive jsou to věci, na které se s přimhouřením oka (a pohledem na cenovku) dá zvyknout. Pokud telefon chcete srovnat s T250i, tak její recenzi naleznete zde.

Sony Ericsson T280i lze zakoupit na X-Store.CZ

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Joza Datum: 2008-07-15 23:52:22
Měj jsem normální distribuční verzi, ale přiznávám se, že u lowendů nekotroluji dostupnost nového FW a podobně. Třeba mi jen vyšel špatnej kus.
. Autor: ddano Datum: 2008-07-15 22:19:21
tak neviem: kupil som tento telefon dcere a fotky z neho vyzeraju tak o dve triedy lepsie, nez tie v clanku. nemali ste nejaky divny kus? inak za tu cenu pre decko super telefon, hoci na moju k800i mu chyba dost. keby mu pridali pamatovku ( hoc aj za par stovak navyse), myslim, ze by mali predajny hit.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >