Na dobu priblizne jednoho tydne jsem mel k dispozici prototyp Sony Ericssonu T303, ktery se v horizontu nekolika mesicu objevi na trhu. Jake to je mit v ruce stejny telefon, jako ruska tenistka Maria Šarapova?
   
Na uvod bych rad upozornil, ze jsem mel k dispozici pouze prototyp T303 a nikoliv jeho finalni verzi. To se bohuzel projevilo jiz po par dnech testovani, kdy se mi v submenu prestal zobrazovat text a jiz se to nespravilo. Timto byly moje moznosti trochu omezeny, na druhou stranu prostredi telefonu neni natolik revolucni, aby bylo treba jej sahodlouze zkoumat. Pojdme se tedy kratce mrknout na tento novy klenot z dilny Sony Ericssonu.
   
Hlavni vyhody:
Male rozmery
Vyborny vzhled
Spousta pouziteho kovu
Pohodlna tlacitka a klavesnice
Hlavni nedostatky:
Displej mohl byt vyrazne lepsi
Absence slotu na pameÂťove karty
Chceme i vyssi modely rady T
   
U tohoto telefonu asi nelze zacit popis prvnich dojmu jinak, nez vzhledem celeho telefonu. Ten je totiz tou nejvetsi zbrani modelu T303. Priznavam se, ze se mi model T303 libil uz od prvni oficialnich fotografii a vse jeste umocnila informace, ze je telefon vyrobeny z kovu. Proto jsem se nemohl dockat, az se mi do rukou dostane prototyp. V zavrenem stavu je telefon velmi maly, kompkatni, vyborne se drzi v ruce a pusobi v ni velmi jistym dojmem. Na predni strane se nachazi displej s rozlisenim 128 x 160 pixelu. Ten je spolu s absenci slotu na pameÂťove karty hlavni nevyhodou celeho telefonu. U takto krasneho a styloveho telefonu bych si displej preci jen predstavoval o rad i o dva lepsi. I kdyby tomu melo byt na ukor vyssi ceny a nizsi vydrze celeho pristroje. Pod displejem se nachazi spousta ovladacich tlacitek, vsechna funguji presne a pohodlne, telefon je radost pouzivat. Vsechny boky telefony jsou prosty jakychkoliv ovladacich prvku, jedinym narusenim cistych linii je konektor Fast-port a ousku pro provlecni snurky na levem boku telefonu. Zadni strana se nese ve stejnem stylu jako ta predni, ani tady se nesetkate s zadnymi rusivymi prvky. Spodni cast telefonu ma vetsi tlousÂťku nez zbytek telefonu, v prvni chvili jsem moc nevedel, zdali se mi to libi nebo ne. Po delsi zkusenosti ale mohu prohlasit, ze telefon se diky tomuto vystupku vyborne drzi. Velmi zvedavy jsem byl na kvalitu vysouvaciho mechanizmu, i kdyz se jedna pouze o nefinalni kus telefonu. Po delsim zkouseni hodnoceni shrnu jednoduse - perfektni. Pochvalu si zaslouzi i alfanumericka klavesnice, tlacitka sice nejsou vyrazne oddelena, ale pise se na ni velmi pohodlne a prijemne. Na zadni strane se po vysunuti objevi cocka digitalniho fotoaparatu s rozlisenim 1,3 megapixelu. Hmotnost telefonu neni nejmensi, mirne presahuje 90 gramu, ale to je dan za mnozstvi pouziteho kovu. A ten je u me dulezitejsi, nez nizka hmotnost.
   
Telefon pracuje na stejne platforme, jako vetsina lowendu z dilny teto spolecnosti. Prostredi je tedy velmi podobne (respektive stejne), jako napriklad u modelu T250i. Pokud vas tedy zajima, jak vypada telefon po SW strance, doporucuji nalistovat recenzi T250i. V menu se nachazi klasicka matice deviti ikon, dalsi podnabidky jsou jiz jen textove. Bohuzel mi po par dnech prototyp dal na vedomi, ze je prototypem. Prestal mi totiz zobrazovat jakykoliv text. U prototypu nic neobvykleho, troufam si tvrdit, ze jsem timto o nic neprisel. Jak uz zminuji na jinem miste, telefon trpi tim, ze je postaveny na stejne platforme, jako nejnizsi modely od SE. Škoda, ze nedostal do vinku vybavu T650i, i kdyby se prudce zvysila cena.
   
Hodnoceni telefonu bych rozdelil na dve casti. Co se tyka vzhledu, kvality zpracovani a pouzitych materialu, nemam co vytknout. Dokonce v tomto smeru vidim T303 jako mozna nejlepsi telefon vubec, proste maly, krasny, kvalitne zpracovany telefon. Bohuzel ale timto chvala konci. Co totiz vyrobce pridal na designu, to zcela zasadne ubral na funkcich. Software telefonu je na stejne platforme, jako vsechny lowendy od SE a to neni dobre. Preci jen prostredi z K800i a podobnych je vyrazne lepsi, hezci, nabizi vice funkci, uzivatele jsou na nej vice zvyknuti. Toto jde ruku v ruce take s nizkym rozlisenim displeje, 128 x 160 uz preci jen mel model T610 par let zpet. Posledni vyhradou, ktera take souvisi s pouzitym softwarem je absence slotu na pameÂťove karty. Vnitrni pameÂť 8MB je proste zalostne malo. Priznavam se, ze Sony Ericsson v tomto smeru nechapu. Stacilo pouzit hardware treba z modelu K800i, vypustit fotoaparat a nebylo by co resit. Takto si nejsem jisty, kolik zakazniku si telefon najde. Spousta uzivatelu (a ja take) by jiste chtela krasny telefon od SE, naprostou dobre ovladatelnou stylovku. Ale kolik lidi si telefon skutecne koupi, kdyz zjisti, ze telefon se vybavou vratil o par roku zpet. Pokud bude telefon stat malo penez, pak se nizka vybava da pochopit, v tom pripade bych ale cekal na trhu vyssi modely rady T, ktere by daly dohromady perfektni vzhled, pouzite materialy a vybavu na urovni K800i. Pokud by Sony Ericsson takovy pristroj vyrobil a zacal prodavat, asi bych zahodil svuj smartphone a vratil se k telefonum bez otevreneho operacniho systemu. Do te doby mohu rici jedine - T303 je mozna nejhezci telefon, co kdy Sony Ericsson vyrobil, ale priste bych prosil pridat i nejake funkce.
   
Na zaver si neodpustim male rypnuti. Zajimalo by me, jaky firmware ma ve svem telefonu vyse zminena ruska tenistka. Urcite nema stejny jako ja, potom ale nechapu, proc neni vyssi verze FW uz ve vsech T303, ktere se testuji. Tohle je ale otazka, na kterou necekam odpoved, ale ktera me proste napadla pri pomysleni na to, ze nekdo uz ma finalni T303. Pevne verim, ze se T303 obevi brzy na trhu a za rozumnou cenu.
   
   
 
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |