" />
Sony Ericsson T303 - týden s klenotem v kapse | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 13. červenec 2008
Na dobu přibližně jednoho týdne jsem měl k dispozici prototyp Sony Ericssonu T303, který se v horizontu několika měsíců objeví na trhu. Jaké to je mít v ruce stejný telefon, jako ruská tenistka Maria Šarapová?
11~4.JPG28~1.JPG35.JPG29~0.JPG

Na úvod bych rád upozornil, že jsem měl k dispozici pouze prototyp T303 a nikoliv jeho finální verzi. To se bohužel projevilo již po pár dnech testování, kdy se mi v submenu přestal zobrazovat text a již se to nespravilo. Tímto byly moje možnosti trochu omezeny, na druhou stranu prostředí telefonu není natolik revoluční, aby bylo třeba jej sáhodlouze zkoumat. Pojďme se tedy krátce mrknout na tento nový klenot z dílny Sony Ericssonu.

10~6.JPG11~4.JPG12~3.JPG13~5.JPG

Hlavní výhody:
Malé rozměry
Výborný vzhled
Spousta použitého kovu
Pohodlná tlačítka a klávesnice

Hlavní nedostatky:
Displej mohl být výrazně lepší
Absence slotu na paměťové karty
Chceme i vyšší modely řady T

15~4.JPG16~3.JPG18~4.JPG19~3.JPG

U tohoto telefonu asi nelze začít popis prvních dojmů jinak, než vzhledem celého telefonu. Ten je totiž tou největší zbraní modelu T303. Přiznávám se, že se mi model T303 líbil už od první oficiálních fotografií a vše ještě umocnila informace, že je telefon vyrobený z kovu. Proto jsem se nemohl dočkat, až se mi do rukou dostane prototyp. V zavřeném stavu je telefon velmi malý, kompkatní, výborně se drží v ruce a působí v ní velmi jistým dojmem. Na přední straně se nachází displej s rozlišením 128 x 160 pixelů. Ten je spolu s absencí slotu na paměťové karty hlavní nevýhodou celého telefonu. U takto krásného a stylového telefonu bych si displej přeci jen představoval o řád i o dva lepší. I kdyby tomu mělo být na úkor vyšší ceny a nižší výdrže celého přístroje. Pod  displejem se nachází spousta ovládacích tlačítek, všechna fungují přesně a pohodlně, telefon je radost používat. Všechny boky telefony jsou prosty jakýchkoliv ovládacích prvků, jediným narušením čistých linií je konektor Fast-port a oušku pro provleční šňůrky na levém boku telefonu. Zadní strana se nese ve stejném stylu jako ta přední, ani tady se nesetkáte s žádnými rušivými prvky. Spodní část telefonu má větší tloušťku než zbytek telefonu, v první chvíli jsem moc nevěděl, zdali se mi to líbí nebo ne. Po delší zkušenosti ale mohu prohlásit, že telefon se díky tomuto výstupku výborně drží. Velmi zvědavý jsem byl na kvalitu vysouvacího mechanizmu, i když se jedná pouze o nefinální kus telefonu. Po delším zkoušení hodnocení shrnu jednoduše - perfektní. Pochvalu si zaslouží i alfanumerická klávesnice, tlačítka sice nejsou výrazně oddělena, ale píše se na ní velmi pohodlně a příjemně. Na zadní straně se po vysunutí objeví čočka digitálního fotoaparátu s rozlišením 1,3 megapixelu. Hmotnost telefonů není nejmenší, mírně přesahuje 90 gramů, ale to je daň za množství použitého kovu. A ten je u mě důležitější, než nízká hmotnost.

1~4.JPG20~3.JPG22~1.JPG24~2.JPG

Telefon pracuje na stejné platformě, jako většina lowendů z dílny této společnosti. Prostředí je tedy velmi podobné (respektive stejné), jako například u modelu T250i. Pokud vás tedy zajímá, jak vypadá telefon po SW stránce, doporučuji nalistovat recenzi T250i. V menu se nachází klasická matice devíti ikon, další podnabídky jsou již jen textové. Bohužel mi po pár dnech prototyp dal na vědomí, že je prototypem. Přestal mi totiž zobrazovat jakýkoliv text. U prototypu nic neobvyklého, troufám si tvrdit, že jsem tímto o nic nepřišel. Jak už zmiňuji na jiném místě, telefon trpí tím, že je postavený na stejné platformě, jako nejnižší modely od SE. Škoda, že nedostal do vínku výbavu T650i, i kdyby se prudce zvýšila cena.

25~1.JPG26~0.JPG27~1.JPG28~1.JPG

Hodnocení telefonu bych rozdělil na dvě části. Co se týká vzhledu, kvality zpracování a použitých materiálů, nemám co vytknout. Dokonce v tomto směru vidím T303 jako možná nejlepší telefon vůbec, prostě malý, krásný, kvalitně zpracovaný telefon. Bohužel ale tímto chvála končí. Co totiž výrobce přidal na designu, to zcela zásadně ubral na funkcích. Software telefonu je na stejné platformě, jako všechny lowendy od SE a to není dobře. Přeci jen prostředí z K800i a podobných je výrazně lepší, hezčí, nabízí více funkcí, uživatelé jsou na něj více zvyknutí. Toto jde ruku v ruce také s nízkým rozlišením displeje, 128 x 160 už přeci jen měl model T610 pár let zpět. Poslední výhradou, která také souvisí s použitým softwarem je absence slotu na paměťové karty. Vnitřní paměť 8MB je prostě žalostně málo. Přiznávám se, že Sony Ericsson v tomto směru nechápu. Stačilo použít hardware třeba z modelu K800i, vypustit fotoaparát a nebylo by co řešit. Takto si nejsem jistý, kolik zákazníků si telefon najde. Spousta uživatelů (a já také) by jistě chtěla krásný telefon od SE, naprostou dobře ovladatelnou stylovku. Ale kolik lidí si telefon skutečně koupí, když zjistí, že telefon se výbavou vrátil o pár roků zpět. Pokud bude telefon stát málo peněz, pak se nízká výbava dá pochopit, v tom případě bych ale čekal na trhu vyšší modely řady T, které by daly dohromady perfektní vzhled, použité materiály a výbavu na úrovni K800i. Pokud by Sony Ericsson takový přístroj vyrobil a začal prodávat, asi bych zahodil svůj smartphone a vrátil se k telefonům bez otevřeného operačního systému. Do té doby mohu říci jediné - T303 je možná nejhezčí telefon, co kdy Sony Ericsson vyrobil, ale příště bych prosil přidat i nějaké funkce.

29~0.JPG2~3.JPG30.JPG31.JPG

Na závěr si neodpustím málé rýpnutí. Zajímalo by mě, jaký firmware má ve svém telefonu výše zmíněná ruská tenistka. Určitě nemá stejný jako já, potom ale nechápu, proč není vyšší verze FW už ve všech T303, které se testují. Tohle je ale otázka, na kterou nečekám odpověď, ale která mě prostě napadla při pomyšlení na to, že někdo už má finální T303. Pevně věřím, že se T303 obeví brzy na trhu a za rozumnou cenu.

34.JPG35.JPG36.JPG38~0.JPG

39~0.JPG3~3.JPG40~0.JPG5~3.JPG

6~3.JPG9~3.JPG

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.