" />
Sony Ericsson Vivaz slaví úspěchy - byl opakovaně vyprodán. Chcete také jeden? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 4. květen 2010
Sony Ericssonu Vivaz se v poslední době věnujeme na SEManii velmi často a není se moc čemu divit. Tento velmi krásný a šikovný telefon slaví velké prodejní úspěchy a výrobce jej v některých okamžicích nestíhá dodávat na trh, problémy zaznamenali na Slovensku a skladem telefon v současné době nebyl ani na prodejnách O2 v České republice. Pokud jste si Vivaz zatím ještě nepořídili, máte kromě klasického nákupu možnost jej získat také v některé ze soutěží, které pořádá Sony Ericsson. Proč se mi Sony Ericsson Vivaz tolik líbí?


Těch důvodů je samozřejmě vícero, hned na úvod ale zmíním pravděpodobně největší slabinu telefonu, abych nemusel příliš dlouho chodit kolem horké kaše. Tou slabinou je použitý operační systém Symbian S60, který sice nabízí celkem dost funkcí a dříve patřil k tomu lepšímu na poli mobilních telefonů, nyní už mi ale přijde celkem zastaralý. Ve srovnání s progresivním vývojem, který můžeme vidět například u operačního systému Google Android, se zkrátka Symbian nechytá. Nokia si je toho samozřejmě vědoma a tak chystá nové generace svého operačního systému, dokud ale nebudou uvedeny na trh a použity v mobilních telefonech platí, že Symbian patří jednoznačně k tomu nejslabšímu, co se dá pořídit. Z předchozích řádků to možná vypadá, že si s telefonem, který je vybavený dotekovou verzí Symbianu, ani nezavoláte a nepošlete zprávu, což samozřejmě není pravda. Funkcí je celkem dost a většinou jsou i pěkně zpracované, ale zkrátka neodpovídají roku 2010 (reálně bych to viděl tak dva roky zpět, tam by systém patřil k tomu lepšímu). Ale konec kritiky operačního systému (za což telefon jako takový vlastně nemůže), pojďme si stručně připomenout, kde Vivaz boduje a proč je o něj takový zájem.Ačkoliv telefon nabízí spoustu funkcí a povedený vzhled, jako první musím zmínit hned trojici barevných variant, které jsou oficiálně dostupné na našem trhu. Vivaz se celkem vyrábí v kvartetu barev, původně to ale vypadalo, že se k nám bude dovážet pouze klasická černá. Nějakou dobu po mém kritickém článku se ale ukázalo, že tato informace není pravdivá (respktive se původní rozhodnutí změnilo) a Vivaz je v současné době u náš oficiálně k mání hned ve třech různých barvách. To je veliký pokrok vpřed, především červená barva vypadá velmi atraktivně a hodně se mi líbí, nebránil bych se ale v budoucnu ani variantě modré. Sám jsem ale nakonec zakotvil u klasické černé varianty, která mi maximálně vyhovuje (ale pokukoval jsem i po stříbrné, to nebudu lhát). Barvy ale nejsou vše, tahákem je také samotný vzhled. Telefon je velmi zaoblený a díky tomu se dobře drží, navíc je relativně malý a neváží moc. Takové Satio vedle něj zkrátka vypadá hrozně. Boky telefonu navíc zdobí dvojice standardních konektorů, což také potěší. Pěkný displej, široká nabídka funkcí, kompletní podpora rychlých dat a integrovaný GPS modul pak jen umocňují dobrý dojem. Všechny tyto okolnosti se podepisují na důvodu, proč byl Vivaz opakovaně vyprodán a výrobce má co dělat, aby poptávku uspokojil. Na toto jsme v poslední době moc zvyklí nebyli, ale buďme jen rádi. Sám hodně přemýšlím, jak si za měsíc dva povede X10 Mini, která nabídne atraktivnější vzhled a ještě výrazně nižší cenu, jako přídavek navíc také operační systém google Android.


Sony Ericsson Vivaz patří k tomu nejlepšímu, co můžete v současné době pořídit s operačním systémem Symbian S60. Pokud něco náhodou není dokonalé, je to většinou vlastnost použitého operačního systému od Nokie a nikoliv chyba Sony Ericssonu (samozřejmě můžete nabídnout, že Symbian Sony Ericssonu nikdo nenutí, ale zas takové možnosti výběru operačního systému současní výrobci nemají a je i v zájmu Nokie, aby příští generace Symbianu byly lepší než ta současná). Pěkný vzhled, trio oficiálně dostupných barevných variant na našem trhu, téměř kompletní funkční výbava a výkonný procesor dělají z Vivazu velmi lákavé zboží. Na telefon je díky Symbianu dostupná široká paleta aplikací, jeho jednotlivé funkce tak dále můžete vylepšovat. Jedinou vadou na kráse tak pro mě zůstává relativní nevyužitost úvodní obrazovky, v tomto směru jen smutně vzpomínám na Samsung i8910 HD, který naopak v tomto směru exceloval a nabízel široké možnosti vyladění úvodní obrazovky (na druhou stranu mi zase nesedělo barevné podání některých prvků, každé provedení úvodní obrazovky má zkrátka něco do sebe a ideální by bylo, kdyby si to uživatel mohl kompletně nakombinovat podle sebe). Jsem docela zvědav, zdali a kdy se můžeme těšit na další telefon s operačním systémem Symbian od Sony Ericssonu. Už dlouhou dobu jsem volal po levné dotykovce, vše ale nyní nasvědčuje tomu, že tou bude v podání Sony Ericssonu model XPERIA X10 Mini a pokud bude mít úspěchy (o čemž nepochybuji), náš oblíbený výrobce se pravděpodobně ještě více zaměří na operační systém Google Android. Do té doby můžete v některé z již zmíněných soutěží sami Vivaz vyhrát a pokud by to nevyšlo, tak jej případně pořídit běžnou cestou :).

Sony Ericsson Vivaz v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Vivaz v červené barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Vivaz ve stříbrné barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: BSGHelo Datum: 2010-05-05 10:43:20
Osobně bych stejně asi sáhnul po Satiu. S C905kou jsem si zvyknul na přítomnost Xenonového blesku (a já ho velmi využiji) a bez něj už dnes ani ránu. V tomhlě mě Vivaz (a ostatně většina nových telefonů) zklamala. Pro alespoň obstojné fotky v přítmí je to přeci nutnost. A desingově se mi také zdá hezčí Satio (to je věcí názoru). Dokolečka omílané standardizované konektory mi taky nikdy nechyběly (a neočekávám, že by se to v blízké době změnilo)
Autor: misanoo Datum: 2010-05-04 09:40:29
Uplne suhlasim s clankom a konstatovanim, ze SE spravil podareny konkurencieschopny mobil, tiez som uz vlastnikom strieborneho Vivazu a nebyt symbianu a nemoznosti nastavenia uvodnej obrazovky podla svojich predstav tak som maximalne spokojny, nuz ale po zakladnych nastaveniach co viac potrebuje bezny uzivatel k telefonovaniu, smskovaniu a prezeraniu netu, krasny fon.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >