" />
Sony Ericsson Vivaz vs. Sony Ericsson Vivaz Pro - není to jen o klávesnici | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 6. červen 2010
Před několika málo dny se na náš trh dostal další chytrý telefon Sony Ericsson s operačním systémem Symbian - model Vivaz Pro, který jak už je z názvu celkem patrné ve většině věcí navazuje na předchozí model Vivaz. Přídomek Pro naznačuje, že se u tohoto přístroje setkáme s vysouvací QWERTY klávesnicí, která velmi usnadní zadávání delších textů. Klávesnice ale není jediným rozdílem mezi oběma telefony, drobných ale příjemných detailů tady najdeme víc. Pokud vás zajímají, je právě pro vás dnešní článek.
10~108.JPG 16~90.JPG 30~49.JPG 5~113.JPG


Sony Ericsson Vivaz jsem sám pořídil před několika měsíci a tak už tento telefon docela dobře znám. Právě proto jsem byl zvědav na nový model Vivaz Pro, který nabídne vysouvací hardwarovou klávesnici. Především jsem očekával, zdali se Sony Ericsson omezil pouze na přidání klávesnice nebo si s telefonem trochu pohrál a vylepšil i některé další věci. Sony Ericsson Vivaz Pro už máme několik týdnů v redakci a proto nastal čas srovnat oba telefony naživo a zjistit, co si novinka vzala z původního modelu beze změny a co naopak vylepšila. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že oba dva telefony jsou až na klávesnici prakticky totožné, zdaleka tomu tak není. Drobné úpravy nejsou příliš vidět, ale po dlouhodobějším užívání si jich všimnete a začnete více vnímat rozdíly mezi oběma telefony. Hned na úvod je třeba říci, že oba přístroje patří k těm nejlepším chytrým telefonům s operačním systémem Symbian, které se v současnosti nachází na našem trhu. Především Vivaz po svém příchodu na trh jednoznačně ukázal, jak má vypadat odladěný a rychlý telefon roku 2010, nikdo ale není dokonalý a také na povedeném Vivazu se mi po několika týdnech povedlo narazit na drobnosti, které mi úplně nevyhovují. Dnešním článkem se tedy pokusím odpovědět také na otázku, zdali něco z dříve kritizovaných vlastností bylo opraveno. Protože ale změn není zase tolik, popíšeme si je v jednotlivých bodech.

10~108.JPG 12~97.JPG 13~96.JPG 15~94.JPG
16~90.JPG 17~82.JPG 19~77.JPG 21~77.JPG

- hardwarová klávesnice - ačkoliv jsem hned na začátku napsal, že to není jen o klávesnici, stále tato zůstává tou hlavní inovací a jednoznačně největším důvodem, proč nepořídit původní Vivaz, ale spíše novinku. Pokud alespoň občas zadáváte větší množství znaků, investice v řádu přibližně tisíce korun navíc se vám jednoznačně vyplatí, klávesnice je velmi pohodlná a pracuje se s ní dobře i při zadávání delších textů. Nijak navíc neutrpěla ani trvanlivost konstrukce.

- digitální fotoaparát - jako jedna z mála věcí se nedočkal vylepšení, ale naopak nižšího rozlišení. Vzhledem k velikosti optiky to ale není vyloženě na škodu, možná právě naopak. Fotografie nabízí velmi věrné barvy, ačkoliv podobně jako u původního modelu Vivaz je trápí nevyrovnaná ostrost. Než nižší rozlišení fotoaparátu mě ale trošku zamrzela jiná věc a tou je jeho ovládání. Při focení totiž mám často problém s domáčknutím respektive zaostřením, občas se mi totiž stane, že telefon při nepřesném držení nedojde k namáčknutí tlačítka, ale k pokusu o vysunutí klávesnice. Díky malým rozměrům je třeba hledat polohu, ve které si telefon můžete při focení správně zapřít a nestává se vám tak to, co mě-

- zamykací a odemykací tlačítko - celkem nenápadná inovace, která si nezíská každého, alě konkrétně mě naprosto vyhovuje. U původního Sony Ericssonu Vivaz bylo zapínací (respktive zamykací) tlačítko umístěno na horní hraně přístroje a vzhledem k malým rozměrům a relativní tuhosti s ním vůbec nebylo snadné pracovat. Novinka sice tlačítko nezvětšila, přesunula jej ale na velmi netradiční místo a to na záda telefonu. Ergonomie ovládání na tom obrovsky vydělala, jelikož při držení přístroje jednou rukou a ovládání druhou rukou vám ukazováček prstu ruky, ve které telefon držíte, automaticky skončí právě na tomto tlačítku. Nemusíte nikam přehmatávat ani se natahovat, zamknutí i odemknutí je otázkou chvilky. Moc šikovné.

- zadní kryt - ten byl u modelu Vivaz mnou docela kritizován a to hned ze dvou důvodů.Tím prvním byl způsob, kterým se sundával, i po několika měsících mám totiž při tomto úkonu velmi špatný pocit a abych byl naprosto upřímný, stále očekávám, kdy se mi při tomto kryt zlomí v ruce.Možná je to mou nešikovností, ale toto mi nevyhovuje a bohužel ani u Vivazu Pro to není jiné. Dále mi vadily otisky prstů a tady se novinka vytáhla. Povrch zadního krytu je totiž matný, takže na něm žádné otisky nezůstávají - skvělé, tohle mě skutečně potěšilo.

- rozměry - původní Vivaz je velmi malý a šikovný, pro lidi s větší rukou mohou být ale rozměry už spíše ke škodě, přístroj se totiž v ní celkem snadno ztratí a to právě díky celkem malé tloušťce. Jako stylovka to je takto samozřejmě ideální, ta by měla nabízet malé rozměry, většině lidí se ale lépe pracuje s novinkou, která je o pár milimetrů větší, díky nim ale nabízí mnohem jistější úchop za každé situace. Vyhovuje mi ale, že Vivaz Pro rozměrově mírně povyrostl, pokud by byl menší, bylo by to na škodu.

22~71.JPG 25~62.JPG 26~59.JPG 27~64.JPG
8~106.JPG 30~49.JPG 3~114.JPG 6~104.JPG

Jak už jsem jednou v článku zmínil, oba dnes představené a srovnávané telefony patří k tomu nejlepšímu, co lze v současnosti na našem trhu pořídit. Oba telefony fungují naprosto spolehlivě po všech stránkách a žádný z nich nemá nějakou podstatnou nevýhodu. Zatímco původní Vivaz je spíše stylovka a tomu také odpovídá nabídka barev, ve kterých se telefon prodává, novější Vivaz Pro je spíše pracovním telefonem a ačkoliv na pohled vypadá velmi podobně, je z něj cítit mnohem více serióznosti. Původní Vivaz vypadá vedle novinky mnohem více atraktivněji, na oplátku ale jakoby nebudí tolik důvěry. Právě to možná nejlépe vystihuje rozdíl mezi oběma telefony. Samotná klávesnice je samozřejmě nejdůležitějším prvkem, který se u novinky objevil a který bude hrát pro většinu zákazníků rozhodující roli při výběru nového telefonu, možná se ale najdou i tací, kteří klávesnici naplno nevyužijí a přesto sáhnou po novince pro některý z důvodů, které jsem se snažil nastínit v dnešním článku. Osobně jsem moc rád, že se Sony Ericsson nezaměřil na pouhé přidání klávesnice, ale věnoval čas také dalším drobnostem, které z modelu Vivaz Pro udělaly velmi seriózně vyhlížející kvalitně zpracovaný pracovní nástroj. Konkurenční modely od Nokie by se měly začít bát, obzvláště pokud uvážíme, že jejich poslední modely nebyly zrovna nejpovedenější.

Sony Ericsson Vivaz můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Vivaz Pro můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: miselpechy Datum: 2010-07-09 10:20:02
chci se zeptat,mám vivaz pro a vadí mi,že ve správci soubourů,třeba v obrázcích,se nedá nastavit,aby se ukazovaly miniatury,je tam pouze název...dá se to nějak udělat?u všech jiných sony ericssonů mi to šlo :cry
Autor: dialina Datum: 2010-07-06 09:39:32
vivaz! veď aj vivaz má touchovú qwerty! kamarát má jeden, a je super!
. Autor: wikinka Datum: 2010-07-01 13:35:53
Caute! Co si myslite o mini? 
Máte s tym skusenosti? 
Diky moc!
Autor: macdino Datum: 2010-06-14 18:22:21
Web Vivaz http://vivaz.webnode.cz/
Autor: Joza Datum: 2010-06-10 16:56:04
SPB je skutečně luxusní, brzy můžete očekávat jeho recenzi.
. Autor: macdino Datum: 2010-06-10 13:18:36
Vivaz mám asi 2 měsíce,jsem naprosto spokojený.Doporučuju nainstalovat SPB Mobile Shell pro symbián,skvělý program a další program SlideUnlock for S60 v5,pro odemykání telefon ve stylu Iphone.
Autor: Ganimed Datum: 2010-06-06 11:23:06
Take se mi libi vice Vivaz Pro uz kvuli rozmerum a take kvuli klavesnici, a je pravda ze konkurence jako je treba N97 mini na to ze se prodava uz dlouho za tu cenu nenabidne tolik jako Vivaz Pro.
Autor: Joza Datum: 2010-06-06 11:20:39
Je otázkou, jaký FW mají... Telefony přímo od SE občas fotí o něco lépe, než ty z běžné prodejní sítě...
Autor: obluda zelená Datum: 2010-06-06 09:29:31
Díval jsem na fotky z Vivaz Pro na GSM Areně a tam se mi zdály lepší, nebyly tak rozmazané.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >