" />
Sony Ericsson W205 - drobek se nezdá (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Neděle, 11. říjen 2009
Snad žádný telefon mě během testování nepřekvapoval tolik, jako právě model W205. Divíte se proč, když se jedná o nejlevnější model řady Walkman a logicky by se dalo očekávat, že třeba W995 mě překvapí více? Věřte mi, že vím, o čem mluvím. Nejprve jsem byl z W205 zklamaný, poté udivený a nakonec relativně nadšený. Záleží jen na vás, jak se k telefonu postavíte vy.
10~50.JPG 12~47.JPG 24~31.JPG 46~15.JPG 47~12.JPG


Celkem dobře si vzpomínám na dobu, kdy byl Sony Ericsson W205 představený a také na pocity, které jsem v tu chvíli zažíval. Aniž bych věděl cokoliv o výbavě telefonu, už z označení mi bylo jasné, že ambicemi přístroje není útočit na náročné uživatele. Předem jsem předpokládal platformu Sagem a velmi ořezané funkce. Jednoduše řečeno přístroj, který s klasickými telefony Sony Ericsson má minimum společného. Když se k tomu pak přidala informace o displeji s rozlišením 128 x 160 pixelů, moje očekávání bylo kompletně pryč. Poté, co mi telefon dorazil na recenzi, jsem se k němu několik dní vůbec neměl a recenzi jsem se chystal relativně odbýt. Až po několika dnech jsem telefon vzal pořádně do ruky a od té chvíle mě telefon už jen překvapoval. Nedávejte na první dojem, telefon ví, co je jeho cílem a na jaké zákazníky útočí.Než jsem telefon poprvé spustil a zjistil, že nabízí mnohem více funkcí, než jsem předpokládal, byl jsem ještě relativně zklamán konstrukcí. Ale pěkně popořádku. Vytáhl jsem telefon z krabice, dal do něj SIM kartu a baterii, potom vrátil zadní kryt na své místo. Navyknutý na vysouvací konstrukce z vyšších telefonů od Sony Ericssonu jsem trochu zatlačil na horní díl a čekal jsem, že se pomocí pružin automaticky vysune. Ale nestalo se nic. Tak jsem zkusil zatlačit na horní díl více a posunul ho o více než centimetr a čekal, že se sám už dootevře. Opět se ale nestalo nic. Jaké bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že při otevírání telefonu vám nepomůže žádná pružina, ale horní díl musíte do krajní polohy jednoduše dotlačit. Samozřejmě už mě pak nepřekvapilo, když se podobná situace opakovala také při zavírání telefonu. Ani přitom vám nepomůže žádná pružina, musíte prostě ručně telefon opět uzavřít do krajní polohy.Sám si už ani nepamatuji, kdy jsem naposledy viděl vysouvací telefon, kterému by chyběly pružiny usnadňující jeho otevření a uzavření. Nerad bych dělal z komára velblouda, ale tentokrát se prostě šetřilo na velmi špatném místě. Nutnost ručně zavírat a otevírat telefon až na doraz krajních poloh je velmi nepříjemná a brzy z ní budete otráveni. Trochu vás ale uklidním tím, že tato nepříjemnost je jedinou, na kterou jsem během používání W205 narazil. Ve všem ostatním už mě telefon překvapoval příjemně, pojďme se tedy mrknout na jeho konstrukci, tentokrát již ale bez odbočky k chybějícím pružinám.

41~20.JPG 40~23.JPG 3~55.JPG 39~21.JPG 38~22.JPG
37~21.JPG 36~22.JPG 35~26.JPG 34~20.JPG 33~26.JPG

Rozměry přístroje jsou 92 x 47 x 16 milimetrů, hmotnost se zastavila na hranici 96 gramů. Z pro mě neznámého důvodu mi hmotnost telefonu v ruce přijde výrazně nižší, bohužel mě během testování nenapadlo přístroj převážit. Ani po delší době mi ale nejde do hlavy, proč mi přístroj v ruce přijde takto lehký, těch 96 gramů jsem skutečně necítil, spíše bych to tipoval tak na 80. Vyhovuje mi také tloušťka - telefon není žádný cvalík, na druhou stranu to ale není vyloženě placka.

32~26.JPG
31~28.JPG 30~23.JPG 2~54.JPG 28~30.JPG
46~15.JPG 45~14.JPG 44~17.JPG 43~13.JPG 42~17.JPG

Menu telefonu je tvořeno maticí devíti ikon, další podnabídky jsou již jen textové a je možné se v nich pohybovat pomocí číselných zkratek, což vám ovládání telefonu příjemně urychlí, především pokud si některé zkratky přímo zapamatujete. Telefon jako celek je velmi rychlý, je potřeba si ale uvědomit, že nenabízí tolik funkcí, jako jeho vyspělejší kolegové a navíc má přibližně čtyřikrát menší rozlišení displeje. Je proto logické, že telefon působí velmi rychlým dojmem. Telefonní seznam nepřekvapí svou kapacitou, přesto v něm najdete celkem zajímavou novinku, kterou ale pravděpodobně nevyužije zdaleka každý. Novinkou je použití celkem pěti na sobě nezávislých telefonních seznamů. Při zadání nového kontaktu si tak můžete sami zvolit, ve kterých seznamech se nacházet bude a ve kterých ne. Praktického využití se tato funkce dočká především u uživatelů, kteří často mění více karet SIM. Kapacita telefonního seznamu je omezena na 1000 kontaktů, ke každému lze uložit množství položek. Telefonní seznam se dá jediným kliknutím zálohovat na paměťovou kartu, a co beru jako největší  plus, nově se po vzoru telefonů na platformě A200 dá vyhledávat v telefonním seznamu přímo z úvodní obrazovky pomocí technologie T9.

10~58.JPG 11~55.JPG 12~54.JPG 13~53.JPG 14~51.JPG 15~53.JPG 16~49.JPG

Samozřejmostí je podpora SMS a MMS zpráv, stejně tak nechybí ani emailový klient. Vzhledem k ceně telefonu je překvapivě dobře použitelný a pro občasnou kontrolu vaší schránky bohatě stačí. Editory zpráv jsou velmi jednoduché a intuitivní, dobře se s nimi pracuje a rychle se v nich naučíte orientovat. Organizační funkce nijak neoslní, ale také zde nechybí nic důležitého. Najdeme zde přehledný kalendář, budík, kalkulačku, poznámky, stopky a časovač. Vše je zpracováno velmi jednoduše, o to je vše ale funkčnější.

Tady si dovolím trochu výrazněji odbočit. Původní telefony na platformě Sagem měly velmi omezené některé funkce, se standardními telefony Sony Ericsson se prakticky nedaly srovnat. Novinka se ale v tomto směru od klasických telefonů Sony Ericsson mnohé přiučila. Mimo jiné tak do telefonu nyní můžete nahrávat vlastní schémátka vytvořená pomocí standardního a volně dostupného programu Themes Creator. V případě jakýchkoliv potíží s telefonem pak nemusíte hned utíkat do servisu, ale můžete využít aktualizační službu SEUS II. Také v ní se model W205 objevil a je tak možné využívat naplno všech výhod, které aktualizace firmwaru nabízí. Podobných větších či menších drobností, na kterých se zapracovalo je skutečně mnoho. Pokud máte v současné době přístroj na platformě A200, pravděpodobně vám většina věcí přijde samozřejmých, u lowendů se ale jedná o novinku.

17~44.JPG 19~40.JPG 1~62.JPG 20~45.JPG 21~40.JPG 22~37.JPG 23~39.JPG

Ačkoliv označení telefonu je jasným důkazem o tom, na jaké skupiny zákazníků přístroj útočí, jednou telefon patří do řady Walkman a tak jsem očekával odpovídající hudební funkce. Tentokrát jsem s nimi však spokojený nebyl, Sony Ericsson si totiž dle mého dovolil něco, co by se u specializovaných přístrojů, jako jsou ty z řad Walkman nebo například Cybershot stávat nemělo. O čem je řeč? Až dosud platilo, že pokud jste si koupily přístroj řady Walkman, tak jste do něj hned po koupi mohli naládovat svou hudbu (bez nutnosti dokupování jakéhokoliv dalšího příslušenství) a mohli si začít užívat kvalitní poslech hudby. V případě modelu W205 tomu tak ale není, v základním balení totiž chybí paměťová karta. Vzhledem ke vnitřní paměti přístroje, která se zastavila na hodnotě 5 MB tak telefon jako hudební přehrávač hned po koupi rozhodně používat nemůžete. Tento fakt vidím jako veliký přečin proti samotné myšlence telefonů Walkman, cena 512 MB karty je v současné době zanedbatelná a její umístění do standardního balení by cenu telefonu nijak nezvýšilo. Výrobce se ale rozhodl prodávat tento přístroj bez karty a mě samotného by zajímalo, co jej k tomu vedlo. Abych ale jen nekritizoval, hudební přehrávač je velmi příjemný a dostatečně rychlý, telefon vydrží přehrávat hudbu spousty hodin a celou nabídku hudebních funkcí uzavírá kvalitní FM rádio s RDS, které ale funguje pouze pokud připojíte standardně dodávaná sluchátka. Trochu mi v základním balení chyběl datový kabel, ale jeho absence je rozhodně omluvitelnější, než absence paměťové karty.

24~36.JPG 25~35.JPG 26~31.JPG 27~36.JPG 28~33.JPG 29~26.JPG 2~61.JPG

Fotoaparát je v tomto přístroji tak trochu do počtu, to ale neznamená, že je k ničemu. Sony Ericsson W205 je schopný pořizovat snímky v rozlišení až 1,3 megapixelu a ačkoliv jejich kvalita je nesrovnatelná například s těmi, které produkují přístroje řady Cybershot, na zachycení nenadálé situace, jako například autonehody, bohatě postačí. Kromě nejvyššího rozlišení lze použít také několik nižších úrovní, osobně ale do nastavení nedoporučuji příliš zasahovat, výslednou kvalitu snímku tím stejně příliš neovlivníte. Vyzkoušet naopak můžete různé efekty, jako například černobílé fotografie. Předpokládám ale, že se vám velmi rychle omrzí.

DSC-0010.jpg DSC-0014.jpg DSC-0019.jpg DSC-0020.jpg DSC-0023.jpg
DSC-0026.jpg DSC-0027.jpg DSC-0028.jpg DSC-0029.jpg DSC-0030.jpg
DSC-0031.jpg DSC-0032.jpg DSC-0033.jpg DSC-0034.jpg DSC-0035.jpg

Hlavní výhody:
Malé rozměry a hmotnost
Nízká cena
Rychlé vyhledávání v telefonním seznamu
Hudební přehrávač Walkman, rádio s RDS, podpora M2 karet
Dostatečně obsáhlý telefonní seznam, kterých navíc můžete mít až 5 nezávislých
Na lowend potěšující podpora schémat a aktualizační služby SEUS II
Možnost nastavení vlastních zkratekHlavní nedostatky:
Telefon nemá v základním balení paměťovou kartu
Vysouvacímu mechanizmu chybí pružiny
Pro uživatele navyklé na SE netypické ovládání
Pouze 9 ikon v menuAčkoliv jsem původně byl z modelu W205 relativně zklamaný, postupem času jsem zjistil, že telefon na tom zdaleka není tak špatně. Je to prostě jiný Sony Ericsson, než na jaké jsem zvyklý. To, že je jiný, ale samozřejmě automaticky neznamená, že je špatný. Během testování jsem si k modelu W205 nakonec našel cestu a ačkoliv jsem se původně chystal, že v recenzi dám telefonu co proto, nakonec jsem to neudělal. Telefon mě totiž příjemně překvapoval různými drobnostmi a mě nezbývá než uznat, že za cenu, za kterou se prodává, se jedná o povedený mobilní telefon. Jedinou skutečnou výtku mám k absenci paměťové karty v základním balení. Telefon, který patří do řady hudebních přístrojů Walkman, by měl být schopen sloužit jako hudební přehrávač hned po zakoupení a neměl by budoucího majitele nutit si hned něco dokupovat. navíc při současných cenách M2 karet by se cena telefonu zvedla minimálně (spíše vůbec), pokud by například výrobce do základního balení přidal kartu o kapacitě 512 MB. To ale neudělal, a tak má za to ode mě na závěr recenze palec dolů (řečeno žargonem jedné naší nejmenované televize).

Sony Ericsson W205 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

9~49.JPG 5~56.JPG 59~7.JPG 58~10.JPG 57~9.JPG
56~9.JPG 55~10.JPG 54~11.JPG 53~9.JPG 52~11.JPG
51~11.JPG 4~53.JPG 49~15.JPG 48~11.JPG 47~12.JPG
8~52.JPG 7~50.JPG 6~51.JPG 60~9.JPG 50~14.JPG

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: xxsawer Datum: 2010-04-25 22:17:51
Tahle recenze mě donutila k registraci na tomhle serveru. Proč? 
Dostal se mi do rukou mobil, o kterém je řeč ve vaší recenzi... S mobilem sem si chvíli hrál a jedna z prvních věcí co mě napadla bylo vyzkoušet foťák. Ok, udělal jsem fotku a chci si jí prohlídnout, kde asi najdu správce souborů? 
V nabídce Organizátor. Tak to bych teda vážně nečekal. Hloupější místo už snad nikdo vymyslet nemoh... Ok, jdu do nabídky Správce souboru, Fotoalbum a co se nestane? Složka je prázdná :? Jak je to možný když jsem před minutou vyfotil fotku??? Po nějakym testování jsem zjistil, že se ani fotka ani video prostě neukládá. Asi chyba telefonu, takže kdybych se zastavil tady tak by mobil šlapal na reklamaci. Na tomhle se ale pást nechci, poruchu může mít jakejkoli mobil. 
Jdeme zkusit bluetooth. V mobilu nejsou žádný fotky ani žádný pořádný melodie tak proč si je tam neposlat přes BT z jinýho mobilu? Posílám soubor...soubor je okamžitě odmítnut :upset Jak je to možný??? Zkusim pro jistotu spárovat, ale výsledek je stejný. V tuhle chvíli se mi už vařila krev. Zobrazím si seznam podporovaných služem a co nevidím? Podporovaný služby jsou pouze Object push a hlasová brána. V tuhle chvíli se mi otevřela kudla v kapse :upset Tomuhle říkám reklamní trik. Pro jistotu zkouším poslat soubory z různých telefonů, z počítače a nic. Zkouším na W205 vyfotit fotku, která se jako bonus neuloží, ale alespoň je v menu možnost jí odeslat přes BT. Výsledek? Operace se nezdařila, jak jinak taky. 
Ještě, že u nás máme možnost vrácení do 14ti dnů. 
 
Chtěl sem si být ale nejdřív opravdu jistej, že sem neudělal něco špatně a tak sem hledal recenzi tohoto mobilu a narazil na tenhle server... Přečtu článek a nemůžu věřit svým očím. Článek je prakticky okomentování několika nejzákladnějších parametrů, který si můžu najít klidně na oficiálních stránkách SonyEricssonu. Sálodlouhý rozvádění, že nemá paměťovku, že se sám nevysouvá a další řeči o ničem. Kdo píše takovýhle recenze a proč :?  
Informace o BT samozřejmě žádná? To nejste ani schopný otestovat funkce telefonu, který jich má pět a půl? Napočítal jsem celkem 45 fotek samotnýho telefonu (to nepočítám ty velký fotky), lol. To tam máte abyste zaplnili místo a článek vypadal delší nebo aby měl čtenář představu jak mobil vypadá vždycky když s ním pootočím o 10°??? 
Kdyby byla soutěž o nejzbytečnější článek, vsadím se, že tenhle by se dral na první místa. 
 
Na závěr jsem si všimnul jedný skvělý funkce tady při psaní tohoto komentu. Vždycky když kliknu na smajlíka tak se mi text odscrolluje nahoru. Dobrá funkce. ;)
. Autor: jendach Datum: 2009-10-13 07:12:06
Chtěl bych se zeptat, zda tento MT má funkci AoC - počítání hovorových jednotek?
Autor: Joza Datum: 2009-10-12 22:09:12
Martine, myslím že je úplně jedno, na čem W205 běží, jestli tomu budeme říkat Sagem s funkcemi SE, nebo SE s designem Sagemu, každopádně pokrok je zde citelně znát a za to telefon chválí. Vydělají na tom uživatelé...
Autor: MartinVagner Datum: 2009-10-12 20:02:07
Mělo by jít o tyto modely: S302, F305, W302, W395 
 
Více o této platformě jsem napsal zde: http://sony-ericsson-cz.com/2124-low-endova-platforma-od-sagemu-jaka-vlastne-je.html
Autor: nokos Datum: 2009-10-12 18:35:17
Dik za info. Jak jste se vubec dozvedel o tom, ze jde o Sagem? A nejaky osobyni seznam nemate?
Autor: Sasakr Datum: 2009-10-12 16:32:54
Ne! Je dobře, že se konečně přestaly k telefonům dávat karty! Stejně kapacita, která tam bude, nikomu stačit nebude, někdo bude chtít 2, někdo 4 nebo 8 a proč se mu pak má válet doma 512? Sám jsem doma nenašel dovávanou 64 k K750 a musel jsem ji shánět přes kámoše kvůli reklamaci, protože svojí 2GB jsem jim pochopitelně dát nechtěl.
Autor: MartinVagner Datum: 2009-10-12 14:42:22
Sorry Jožko, ale myslím si, že W205-ka prostě není Sagem, tedy ne softwarově, je to klasiké SE. Tak jsem to alespoň pochopil z tvé recenze;-)
Autor: Joza Datum: 2009-10-12 05:39:15
Seznam jako takový se nikde nenachází, dobrým rozpoznávacím znamením může být například to, že takový telefon nenajdeme v aktualizační službě SEUS II ani v seznamu podporovaných telefonů v programu Themes Creator
Autor: nokos Datum: 2009-10-11 23:06:09
Jak lze bezpecne poznat telefon na sagemovske pratforme? Je nekde jejich seznam 
? Diky
Autor: Joza Datum: 2009-10-11 20:43:07
U mě při podobném používání běžně 4 dny :) Při zátěži to klesá na tři
Autor: mráček020 Datum: 2009-10-11 20:22:19
Dobrý den, mám tento telefon pár dní a jsem velmi spokojená, jen jedna věc mně trochu znepokojuje a to je časté nabíjení. Možná mi to jen tak připadá při přechodu z jiného telefonu, ale při 2-3 kratších hovorech, pár sms, 2x použití budíku je baterie vybitá do 48 hodin. Můžete mi prosím sdělit Vaši zkušenost? Děkuji

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >