" />

Forum

Sony Ericsson W300i: PVW - První véčkový Walkman | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Úterý, 1. duben 2008
Sony Ericsson dlouho předlouho ignoroval telefony s klasickou rozklápěcí konstrukcí nazvaná jednoduše jako véčka. Tento fakt je však již minulostí a tak na trh vstupuje další z řady, tentokrát konečně s razítkem Walkman

 

Tak to stále nepřestává, lavina nazvaná Walkman se na nás stále valí ze všech stran. A tak na trhu se právě objevuje další krasavec s oblíbeným logem W - jde už o sedmý model. Je jisté, že budoucnost Walkmanu bude dlouhá, telefony s aktivní podporou hudby budou vždy žádané. Že tomu tak opravdu je, značí i další oznámené modely. Brzy by se na trhu mělo objevit další, tentokrát vybavenější véčko W710i, pak také vysouvací model W850i a v neposlední řadě první hudební smartphone W950i. 

  

W300i T-Mobile Robbie Williams  

Nový, ale už možná okoukaný

Sony Ericsson W300i vypadá ve spoustě ukazatelů jako nový model, přesto má spoustu funkcí okoukaných z předešlých modelů. Je otázka jestli to již není příliš okaté. Tak jednak nový Walkman má pokrevního brášku, který se již nějaký ten den prodává. Jmenuje se Z530i a je prakticky identický. Liší se jen v jiných krytech, není to specializovaný telefon na poslech hudby a nenabízí v balení paměťovou kartu a datový kabel. Dalších drobných odlišností už je jen pár, ale z minulých modelů zůstává také třeba ouško, kde je ukryta anténa. Jenže stejné ouško má i model Z530i a Z200. Nemusí to vadit, je to věc vkusu, vše je jen na vás.

  

White version

Sony Ericsson W300i má patřit mezi nejlevnější modely s logem W. Nyní se sice nevešel na nejnižší pozici žebříčku (tam je nyní otočný model W600i), ale to je hlavně způsobeno tím, že jde o novinku. Přestože je levný, tak nabídne zajímavou paletu příslušenství, které si s sebou přinesete v krabici domů.

  

Balení je laděno stejně jako u ostatních modelů, tedy u Walkmanů do oranžova. V něm najdete kromě telefonu také baterii typu BST-33 o kapacitě 900 mAh. Dále nechybí praktický datový kabel DCU-60 na přenos souborů tam i zpět a také paměťová karta Memory Stick Micro o velikosti 256 MB. Bohužel chybí redukce na velký Memory Stick. V balení dále najdete CD s ovladači a komunikačním programem PC Suite, návod a také standardní nabíječku. Nesmíme zapomenout na kvalitní špuntová sluchátka HPM-70 - stejně jako u modelu W810i ve verzi ,,black edition''.

  

Sladká černá nikdy neurazí

Novinka je klasicky laděna do černa se stříbrnými prvky. Tato barva Walkmanu vždy slušela (viz modely W900i a W810i) a tak model W300i našlapuje v již projetých kolejích. Kryty na telefonu nejsou výměnné(na rozdíl od modelu Z530i), což je dobře i špatně. Změna kabátku by nijak nevadila, zvlášť u žen, jako módní doplněk. Na druhou stranu, tím že kryty nejsou výměnné, pevně drží. Co se týče konstrukce tak je to podobné, vše sedí, to platí i pro kloub, zde to bývá totiž nejčastější problém. Samotný kloub však není povedený, okolí je příliš masivní a při otevření nevypadá vzhledově příliš esteticky. Navíc je tvarován tak, že se do jeho zákoutí velmi rád usazuje prach(zkušenosti se Z530i). 

  

Ale začněme pěkně popořádku. Přední strana nabízí několik zajímavých prvků. Tím hlavním je vnější displej. Ten je inverzní a je laděn do tradiční líbivé oranžové. Je to dobré hlavně kvůli spotřebě a také hlavně díky viditelnosti na přímém slunci. Bohužel, pokud si rádi ukládáte ke kontaktům fotky daných osob, tak s tím vám vnější displej nepomůže. Zobrazovací plocha je 101 bodů na šířku a 80 na výšku. Ta stačí pro informace o stavu baterie, zmeškaných hovorech či zprávách, stavu signálu, GPRS(nebo EDGE), ale i času a datumu.  Displej dále umí zobrazit informace o stavu telefonu a také o událostech v kalendáři(obě funkce po stisku jednoho z bočních kolébkových tlačítek). Hlavní perla je však usazena v režimu poslechu hudby, displej totiž umí zobrazit i informace o právě přehrávané skladbě.

  

Pod displejem se oranžově leskne logo Walkmanu, které je efektně v okolí poseto prolisovanými tečkami v plastu. Mezi logem a displejem však dostávají prostor otravné customizace (viz logo T-Mobile na námi testovaném modelu). Nad displejem najdeme ukrytu čočku fotoaparátu spolu s malým zrcátkem na tvorbu krkolomných autoportrétů. Boky přístroje nejsou příliš členité, kladně hodnotím prostor mezi oběma částmi telefonu. Navíc odpor pružiny není tak velký, a tak se dá naučit i otvírat telefon jednou rukou. Při otevření se však ihned ozve nezvyklý zvuk, který upozorní na otevření véčka(lze však v nastavení vypnout). Vrchní část obou boků nabízí důležité prvky. Vpravo je umístěn dosluhující infraport a vlevo ve stejném tvaru oranžové kolébkové tlačítko, které hlavně bude sloužit k ovládání hlasitosti. Zajímavé je(na rozdíl od modelu Z530i), že se mezi tato dvě tlačítka vešlo ještě další, které slouží k ovládání přehrávače(případně rádia).

  

Záda telefonu nijak nechrlí designovou lávu, vzhled je střídmý. Vršek zdobí již zmíněné ouško antény, které má více funkcí. Jednak lze použít jako poutko(to lze však i z druhé strany, kdy pod zadním krytem najdeme malý háček na šňůrku), ale také anténa slouží pro lepší poslech externího reproduktoru. Tím, že je vysunuta nad povrch, tak umožní lepší reprodukci do okolí i když telefon sedí na zádech na pevné podložce. Kromě repráčku vzadu najdeme tradiční kulaté logo Sony Ericssonu a nápis výrobce. Více jak půlku zadní části zabírá snímatelný kryt s logem Walkman pod kterým se ukrývá již zmíněná baterka a také slot pro kartu SIM.

  

Otevřený telefon už tak luxusně nevypadá. Zde se sice výrobce snažil zajímavou klávesnicí ještě zvýraznit líbivý vzhled, mě to však příliš neoslovilo. Číselná klávesnice je tvořena v půlkruzích, které se ne příliš dobře ovládají. Zdvih kláves je navíc nejistý a tím, že splývají s okolním povrchem se špatně ovládají. Pod čísly ještě najdeme dvě miniklávesky na spuštění hudebního přehrávače a vypnutí či zapnutí telefonu. Tato klávesa již nabízí jakési vypínací menu, kde najdete profily a možnosti vypnutí telefonu nebo přepnutí do tichého menu.

  

Hlavním prvkem je klasicky pětisměrná kurzorová klávesa. Ta má také velmi nízký zdvih, ale díky prostoru se již nahmatávají jednotlivé směry lépe. Čtyři kontextové klávesy nabízí tradiční známou šachovou partii Sony Ericssonu. Vrchní dvě se řídí nabídkou na displeji, spodní mažou nebo umožní vrátit se zpět v menu. Velikost kláves je myslím tak akorát, nemám námitek. Vrchní díl nabídne klasicky malý reproduktor, další popisy Sony Ericsson a Walkman, ale hlavně displej. Ten nabídne průměrné rozlišení 120x160 pixelů. Jde sice o aktivní variantu dispeje, ale celkově bych si dokázal zde představit již displej o třídu lepší. Tak snad další nástupce kategorie W3.

  


Co mě naučili?

Ihned po spuštění se na vás usměje tradiční walkmanovské startovací menu. To vám umožní poslech nebo prohlížení videa ve vypnuté telefonní části. Tuto nabídku lze v menu telefonu vypnout. Základní standby obrazovka zpívá stále stejnou písničku. Zde nenabízí běžné Sony Ericssony žádné divoké inovace. Uprostřed tedy svítí popis operátora s informací o buňce(podporuje jen Eurotel), vpravo nahoře najdete indikaci stavu baterie, vlevo pak sílu signálu s písmenkem informujícím o stavu dat v lokalitě kde se nacházíte. Písmenko G značí přítomnost GPRS, naopak E podporu EDGE. Ano model W300i je jeden z mála od Sony Ericssonu, který se chlubí podporou této technologie rychlejšího stahovaní dat(ještě najdeme u modelů W600i, W810i a K790i).

   

Vnější displej 

Spodní část základní obrazovky obsahuje klasickou lištu s informacemi pro dvě hlavní kontextové klávesy. Nad nimi ještě nechybí info čase a datumu, případně budíku, pokud je aktivní. Menu telefonu se dělí na dobře známých 12 ikonek, které jsou plně grafické. Rychlost procházení v menu je plynulé a velmi svižné. Jako první jsou vždy po ruce položky zpráv. Zde si vyzvednete nebo napíšete zprávy všeho druhu. Asi nejběžnější klasikou jsou textovky. Telefon vám umožní psát dlouhé zprávy s podporou T9 bez diakritiky. Slovník je šikovný, umí se učit a je stejný jako u jiných SE v této kategorii. Zajímavá je jistě možnost převedení již rozepsané zprávy na MMS. Editor těchto zpráv se také nijak neliší od starších modelů, můžete vkládat obrázek, zvukový klip nebo krátká videa s nekonečným textem. To vše zabalíte až do celkové délky 300 kb, což chválím. Paměť příchozích zpráv má vyčleněnu v telefonu svoji část a tak se vám jich tam vejde okolo 200 kousků. Model W300i má však i emailového klienta, ten se také nijak neliší od starších, takže umí pracovat s více účty, zvládne práci s přílohami, jen si neporadí se složitějšími HTML emaily.

   

Základní obrazovka * Menu customizované a necustomizované 

Informace o vašich kontaktech jsou uloženy o ikonku níže. Opět zde nenajdeme nic převratného. Výrobce lze pochválit za zvýšení paměti na vaše kontakty. Lze uložit až 1 000 vícepoložkových záznamů. Ke každému kontaktu lze uložit spoustu údajů. Pět různých telefonních čísel, až tři různé emaily, webovou stránku, obrázek, samostatné vyzvánění, adresu domů, poznámku a v neposlední řadě také datum narozenin. Procházení v menu je řazeno abecedně, s tím, že písmenka s diakritikou jsou stále tlačena na konec seznamu. Vzhledem k postupnému vyhledávání pomocí písmenek to není až takový hancicap. U telefonního seznamu se ještě zmíním u zajímavé funkci zálohování přímo na paměťovou kartu. Tu najdete v možnostech nastavení, telefon vám tak uloží kompletní váš seznam do jednoho souboru. Stejným způsobem lze pak seznam vyvolat při obnovování nastavení.

  

Zprávičkujeme 

U organizačních funkcí také nelze vyhledat nic nového, vše kopíruje starší modely a tak jen v krátkosti. Kalendář nabízí základní pohled Pondělí - Neděle s možností ukládání různých událostí jen ne opakovaných. Budík umí budit jednoduše nebo opakovaně a vzbudí vás i tehdy pokud máte telefon vypnutý. Z dalších položek nechybí tradiční úkolovník, nabídka uložení několika krátkých poznámek, které můžete vystavit do pohotovostního režimu, dále stopky, odpočet času, kalkulačku a paměť na vaše důležité kódy.

  

Organizace 

Důležitou záložkou je jistě správce souborů, který jednoduše dělí nabídku na tři části. Zvlášť paměť telefonu, paměťovou kartu a v prvním okně se vše slučuje. Jednotlivé položky lze řadit dle data, názvu nebo typu souboru. V obrázcích má tradičně samostatnou složku integrovaný fotoaparát, kde najdete vše vámi pořízené snímky. Dále nechybí složka Videosouborů a dále Zvuků a oblíbených Schémátek. Na konci seznamu najdeme nabídku Her a Aplikací. Do telefonu lze dohrát co si jen budete přát. W300ka ,,vezme'' Operu Mini na prohlížení internetových stránek nebo třeba Jimma na online komunikaci pomocí ICQ.

  

Nabídka telefonního seznamu 

Položka Zábavy nabízí také tradičně samostatnou složku v menu. Zde najdeme pro mě nepoužitelné položky Music, Video a PhotoDJ a také možnost Dálkového ovládání pomocí Bluetooth. Když jsme u těch datových funkcí, tak kromě Bluetooth telefon podporuje spojení pomocí infraportu. Spojení se světem lze však provést i pomocí wapu, který vám zpřístupní integrovaný prohlížeč pod značkou Netfront. Prohlížeč je stejný jaký známe u jiných novějších modelů a má problémy hlavně se složitějšími stránkami. Zde úspěšně zastoupí bezplatná Opera Mini. O EDGE už tu řeč byla, to bude využitelné pro přímé připojení k internetu, kdy telefon využijeme jako hardwarový modem.

  

Music is my life

Tradičně hlavním tahákem každého Walkmanu je integrovaný hudební prohlížeč. Ten je tradičně laděn do oranžova a díky kartě o velikosti 256 MB je více než použitelný. Dělí se tradičně na pět položek. První složka zobrazuje právě přehrávanou skladbu, další dělí nabídku na jednotlivé interprety nebo složky. Lze si samozřejmě i tvořit vlastní playlisty a samostatnou kapitolu má i video, které však nelze prohlížet ve fullscreenu. Celkově i zde není možné objevit Ameriku, všechny funkce jsou do posledního puntíčku okopírované ze straších modelů a tak se stále dokolečka opakujeme. 


Walkman

Sony Ericsson W300i nabízí i rádio s líbivou funkcí RDS. Ta je velmi oblíbená, z displeje tak získáte spoustu informací o oblíbených skladbách. Rádio samozřejmě můžete poslouchat i na pozadí, nechybí možnost úpravy výsledného zvuku pomocí ekvalizéru.Uložit lze až 20 oblíbených stanic, bohužel názvy jednotlivých stanic si budete muset uložit sami.


Rádio s RDS 

Trošku zklamáním je pro mě integrovaný fotoaparát. Bez okolků jej nehodnotím kladně, svoji kvalitou je použitelný jen na použití v mobilu nebo poslání pomocí MMS. Fotografie lze tvořit jen ve VGA rozlišení. Nechybí sice možnost fotit v rozlišení 1280 x 960, ale zde se jedná jen o softwarové dopočítání, což výsledek spíše zhoršuje. Není příliš nutné výsledné fotky komentovat, barvy nejsou věrné, obraz není ostrý, prostě bída. Je možné, že novější verze firmware v tomto pomůže, ale zatím to prostě použitelné není. V nastavení fotoaparátu však nechybí spousta dobře známých ,,fičurinek''. Lze fotit s líbivými rámečky, pořídit panoramatický snímek nebo fotit pomocí různých efektů. Nechybí možnost focení v nočním režimu nebo pomocí samospouště. Zvuk uzávěrky je tu prezentován v čtyřech různých tónech, v případě, že vadí všechny, tak doporučuji fotit v tichém režimu, kdy se zvuj neozve(platí pro necustomizované telefony).

  
A co víc?

Trošku mi u modelu W300i chybí Menu činností. To zde není zastoupeno vůbec, což je škoda, vzhledem k tomu, že bratříček Z530i jej nabízí. Směrům kurzorových kláves lze přiřadit jakoukoliv funkci z telefonu, jen pohyb nahoru je natvrdo vyhrazen fotoaparátu. V nastavení navíc zaujme nabídka možnosti stažení nového firmware pomocí Aktualizační služby. Funkce se však rozvíjí velmi pomalu, a tak bude asi zajímavější možnost updatu pomocí služby SEUS II (více najdete ZDE).

  

Sony Ericsson W300i je první véčkový Walkman, a tak nám chybí přímé srovnání. Ale vzhledem k tomu, že půjde jednoznačně o nejlevnější W model, tak budeme muset přimhouřit oči nad slabším displejem a fotoaparátem. V nabídce totiž najdete datový kabel, kartu o velikosti 256 MB a kvalitní sluchátka, to všechno zabaleno zhruba do šesti tisíc korun, což nezní vůbec zlé. Myslím, že novinka si najde svoji klientelu a to jak mezi muži tak ženami. Teď už ale vzhůru do poslechu oblíbené muziky.

  

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >