" />

Forum

Sony Ericsson W660i: Černo-zlatá inovace | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Pondělí, 16. červenec 2007

 

Sony Ericsson vidí spojení hudby a mobilu za ideální, a tak se nebojí rozšiřovat své již tak početné portfolio modelů s logem Walkman. Tentokrát připravil model v černo-zlatém provedení s tradičními funkcemi. Ne nadarmo se tak hudebním mobilům se zeleným kolečkem tak daří.


 

Sony Ericsson představil krátce po sobě dva prakticky totožné modely. Oba jsou klasické konstrukce, jsou zaměřeny na hudbu a je zajímavé, že nevycházejí ze stejného konceptu. Model W610i je již nějaký ten den na trhu, novinka W660i tak stejná a přitom odlišná vstupuje na prodejní pulty právě nyní.

 

Plastová krabička

Walkman W660i mne při představení na tiskových fotografiích zaujmul. Černá barva se zlatými prvky vypadala velmi luxusně. Bohužel realita již tak příjemná nebyla. Telefon působí naživo trošku lacinějším dojmem. Použitý materiál mi přijde hodně plastový, což je poznat hlavně v zadní části. Ale pěkně po pořádku.

  

Jsem překvapen, že ačkoliv jsou si funkčně modely W610i a W660i tak podobné, tak se od sebe konstrukčně liší. Novější Walkman má níže posazené numerické a funkční klávesy. Volný prostor mezi displejem a klávesami využil výrobce pro logo Walkman. Je jisté, že pokud se telefon objeví v nabídkách operátorů, tak právě zde zvěční ,,naši chlebodárci'' svůj autogram. U kláves se toho opravdu mnoho změnilo. Sony Ericsson zde vsadil na klasickou mřížku velkých kláves, které nejsou rozděleny mezerami. Myslím, že jde o daleko pohodlnější řešení, než jsme si museli zvyknout na modelu W610i. Se stejným stavem se setkávám i u funkčních kláves nebo kurzorové klávesy. Tyto prvky jsou u modelu W660i vyřešeny k pohodlnému ovládání. To se u W610i díky ostrým hranám kláves říci nedá. Rozdělení kláves se však u nového Walkmanu nijak nemění. Ve středu najdeme kurzorovou klávesu, kterou lze tradičně ovládat přehrávač Walkman. Jednotlivým stranám pak lze ve standby režimu přiřadit jakoukoliv rychlou zkratku. Po bocích se objevují dva nedokončené kruhy, které kopírují velikost toho středového. Uprostřed najdeme tradičně rychlý vstup do Walkman přehrávače, napravo pak do Menu činností. Samotné strany kruhu pak nabízejí standardní čtveřici funkčních prvků.

  

Displej telefonu nedoznal žádných výrazných změn. Jeho rozlišení 176x220 pixelů je již dnes obyčejným standardem. Jeho viditelnost na slunci je velmi dobrá, nicméně trošku hrubší rastr již dnes kazí jinak dobrý dojem z těchto modelů vyšší střední třídy. Celkově hodnotím přední část telefonu vcelku kladně, barevné sladění nemá chybu, klávesky jsou velmi pohodlné, a tak jen použitý materiál maličko vše trošku ruší. Ten se nejvíce projevuje v zadní části, která je velmi strohá. Navíc i design na mne působí maličko staromódně. Vše se tak točí kolem čočky dvoumegapixelového fotoaparátu. Ta není nijak kryta a tak reálně hrozí poškrábání sklíčka. Vedle čočky je ukryt dobře známý externí reproduktor. Pokud telefon uložíte na tvrdou podložku, tak i tím silně zatlumíte zvuk linoucí se právě z tohoto prostoru. Co se týče blesku, tak ten, jak jsme si už zvykli u Walkmanů, zcela chybí. Celé okolí čočky a reproduktoru je lemováno velkým nekonečným výliskem kruhu, což na mne dojem neudělalo. Zbytek zadní části je již strohý, spodní díl krytu je snímatelný pro práci s baterií a slotem pro vaši SIM kartu.

  

Boky přístroje nabízí několik ovládácích prvků. Pravou část si rezervovala tradiční dvojklávesa pro ovládání hlasitosti. Ve spodní části pak najdeme spoušť fotoaparátu, tentokrát však jde o obyčejné tlačítko, model W660i nenabízí funkci automatického zaostření. V levé části se nachází tlačítko ovládání hudebního přehrávače a hned po ním je slot pro paměťovou kartu Memory Stick Micro i s krytkou. V balení se setkáme s kartou o velikosti 512 MB. Ta je tedy umístěna zcela jinde než na modelu W610i. Stejná situace vzniká i u konektoru FastPort. Ten se u nového Walkmanu přesunul zpět do spodní části.

  

Menu pořád dokolečka

Sony Ericsson se poslední dobou nijak netrápí změnami. Připravuje model za modelem a drží stále stejný systém menu či základních funkcí telefonu. A tak i model W660i nabídne možnost práce ve flight módu nebo standardně s aktivní telefonní částí. Pohotovostní režim též nedoznal změn, všechny ikonky jsou na svých místech, klasická je i možnost volby velikosti písma času ve schémátku. Nabídka menu se také nijak nemění, matice dvanácti ikon je seskupena do stejných pozic. Maličko mě zaráží, že v nabídce chybělo více schémátek. To však mohlo být způsobeno smazáním dat předešlým testerem. A tak jsem neměl možnost ověřit, zda model W660i podporuje změnu vzhledu ikonek. Ale dle loga Walkman bych předpokládal, že ano.

  

Funkčně se model W660i liší od kolegy W610i jen podporou UMTS místo EDGE. A tak na čelní straně vedle reproduktoru najdete malinkou čočku fotoaparátu. Ta umožní vyzkoušet i hovor s obrazem. Novější Walkman se však přece jen ještě v něčem liší. Walkman W610i je prvním od dob W810i, který nabízí možnost focení s autofokusem či makrem. To model W660 neumožňuje, a tak si zde musíme zvyknout na dvoumegapixelový fotoaparát bez možnosti focení detailů. Kvalita fotografií maličko kulhala a to asi nejspíše díky nefinální verzi firmware. Obecně však můžeme říct, že nelze čekat žádné rozdíly oproti modelům se stejným fotoaparátem. A tak se připravte na identické snímky jako u modelů K610i, Z610i, W710i, Z710i nebo třeba W850i.

  

Jelikož jde o hudební telefon, tak se nezapomnělo na kvalitní přehrávač druhé generace. Jde opět o naprosto stejnou verzi z modelu W610i nebo třeba W880i. Základní obrazovka přehrávače jde mírně přizpůsobit náladám, je možné zobrazit obrázek alba a také lze v přehledném grafu sledovat, kolik se nám toho už přehrálo. Navíc lze tvořit nové seznamy skladeb nebo například měnit kvalitu přehrávané muziky.

  

Samozřejmostí u hudebního telefonu je také rádio s podporou RDS. Zde se také od modelu K750i prakticky nic nezměnilo. Rádio je možné spustit jen s připojenými sluchátky (v balení se objeví nejspíše ty klasické HPM-70), lze uložit až 20 stanic, ale popis stanic je již na vás. Naopak stále zajímavou službou je TrackID, funkce, která vám zjistí, která skladba je právě přehrávána. Telefon velmi šikovně však zvládne nahrát i záznam z externího zdroje a následně přenést na speciální server, který pošle informaci zpět. Za info o skladbě tak zaplatíte cenu vašeho internetové spojení, délka jednoho oveření přes GPRS nebo UMTS se obecně datuje na 30 kb.

  

Nabídka zpráv a telefonního seznamu dokonale kopíruje předešlé modely. Nabídka zpráv se dělí na SMS, MMS, e-mail a jednoduchou čtečku RSS kanálů. U textových zpráv jsme zvyklí na propracovaný slovník T9 bez háčků a čárek, lze tvořit dlouhé zprávy nebo použít jednoduché smajlíky. Multimediální zprávy umožní vkládat obrázky, krátká videa či texty do celkové velikosti 300 kb. Opět nic nového pod sluncem. E-mailový klient zvládá pracovat s vícero účty a připojí se pomocí POP3, tak i IMAP. Čtečka RSS vás zase neochudí o žádný zajímavý článek z oblíbeného serveru.

  

Startovací nabídka 

Telefonní seznam je omezen tisícovkou kontaktů nebo čísly s koncovkou 2 500. Jak jsme si zvykli, tak i zde nechybí možnost uložení zálohy vašich konktaktů na paměťovou kartu. Položky adresáře jsou rozmanité. Lze uložit až pět různých druhů čísel, nechybí připomenutí data narození, lze uložit fotografii dané osoby, také zde najdeme například možnost uložení několik e-mailových adres nebo webové stránky.

  

Standby režim * menu * nabídka zábavy

Data za dva

Z datové oblasti se musíme smířit s podporou GPRS a u nás málo rozšířeného UMTS. Kombinace UMTS a EDGE se Sony Ericssonu povedla až s modely K850i a W910i. Internetový prohlížeč nedoznává již dlouho změn, Netfront není špatný, ale obecně už většinou vítězí javová Opera Mini. Pro ICQ lze využívat oblíbený Jimm, to vše perfektně odlišeno datovými profily.

  

Walkman přehrávač druhé generace 

Pro připojení k počítači najdete v balení datový kabel. Ten je stále nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem přenosu dat. Walkman W660i samozřejmě podporuje plnohodnotné Mass Storage jak pro kartu (v balení karta o velikosti 512 MB), tak pro paměť telefonu, která činí pouhých 16 MB. Pro zálohu dat se hodí PC Suite, které najdete na přiloženém CD, zde se však již neobejdete bez ovladačů.

  

Hrajeme si 

Z organizačních funkcí zůstal kámen na kameni. Najdeme tu slušný kalendář s možností opakování událostí a také zobrazováním dle dnů, týdnů nebo měsíců. Nechybí jednoduchý nebo opakovaný budík s možností volby nastavení dne týdnu. Z dalších funkcí nechybí úkolovník, poznámkový blok, stopky, aplikace na odpočítávání času, kalkulačka a také známý prográmek na vaše tajné kódy.

  

TrackID * nabídka nastavení * organizační funkce 

Jak jsme si již zvykli z předešlých modelů, tak i zde najdeme nabídku aktualizací firmware přímo z prostředí telefonu, to se hodí však spíše majitelům z datovým tarifem. Herní nabídka okouzlí všechny snowborďáky, ale lze si zahrát s domečky pomocí gamesky Town Bloxx. Z aplikací najdeme ,,provařený'' Face Warp a také Music Mate ve verzi 2.

  

Budík * aplikace * kalendář 

Správce souborů nedoznal také žádných výrazných změn. A tak si lze jednotlivé sekce prohlédnout seřazené na fotoalbum, obrázky, videa, hudbu, schémátka a webové stránky. Zajímavější je naopak Menu činností. Zde se shromažďují všechny události a také tu najdete různé otevřené aplikace. Javovek může být spuštěno samozřejmě několik, a tak lze s nimi jednoduše přes tohle menu pracovat.

  

Odpočítávání času * stopky * kalkulačka

A na závěr?

Sony Ericsson W660i výrazně čerpá z úspěšné řady hudebních telefonů tohoto japonsko-švédského výrobce. Doplní portfolio o velmi podobný model, který zaujme svým zajímavým barevným podáním a také pohodlným ovládáním. Nic nového však nepřináší, a když k tomu přičteme i dnes již vcelku obyčejný a trošku hrubý displej, tak nelze modelu věštit nějaký výrazný úspěch. Budu se však rád mýlit.

  

Možnosti telefonního seznamu

Klady W660i:

- barevné sladění

- pohodlné ovládání

- podpora UMTS

- propracovaný hudební přehrávač

- rádio s RDS, TrackID

  

Zprávičky 

Zápory W660i:

- příliš plastové kryty

- málo změn oproti předešlým modelům

- hrubší nevýrazný displej

-  chybí EDGE

- chybí makro a autofokus u fotoaparátu 

Firmware testovaného modelu: R6AC003

Ukázkové foto ze Sony Ericssonu W660i: 

  

Plná velikost: Obrázek 1 * Obrázek 2 * Obrázek 3

  

Plná velikost: Obrázek 4 * Obrázek 5 * Obrázek 6

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: algor Datum: 2007-08-17 17:58:35
je to napsáno ve kladech, poslední pomlčka. vyjedeš jen kousek nahoru :)
. Autor: jenuch Datum: 2007-08-09 18:33:52
zdravím, 
nikde sem se nedčetl max. kapacitu Memory Stick Micro podporovanou tímto tel. a zda-li má rádio. 
 
dík

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >