" />
Sony Ericsson W700i: Verna kopie originalu | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Sunday, 6. January 2008
Sony Ericsson W700i je dalsim Walkmanem v poradi, ktery prichazi na trh, tentokrat vsak opravdu neprinasi nic noveho a tak sami nevime, zda je zrovna tohle krok spravnym smerem.

 

Hlavni rozdily oproti modelu W800i:

- nova barevna variace ladena do zlatova

- mensi karta v baleni - 256 MB

- klasicke papirove baleni 

- u foceni chybi autofokus a makro

- jen o chloupek prijemnejsi cena

Sony Ericsson W700i je opravdu identicky model prvniho Walkmanu s oznacenim W800i. Trosku mimo chapani je tedy umysl vyrobce uvest model na trh a navic s takovym zpozdenim. Ale uz je tu, a tak si jej pojdme trosku predstavit.

  

Novinka je tentokrat zabalena v klasicke papirove krabici s cernymi krabickami uvnitr. Zde najdete krom telefonu jiz zminenou pameÂťovou kartu Memory Stick Duo o velikosti 256 MB. Nechybi i redukce na klasicky Memory Stick, abyste meli moznost kartu vlozit do jakekoliv ctecky. Jde opet o Walkman a tak nechybi sluchatka HPM-70 a pro prenos dat klasicky kabel DCU-60. Budete potrebovat i CD s ovladaci. Model W700i totiz nenabizi stejne jako W800i podporu Mass Storage.

  

 
Hlavnim lakadlem jsou jiste kvalitni sluchatka. Jejich reprodukce je opravdu vynikajici a to hlavne prave diky tesnicim gumovym spuntikum, ktere zabranuji uniku zvuku do okoli. Reprodukce je velmi slusne basova, ale nekdy az presprilis, napriklad funkce megabass neprichazi vubec v uvahu. Po chvilce tento rezim nevydrzite a basy rychle snizite na unosnejsi mez. Je otazkou zda nejsou prece jen lepsi standardni sluchatka v baleni s K750i (nebo D750i). Jejich reprodukce neni zase tak kvalitni, ale pri poslechu na rusne ulici zase mate alespon maly sluchovy prehled co se v okoli deje. Pri pouziti sluchatek HPM-70 jsem za jizdy na kole mel uzasny pozitek z muziky, naopak zvuky zvenci mi unikaly a nemel jsem z toho prilis dobry pocit.
Sluchatka HPM-70 vsak nabizi vice vyhod. Ovladaci valecek je totiz osazen jackem a ten deli samotne sluchatka od konektoru a ovladaci casti. Je tak mozne kdykoliv pouzit jakakoliv jina sluchatka. Problemem vsak muze byt delka kabelu. Mezi datovym konektorem Fast Port a ovladanim je skoro metr kabelu. Kdyz pak pripojite standardni sluchatka s dalsi metrovou delkou, tak se vam muze stat, ze se do spleti dratu rychle zamotate.

 Tip! Stale nemate sluchatka HPM-70? Za 862,- Kc si je muzete objednat v internetovem obchode NovyMobil.cz.

  
 
Jsem paradnik 
 
Samotny telefon pri kazdem pohledu tahne oci. Zlata s oranzovou nevypada veru zle. Boky pristroje jsou sede, coz trosku snizuje povedeny vzhled, na druhou stranu jde o stejnou barvu, jakou maji tlacitka. ÂŽe jde o Walkman, informuje velky napis na boku, tim je jiste, ze v ruce drzite hudebni mobil.
 
  
 
Predni linie ciselnych klaves nabizi ve ctyrech radach pravidelny ovalek. Jsou sice co se tyce vysky trosku uzsi, ale mezera zajisÂťuje jistotu presne trefy. Stisk jednotlivych klaves je nizsi, ale ucitite jemne cvaknuti, ktere vam da jasne najevo provedeni operace. Trosku me zpocatku zarazil odpor samotnych klaves. Ten vsak po nekolika dnech vyprchal. Bud jsem si rychle zvykl, nebo se klavesnice lehce vychodila. Etyri hlavni kontextove klavesy jsou v barve chromu a jsou dostatecne velke. Opravdu se vam tak nestane, ze se zmilite. Chrom navic vypada velmi efektne a take trochu luxusne. K temto ctyrem klavesam se nenapadne radi nova stredova klavesa umistena nad joystickem, ktera spousti menu prehravace. Je o poznani mensi, ale myslim ze to nijak nevadi. Joystick je jemne zakulaceny a opet sviti do oranzova. Povrch je pryzovy, coz je prijemne na polstarek prstu. Stisk je jisty, akorat diky svemu oblouku mi prst klouzal a misto nasmerovani do strany jsem obcas nechtene potvrdil.
Zbytek predni casti telefonu patri vicemene displeji. Ten je jak jiz vsichni vime stejny jako na modelu K750i tedy 176x220 bodu. Zobrazi 262 tisic barev v aktivnim provedeni. Kompletni cast v okoli displeje je pokryta ochrannym sklem. To pusobi velmi efektne a designove povedene, ale stale se nemuzu zbavit pochybnosti o spravnosti tohoto kroku. Sklo je nechranene a realne hrozi poskrabani. To lze sice resit koupi ochranne folie, ale to uz je dalsi krok navic. Nemuzu si navic pripomenout poznamku o vecnem upatlani displeje. Sklicko budete denne nekolikrat cistit, je na nem totiz videt jakykoliv otisk ci necistota. Škoda, ze telefon nema v baleni pribalen znamy hadrik z mikrovlakna, kterym jsme cistili sve modely T610, T630 nebo Z600.
 

Vrchni cast telefonu si klasicky rezervovalo vypinaci tlacitko spolu s infraportem. Spodek naopak novy konektor nazvany Fast Port. Ten nabizi vetsi prenosovou rychlost, ale take starosti co se starym prislusenstvim. Sony Ericsson vsak jiz nabizi spoustu noveho, ktere to starsi jiste brzy zastini. Boky pristroje verne kopiruji bratra K750i. Vlevo hudebni tlacitko, kteremu lze menit funkci (radio, prehravac). Na rozdil od modelu K750i jej vsak lze aktivne pouzivat i bez pripojeneho handsfree (jen pro rezim prehravace). Na spodku leveho boku se jeste ukryva slot pro pameÂťovou kartu. Proti necistotam je chranena pryzovou krytkou. Jeji otevirani neni prilis pohodlne a jeste horsi je to s vyjmutim samotne karty. Slot je hodne zapusten a nasmerovan k predni hrane a tak se karta spatne doluje. Na druhou stranu musim rict, ze neni treba kartu nijak casto vysunovat, zvlasÂť kdyz ma slusnou velikost 256 MB.
 

 
Na protejsi bok vyrobce umistil kolebkove tlacitko. To lze vyuzivat na ovladani hlasitosti v menu prehravace nebo na zoomovani pri foceni. Ve standby rezimu vam stiskem jedne z techto klaves telefon prozradi spoustu zajimavych informaci. Sony Ericsson jej nazyva Stav telefonu a dozvite se mimojine s jakym modelem mate tu cest, jake je aktualni datum nebo zjistite informace o volne pameÂťi, nastavenem profilu a hlavne stavu baterky (zobrazeni po procentech).
Zad vlajkove lodi nazvane Walkman ukryva maly kryt baterky, ale hlavne cocku fotoaparatu. Ta je chranena aktivni krytem, ktery odklopite posuvnym jezdcem posazenym opodal. Okoli cocky je kulate a velmi napadne pripomina klasicky fotoaparat. Tesne v sousedstvi Sony Ericsson umistil dve miniaturni diody, ktere lze pouzit i jako svitilnu mimo menu foceni. Dale tu najdeme gumovy spunt a pod nim konektor na externi antenu a konecne externi reproduktor. Tim, ze je kruh okolo cocky mirne vystouply zarucuje ten spravny zvuk i kdyz telefon lezi na zadech. Zbytek prostoru doplnuje jen napis Sony Ericsson s logem a jiz zmineny kryt baterie. Ta je stejna jako u K750i, tedy BST-37 Li-Pol 900 mAh. Baterie se zasunuje pod kryt, ale i tak se s ni manipuluje bez problemu. Posledni dulezitou veci je slot pro SIM kartu. Ten je namacknut do maleho prostoru a prestoze jsem u modelu K750i tvrdil, ze se SIMka vysunuje dobre, tak nyni musim vse poupravit. Pristup je opravdu krkolomny. Kartu lze vysunout velmi ztezka a me predesle kladne zkusenosti u K750 byly zpusobeny moji SIM kartou. Ta je totiz docela vychozena a tim, ze je dobre ohebna, tak lze vcelku lehce uvolnit. U novych SIM karet je to zhola nemozne.
 

Startujeme 
 
Jelikoz jde o stejnou platformu, tak se vnitrni usporadani telefonu prilis nelisi od modelu K750i. Zamerim se tedy na hlavni softwarove rozdily.
Jak je jiz delsi dobu vseobecne znamo, tak Sony Ericsson W700i podporuje mod letadlo. Nejde vsak o plnohodnotnou funkci znamou z telefonu s operacnim systemem, ale o funkci, ktera nabizi pri vypnute telefonni casti prehravani hudby a videa. Vyrobce se timto snazi pretvorit telefon opravdu na plnohodnotny walkman. Je jiste, ze timto rezimem lze dosahnout vetsi vydrze na jedno nabiti. Od veci take neni moznost poslouchani muziky tam kde je pouziti telefonu zakazano. Komu by vsak tohle startovaci menu nesedelo, tak jej muze v nastaveni vypnout.
Po nastartovani se objevi znama obrazovka Sony Ericssonu. Vrchni lista nabizi info o baterce, signalu a GPRS. Samozrejme zde najdete spoustu zajimavych ikonek probehlych udalosti (prichozi zprava, neprijaty hovor, udalost v kalendari atd.). Novinkou je seda lista, ktera prekryje vrchni cast, pokud opustite menu prehravace pri poslechu hudby. V ni roluje info o prehravane skladbe. Dalsi zobrazovane informace jiz tradicne najdete ve spodni casti. Zde se zobrazuji popisy ke kontextovym klavesam a nad nimi cas a datum. Hlavni rozdil od modelu K750i najdeme pri stisku stredniho tlacitka. To smeruje rovnou do rezimu walkmanu a nelze jej nijak menit. Trosku zamrzi uplna absence Menu cinnosti, ktere se mi tak na Sony Ericssonu K750i libi. Prichozi udalosti se tedy zobrazuji ve standardnich oknech, tak jak je zname ze starsich modelu. Joystick samozrejme umoznuje nastavit svym smerum rychlou volbu. Pri posunu nahoru tak alespon zde najdeme nejcasteji pouzivane funkce (bluetooth, infraport, svetlo atd.) Ty jdou libovolne mazat pripadne pridavat.
 
  
 
Pri vstupu do menu nelze ocekavat zadne specialni novoty. Nektere ikonky jsou jemne prizpusobene k obrazu svemu, tedy do oranzoveho walkmanu W700i. V rychlosti neshledate zadne rozdily oproti modelu K750i. Vse je pekne graficke a me to zatim stale nevadi. Jiz jsem se totiz shledal s nazory, ze menu je prilis pohyblive a nelze jej vypnout. Dalsi moznosti grafickeho zkrasleni jsou pomoci schemat. Jiz dnes najdete na internetu spoustu povedenych. Jen dodavam, ze schemata muzete libovolne pouzivat mezi modely K750i, D750i, W800i.
 
Znama klasika
 
Pokud si podrobneji projdeme menu telefonu, tak neshledame zadne dalsi funkcni zmeny oproti modelu K750i. Jde o stejnou platformu a tak si telefony vse navzajem kopiruji. Pojdme si tedy vse predstavit ve zkracene podobe.
Zakladnim a dulezitym prvkem kazdeho telefonu je telefonni seznam. Zde vyrobce nabizi ulozeni az 500 vicepolozkovych kontaktu. Pod ne si lze ulozit spoustu udaju, presto chybi moznost ulozeni vice mobilnich cisel pod jeden kontakt. Standardem je ulozeni 5 cisel, emailove a webove adresy, poznamky, obrazku a nove prezdivky nebo datumu narozenin. Ten je provazan s kalendarem a umi na dulezite datum upozornit. V adresari lze vyhledavat pomoci vice pismen, ale deleni do skupin je mozne jen pro hromadne rozesilani SMS. Pri prochazeni jednotlivych kontaktu s vice udaji musime posouvat joystickem bocnimi smery. Trosku mi chybi zobrazeni vsech udaju pod sebou jak vyuziva treba model T610. Informace o poznamkach tak lovite jen pomoci editace daneho kontaktu. Navic se Sony Ericsson doposud stale nenaucil spravne radit jmena zacinajici hackem. Ty se radi az na konec ,startovniho' pole, coz prehlednosti prilis neprida.
 
  
 
Menu zprav nabizi zazity standard vyrobce. Polozky jsou serazeny dle dulezitosti a tak na prvnim miste najdete textove zpravy. Na nich nelze jiz dnes prakticky nic pokazit a tak lze vyuzivat psani pomoci T9 i bez diakritiky. Ta se konecne naucila pracovat bez nepochopitelnych obracenych carek. Dlouhe zpravy jsou take jiz bezne, naopak zamrzi nemoznost trvale zmeny velikosti pisma. Zde Sony Ericsson dlouhodobe neslysi na narky starsich uzivatelu o spatne citelnosti.
Multimedialni zpravy jsou stale na pokraji zajmu, presto v telefonu tohoto typu nesmi chybet. Umi odesilat obrazky ci zvuky bez vetsiho omezeni. Vysledna velikost vyfocenych fotografii je vsak diky 2 Mpx fotoaparatu natolik vysoka, ze MMS zpravy by nejspis neprosly pres server operatora. Emailovy klient se nijak neodlisuje a tak muzeme pracovat az s deseti schrankami najednou. Prijem a odesilani priloh tu take samozrejme nechybi. Majitele neomezenych datovych tarifu muzou tak odesilat fotografie timto zpusobem. Bohuzel vsak jen pomoci pomaleho GPRS (4+2). EDGE telefonu chybi, je opravdu skoda, ze tato technologie je u vyrobce na pokraji zajmu.
Z menu zprav zaujme jeste zapomenuta funkce Moji pratele. Novinku typu Push-To-Talk v telefonu nenajdeme. Tak snad priste.
 
  
 
U organizacnich funkci take zustal kamen na kameni. V kalendari novinky nehledejte, stejne je to u opakovanych udalosti. Ty telefon neumi. I dalsi funkcni polozky jsou stejne. Poznamky, ukoly, budiky, stopky, odpocitavani casu, pameÂť kodu, vse ukryte v jedne slozce nazvane Organizator
Telefon diky dodavanemu kabelu muzeme pravidelne synchronizovat s pocitacem. PameÂť telefonu nabidne nejakych 34 volnych MB. Pro praci s nim musite doinstalovat obsluzny program PC Suite. Zajimavejsi je vsak prace s jiz zminovanou pameÂťovou kartou. Ta se po doinstalovani ovladacu objevi ve vasem PC jako dalsi disk. Kopirovani vasich dat obouma smery je pak jiz hracka. Lze vsak vyuzit prenos dat pomoci Bluetooth nebo infraportu.
Pokud vam prece jen neco zajimaveho chybi, tak muzete pro stahovani pouzit wapovy prohlizec. Ten je docela jednoduchy, ale dokaze zobrazit i nenarocne internetove stranky.
 

  

Hrajeme si
 
Hlavni dil tohoto telefonu vsak byl venovan zabave. Tou hlavni je nesporne integrovany prehravac. Od modelu K750i je upraven a opravdu nabizi pohodlnejsi ovladani. Je rozdelen na nekolik polozek a hlavne jej muzete poslouchat temer stale. Jediny hlavni ovladaci prvek na vypnuti je pak bocni tlacitko. Jinak se muzika line z reproduktoru do nekonecna. Prvni polozkou je menu Prehravani. Zde se vzdy zobrazuje prehravana skladba a je mozne s ni pracovat. Pisnicku muzete pretacet nebo zastavovat. Menu Interpreti postupne nabizi vsechny hudebni slozky telefonu nebo karty. Bohuzel ty jdou otevrit, jen pokud je do telefonu nahrajete pomoci specialni aplikace Disc2Phone. Jde o program do vaseho pocitace, ktery na nekolik kliku prenese muziku do telefonu. Je to opravdu zajimavy klient, ktery nastesti najdete na prilozenem CD. Pro mne je vsak prenaseni souboru napriklad pomoci Total Commanderu daleko jednodussi. Pri tomto rezimu se sice na kartu muzika prenese, nicmene nejde prehrat. Existuje vsak na to jednoducha oklika. Staci v adresari MSSEMC/Media Files/Audio vytvorit novou slozku a do ni jiz vkladat dalsi s vasi oblibenou muzikou.
 
  
 
Dalsi polozka v rezimu walkmanu umi seradit vsechny skladby ulozene v telefonu nebo na karte. To na prehlednosti moc neprida a tak si je dalsi volbou muzete prehledne seradit dle sveho uvazeni. Posledni volbou je video. Zde si muzete prohlednout vami nahrane klipy. Prehravani je samozrejme mozne i ve fullscreenu. Jen se mi zda, ze video je pak prilis trhane. Pri pouziti v rezimu vypnute telefonni casti se mi zdalo video plynulejsi.
Celkove lze prehravac chvalit. Je vcelku prehledny, umi upravovat kvalitu zvuku, lze pracovat s muzikou dle libosti  a take s telefonem pri prehravani. Jiiste by strcil mnohe empetrojkove prehravace do kapsy.
Pribuznou funkci je i radio, ktere zde take najdeme. Nabizi stejnou nabidku jako u modelu K750i. Umi pracovat s RDS a lze jej poslouchat jen pri pripojenem handsfree.
 
  
 
Kdekoho na tomto modelu potesi i velmi slusny fotoaparat. Ten nabizi az 2 Mpx rozliseni a vzhledem k tomu, ze vyrobce telefon oznacuje spise jako walkman jsem rad, ze i zde neubral na plynu. FoÂťak je totiz uzasny a vysledne fotky opravdu stoji za to. Rychla moznost foceni pomoci odklopeni ochranne krytky cocky se hodi na rychle porizeni momentky. Navic mobil sebou nosime opravdu vsude a tak nebudeme zehrat na zapomenutym digitalem doma na stole. Rezimu a polozek nastaveni tu najdete opravdu spoustu, ale oproti modelu W800i chybi bohuzel makro a rezim automatickeho zaostreni, coz je docela hodne poznat a to hlavne na foceni objektu zblizka.
Se Sony Ericssonem jdou samozrejme hrat i hry. V nabidce najdete dve: Puzzle Slider a QuadraPop. S aplikaci se objevuje jen World Clock, tedy jednoducha aplikace na zobrazeni svetoveho casu. Kdo by rad doinstaloval dalsi, tak muze vyuzit i ty urcene pro starsi model K700i. Se zabavnych funkci stoji za zminku jeste integrovane aplikace VideoDJ, PhotoDJ a MusicDJ. Kazda umoznuje svym zpusobem upravovat video, obrazky nebo hudbu. 
 
 
 
Resume
 
Sony Ericsson W700i je opravdu povedne univerzalni zarizeni. Oproti W800i opravdu ubrala z funkci a tak jeste kousek klesnout s cenou a bude to zajimavy prodejni kousek. Momentalne mam z toho modelu smisene pocity, na trh vstupuje s obrovskym zpozdenim oproti pokrevnimu bratrickovi W800i a se stejnou cenou. Tudiz to neni az tak zajimave.
 

  

 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >