" />

Forum

Sony Ericsson X10 po rootu a aktualizaci firmwaru - výrazně lepší telefon (zkušenosti) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Středa, 4. srpen 2010
Sony Ericsson XPERIA X10 je současnou vlajkovou lodí našeho oblíbeného výrobce a ačkoliv nabízí širokou paletu funkcí, ne se vším jsme byli po zahájení prodeje spokojeni. Především starší verze operačního systému u vlajkové lodi zamrzí, uživatele trápila také nižší výdrž baterie a občas pomalejší reakce telefonu. Na novou verzi operačního systému Google Android si ještě pár týdnů budeme muset počkat, spousta dalších nedostatků již je ale opravena. Mohou za to dvě věci - nový firmware a také root.
12~94.JPG 15~91.JPG 2~108.JPG 4~108.JPG


Sony Ericsson XPERIA X10 (v černé barvě) vlastním již několik měsíců a myslím si, že jsem za tu dobu již dostatečně prozkoumal většinu telefonu a zjistil jeho silné a slabé stránky. Kromě komplexní výbavy patří k největším přednostem také velmi jemný dotykový displej. Ale ani X10 není dokonalá a již po několika týdnech si uživatelé všimli vícera nedostatků. Tím nejvíce kritizovaným (který zatím není opraveny, dočkáme se ale už v nejbližších týdnech) je starší verze operačního systému Android. Zatímco konkurenti již delší dobu nabízí verzi 2.1 a v těchto dnech houfně migrují na verzi 2.2, u Sony Ericssonu X10 se zatím stále musíte smířit s verzí 1.6, přičemž je přislíbený update na verzi 2.1. Ne že by se telefon v současn=é podobě s touto verzí operačního systému nedal používat, přeci jen se zde ale najde mnoho věcí, které jsou v nové verzi OS vyřešeny výrazně lépe. Kromě starší verze operačního systému uživatelům také vadila nepříliš dobrá výdrž, občasné zpomalení telefonu (i přes velmi výkonný procesor) a také absence rootu, který dává majiteli komunikátoru s operačním systémem Android mnohem více možností, co se svým telefonem může dělat. Netrpělivě jsme proto očekávali, jak si Sony Ericsson s nastalou situací poradí.

Hne na úvod je potřeba zmínit, že si s tím poradil velmi dobře. Nejvíce inovací přinesl firmware R2BA020, který kromě vyšší výdrže baterie přinesl také některé nové funkce a také výrazně vyšší rychlost telefonu. Od jeho vydání Sony Ericsson vydal ještě dvě novější verze, které už ale opravují spíše drobnosti. Aktuální verze má označení R2BA026 a je volně dostupná na SEUSu. Ačkoliv jsem si od nového FW nesliboval žádné zázraky, rozdíl je skutečně patrný a pokud jste dosud firmware neaktualizovali, je nejvyšší čas. Například psaní je nyní na dotykovém displeji skutečně pohodlné, jsem schopen psát mnohem rychleji než dříve a to bez překlepů. Reakce se zkrátka posunuly ještě o kousek dál. Ještě o něco více vám pak nabídne kombinace nového firmwaru a rootu. Návod na něj jsme již dříve uvedli zde na SEManii i v diskuzním fóru, zopakuji tedy jen hlavní výhody. Mezi ty patří plný přístup k systému, díky čemuž máte možnost se zbavit zbytečných aplikací případně naopak instalovat ty, které vyžadují vysoký přístup do operačního systému. Po aplikaci těchto úprav je telefon ještě rychlejší, naprosto stabilní a jelikož v pozadí běží mnohem méně procesů, zásadně se zvýšila výdrž. Po nahrání nového firmwaru a aplikaci rootu není problém se dostat až na dvojńásobnou výdrž. V těchto chvílích je X10 skutečně radost používat, vše šlape jako hodinky. Jak jsem si upravil menu můžete vidět na obrázku níže. Nechal jsem si zde jen ty věci, které aktivně používám. Výsledkem bude jedna z nejrychlejších X10 vůbec s velmi dlouhou výdrží baterie...Jakkoliv jsou výše uvedené změny pozitivní, největší část uživatelů i tak toužebně očekává aktualizaci na novou verzi operačního systému Android. Přesto bych výše uvedené novinky rozhodně nepodceňoval, ze Sony Ericssonu XPERIA X10 dokážou udělat mnohem lepší a rychlejší telefon. Kromě přehlednějšího menu a plynulejší práce s telefonem (po provedení všech úprav jsem zatím nezažil, že by se telefon při něčem zpomalil), si nejvíce cením výrazně vyšší výdrže. S trochou snahy není i při velmi aktivním používání problém dostat se na dva dny bez nabíjení, při střídmějším používání se můžete dočkat ještě lepších hodnot. Root vám pak nabízí možnost doladit si telefon přesně k obrazu svému a také odstranit aplikace, které nepoužíváte. Ty pak nezabírají místo v paměti, neběží zbytečně na pozadí (a tím odčerpávají drahocennou energii), nezabírají místo v menu ani nezhoršují ergonomii při práci s telefonem. Rozdíl je skutečně výrazný a pozná jej každý. Pokud se vám do experimentů příliš nechce, aktualizujte alespoň firmware u svého komunikátoru X10. Jak už jsem v článku jednou zmínil, aktuální firmware je R2BA026 a od prvních verzí udělali vývojáři v Sony Ericssonu skutečně veliký posun vpřed. Pokud máte trochu čas a chuť a chcete svou X10 udělat jedinečnou a takovou, aby vyhovovala právě vám, jděte do rootu. Nemáte co ztratit, ale získáte ještě lepší telefon.

Sony Ericsson XPERIA X10 v bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: desing Datum: 2010-09-02 11:23:27
Vsetko sa korektne naistaluje ,root ,prebehne v poriadku ,pyta to resatrt..Jak?? X10
Autor: desing Datum: 2010-09-02 11:17:56
Som mozna laik ,ale jak rstartujem X10?
Autor: Joza Datum: 2010-08-05 10:59:41
Ano, aktualizací se root smaže. Po aktualizaci SW navíc smažete všechny informace o rootu, záruka je tedy zpět
Autor: qweyd Datum: 2010-08-05 09:59:08
shit, je mozne aby se mi po akt. na R2BA026 smazal root? moxier mam zpet a programek titanium backup pise error! znamena to znova provest root?? 
Autor: qweyd Datum: 2010-08-05 09:32:07
s tou zarukou by me to zajimalo taky, ale predpokladam ze po akt. na 2.1 se vse vrati jak ma...? jinak baterka bez problemu i 3 dny ;) parada, diky za navod
. Autor: bayon Datum: 2010-08-05 07:35:14
prinosu root jsou asi jasne, ale co nejen mne zajimalo je dopad root na zaruku telefonu - jak se veci maji? 
 
existuje nekde seznam aktualich FW pro X10 (vcetne mini, mini pro)? 
 
THX
Autor: ToMaSoo7 Datum: 2010-08-04 21:24:18
hmm, tak potom sa mi neda spytat naco mate smartphone? to vsetko(takmer) co tam mate vam ponukne akykolvek dumb... 
 
A teraz hovorit o rychlosti tohto telefonu je poda mna trosku neobjektyvne...ale mal som tu cest s X10(bolo v nej dost aplikacii) s nainsalovanym R2 a vazne to je skok dopredu oproti R1...
Autor: Joza Datum: 2010-08-04 16:07:32
Aktuálně tam pár položek chybí, ale je to z větší části skutečně vše :) Chybí aplikace na poznámky a další
Autor: ToMaSoo7 Datum: 2010-08-04 14:19:42
To co v tom menu mate, to je opravdu vsetko co na telefone pouzivate?

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >