Sony Ericsson XPERIA X10 patri k nejocekavanejsim mobilnim telefonum vubec, a to nejen pokud se zamerime pouze na spolecnost Sony Ericsson. Pokud se podivame na papirove parametry pristroje, neni se cemu divit - rozmerny dotykovy displej vyuzivajici kapacitni technologii, velmi silny procesor zajisÂťujici svizny chod celeho systemu, kompletni podpora rychlych dat, integrovany GPS modul a podobne by se dalo dlouho pokracovat. Vse je navic doplneno kvalitnim operacnim systemem, kteremu podle me muze za jistych okolnosti patrit budoucnost - v telefonu se nachazi Google Android. Finalni verze pristroje se na trhu objevi az ve druhem mesici pristiho roku, my jsme ale meli moznost pristroj vyzkouset jiz nyni. Jak to cele dopadlo?

Hned na uvod musim podotknout, ze nami testovany telefon se nachazi pouze ve stadiu prototypu, zdaleka se nejedna o finalni verzi telefonu a s tim souvisi take fakt, ze zdaleka ne vsechny funkce byly plne funkcni a doladene. Pro ziskani prvniho dojmu z noveho telefonu ale nami testovana verze plne dostacuje. Rad bych take zminil fakt, ze ackoliv jsem mel moznost dosud testovat pristroje s vetsinou aktualne dostupnych operacnich systemu, Google Android, ktery je pouzity v Sony Ericssonu XPERIA X10, jsem dosud delsi dobu nemel moznost testovat, vyjma nekolika malo kratkych setkani. Na druhou stranu ale tak nejsem zatizeny zadnymi predchozimi zkusenostmi a k prototypu X10 jsem pristupoval bez jakychkoliv predsudku. Rad bych uz v uvodu clanku take chtel podekovat za moznost tento prototyp vyzkouset a podekovat v tomto smeru ceske pobocce spolecnosti Sony Ericsson za to, ze umoznila vyzkouseni prototypu na Brnenskem srazu SEManie, takze jsem si telefon nevyzkousel jen ja, ale kazdy, kdo na sraz dorazil. Vzhledem k nespornym kvalitam telefonu nikdo jiste nelitoval, ale to uz dobiham od modelu X10. Pojdme se tedy na nej podivat, doufam, ze se mi podari vas na nej dostatecne navnadit. Sam uz jsem kouzlu X10 podlehl a netrpelive ocekavam prichod telefonu na trh. Budeme si ale muset pockat jeste minimalne tri mesice, dnesnim clankem vam zkusim toto cekani zprijemnit.

Nejprve si zopakujme ty udaje, ktere uz o telefonu vime respektive ktere neni problem na webu dohledat. Rozmery jsou 119 x 63 x 13 milimetru, hmotnost se zastavila na hranici 135 gramu. K rozmerum si hned na uvod neodpustim malou poznamku - puvodne mi totiz prisly velmi velke a na mobilni telefon jiz zbytecne a to i s prihlednutim k rozmernemu displeji. Pri vzeti do ruky jsem ale zjistil, ze X10 prave diky rozmerum v ni skvele sedi a ma takrka optimalni velikost pro pohodlne ovladani pri zachovani maximalni mozne velikosti dotykoveho displeje. V tomto smeru se tedy musim telefonu omluvit, krivil jsem mu predcasne. Drtivou vetsinu predni strany zabira jiz zmineny obrovsky dotykovy displej s uhloprikou cele ctyri palce. Ackoliv z pohledu cisel se rozdil s displejem Sony Ericssonu Satio jevi jako vcelku zanedbatelny, rozdil je obrovsky. Fyzickym rozmerum odpovida take spickove rozliseni 480 x 854 pixelu a moznost zobrazit az 262 000 barev. Displej je odolny proti poskrabani a vyuziva pro snimani vasich doteku kapacitni technologii se vsemi vyhodami i neduhy, ktere s timto resenim souvisi. Ja se timto v clanku dale zabyvat nebudu, zbytecne bych si tim nabehl na diskuzi o tom, ktera technologie je lepsi. za sebe mohu rici, ze kazda z technologii ma neco do sebe, roky ovladam komunikatory od Sony Ericssonu vyhradne pomoci prstu (a to na to nejsou staveny), problemy ale nemam ani s kapacitni technologii aÂť jiz u iPhonu nebo dnes testovane X10. Vse je otazkou zvyku. Pod displejem se nachazi pouze tri tlacitka, temer vse se ovlada primo skrze dotykovy displej. Na boku telefonu vyjma nekolika ovladacich tlacitek najdeme take standardni konektory, aÂť jiz se jedna o hudebni 3,5 mm jack nebo datovy (a soucasne i nabijeci) miniUSB. Velika pochvala, ackoliv majitele prislusenstvi s konektorem Fast-port asi zaplacou. Je to ale krok do budoucna a za to vyrobce chvalim. V telefonu se nachazi operacni system Google Android ve verzi 1.6 a je pohanen skvelym procesorem Qualcomm s taktem az 1GHz, ktery se bude starat o solidni sviznost celeho telefonu. Samozrejme nechybi kompletni podpora rychlych dat vcetne Wi-Fi, integrovany GPS modul nebo napriklad kvalitni fotoaparat (i kdyz bez krytky). Potesi take podpora pameÂťovych akret microSD, jednu s kapacitou 8 GB dostanete primo v zakladnim baleni. Nyni se uz ale pojdme podivat na telefon trochu vice zblizka.

Jelikoz se zatim jedna o prototyp, nebylo mym cilem vyzkouset vsechny funkce, ktere telefon nabizi, jako spise co nejvice privyknout na operacni system Google Android a vyzkouset bezne cinnosti, ktere u vetsiny uzivatelu pri pouzivani mobilniho telefonu prevazuji. Prakticky nejvice zvedav jsem byl na softwarovou klavesnici na takto obrovskem displeji, ale nepredbihejme. Jako prvni me zaujalo odemykani, ktere se resi tahem prstu po dotykovem displeji. Narozdil od konkurencniho Apple iPhone se u modelu X10 netaha po displeji prstem rovne, ale do jakehosi ctvrtkuhu. Ackoliv to pravdepodobne vetsine z vas prijde jako celkem nezajimave, me tento styl odemykani velmi zaujal (sam ani nevim poradne proc) a sam jsem se nekolikrat pristihl pri tom, ze telefon jen tak odemykam timto tahem prstu do ctvrtkruhu. Mozna prijemny pocit z prace s obrovskym displejem a rychlou odezvou tento dojem umocnuje, tezko rici. Kazdopadne odemykani jsem si zamiloval. Hodnotit cele prostredi je zatim zbytecne, zkusim jen vypichnout par veci, ktere me zaujaly.

Menu telefonu je velmi prehledne a i pres velike mnozstvi ikon na displeji se vse pohodlne ovlada primo prstem. Vyhovuje mi moznost prechazet mezi jednotlivymi obrazovkami tahem prstu do stran, stejne jako moznost si shora stahnout dolu nabidku pripojeni k siti, pripadne tahem zdola nahoru si vysunout menu. Prijde mi to velmi intuitivni a nabizi to spoustu moznosti, jak telefon ovladat. Velmi zajimave pusobi moznost mit od jednoho kontaktu pohromade vsechny zpravy a fotografie, aÂť uz se jedna o SMS zpravy, emaily nebo treba prispevky z Facebooku. Libi se mi take provazanost s fotoaparatem, o ktere se zatim moc nemluvi - pokud mate u nekoho v telefonnim seznamu ulozenou nejakou fotografii a nasledne daneho cloveka vyfotite, telefon sam pozna, ze jej jiz v telefonu mate a fotografii k nemu automaticky priradi. Jak to bude fungovat v praxi jeste uvidime, zni to ale dost slibne. Vse ale bude zalezet na tom, jak se vyvojari popasuji s presnou detekci obliceje a take treba zmenou ucesu.

Velmi se mi libi prostredi pro vytaceni telefonniho cisla, jednotlive klavesy jsou skutecne obrovske a skvele ovladatelne. Jak uz jsem zminil na zacatku, asi nejvetsi ocekavani ve me vzbuzovala softwarova QWERTY klavesnice. Nakonec jsem odchazel nadseny, ovlada se skvele a minimalne v mem pripade Sony Ericsson dosahnul toho, ze hardwarova klavesnice uz pro me pri vyberu noveho telefonu neni nutnou podminkou. Libi se mi zpracovani organizacnich funkci a kalendare, vse je velmi prehledne a telefon vyuziva rozmerny dotekovy displej. Velmi pohodlne je s X10 foceni (i kdyz paradoxne mnou testovany prototyp jeste fotit neumi, respektive po stisku spouste nedojde k ulozeni fotografie) a to opet diky rozmernemu a kvalitnimu displeji. Operacni system Google Android je pro me v tomto smeru velikym prislibem do budoucna a pokud si udrzi svou rychlost vyvoje, bude se jednat o jeden z nejkvalitnejsich operacnich systemu pro mobilni telefony (zamerne rikam jeden z, kazdy operacni system ma totiz sva specifika a vyhody a prohlasit jeden za nejlepsi proste neni mozne...). Jeste se jednou vratim k softwarove klavesnici, ta funguje take na vysku a umoznuje vcelku pohodlne a rychle vkladat text i v okamzicich, kdy mate k dispozici pouze jednu volnou ruku. Tento pristup se mi libi, kazdy uzivatel nechÂť si v konkretni situaci zvoli vzdy to reseni, ktere se mu hodi nejvic.

Ackoliv telefon, ktery se objevil v nasi redakci, je zatim skutecne pouze prototyp a spousta funkci zatim nefunguje zcela korektne, dokazal me presto velmi nadchnout. Po nejake dobe Sony Ericsson opet vyrobil mobilni telefon bez jakychkoliv kompromisu (no dobre, nejake drobnosti by se nasly, rekneme si ale uprimne, ze dokonaly telefon nikdy nikdo nevyrobi a vzdycky bude co zlepsovat), ktery je velikym prislibem do budoucna a krokem kupredu. Sony Ericsson timto telefonem take jasne ilustruje zmena sve dosavadni politiky - telefony bez inovaci se stale stejnymi funkcemi jsou minulosti a spolecnost se bude vice orientovat na kvalitni telefony disponujici otevrenym operacnim systemem (aÂť uz se bude jednat o Windows Mobile, Symbian S60 nebo prave Google Android). Tato zmena je jasnym signalem do budoucna, ze se Sony Ericssonem je stale treba pocitat a podle me nebude trvat dlouho, nez Sony Ericsson prekona dosavadni problemy a opet se stane ziskovou spolecnosti. Nove predstavovane telefony (ackoliv ne vzdy jsou bez drobnych chyb) jsou toho jasnym dukazem a pokud se bude dale pokracovat v nastolenem trendu, o budoucnost spolecnosti (a tim padem potazmo i naseho webu, ktery svou oblibenosti a navstevnosti vzdy reflektuje aktualni situaci v materske spolecnosti) se nebojim. Nezbyva nez vyckat na dobu, kdy se Sony Ericsson X10 dostane na nas trh a budeme moci otestovat plne funkcni pristroj. Ocekavani je ale obrovske a nic na tom nezmeni ani cena, ktera by se pri uvedeni na trh mela pohybovat mirne pod hranici patnacti tisic korun.


|
|
Autor: rendy42 Datum: 2009-12-15 09:56:25 X10 se jevi,jako veliky favorit mezi SE telefony. Sam jsem po letech presel k jine znacce,ac s tezkym srdcem, a x10 by mohla znamenat znovuzrozeni Fenixe z popela.. Kezby SE pokracoval timto smerem i dalej! | Autor: Joza Datum: 2009-12-14 20:57:54 Bylo to trochu jinak, pokud telefon zatuhnul, zprovoznilo jej dlouhe podrzeni spouste fotoaparatu  | Autor: mironfs Datum: 2009-12-14 20:37:12 nepisali ste dakte nahodou ze mobil zamrzol ked sa zapol fotak? | Autor: Hitman84 Datum: 2009-12-14 17:30:32 PRO LAKIHO: Ohledne te RAMky jsem asi spatne koukal, me tech 128 nesedelo, proto jsem se tady o tom zminil.. Co se tyka toho updatu na Android 2.0, tak se prave bojim toho ze ta moznost treba nebude.. Divim se proc X10 nepredstavili rovnou s 2.0, kdyz napr. Motorola Droid uz ho ma. A kdyz uz, tak proc se o moznem upgradu nezminuje oficialne SE, jestli ta moznost bude?? Jeste otazecka, jestli se vi, jestli bude X10 podporovat multidotekovy ovladani? | . Autor: Laki Datum: 2009-12-14 15:26:01 @koc257 Kde ste vzali, ze RAM ma iba 128 MB? Jednak je uplne vsade uvedene 256 a okrem toho by Android s 128 MB fungoval len tak tak a specialne Xperia aplikacie (Mediascape, Timescape) by telefon urcite nezvladal. Android je urcite menej narocny nez WM, ale 128 MB je smiesne malo. Update z 1.6 na 2.0 je veÂľmi, veÂľmi pravdepodobny, v case, ked X10 vyjde, Android by mal byÂť uz vo verzii 2.0 | . Autor: koc257 Datum: 2009-12-14 13:14:21 Zdravim, tenhle telefon se mi moc libi a vidim na nem asi jen jednu vadu na krase, ale za to si myslim, ze to muze byt dost vaznej problem, a sice velikost RAM pouze 128MB (nekde je sice uvedeno 256MB, ale to se asi jedna o omyl).. Vzdyt takovou pamet maji "blby" Symbiany S60 9.3 3rd od Nokie s QVGA displejem a Windows telefony podobnych parametru, jako X10, maji pamet mnohem vetsi. Napr.konkurent HTC HD2 ma RAM 448MB! Nebo je snad system Android o tolik mene narocny, nez-li Windows Mobile? A jeste jedna otazka, pocita se u SE X10 s upgradem z Androidu 1.6 na 2.0 a vyssi? | . Autor: soneri Datum: 2009-12-13 11:37:10 Mna by zaujimalo ako si Android rozumie s BT. Je pravda, ze nie je mozne posielat subory touto cestou do a z telefonu? A su kontakty zo starych SE kompatibilne a daju sa jednoducho nakopirovat do X10? | Autor: 3m3 Datum: 2009-12-13 11:35:37 Na Semanii vetsina lidi mYsli....a spis X10. | Autor: sego Datum: 2009-12-13 09:39:31 Tak co mislite??? HD2 nebo X10??? nooo asi oba |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |