" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Sony Ericsson XPERIA Play - recenze prvního herního telefonu se vším všudy | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Středa, 25. květen 2011
Telefon, který se stal legendou ještě než vznikl. Existuje jen málo mobilních telefonů, které by se něčím podobným mohly pochlubit, jeden z nich ale máme už delší dobu v redakci a na dnešní den jsme si pro vás připravili jeho recenzi. Civilní občanské jméno je Sony Ericsson XPERIA Play, na první pohled povedený komunikátor s Androidem s dostatkem funkcí za nemálo peněz. Více se ale bude používat jeho slangové označení, jedná se totiž o první PlayStation Phone na trhu. Určitě se nejedná o dokonalý telefon, zážitek z hraní je ale bezkonkurenčně nejlepší mezi všemi současnými telefony.
17~102.JPG 16~110.JPG 25~71.JPG 26~66.JPG


Prakticky od chvíle, co se spojily společnosti Ericsson a Sony a vytvořily společný podnik Sony Ericsson se spekuluje o telefonu, který by nabídl možnost hraní her na pořádné úrovni. Díky tomu, že Sony stojí za platformou PlayStation se vždy nějak předpokládalo, že k tomu výrobce bude mít blízko. Dlouhé roky se ale nedělo vůbec nic a pokusy s hraním her na mobilních telefonech se proslavila spíše Nokia se svou vlastní platformou. Spekulace ale opět začaly nabírat na obrátkách poté, co se světu představila konzole PSP. Ta už má k telefonu ne úplně daleko především rozměry, výrobce navíc demonstroval, že malé zařízení může nabídnout obrovský výkon a skvělý herní zážitek. Realizace si ale žádala svůj čas a čekalo se také na dostatečně moderní operační systém, který by celý telefon poháněl. Ačkoliv to trvalo docela dlouho, nakonec jsme se přeci jen dočkali. Již na konci minulého roku se začaly objevovat první fotografie a představení nového modelu se výrazně přiblížilo. Nový telefon pak spatřil světlo světa na letošním kongresu MWC v Barceloně a od té doby máme tu čet poznat Sony Ericsson XPERIA Play. Jedná se o první telefon, který nabízí certifikaci PlayStation a ačkoliv nechci zbytečně předbíhat, v oblasti hraní her nemá v současnosti žádnou konkurenci. Exkluzivita telefonu je značná a výrobce tomu přizpůsobil i cenu, která není zrovna nízká. Přístroj je v nabídce ve dvou barevných variantách, ač mám raději barvu černou, k modelu XPERIA Play mi mnohem více sedí barva bílá.

11~128.JPG 17~102.JPG 23~82.JPG 12~122.JPG
18~97.JPG 24~80.JPG 13~118.JPG 19~94.JPG

Hlavní výhody:
- bezkonkurenční herní zážitek
- spousta hardwarových tlačítek
- exkluzivní hry pouze pro tento model
- atraktivní design
- nejnovější verze Androidu
- kvalitní displej
- rychlý a spolehlivý běh
- dostatečný výkon
- baterie s kapacitou 1500 mAh
- komplexní funkční výbava
- precizní konstrukce
- multimediální funkce
- velmi kvalitní stereoreproduktory
- výrazně vylepšený defaultní launcher
- nabídka her

Hlavní nedostatky:
- cena
- hodil by se dvoujádrový procesor
- cena
- kvalita fotoaparátu
- cena
- citlivost analogových ovladačů

25~71.JPG 14~116.JPG 20~98.JPG 26~66.JPG
15~115.JPG 21~93.JPG 16~110.JPG 22~85.JPG

Hned při představení telefonu mě velmi zaujala jeho hmotnost. Celých 175 gramů není na dnešní dobu rozhodně málo a docela jsem z toho měl obavy. Ty se ale naštěstí nepotvrdily, ba právě naopak. Vyšší hmotnost je pro jisté držení a pohodlné hraní téměř nutností, dávám tedy za ni palec nahoru. V kapse telefon navíc je cítit, takže vám z ní určitě nevypadne, aniž byste si toho všimli. Ani rozměry jako takové nejsou úplně malé, v řeči čísel se jedná o 119 x 62 x 16 milimetrů a především výška a tloušťka opět nepatří k nejmenším. Sony Ericsson XPERIA Play si ale na nic nehraje, je to zkrátka pořádný kus telefonu. Přesněji řečeno pořádný kus plastu... Osobně bych uvítal trochu menší rozměry telefonu, ale použití kovu při zachování stávající hmotnosti. Při pohledu na cenovku telefonu, která se pohybuje na hranici 14 tisíc korun, mám zkrátka pocit, že by si uživatelé kovové prvky rozhodně zasloužily. Výrobce se ale rozhodl spolehnout pouze na plast, ten je naštěstí v případě modelu Play dostatečně kvalitní.

Většinu přední strany zabírá kvalitní dotykový displej s rozlišením 854 x 480 pixelů, který je schopný zobrazit až 16 milionů barev. Samozřejmě využívá kapacitní technologii a plně podporuje multitouch, který reaguje podstatně lépe, než u předchozího modelu XPERIA X10. Tak akorát mi přijde úhlopříčka a s ní spojené fyzické rozměry displeje, výrobce se rozhodl použít úhlopříčku 4 palce, což je podle mého strop pro pohodlné ovládání telefonu čistě dotykem. Ačkoliv je displej veliký a jemný, trochu zamrzí použitá technologie. V době různých OLED displejů je klasické LCD trochu zklamáním a opět si dovolím se odvolat na cenu, který rozhodně není nejnižší. Sony Ericsson XPERIA Play také trochu překvapivě nepodporuje technologii Bravia, kterou najdeme u všech ostatních novinek a ačkoliv nyní trochu předběhnu, zamrzí rozhodně také absence HDMI konektoru. Opět platí, že ostatní novinky jsou jím vybaveny, u modelu Play se ale toto jaksi pozapomnělo a vzhledem k případné možnosti hraní her na veliké obrazovce například na televizi to je určitě škoda.Pod displejem se pak nachází hned čtveřice hardwarových tlačítek, tady se jedná v podání Sony Ericssonu o malou revoluci. Dosud jsme totiž byli zvyklí, že Sony Ericsson nenabízel samostatné tlačítko pro hledání a spoléhal se pouze na tři hardwarová tlačítka, přičemž hledání se spouštělo dlouhým stiskem jednoho z nich. Jelikož se nějakou dobu o modelu Play uvažovalo jako o nové generaci komunikátoru Google Nexus, výrobce se rozhodl neriskovat a poprvé použil kompletní kvarteto funkčních tlačítek. Ta jsou velmi pěkná, ale ocenil bych trochu větší rozměry. Jelikož jsou dosti tenká, nemačkají se zrovna nejpohodlněji a ani po více než měsíčním používání mi toto úplně nesedí. Stejně tak musím trochu zkritizovat zapínací tlačítko, to je na horní straně také velmi dobře schované a práce s ním se do kategorie pohodlných rozhodně zařadit nedá.

V zapínacím tlačítku je také integrovaná malá LED dioda, která informuje například o vybitém telefonu a podobně. Jelikož se ale v podstatě nachází v přechodu na zadní stranu telefonu, není při pohybu zepředu téměř vidět a tudíž svou funkci tak dobře neplní. Horní i spodní hrana telefonu je zaoblená v obou směrech, telefon tak díky tomu lépe padne například do kapsy a také se díky tomu dobře drží, jelikož vám nikde nepřekáží žádné hrany. Na levém boku najdete pouze microUSB konektor cca ve spodní třetině telefonu, v horní části levého boku se pak nachází standardní 3,5 mm audiokonektor. Pravá strana je už zajímavější, najdeme zde v prostřední části tlačítko pro regulaci hlasitosti, které je dostatečně dlouhé a dobře se s ním pracuje. Hlavně tady ale najdeme páčky La R, o kterých se podrobněji zmíním v kapitole věnované hraní her.

10~134.JPG 11~127.JPG 14~115.JPG 20~97.JPG
22~84.JPG 21~92.JPG 17~101.JPG 8~136.JPG

Tyto páčky na první pohled nepůsobí kvalitním dojmem, jejich stisk je celkem lehký a někdy jsem měl pocit, že zkrátka na telefonu moc nedrží. Až při hraní her jsem ale zjistil, že tyto páčky jsou přesně tam, kde mají být a mají přesně takové odezvy, jaké bych od nich očekával. Velmi rychle zmizela má nedůvěra a dávám za ně palec nahoru. Na zadní straně nechybí ani čočka digitálního fotoaparátu a kousek nad ním přisvětlovací dioda. To hlavní a zásadní se ale objeví až po vysunutí spodní části telefonu směrem doleva. Tentokrát se netěšte na kvalitní QWERTY klávesnici, ale na precizní ovládací prvky pro hraní her. Právě tady se ukrývá hlavní zbraň modelu Play a právě tyto ovládací prvky zajišťují, že si hraní stejné hry určitě užijete na modelu Play podstatně více, než na jakémkoliv jiném telefonu, kde byste hru museli ovládat pouze skrze dotykový displej. Vysunutím této spodní části se automaticky spustí správce vašich her a rovnou můžete začít pařit případně stahovat další hry a podobně. Samotná aplikace se celkem často aktualizuje a její vývoj rozhodně nestojí na místě, o tom ale až později. Pod zadním krytem, který drží velmi pevně, se nachází baterie s kapacitou 1500 mAh, která telefonu zvládne dodávat energii necelé dva dny, což je v současnosti běžný výsledek.Na levé straně této ovládací plochy se nachází čtyři oddělená směrová tlačítka s výbornou odezvou a optimálními rozměry. Vše je velmi luxusně dimenzované a zaměřené na celkový dojem z hraní. Pod tímto kvartetem kláves se nachází tlačítko pro vstup do nabídky, to ale funguje jen v některých hrách. Podrobněji to opět vysvětlím v části věnované hraní her. Uprostřed této vysunuté herní části telefonu se nachází dvojice touchpadů, pomocí kterých lze ovládat některé hry. Je to jakási analogie známých páček, kterými jsou vybaveny ovladače pro domácí konzole PlayStation. V některých hrách se hodí, osobně jsem je ale prakticky nepoužíval, neměl jsem k tomu žádný důvod. Jejich citlivost je tak akorát, chce to ale cvik. Jednoznačně se tady projevuje, že hardwarová tlačítka vám zkrátka vždy dají lepší odezvu, než jakékoliv dotykové nebo senzorové řešení. Ale chválím výrobce za to, že tuto část neopomněl a tyto ovladače zde umístil.

Na pravé straně se pak opět nachází kvarteto ovládacích tlačítek, tentokrát jsou na nich známé symboly, které určují jejich funkce v jednotlivých hrách. Opět platí, že tlačítka jsou velmi veliká a skutečně pohodlná. Celková fyzická dispozice tohoto telefonu je naprosto optimální a při hraní her přirozeně sáhnete na jednotlivé ovládací prvky, ukazováčky pak spočinou na klapkách R a L (při vysunutém ovládacím prvku je logicky najdete jakoby zezadu telefonu, tím že jsou umístěny na pravém boku). Navíc je zde dvojice funkčních tlačítek, názvy Start a Select asi dostatečně informují o tom, k čemu slouží. Ačkoliv se tomu budu ještě věnovat v části recenze věnované hraní her, dovolím si již tady shrnout veškeré ovládací prvky a práci s nimi. Až na užší tlačítka pod displejem a zapínací tlačítko je práce s telefonem jedna radost, vše je luxusně dimenzované a zaměřené na pohodlné ovládání. Ocenil bych ale dedikovanou spoušť fotoaparátu.

1~153.JPG 10~135.JPG 6~137.JPG 7~137.JPG
8~137.JPG 9~134.JPG 4~150.JPG 5~147.JPG

Vnější prohlídku telefonu máme zdárně za sebou, pojďme si tedy prohlédnout operační systém. Tady si dovolím malou odbočku. Během tohoto týdne se na SEManii dočkáte recenzí všech tří novinek, které se již dostaly do redakce. Postupně si tak budete moci přečíst recenze modelů Play, Neo a na závěr také Arc. Jelikož jsou všechny tři telefony po stránce operačního systému téměř totožné, dovolím si v těchto partiích používat jednotné screeny a také komentáře budou totožné. Není to z důvodu, že bych si chtěl ušetřit práci, ale říkat třikrát to stejné a pokaždé jinými slovy by trvalo velmi dlouho. Na rozdíly mezi jednotlivými telefony samozřejmě vždy upozorním, po stránce softwaru jsou ale všechny tři novinky z 95 procent shodné a o těch zbývajících pět procent se stará právě model XPERIA Play a to se svojí širokou podporou her. Výrobce proti předchozím modelům trochu omezil svoje zásahy do systému, díky nim bychom se měli dočkat častějších aktualizací softwaru a telefon by měl pravidelně získat také aktualizace operačního systému jako celku.

Základem telefonu je operační systém Android 2.3.2, právě v těchto dnech se ale na svět začíná dostávat aktualizace n verzi 2.3.3. Prozatím je ale u nás oficiálně dostupná pouze původní varianta, všechny informace v recenzi se budou tedy vztahovat právě k ní. Změnám v nové verzi operačního systému se budeme věnovat po jeho vydání v samostatném článku. Operační systém Android ve verzi 2.3.2 je již velmi dospělý a odladěný operační systém, díky silnému procesoru s taktem 1 GHz a dostatku operační paměti je celý chod telefonu velmi svižný a v podstatě na nic nemusíte čekat. Je tady ale jedna výjimka a tou je start telefonu. Zatím jsem nenašel příčinu, ale nové Sony Ericssony startují velmi pomalu a ani model Play v tomto směru není výjimkou, ba spíše naopak. Telefon se zapíná klidně 3 minuty a to už je na mě moc, ač nejsem z komunikátorů BlackBerry na rychlé starty moc zvyklí. Konkurenční HTC Desire S v podstatě se stejným hardwarem se zapne doslova za pár vteřin. Sice telefon v současnosti moc často nezapínám respektive nevypínám (není k tomu důvod), občas je lepší jej restartovat a já nevidím důvod, proč by to mělo trvat tak dlouho.Velmi zásadního vylepšení se dočkal defaultní launcher. Ten je velmi rychlý a přehledný, nabídne pětici obrazovek s dostatkem možností nastavení. Ještě více ale chválím samotné menu telefonu, které se dá libovolně přeskládat. Tato možnost mi u předchozích modelů chyběla a ačkoliv se samozřejmě již dříve dal doinstalovat nový launcher, který chybějící funkce přidal, je lepší mít toto v základu. Sony Ericsson XPERIA Play (a všechny ostatní nové telefony) již mají natolik kvalitní launcher, že nevidím nezbytně nutnou jeho okamžitou výměnu. Každému ale vyhovuje něco jiného, takže proč ne. Základní nabídka bonusových programů k těm standardním Androidovým je poměrně chudá, v tomto směru je třeba HTC nesrovnatelně vepředu. Konkrétně u modelu Play je hlavním bonusem nabídka her, k té se ale ještě dostanu.Na úvod bych začal telefonním seznamem, tady ale budu od počátku docela kritický. Co pochválím je prakticky neomezená kapacita, možnost uložit ke každému z kontaktů spoustu detailů, provázanost se sociálními službami i s vaším kalendářem. Jinak je ale provedení telefonního seznamu a také dialeru poměrně slabé. Přehlednost mi přijde chabá a hledání v telefonním seznamu je neskutečně pomalé. Pokud uvážím, že Sony Ericsson už před mnoha lety měl na telefonech bez otevřeného operačního systému odladěné vyhledávání v telefonním seznamu pomocí T9 přímo z úvodní obrazovky, pak nedokážu pochopit, že toto ani nové modely v dostatečné kvalitě neumí. Naštěstí je na Marketu spousta freeware programů, které toto umí ošetřit. Výrobce by si ale měl uvědomit, že prodává mobilní telefon a než se vrhne do vylepšování složitých funkcí, měly by naprosto precizně být zvládnuté ty základní a důležité. Jasně, nainstalovat alternativu z Marketu zabere pár vteřin. Ale proč bych to jako zákazník, který za telefon zaplatil nemálo peněz, měl dělat? Nechci být pouze negativní, ale v tomto směru jsem čekal více. V podstatě zde máme základní řešení operačního systému Android, výrobce k tomu ale nepřidal vůbec nic navíc.Důležitou součástí telefonu jsou samozřejmě zprávy všeho druhu, tady se toho ale moc nového neudálo. Softwarová klávesnice je dostatečně kvalitní, pokud by vám náhodou nevyhovovala, dá se stáhnout případně koupit jiná. Docela jsem s ní ale spokojený a překlepů na ní moc nedělám, takže jsem zatím neměl moc důvodů měnit. Skvěle zpracovaný je klient pro Gmail, na váš účet se následně naváže také Market nebo třeba Kalendář. Účet u Googlu není pro telefon s Androidem nezbytnou podmínkou, pokud se mu bráníte, můžete si vytvořit jen nějak fiktivní účet pouze pro práci s telefonem. Pokud ale naopak služeb Googlu využíváte, pak vám budou servírovány ve velmi pěkné a funkční podobě. skvěle funguje synchronizace, výborně zpracované jsou také SMS zprávy a využít můžete i podporu mnoha dalších kecálků. Operační systém Android nabízí v tomto směru prakticky neomezené možnosti. Už nyní je pak v telefonu integrovaná aplikace Facebook, od příští verze operačního systému bychom se ale měli dočkat ještě podstatně většího provázaní této sociální sítě do telefonu. Přesně vzato už bych pak nemluvil o provázanosti, ale o přímé integraci do jednotlivých nabídek. Pro odpůrce sociálních sítí snad jen dodám, že toto (naštěstí) půjde vypnout.Pochvalu si zaslouží organizační funkce, ty jsou ale výborně zpracované téměř na každém Android telefonu a tak chválím spíše platformu, než samotného výrobce. Pokud nemáte nějaké extra nároky, vystačíte si s aplikacemi přímo v telefonu. Možná jen doplníte nějaké widgety na úvodní obrazovku, které vás budou informovat třeba o zmeškaných nebo nadcházejících událostech. Kalendář je graficky pěkně zpracovaný a je dobře zpracovaný do systému. Tohle všechno už má zkrátka Android velmi dobře odladěné. Nechybí ani opakovaný budík, jinak se ale v telefonu moc aplikací nenahromadilo a výrobce evidentně počítá s tím, že si do telefonu dodáte to, co budete potřebovat. Zrovna v tomto směru ale podle mého šetřil na nepravém místě a kvalitnější organizační funkce v základu by asi nikomu nevadily. Potěší alespoň kalkulačka, prohlížeč YouTube videí nebo třeba aplikace TrackID.Co se týká dalších funkcí telefonu, nepovažuji za důležité jej nějak dále rozebírat podrobněji. Telefon nabízí kompletní podporu rychlých dat, v sítích třetí generace ale energie z baterie ubývá poměrně rychle. Nechybí síťová karta Wi-Fi, která mi přijde o něco citlivější, než u předchozích modelů. Stále to ale není úplně optimální. Alespoň si bez problémů poradí se šifrováním. Vzhledem k aktuálnímu operačnímu systému asi nikoho nepřekvapí podpora tetheringu, tady budu výrobce hodně chválit, protože běží velmi spolehlivě a stabilně i při delší práci s telefonem. Na kratší vzdálenost využijete například Bluetooth, k počítači se můžete připojit přes USB kabel. Jestli jsem před chvílí chválil, teď ale budu hodně kritizovat. Správce připojení k počítači je asi největší nesmysl, jaký jsem kdy viděl. Spousta různých složitě přepínajících se režimů, zbytečné zdvojování a ztrojování toho samého. Tady dávám výrobci palec dolů, nechápu proč nepoužil standardní řešení. Opět se to dá vylepšit pomocí externích aplikací, ale přijde mi to zbytečné, stačilo do toho nezasahovat. Potěší naopak integrovaný GPS modul, který je opět o něco lepší, než u předchozích telefonů. V tomto směru je nyní Sony Ericsson podle mého i před konkurencí, příjem signálu je skutečně kvalitní. Samozřejmostí je kvalitní internetový prohlížeč, nepřekvapí ani podpora technologie Flash. Pokud by se vám náhodou nelíbil, na Marketu najdete třeba kvalitní Operu.Ještě než se podíváme na hraní her, dovolím si malou odbočku k rootu a věcem, které s ním souvisí. Sony Ericsson již před časem oficiálně oznámil, že u nových telefonů nabídne možnost odemknout bootloader a velmi snadno tak instalovat vlastní upravené ROM. Zatím sice žádné k dispozici nejsou, vše by ale mělo být pouze otázkou času. Také root je pro Sony Ericsson XPERIA Play již nějakou dobu dostupný a úpravy telefonů se tím dostávají do jiné dimenze. Vše má ale jeden podstatný háček - Sony Ericsson spustil při aktualizaci softwaru přes SEUS (a také při opravě telefonu v servise pomocí nástroje Emma) kontrolu těchto modifikací a pokud je váš telefon pozitivně označený, přicházíte o záruku a také o možnost oficiálně si nahrát do telefonu nový software. Na jednu stranu výrobce v tomto směru chápu, ani tak mi to ale nepřijde úplně šťastně řešení. Ačkoliv jsou všechny nové telefony velmi kvalitní, root dává zkušeným uživatelům široké možnosti dalšího přizpůsobení. S tím je ale nyní konec, minimálně pokud nechcete přijít o záruku.Konečně přicházíme na nejzajímavější část telefonu potažmo dnešní recenze a tou je hraní her na Sony Ericssonu XPERIA Play a také vše, co je s hraním spojené. Hardware už jsme si představili, takže ještě jednou připomenu, že tlačítka jsou pro ovládání her zkrátka úžasná a s dotykovým displejem se naprosto nedají srovnat. O dvoujádrovém procesoru jsem již také mluvil, takže to dál nebudu rozpitvávat. Z marketingového hlediska se jedná o zásadní chybu, z pohledu koncového zákazníka to není takový problém, pokud dá modelu Play šanci. A to už při ceně telefonu problém být může. Her je pro model Play k dispozici hned několik druhů. Máme zde originální emulátor her z PS1, skvěle šlape třeba Crash Bandicoot, který najdeme přímo v telefonu a kterému se za chvíli budu věnovat. Máme zde také hry z Marketu, které jsou určeny pro všechny telefony s Androidem. Kromě toho zde máme rozšiřující se nabídku her, které jsou určeny exkluzivně pro model Play. A na závěr tady máme mnoho dalších emulátorů, která vám herní možnosti ještě více rozšíří. Rozhodně by se tedy nemělo stát, že by vám došly hry. Nejlépe samozřejmě fungují ty, které jsou přímo pro model Play. Naopak u některých emulovaných je problém s nastavením ovládacích prvků, je to ale spíše výjimka. Trochu nelogicky nenajdete hry pod jednou položkou, ale hned pod dvěma. Opět zajímavé (a nelogické) řešení. Nyní vám představím několik her, které jsou v modelu Play přímo z výroby respektive jsou k dispozici zdarma.


Nejprve se podíváme na Crash Bandicoot. Ten už má za sebou spoustu let existence, z hratelnosti mu to ale nic neubírá. Trochu zamrzí, že je hra jakoby na bocích oříznutá, osobně to ale považuji za detail. Hlavní je hratelnost a ta je úžasná. Jednotlivé levely jsou ale velmi těžké a v současnosti jsem se zastavil ve třináctém z 32. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že bych se dostal dál. Ovládání je ale skutečně pohodlné, hra jede naprosto plynule. Moje hodnocení 9 z 10 a to jen proto, že se mi nedaří dostat se dá.


Dále zde máme Asphalt Urban 6. Ten je potřeba stáhnout, pro model Play je ale k dispozici zdarma. Hra je graifcky velmi povedená, ani při složitějších kolizích nedochází ke zpomalení hry jako takové. V této hře skvěle oceníte zadní tlačítko R, kterým se ovládá nitro. Hru jsem prošel během několika týdnů, stále mě ale baví. Co ale oceňuji je kvalitní multiplayer, často tak hrajeme s bratrem proti sobě a je to zábava. Spojení je stabilní, hra se nijak nekouše a má to dobré reakce. Osobně dávám maximální hodnocení 10 z 10 možných.


Na závěr jsem si pak nechal hru Star Battalion. Jedná se o vesmírnou sttřílečku opět s velmi dobrou hratelností, zde už se dá loď ovládat pomocí dotykových ploch, osobně jsem si ale na to moc nezvykl. Potěší bohatý příběh, ten si ale užijete pouze pokud umíte dostatečně dobře anglicky. Občas se ale ve hře případně v mapách trochu ztrácím a je třeba zjišťovat, co je vlastně mým úkolem. Hodně jsem se těšil na multiplayer, ten se mi ale nepovedlo zprovoznit. Oba telefony se sice spojí a na jednom hra jede, na druhém ale zůstane černá obrazovka. Osobně dávám 7 z 10.

Pokud vás omrzí hraní her, telefon samozřejmě nabídne spoustu dalších možností, jak zkrátit volnou chvíli. Potěší kvalitní hudební přehrávač, ostudu ale neudělá ani přehrávání videa. Tady mi nezbývá než připomenout absenci HDMI konektoru, skutečně nechápu, proč právě u herního telefonu chybí. Ale výrobce snad ví co dělá (i když nás o tom už dlouho pořádně nepřesvědčil). Zajímavým doplňkem je aplikace LiveWare, která se stará o připojení vašeho telefonu s originálním příslušenstvím Sony Ericsson. Už tak nemusíte složitě vyhledávat jednotlivá zařízení a připojovat se k nim, o vše se psotará právě tato aplikace. Funguje spolehlivě a rychle. Podobných doplňků bych určitě ocenil více. Líbí se mi také kvalitní galerie se spoustou zajímavých efektů, prohlížení vašich fotografií je velmi rychlé.Fotoaparát patří k současnému nadprůměru, na naprostou špičku ale bohuel nedosahuje. Výrobce se rozhodl použít rozlišení 5 megapixelů, opět nechápu, proč právě u herního telefonu se sáhlo po nižším rozlišení, ale nevadí. Pro běžné použití jsou fotografie dostatečně kvalitní, při prohlížení originální velikosti fotografie ale narazíte na spoustu neostrostí téměř po celé ploše a hodně se projevuje také vysoká úroveň komprimace. Uvidíme, co s kvalitou fotografií udělá nový operační systém a také jestli se objeví nějaké modifikace fotoaparátu podobně, jako se objevily pro starší model XPERIA X10. Hodně mi chybí samostatné tlačítko se spouští, fotografovat se tedy musí přes dotykový displej a přicházíte tím o možnost namáčknutí, zaostření a až následného vyfocení. Docela škoda, to jedno tlačítko by se určitě ještě někam vešlo. Fotografování ale evidentně není pro model Play priorita. Potěší alespoň široké možnosti nastavení. Nahrávání videa pak kopíruje fotoaparát - kvalita je nad průměrem, na špičku ale rozhodně nemá a výrobce opět použil nižší rozlišení, než u jiných telefonů. Jen on sám pravděpodobně ví proč...

10~39.jpg 11~35.jpg 13~26.jpg 14~27.jpg 15~22.jpg
16~23.jpg 17~17.jpg 19~18.jpg 1~73.jpg 20~13.jpg
21~16.jpg 22~13.jpg 2~72.jpg 3~71.jpg 4~66.jpg
5~64.jpg 6~56.jpg 7~51.jpg 8~47.jpg 9~44.jpgSony Ericsson XPERIA Play se v současné době prodává ve dvou barevných variantách a v obou případech se cena na oficiálním e-shopu Sony Ericsson pohybuje na hranici 14 tisíc korun. Je to málo nebo moc? Názory se v tomto směru někdy různí, podle názoru většiny (ke které se připojuji) je sice XPERIA Play kvalitním a exkluzivním telefonem, přesto je cena nasazená poměrně vysoko a telefon tak není dostupný pro každého. Telefonu by nižší cena určitě prospěla, mezi lidi by se dostalo podstatně více telefonů a zvýšil by se také zájem vývojářů. Sony sice se spoustou z nich uzavřelo exkluzivní smlouvy a o nedostatek her se rozhodně nemusíme bát, je třeba ale prodat dostatek těchto telefonů, aby byl vývoj her pouze pro model Play (potažmo jeho nástupce) pro vývojáře dostatečně lukrativní. Z marketingového pohledu telefon trochu doplácí na absenci dvoujádrového procesoru, ani při současném řešení si ale nelze stěžovat na nedostatek výkonu.

Během měsíce používání jsem nezaznamenal žádný problém a to ani při spouštění většího množství aplikací, které jsem nikdy neukončoval. Výkon telefonu rozhodně nechybí a herní doje z něj je skutečně bezkonkurenční. Sony Ericsson XPERIA Play dobře uspěje i jako telefon, trochu ale zamrzí absence HDMI konektoru. Hraní her je úžasné, všechno krásně funguje a hardwarové ovládací prvky jsou zkrátka geniální. Ale i tak pohled na cenovku telefonu většinu zájemců odradí. Skalní fandové do něj půjdou i přes vyšší cenu, většina zákazníků ale spíše počká na druhou generaci telefonu, od které čekám trochu menší rozměry, možná nižší míru exkluzivity ale hlavně podstatně nižší cenu. Sám jsem zvědav na hospodářské výsledky výrobce za druhé čtvrtletí tohoto roku. Osobně bych ale za model Play těch 14 tisíc v dnešní době nedal, kombinace samotného PSP a k tomu kvalitního telefonu vám zaručí delší výdrž a ještě lepší zážitek z hraní her, jen s sebou hold budeme muset tahat dvě zařízení msto jednoho.

Sony Ericsson XPERIA Play v bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA Play v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony EricssonKomentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: kosi123 Datum: 2011-05-28 13:06:42
paráda, já teď zrovna aktualizuji přes SEUS.
Autor: Joza Datum: 2011-05-28 11:50:42
Už je dostupná aktualizace OS na verzi 2.3.3
. Autor: kosi123 Datum: 2011-05-26 23:06:53
mám novinku, někdo z xda optimalizoval aplikaci fotoaparátu, ve které lze fotit tlačítkem "R", což je naprosto dokonalé, lze stáhnout na marketu 
pod názvem: Camera Mod for Xperia PLAY 
https://market.android.com/details?id=seb.camera.mod&feature=search_result
Autor: Joza Datum: 2011-05-26 10:19:23
Možná jsem to s tou spouští napsal nepřesně, samozřejmě že telefon i přes displej třeba zaostří, ale na klasickou spoušť to zdaleka nemá a vysouvat telefon na focení?
. Autor: kosi123 Datum: 2011-05-26 08:00:41
co se týče focení, tak po vysunutí lze použít tlačítko "X" jako spoušť fotoaparátu, dokonce funguje i tzv. namáčknutí, které mimochodem funguje i při dlouhém přidržení spouště na displayi
. Autor: obluda zelená Datum: 2011-05-25 17:20:44
Bohužel, i přes to, že je XPeria Play povedený telefon, tak zatím čtu jenom to, že je to prodejní propadák.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >