" />

Vazeni ctenari SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervovan a jiz nebudou pridavany nove clanky. Nicmene web bude nadale funkcni a muzete tak stale cerpat z obsahle databaze informaci o produktech Sony Ericsson.

Jak jiste vite, nove telefony jsou na trh uvadeny pouze pod znackou Sony, proto doslo k rozhodnuti na tomto webu dale nepokracovat.

Dekujeme vsem ctenarum, kteri nas cetli, a take vsem autorum, kteri pro vas psali.

Cast redaktoru pokracuje ve sve tvorbe a s jejich clanky se muzete setkavat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalsich.

 Vase SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na uplny zaver roku zde mame jednu prijemnou zpravu - do nabidky nasich operatoru se od ledna dostane dalsi komunikator rady XPERIA. Konkretne se jedna o model XPERIA Ray, ktery od zacatku pristiho roku najdete v nabidce operatora O2. Doufam, ze postupny navrat telefonu Sony Ericsson (a do budoucna jiz jen Sony) bude pokracovat i pristi rok. Kvalitou na to tyto pristroje rozhodne maji.
Podle ocekavani jeste do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) novy Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nova ROM prozatim jeste neni ve finalnim stavu a nehodi se pro bezne pouziti, brzy by ale mela byt plne funkcni a schopna nasazeni. Jindy bychom mozna po teto zprave jasali a slavili. Tentokrat je ale uvolneni testovaci verze velmi tiche - Sony Ericsson vzal FXP vitr z plachet, sam oficialne uvolnil testovaci ROM pro trojici komunikatoru XPERIA a po nekolika dnech usilovne praci komunity jsou jiz tyto ROM vhodne na bezne pouziti.
Vcera byl po trochu delsi odmlce certifikovan dalsi necustomizovany firmware pro komunikatory Sony Ericsson letosniho roku. Jsem rad, ze Sony Ericsson pouze nevyckava na prichod ICS a i do te doby se snazi svym zakaznikum poskytnout maximalni moznou podporu. Sam jsem zvedav, jestli se bude jednat o dalsi vylepseni stavajiciho Androidu 2.3.4 (oznaceni by tomu napovidalo) nebo vyrobce posune sve telefony jeste o stupinek vyse na Android 2.3.5, coz ale nepovazuji za moc realne.
Galerie
Sony Ericsson XPERIA Play - recenze prvniho herniho telefonu se vsim vsudy | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Wednesday, 25. May 2011
Telefon, ktery se stal legendou jeste nez vznikl. Existuje jen malo mobilnich telefonu, ktere by se necim podobnym mohly pochlubit, jeden z nich ale mame uz delsi dobu v redakci a na dnesni den jsme si pro vas pripravili jeho recenzi. Civilni obcanske jmeno je Sony Ericsson XPERIA Play, na prvni pohled povedeny komunikator s Androidem s dostatkem funkci za nemalo penez. Vice se ale bude pouzivat jeho slangove oznaceni, jedna se totiz o prvni PlayStation Phone na trhu. Urcite se nejedna o dokonaly telefon, zazitek z hrani je ale bezkonkurencne nejlepsi mezi vsemi soucasnymi telefony.
17~102.JPG 16~110.JPG 25~71.JPG 26~66.JPG


Prakticky od chvile, co se spojily spolecnosti Ericsson a Sony a vytvorily spolecny podnik Sony Ericsson se spekuluje o telefonu, ktery by nabidl moznost hrani her na poradne urovni. Diky tomu, ze Sony stoji za platformou PlayStation se vzdy nejak predpokladalo, ze k tomu vyrobce bude mit blizko. Dlouhe roky se ale nedelo vubec nic a pokusy s hranim her na mobilnich telefonech se proslavila spise Nokia se svou vlastni platformou. Spekulace ale opet zacaly nabirat na obratkach pote, co se svetu predstavila konzole PSP. Ta uz ma k telefonu ne uplne daleko predevsim rozmery, vyrobce navic demonstroval, ze male zarizeni muze nabidnout obrovsky vykon a skvely herni zazitek. Realizace si ale zadala svuj cas a cekalo se take na dostatecne moderni operacni system, ktery by cely telefon pohanel. Ackoliv to trvalo docela dlouho, nakonec jsme se preci jen dockali. Jiz na konci minuleho roku se zacaly objevovat prvni fotografie a predstaveni noveho modelu se vyrazne priblizilo. Novy telefon pak spatril svetlo sveta na letosnim kongresu MWC v Barcelone a od te doby mame tu cet poznat Sony Ericsson XPERIA Play. Jedna se o prvni telefon, ktery nabizi certifikaci PlayStation a ackoliv nechci zbytecne predbihat, v oblasti hrani her nema v soucasnosti zadnou konkurenci. Exkluzivita telefonu je znacna a vyrobce tomu prizpusobil i cenu, ktera neni zrovna nizka. Pristroj je v nabidce ve dvou barevnych variantach, ac mam radeji barvu cernou, k modelu XPERIA Play mi mnohem vice sedi barva bila.

11~128.JPG 17~102.JPG 23~82.JPG 12~122.JPG
18~97.JPG 24~80.JPG 13~118.JPG 19~94.JPG

Hlavni vyhody:
- bezkonkurencni herni zazitek
- spousta hardwarovych tlacitek
- exkluzivni hry pouze pro tento model
- atraktivni design
- nejnovejsi verze Androidu
- kvalitni displej
- rychly a spolehlivy beh
- dostatecny vykon
- baterie s kapacitou 1500 mAh
- komplexni funkcni vybava
- precizni konstrukce
- multimedialni funkce
- velmi kvalitni stereoreproduktory
- vyrazne vylepseny defaultni launcher
- nabidka her

Hlavni nedostatky:
- cena
- hodil by se dvoujadrovy procesor
- cena
- kvalita fotoaparatu
- cena
- citlivost analogovych ovladacu

25~71.JPG 14~116.JPG 20~98.JPG 26~66.JPG
15~115.JPG 21~93.JPG 16~110.JPG 22~85.JPG

Hned pri predstaveni telefonu me velmi zaujala jeho hmotnost. Celych 175 gramu neni na dnesni dobu rozhodne malo a docela jsem z toho mel obavy. Ty se ale nastesti nepotvrdily, ba prave naopak. Vyssi hmotnost je pro jiste drzeni a pohodlne hrani temer nutnosti, davam tedy za ni palec nahoru. V kapse telefon navic je citit, takze vam z ni urcite nevypadne, aniz byste si toho vsimli. Ani rozmery jako takove nejsou uplne male, v reci cisel se jedna o 119 x 62 x 16 milimetru a predevsim vyska a tlousÂťka opet nepatri k nejmensim. Sony Ericsson XPERIA Play si ale na nic nehraje, je to zkratka poradny kus telefonu. Presneji receno poradny kus plastu... Osobne bych uvital trochu mensi rozmery telefonu, ale pouziti kovu pri zachovani stavajici hmotnosti. Pri pohledu na cenovku telefonu, ktera se pohybuje na hranici 14 tisic korun, mam zkratka pocit, ze by si uzivatele kovove prvky rozhodne zaslouzily. Vyrobce se ale rozhodl spolehnout pouze na plast, ten je nastesti v pripade modelu Play dostatecne kvalitni.

Vetsinu predni strany zabira kvalitni dotykovy displej s rozlisenim 854 x 480 pixelu, ktery je schopny zobrazit az 16 milionu barev. Samozrejme vyuziva kapacitni technologii a plne podporuje multitouch, ktery reaguje podstatne lepe, nez u predchoziho modelu XPERIA X10. Tak akorat mi prijde uhlopricka a s ni spojene fyzicke rozmery displeje, vyrobce se rozhodl pouzit uhlopricku 4 palce, coz je podle meho strop pro pohodlne ovladani telefonu ciste dotykem. Ackoliv je displej veliky a jemny, trochu zamrzi pouzita technologie. V dobe ruznych OLED displeju je klasicke LCD trochu zklamanim a opet si dovolim se odvolat na cenu, ktery rozhodne neni nejnizsi. Sony Ericsson XPERIA Play take trochu prekvapive nepodporuje technologii Bravia, kterou najdeme u vsech ostatnich novinek a ackoliv nyni trochu predbehnu, zamrzi rozhodne take absence HDMI konektoru. Opet plati, ze ostatni novinky jsou jim vybaveny, u modelu Play se ale toto jaksi pozapomnelo a vzhledem k pripadne moznosti hrani her na velike obrazovce napriklad na televizi to je urcite skoda.



Pod displejem se pak nachazi hned ctverice hardwarovych tlacitek, tady se jedna v podani Sony Ericssonu o malou revoluci. Dosud jsme totiz byli zvykli, ze Sony Ericsson nenabizel samostatne tlacitko pro hledani a spolehal se pouze na tri hardwarova tlacitka, pricemz hledani se spoustelo dlouhym stiskem jednoho z nich. Jelikoz se nejakou dobu o modelu Play uvazovalo jako o nove generaci komunikatoru Google Nexus, vyrobce se rozhodl neriskovat a poprve pouzil kompletni kvarteto funkcnich tlacitek. Ta jsou velmi pekna, ale ocenil bych trochu vetsi rozmery. Jelikoz jsou dosti tenka, nemackaji se zrovna nejpohodlneji a ani po vice nez mesicnim pouzivani mi toto uplne nesedi. Stejne tak musim trochu zkritizovat zapinaci tlacitko, to je na horni strane take velmi dobre schovane a prace s nim se do kategorie pohodlnych rozhodne zaradit neda.

V zapinacim tlacitku je take integrovana mala LED dioda, ktera informuje napriklad o vybitem telefonu a podobne. Jelikoz se ale v podstate nachazi v prechodu na zadni stranu telefonu, neni pri pohybu zepredu temer videt a tudiz svou funkci tak dobre neplni. Horni i spodni hrana telefonu je zaoblena v obou smerech, telefon tak diky tomu lepe padne napriklad do kapsy a take se diky tomu dobre drzi, jelikoz vam nikde neprekazi zadne hrany. Na levem boku najdete pouze microUSB konektor cca ve spodni tretine telefonu, v horni casti leveho boku se pak nachazi standardni 3,5 mm audiokonektor. Prava strana je uz zajimavejsi, najdeme zde v prostredni casti tlacitko pro regulaci hlasitosti, ktere je dostatecne dlouhe a dobre se s nim pracuje. Hlavne tady ale najdeme packy La R, o kterych se podrobneji zminim v kapitole venovane hrani her.

10~134.JPG 11~127.JPG 14~115.JPG 20~97.JPG
22~84.JPG 21~92.JPG 17~101.JPG 8~136.JPG

Tyto packy na prvni pohled nepusobi kvalitnim dojmem, jejich stisk je celkem lehky a nekdy jsem mel pocit, ze zkratka na telefonu moc nedrzi. Az pri hrani her jsem ale zjistil, ze tyto packy jsou presne tam, kde maji byt a maji presne takove odezvy, jake bych od nich ocekaval. Velmi rychle zmizela ma neduvera a davam za ne palec nahoru. Na zadni strane nechybi ani cocka digitalniho fotoaparatu a kousek nad nim prisvetlovaci dioda. To hlavni a zasadni se ale objevi az po vysunuti spodni casti telefonu smerem doleva. Tentokrat se neteste na kvalitni QWERTY klavesnici, ale na precizni ovladaci prvky pro hrani her. Prave tady se ukryva hlavni zbran modelu Play a prave tyto ovladaci prvky zajisÂťuji, ze si hrani stejne hry urcite uzijete na modelu Play podstatne vice, nez na jakemkoliv jinem telefonu, kde byste hru museli ovladat pouze skrze dotykovy displej. Vysunutim teto spodni casti se automaticky spusti spravce vasich her a rovnou muzete zacit parit pripadne stahovat dalsi hry a podobne. Samotna aplikace se celkem casto aktualizuje a jeji vyvoj rozhodne nestoji na miste, o tom ale az pozdeji. Pod zadnim krytem, ktery drzi velmi pevne, se nachazi baterie s kapacitou 1500 mAh, ktera telefonu zvladne dodavat energii necele dva dny, coz je v soucasnosti bezny vysledek.



Na leve strane teto ovladaci plochy se nachazi ctyri oddelena smerova tlacitka s vybornou odezvou a optimalnimi rozmery. Vse je velmi luxusne dimenzovane a zamerene na celkovy dojem z hrani. Pod timto kvartetem klaves se nachazi tlacitko pro vstup do nabidky, to ale funguje jen v nekterych hrach. Podrobneji to opet vysvetlim v casti venovane hrani her. Uprostred teto vysunute herni casti telefonu se nachazi dvojice touchpadu, pomoci kterych lze ovladat nektere hry. Je to jakasi analogie znamych pacek, kterymi jsou vybaveny ovladace pro domaci konzole PlayStation. V nekterych hrach se hodi, osobne jsem je ale prakticky nepouzival, nemel jsem k tomu zadny duvod. Jejich citlivost je tak akorat, chce to ale cvik. Jednoznacne se tady projevuje, ze hardwarova tlacitka vam zkratka vzdy daji lepsi odezvu, nez jakekoliv dotykove nebo senzorove reseni. Ale chvalim vyrobce za to, ze tuto cast neopomnel a tyto ovladace zde umistil.

Na prave strane se pak opet nachazi kvarteto ovladacich tlacitek, tentokrat jsou na nich zname symboly, ktere urcuji jejich funkce v jednotlivych hrach. Opet plati, ze tlacitka jsou velmi velika a skutecne pohodlna. Celkova fyzicka dispozice tohoto telefonu je naprosto optimalni a pri hrani her prirozene sahnete na jednotlive ovladaci prvky, ukazovacky pak spocinou na klapkach R a L (pri vysunutem ovladacim prvku je logicky najdete jakoby zezadu telefonu, tim ze jsou umisteny na pravem boku). Navic je zde dvojice funkcnich tlacitek, nazvy Start a Select asi dostatecne informuji o tom, k cemu slouzi. Ackoliv se tomu budu jeste venovat v casti recenze venovane hrani her, dovolim si jiz tady shrnout veskere ovladaci prvky a praci s nimi. Az na uzsi tlacitka pod displejem a zapinaci tlacitko je prace s telefonem jedna radost, vse je luxusne dimenzovane a zamerene na pohodlne ovladani. Ocenil bych ale dedikovanou spousÂť fotoaparatu.

1~153.JPG 10~135.JPG 6~137.JPG 7~137.JPG
8~137.JPG 9~134.JPG 4~150.JPG 5~147.JPG

Vnejsi prohlidku telefonu mame zdarne za sebou, pojdme si tedy prohlednout operacni system. Tady si dovolim malou odbocku. Behem tohoto tydne se na SEManii dockate recenzi vsech tri novinek, ktere se jiz dostaly do redakce. Postupne si tak budete moci precist recenze modelu Play, Neo a na zaver take Arc. Jelikoz jsou vsechny tri telefony po strance operacniho systemu temer totozne, dovolim si v techto partiich pouzivat jednotne screeny a take komentare budou totozne. Neni to z duvodu, ze bych si chtel usetrit praci, ale rikat trikrat to stejne a pokazde jinymi slovy by trvalo velmi dlouho. Na rozdily mezi jednotlivymi telefony samozrejme vzdy upozornim, po strance softwaru jsou ale vsechny tri novinky z 95 procent shodne a o tech zbyvajicich pet procent se stara prave model XPERIA Play a to se svoji sirokou podporou her. Vyrobce proti predchozim modelum trochu omezil svoje zasahy do systemu, diky nim bychom se meli dockat castejsich aktualizaci softwaru a telefon by mel pravidelne ziskat take aktualizace operacniho systemu jako celku.

Zakladem telefonu je operacni system Android 2.3.2, prave v techto dnech se ale na svet zacina dostavat aktualizace n verzi 2.3.3. Prozatim je ale u nas oficialne dostupna pouze puvodni varianta, vsechny informace v recenzi se budou tedy vztahovat prave k ni. Zmenam v nove verzi operacniho systemu se budeme venovat po jeho vydani v samostatnem clanku. Operacni system Android ve verzi 2.3.2 je jiz velmi dospely a odladeny operacni system, diky silnemu procesoru s taktem 1 GHz a dostatku operacni pameti je cely chod telefonu velmi svizny a v podstate na nic nemusite cekat. Je tady ale jedna vyjimka a tou je start telefonu. Zatim jsem nenasel pricinu, ale nove Sony Ericssony startuji velmi pomalu a ani model Play v tomto smeru neni vyjimkou, ba spise naopak. Telefon se zapina klidne 3 minuty a to uz je na me moc, ac nejsem z komunikatoru BlackBerry na rychle starty moc zvykli. Konkurencni HTC Desire S v podstate se stejnym hardwarem se zapne doslova za par vterin. Sice telefon v soucasnosti moc casto nezapinam respektive nevypinam (neni k tomu duvod), obcas je lepsi jej restartovat a ja nevidim duvod, proc by to melo trvat tak dlouho.



Velmi zasadniho vylepseni se dockal defaultni launcher. Ten je velmi rychly a prehledny, nabidne petici obrazovek s dostatkem moznosti nastaveni. Jeste vice ale chvalim samotne menu telefonu, ktere se da libovolne preskladat. Tato moznost mi u predchozich modelu chybela a ackoliv se samozrejme jiz drive dal doinstalovat novy launcher, ktery chybejici funkce pridal, je lepsi mit toto v zakladu. Sony Ericsson XPERIA Play (a vsechny ostatni nove telefony) jiz maji natolik kvalitni launcher, ze nevidim nezbytne nutnou jeho okamzitou vymenu. Kazdemu ale vyhovuje neco jineho, takze proc ne. Zakladni nabidka bonusovych programu k tem standardnim Androidovym je pomerne chuda, v tomto smeru je treba HTC nesrovnatelne vepredu. Konkretne u modelu Play je hlavnim bonusem nabidka her, k te se ale jeste dostanu.



Na uvod bych zacal telefonnim seznamem, tady ale budu od pocatku docela kriticky. Co pochvalim je prakticky neomezena kapacita, moznost ulozit ke kazdemu z kontaktu spoustu detailu, provazanost se socialnimi sluzbami i s vasim kalendarem. Jinak je ale provedeni telefonniho seznamu a take dialeru pomerne slabe. Prehlednost mi prijde chaba a hledani v telefonnim seznamu je neskutecne pomale. Pokud uvazim, ze Sony Ericsson uz pred mnoha lety mel na telefonech bez otevreneho operacniho systemu odladene vyhledavani v telefonnim seznamu pomoci T9 primo z uvodni obrazovky, pak nedokazu pochopit, ze toto ani nove modely v dostatecne kvalite neumi. Nastesti je na Marketu spousta freeware programu, ktere toto umi osetrit. Vyrobce by si ale mel uvedomit, ze prodava mobilni telefon a nez se vrhne do vylepsovani slozitych funkci, mely by naprosto precizne byt zvladnute ty zakladni a dulezite. Jasne, nainstalovat alternativu z Marketu zabere par vterin. Ale proc bych to jako zakaznik, ktery za telefon zaplatil nemalo penez, mel delat? Nechci byt pouze negativni, ale v tomto smeru jsem cekal vice. V podstate zde mame zakladni reseni operacniho systemu Android, vyrobce k tomu ale nepridal vubec nic navic.



Dulezitou soucasti telefonu jsou samozrejme zpravy vseho druhu, tady se toho ale moc noveho neudalo. Softwarova klavesnice je dostatecne kvalitni, pokud by vam nahodou nevyhovovala, da se stahnout pripadne koupit jina. Docela jsem s ni ale spokojeny a preklepu na ni moc nedelam, takze jsem zatim nemel moc duvodu menit. Skvele zpracovany je klient pro Gmail, na vas ucet se nasledne navaze take Market nebo treba Kalendar. Ucet u Googlu neni pro telefon s Androidem nezbytnou podminkou, pokud se mu branite, muzete si vytvorit jen nejak fiktivni ucet pouze pro praci s telefonem. Pokud ale naopak sluzeb Googlu vyuzivate, pak vam budou servirovany ve velmi pekne a funkcni podobe. skvele funguje synchronizace, vyborne zpracovane jsou take SMS zpravy a vyuzit muzete i podporu mnoha dalsich kecalku. Operacni system Android nabizi v tomto smeru prakticky neomezene moznosti. Uz nyni je pak v telefonu integrovana aplikace Facebook, od pristi verze operacniho systemu bychom se ale meli dockat jeste podstatne vetsiho provazani teto socialni site do telefonu. Presne vzato uz bych pak nemluvil o provazanosti, ale o prime integraci do jednotlivych nabidek. Pro odpurce socialnich siti snad jen dodam, ze toto (nastesti) pujde vypnout.



Pochvalu si zaslouzi organizacni funkce, ty jsou ale vyborne zpracovane temer na kazdem Android telefonu a tak chvalim spise platformu, nez samotneho vyrobce. Pokud nemate nejake extra naroky, vystacite si s aplikacemi primo v telefonu. Mozna jen doplnite nejake widgety na uvodni obrazovku, ktere vas budou informovat treba o zmeskanych nebo nadchazejicich udalostech. Kalendar je graficky pekne zpracovany a je dobre zpracovany do systemu. Tohle vsechno uz ma zkratka Android velmi dobre odladene. Nechybi ani opakovany budik, jinak se ale v telefonu moc aplikaci nenahromadilo a vyrobce evidentne pocita s tim, ze si do telefonu dodate to, co budete potrebovat. Zrovna v tomto smeru ale podle meho setril na nepravem miste a kvalitnejsi organizacni funkce v zakladu by asi nikomu nevadily. Potesi alespon kalkulacka, prohlizec YouTube videi nebo treba aplikace TrackID.



Co se tyka dalsich funkci telefonu, nepovazuji za dulezite jej nejak dale rozebirat podrobneji. Telefon nabizi kompletni podporu rychlych dat, v sitich treti generace ale energie z baterie ubyva pomerne rychle. Nechybi siÂťova karta Wi-Fi, ktera mi prijde o neco citlivejsi, nez u predchozich modelu. Stale to ale neni uplne optimalni. Alespon si bez problemu poradi se sifrovanim. Vzhledem k aktualnimu operacnimu systemu asi nikoho neprekvapi podpora tetheringu, tady budu vyrobce hodne chvalit, protoze bezi velmi spolehlive a stabilne i pri delsi praci s telefonem. Na kratsi vzdalenost vyuzijete napriklad Bluetooth, k pocitaci se muzete pripojit pres USB kabel. Jestli jsem pred chvili chvalil, ted ale budu hodne kritizovat. Spravce pripojeni k pocitaci je asi nejvetsi nesmysl, jaky jsem kdy videl. Spousta ruznych slozite prepinajicich se rezimu, zbytecne zdvojovani a ztrojovani toho sameho. Tady davam vyrobci palec dolu, nechapu proc nepouzil standardni reseni. Opet se to da vylepsit pomoci externich aplikaci, ale prijde mi to zbytecne, stacilo do toho nezasahovat. Potesi naopak integrovany GPS modul, ktery je opet o neco lepsi, nez u predchozich telefonu. V tomto smeru je nyni Sony Ericsson podle meho i pred konkurenci, prijem signalu je skutecne kvalitni. Samozrejmosti je kvalitni internetovy prohlizec, neprekvapi ani podpora technologie Flash. Pokud by se vam nahodou nelibil, na Marketu najdete treba kvalitni Operu.



Jeste nez se podivame na hrani her, dovolim si malou odbocku k rootu a vecem, ktere s nim souvisi. Sony Ericsson jiz pred casem oficialne oznamil, ze u novych telefonu nabidne moznost odemknout bootloader a velmi snadno tak instalovat vlastni upravene ROM. Zatim sice zadne k dispozici nejsou, vse by ale melo byt pouze otazkou casu. Take root je pro Sony Ericsson XPERIA Play jiz nejakou dobu dostupny a upravy telefonu se tim dostavaji do jine dimenze. Vse ma ale jeden podstatny hacek - Sony Ericsson spustil pri aktualizaci softwaru pres SEUS (a take pri oprave telefonu v servise pomoci nastroje Emma) kontrolu techto modifikaci a pokud je vas telefon pozitivne oznaceny, prichazite o zaruku a take o moznost oficialne si nahrat do telefonu novy software. Na jednu stranu vyrobce v tomto smeru chapu, ani tak mi to ale neprijde uplne sÂťastne reseni. Ackoliv jsou vsechny nove telefony velmi kvalitni, root dava zkusenym uzivatelum siroke moznosti dalsiho prizpusobeni. S tim je ale nyni konec, minimalne pokud nechcete prijit o zaruku.



Konecne prichazime na nejzajimavejsi cast telefonu potazmo dnesni recenze a tou je hrani her na Sony Ericssonu XPERIA Play a take vse, co je s hranim spojene. Hardware uz jsme si predstavili, takze jeste jednou pripomenu, ze tlacitka jsou pro ovladani her zkratka uzasna a s dotykovym displejem se naprosto nedaji srovnat. O dvoujadrovem procesoru jsem jiz take mluvil, takze to dal nebudu rozpitvavat. Z marketingoveho hlediska se jedna o zasadni chybu, z pohledu koncoveho zakaznika to neni takovy problem, pokud da modelu Play sanci. A to uz pri cene telefonu problem byt muze. Her je pro model Play k dispozici hned nekolik druhu. Mame zde originalni emulator her z PS1, skvele slape treba Crash Bandicoot, ktery najdeme primo v telefonu a kteremu se za chvili budu venovat. Mame zde take hry z Marketu, ktere jsou urceny pro vsechny telefony s Androidem. Krome toho zde mame rozsirujici se nabidku her, ktere jsou urceny exkluzivne pro model Play. A na zaver tady mame mnoho dalsich emulatoru, ktera vam herni moznosti jeste vice rozsiri. Rozhodne by se tedy nemelo stat, ze by vam dosly hry. Nejlepe samozrejme funguji ty, ktere jsou primo pro model Play. Naopak u nekterych emulovanych je problem s nastavenim ovladacich prvku, je to ale spise vyjimka. Trochu nelogicky nenajdete hry pod jednou polozkou, ale hned pod dvema. Opet zajimave (a nelogicke) reseni. Nyni vam predstavim nekolik her, ktere jsou v modelu Play primo z vyroby respektive jsou k dispozici zdarma.


Nejprve se podivame na Crash Bandicoot. Ten uz ma za sebou spoustu let existence, z hratelnosti mu to ale nic neubira. Trochu zamrzi, ze je hra jakoby na bocich oriznuta, osobne to ale povazuji za detail. Hlavni je hratelnost a ta je uzasna. Jednotlive levely jsou ale velmi tezke a v soucasnosti jsem se zastavil ve trinactem z 32. Zatim nic nenasvedcuje tomu, ze bych se dostal dal. Ovladani je ale skutecne pohodlne, hra jede naprosto plynule. Moje hodnoceni 9 z 10 a to jen proto, ze se mi nedari dostat se da.






Dale zde mame Asphalt Urban 6. Ten je potreba stahnout, pro model Play je ale k dispozici zdarma. Hra je graifcky velmi povedena, ani pri slozitejsich kolizich nedochazi ke zpomaleni hry jako takove. V teto hre skvele ocenite zadni tlacitko R, kterym se ovlada nitro. Hru jsem prosel behem nekolika tydnu, stale me ale bavi. Co ale ocenuji je kvalitni multiplayer, casto tak hrajeme s bratrem proti sobe a je to zabava. Spojeni je stabilni, hra se nijak nekouse a ma to dobre reakce. Osobne davam maximalni hodnoceni 10 z 10 moznych.






Na zaver jsem si pak nechal hru Star Battalion. Jedna se o vesmirnou sttrilecku opet s velmi dobrou hratelnosti, zde uz se da lod ovladat pomoci dotykovych ploch, osobne jsem si ale na to moc nezvykl. Potesi bohaty pribeh, ten si ale uzijete pouze pokud umite dostatecne dobre anglicky. Obcas se ale ve hre pripadne v mapach trochu ztracim a je treba zjisÂťovat, co je vlastne mym ukolem. Hodne jsem se tesil na multiplayer, ten se mi ale nepovedlo zprovoznit. Oba telefony se sice spoji a na jednom hra jede, na druhem ale zustane cerna obrazovka. Osobne davam 7 z 10.





Pokud vas omrzi hrani her, telefon samozrejme nabidne spoustu dalsich moznosti, jak zkratit volnou chvili. Potesi kvalitni hudebni prehravac, ostudu ale neudela ani prehravani videa. Tady mi nezbyva nez pripomenout absenci HDMI konektoru, skutecne nechapu, proc prave u herniho telefonu chybi. Ale vyrobce snad vi co dela (i kdyz nas o tom uz dlouho poradne nepresvedcil). Zajimavym doplnkem je aplikace LiveWare, ktera se stara o pripojeni vaseho telefonu s originalnim prislusenstvim Sony Ericsson. Uz tak nemusite slozite vyhledavat jednotliva zarizeni a pripojovat se k nim, o vse se psotara prave tato aplikace. Funguje spolehlive a rychle. Podobnych doplnku bych urcite ocenil vice. Libi se mi take kvalitni galerie se spoustou zajimavych efektu, prohlizeni vasich fotografii je velmi rychle.



Fotoaparat patri k soucasnemu nadprumeru, na naprostou spicku ale bohuel nedosahuje. Vyrobce se rozhodl pouzit rozliseni 5 megapixelu, opet nechapu, proc prave u herniho telefonu se sahlo po nizsim rozliseni, ale nevadi. Pro bezne pouziti jsou fotografie dostatecne kvalitni, pri prohlizeni originalni velikosti fotografie ale narazite na spoustu neostrosti temer po cele plose a hodne se projevuje take vysoka uroven komprimace. Uvidime, co s kvalitou fotografii udela novy operacni system a take jestli se objevi nejake modifikace fotoaparatu podobne, jako se objevily pro starsi model XPERIA X10. Hodne mi chybi samostatne tlacitko se spousti, fotografovat se tedy musi pres dotykovy displej a prichazite tim o moznost namacknuti, zaostreni a az nasledneho vyfoceni. Docela skoda, to jedno tlacitko by se urcite jeste nekam veslo. Fotografovani ale evidentne neni pro model Play priorita. Potesi alespon siroke moznosti nastaveni. Nahravani videa pak kopiruje fotoaparat - kvalita je nad prumerem, na spicku ale rozhodne nema a vyrobce opet pouzil nizsi rozliseni, nez u jinych telefonu. Jen on sam pravdepodobne vi proc...

10~39.jpg 11~35.jpg 13~26.jpg 14~27.jpg 15~22.jpg
16~23.jpg 17~17.jpg 19~18.jpg 1~73.jpg 20~13.jpg
21~16.jpg 22~13.jpg 2~72.jpg 3~71.jpg 4~66.jpg
5~64.jpg 6~56.jpg 7~51.jpg 8~47.jpg 9~44.jpg



Sony Ericsson XPERIA Play se v soucasne dobe prodava ve dvou barevnych variantach a v obou pripadech se cena na oficialnim e-shopu Sony Ericsson pohybuje na hranici 14 tisic korun. Je to malo nebo moc? Nazory se v tomto smeru nekdy ruzni, podle nazoru vetsiny (ke ktere se pripojuji) je sice XPERIA Play kvalitnim a exkluzivnim telefonem, presto je cena nasazena pomerne vysoko a telefon tak neni dostupny pro kazdeho. Telefonu by nizsi cena urcite prospela, mezi lidi by se dostalo podstatne vice telefonu a zvysil by se take zajem vyvojaru. Sony sice se spoustou z nich uzavrelo exkluzivni smlouvy a o nedostatek her se rozhodne nemusime bat, je treba ale prodat dostatek techto telefonu, aby byl vyvoj her pouze pro model Play (potazmo jeho nastupce) pro vyvojare dostatecne lukrativni. Z marketingoveho pohledu telefon trochu doplaci na absenci dvoujadroveho procesoru, ani pri soucasnem reseni si ale nelze stezovat na nedostatek vykonu.

Behem mesice pouzivani jsem nezaznamenal zadny problem a to ani pri spousteni vetsiho mnozstvi aplikaci, ktere jsem nikdy neukoncoval. Vykon telefonu rozhodne nechybi a herni doje z nej je skutecne bezkonkurencni. Sony Ericsson XPERIA Play dobre uspeje i jako telefon, trochu ale zamrzi absence HDMI konektoru. Hrani her je uzasne, vsechno krasne funguje a hardwarove ovladaci prvky jsou zkratka genialni. Ale i tak pohled na cenovku telefonu vetsinu zajemcu odradi. Skalni fandove do nej pujdou i pres vyssi cenu, vetsina zakazniku ale spise pocka na druhou generaci telefonu, od ktere cekam trochu mensi rozmery, mozna nizsi miru exkluzivity ale hlavne podstatne nizsi cenu. Sam jsem zvedav na hospodarske vysledky vyrobce za druhe ctvrtleti tohoto roku. Osobne bych ale za model Play tech 14 tisic v dnesni dobe nedal, kombinace samotneho PSP a k tomu kvalitniho telefonu vam zaruci delsi vydrz a jeste lepsi zazitek z hrani her, jen s sebou hold budeme muset tahat dve zarizeni msto jednoho.

Sony Ericsson XPERIA Play v bile barve muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA Play v cerne barve muzete zakoupit na oficialnim e-shopu Sony Ericsson



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: kosi123 Datum: 2011-05-28 13:06:42
parada, ja ted zrovna aktualizuji pres SEUS.
Autor: Joza Datum: 2011-05-28 11:50:42
Uz je dostupna aktualizace OS na verzi 2.3.3
. Autor: kosi123 Datum: 2011-05-26 23:06:53
mam novinku, nekdo z xda optimalizoval aplikaci fotoaparatu, ve ktere lze fotit tlacitkem "R", coz je naprosto dokonale, lze stahnout na marketu 
pod nazvem: Camera Mod for Xperia PLAY 
https://market.android.com/details?id=seb.camera.mod&feature=search_result
Autor: Joza Datum: 2011-05-26 10:19:23
Mozna jsem to s tou spousti napsal nepresne, samozrejme ze telefon i pres displej treba zaostri, ale na klasickou spousÂť to zdaleka nema a vysouvat telefon na foceni?
. Autor: kosi123 Datum: 2011-05-26 08:00:41
co se tyce foceni, tak po vysunuti lze pouzit tlacitko "X" jako spousÂť fotoaparatu, dokonce funguje i tzv. namacknuti, ktere mimochodem funguje i pri dlouhem pridrzeni spouste na displayi
. Autor: obluda zelena Datum: 2011-05-25 17:20:44
Bohuzel, i pres to, ze je XPeria Play povedeny telefon, tak zatim ctu jenom to, ze je to prodejni propadak.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >