" />
Sony Ericsson XPERIA X1: maximální nasazení (megarecenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
po¹li na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Pondìlí, 17. listopadu 2008
Jako první v Èeské republice jsme pro vás pøipravili megarecenzi dlouho oèekávaného Sony Ericssonu XPERIA X1!

 

 

Hlavní klady:

- operaèní systém Windows Mobile 6.1 Professional

- kvalitní výsuvná QWERTY klávesnice

- velmi jemný displej s ¹irokoúhlým rozli¹ením 800 x 480 bodù a velkými pozorovacími úhly

- celé tìlo pøístroje je z kovu, luxusní pøední panel, pevná konstrukce

- podpora pamì»ových karet microSD

- zabudovaný miniUSB a jack konektor

- XPERIA panely - a¾ devìt nezávislých desktopù, do telefonu lze nové libovolnì nainstalovat

- ètyøi boèní informaèní diody

- natáèení VGA videa

- i kdy¾ se jedná o EN verzi, nabídne nìkteré èeské diakritické znaky, názvy dnù i ná¹ formát hodin a data

- zprávy v podobì konverzací jsou podobné jako historie u ICQ, ka¾dé èíslo má svou konverzaci 

- zrychlení pøístroje od fáze prototypu

- touch focus u fotoaparátu

- optický joystick s mo¾ností nastavení intenzity

Hlavní zápory: 

-  hor¹í kvalita fotografií

- ¹patné konvertování seznamu (u nìkterých èísel s pøedèíslím +420 se pøed ètyøku dostalo písmeno e, co¾ nelze vytáèet)

- u nìkterých panelù se displej neotáèí úplnì plynule 

- absence ekvalizéru, plochý zvuk z reproduktoru 

- v prùbìhu telefonátu zhasne displej

- povrch náchylný k upatlání

- chybí podpora flashe ve webovém prohlí¾eèi

- chybí akcelerometr a TV výstup

- nestandardní rozli¹ení displeje

- vysoká cena

- pøekonvertovaná videa se pøehrávají trhanì

Je¹tì ne¾ zaènete èíst:



 

PB130125.JPG PB130126.JPG PA060256.JPG PA060257.JPG

  • Krabice prodejní verze vs. krabice prototypu

Pozn.: V recenzi budu uvádìt pouze screenshoty displeje na ¹íøku, proto¾e ve vìt¹inì èasu budete mít XPERII právì v této pozici. Screeny displeje na vý¹ku naleznete buï mezi v¹emi fotografiemi ve fotogalerii nebo ve fotogalerii pod recenzí.

Zaøízení s Windows Mobile 6.1 ve mnì ji¾ od svého pøedstavení vzbudilo obrovský zájem. Multimediální centrum s mnoha funkcemi, dotekovým ovládáním, luxusním designem a praktickou vyu¾itelností s mo¾ností doinstalování prakticky èehokoliv? Nebudu lhát, kdy¾ øeknu, ¾e jsem ji¾ v únoru vìdìl, ¾e si XPERII prostì koupím. Nic na tom nezmìnil ani fakt neustálého odkládání prodeje. Sony Ericsson se potýkal s problémy (pozn. red.: i nyní stále nestíhá pokrývat poptávku na ostrovech a ve ©védsku, údajnì za to mù¾e nedostupnost nìkterých materiálù), nìkolikrát upravil specifikace, av¹ak dostupnost na anglický trh se velmi rychle blí¾ila. Neváhal jsem a objednal jsem si XPERII ze zahranièí, slu¾by byly na velmi vysoké úrovni a za necelý den z Anglie byla X1 u mì doma. Tento telefon ve mnì vzbuzuje nový zájem, v¾dy» v¹echny "nesymbianové" Sony Ericssony jsou vlastnì skoro stejné - ovládání, nabídka, podobné funkce se pøíli¹ neli¹í. Dal¹í oblastí je UIQ 3, ve kterém Sony Ericsson ji¾ sehrál poslední partii a tak se nemù¾eme tì¹it na ¾ádné dal¹í pøí¹tì. Jako nástupce mé P1i se tak pøekvapivì mohl stát právì jen telefon s operaèním systémem Windows Mobile. Nebudu zapírat, kdy¾ øeknu, ¾e jsem doposud nemìl ¾ádné zku¹enosti s WM, co¾ se ale po intenzívním testování rapidnì zmìnilo.

Díru v kapse neudìlá, ale hmotnost je poznat

PB130115.JPG PB130075.JPG PB130082.JPG PB130086.JPG PB130087.JPG
     
Sony Ericsson XPERIA X1 se mo¾ná nìkomu bude zdát na první pohled a¾ obrovský, pokud jej ale srovnáte napø. s P1i, zjistíte, ¾e za optické zvìt¹ení mù¾e rozmìrný displej. Ten dokresluje pohledný design èelní plochy, která se nemá za co stydìt. Rámy z brou¹eného kovu, designovì pìknì vytvoøená ovládací èást spolu s optickým joystickem, co¾ jen dokresluje velmi výborný první dojem. V¹echny èásti krytù telefonu jsou vyrobeny z kovu. To se podepsalo na ponìkud vy¹¹í hmotnosti (158 gramù), to je cena za u¹lechtilé materiály a luxusní vzhled. Slovy mého kamaráda: "Kdy¾ u¾ bych si koupil nìco tak drahého, tak chci, aby to bylo znát." Velikostnì XPERIA zapadne do pouzdra ICE-40, ve kterém jsem doposud nosil P1i, X1 je jen trochu ¹ir¹í.

  PB130083.JPG PB130085.JPG PB130088.JPG PB130096.JPG PB130095.JPG        
 
Sony Ericsson (pota¾mo výrobce XPERIE spoleènost HTC) si dal zále¾et na kvalitním displeji a tak se mohu kochat jeho jemností, velikostí a barevným podáním. Pøesto, ¾e je XPERIE o nìco u¾¹í, byla zachována my¹lenka o rozmìrném displeji, tak¾e zde nalezneme 3" ¹irokoúhlý dotykový displej s rozli¹ením 800x480 bodù. Zde se nabízí otázka ohlednì kompatibility aplikací pro standardní VGA rozli¹ení, zkou¹el jsem dosti freeware aplikací a v¹echny na displeji vypadaly v poøádku. Pokud by se v¹ak nìjaká aplikace pøeci jen na¹la, která by na WVGA displeji nefungovala, ji¾ nyní existují na webu (doporuèuji web forum.xda-developers.com) rùzné mody, jak tuto aplikaci spustit. Jak ji¾ mo¾ná víte, operaèní systém Windows Mobile si neporadí s více ne¾ 65 tisíci barvami, tak¾e zde nalezneme právì tento limitní poèet barev. O pozorovacích úhlech není nutné se zmiòovat, kvalita je opravdu znatelná. Podsvìtlení displeje je mo¾no nastavit ruènì, ale v rámci cílené úspory energie bych doporuèoval volbu automatického regulování podsvìtlení díky èidlu nad displejem. Je¹tì vìt¹í vyu¾ití displeje v¹ak pocítíte a¾ s vysunutím plnohodnotné boèní QWERTY klávesnice, kdy displej zmìní svoji orientaci na ¹íøku. U standardního WM Today Screenu se tak dìje témìø hned, u XPERIA panelù, o kterých si povíme pozdìji, je men¹í zpo¾dìní. Prosby fanou¹kù Sony Ericssonu o podporu akcelerometru nakonec vysly¹eny nebyly a tak pøevrácení displeje docílíte pouze vysunutím klávesnice. Snad jedinou dal¹í a elegantní mo¾ností je namapovat si pøetoèení displeje na jednu z alfanumerických kláves. Líbí se mi, ¾e pøi pøehrávání videa a zasunutí klávesnice se orientace displeje nezmìní.

PB130090.JPG PB130091.JPG PB130092.JPG PB130093.JPG PB130094.JPG

              
Skrytý ovládací prvek hodnì pomù¾e 

V èerném rámeèku pod displejem nalezneme hlavní ovládací prvky. Zde bych se je¹tì vrátil k barevným variantám. Jako prototyp jsme mìli zapùjèenou èernou variantu, která na mì a¾ tak nezapùsobila jako zmínìná støíbrná. Èerná mi pøipadala jako nevýrazná a utopená barva, zato ve støíbrné ovládací prvky patøiènì vynikají a z XPERIE se stává úplnì jiný telefon. V této èerné matné èásti nalezneme smìs rùznì zapu¹tìných trojúhelníkù, z nich¾ nejdùle¾itìj¹í je obrazec uprostøed. Jedná se o potvrzovací klávesu, která je obklopena kurzorovými smìry. Smìry do boku jsou dostateènì rozmìrné na stisk palcem, hor¹í je to se smìry nahoru a dolù, na které potøebujete malý prst, dlouhý nehet a vùbec, pøijdou mi jako pouhý designový prvek. Na¹tìstí zde máme neviditelného pomocníka v podobì optického joysticku skrytého právì v potvrzovací klávese, který plní stejnou úlohu jako touchpad na notebooku. Jeho intenzitu si mù¾ete nastavit pøesnì podle va¹eho citu a procházení nabídek, kontaktù, slo¾ek se soubory a mezi empétrojkami nebude ¾ádný problém. Je to efektivní a efektní zároveò. Navíc mi to práci s pøístrojem hodnì urychlilo. 

PB130084.JPGPB130097.JPG PB130101.JPG PB130119.JPG PB130118.JPG

Nabídku kláves dále doplòují sluchátka pro ovládání hovorù. Stisknutím zeleného sluchátka pøejdete do menu Telefon, kde se vám v zavøeném stavu zobrazí dotyková èíslicová klávesnice a poslední volaná èísla. Pokud budete mít vysunutou klávesnici, zobrazí se pouze detaily o hovorech. Èervené sluchátko vás v¾dy vrátí na defaultní zobrazení aktivního panelu (pozn. red.: del¹ím podr¾ením zamkne klávesnici), pro ukonèení aktuální aplikace staèí stisknout klávesu OK. Tedy plní stejnou funkci, jako kdy¾ vyjí¾díte z aplikace stisknutím køí¾ku v pravém horním rohu. Pokud pøejdete na jinou aplikaci a tu pøede¹lou neukonèíte (napø. pokud si nastavíte ukonèování na del¹í podr¾ení køí¾ku, tak tím krat¹ím ji minimalizujete), najdete ji ve stejném menu jako aplikaci bì¾ící na pozadí.

Screenshot_84.jpg Screen31.jpg Screenshot_83.jpg Screenshot_82.jpg

Nad seznamem spu¹tìných aplikací naleznete informaci o aktuálním zatí¾ení operaèní pamìti RAM.  Urèitì i vás bude zajímat odpovìï na tuto otázku - má XPERIA 256 nebo 384 MB operaèní pamìti? Systémovì viditelných je 256 MB operaèní pamìti, proto¾e právì tato hodnota je vyhrazena výhradnì pro aplikace, u¾ivatelsky dostupných je pak 200 MB. Po najetí do systému je zabráno zhruba 30%, volné pamìti RAM tedy zùstává nìco pøes 150 MB. Dal¹ích 128 MB operaèní pamìti je pou¾ito v grafickém èipu a procesoru. Podle specifikace procesoru MSM7200A je schopna grafická èást chipsetu (pravdìpodobnì se jedná o èip ATI Imageon 2400 nebo 2600G) zobrazit a¾ 4 miliony 3D objektù za sekundu a naplnit a¾ 133 milionù 3D pixelù texturou za jednu vteøinu. Dále musím zmínit i podporu OpenGL, tak¾e zde máme pøipraven velmi silný multimediální pøístroj. Investice do grafického vyvá¾ení je jen a jen vítána, zobrazovací nároènost je díky panelùm velmi vysoká. A hned si øekneme proè.

XPERIA panely

Screenshot_85.jpg Screenshot_17.png Screen03.png Screen04.png

Posledním tlaèítkem na panelu pod displejem je tlaèítko s popisem panel, které vyvolá stì¾ejní vìc - XPERIA panely. U¾ivatel se po stisknutí dostane do nabídky s devíti panely, co¾ je vlastnì devìt na sobì nezávislých desktopù v jednom. Myslel jsem si, ¾e toto zobrazení bude ukousávat velké porce RAMky, ale je to øe¹eno ve formì náhledù obrázkù s podobným vzhledem jako je aktuální panel. Tedy pro pøedstavu, pokud napø. prstem najedete na panel, zvìt¹í se a vy uvidíte nekvalitní obrázek, který se v¹ak hned updatuje a za chvíli se zobrazí celý nastavený panel. Devìt realtimovì aktualizovaných ploch by byl opravdu velký zápøah. Standardnì je v telefonu pøítomno 7 panelù - dva informaèní od Sony Ericssonu, defaultní z Windows Mobile, hudební panel, rádio, Google panel a zbyteèné rybièky. Ty sice plní informaèní funkce zbarvováním svých tìl na vodní hladinì displeje, já ale dával pøednost ètyøem informaèním diodám v rozích pøístroje.

Screen30.jpg Screen02.jpg Screen13.jpg Screen17.jpg 
Screenshot_64.jpg Screenshot_88.jpg Screenshot_86.jpg

  • Základní nabídku panelù...

Screen11.jpg Screen05.png
  • ...mù¾ete roz¹íøit napøíklad o tyto dal¹í dva

Jednotlivé panely lze upravovat podle svého uvá¾ení, napø. u panelù Sony Ericsson je k dispozici daný poèet blokù, které si mù¾ete zaplnit podle svého, mù¾ete mìnit barevné podkreslení. Volné pole pùsobnosti máte i v oblasti doinstalování sta¾ených panelù. V souèasnosti jich není mnoho, ale na webu mù¾ete najít napøíklad Slideshow panel, Microsoft live panel, Dashwire panel, CoolHunting panel nebo panel SPB Shell, který u¾ivatelé v zahranièí hodnì oceòují, pøipomíná jim prý jednoduchost systému TouchFLO u komunikátorù HTC. XPERIA panely jsou tedy tím hlavním, co odli¹uje model X1 od ostatních Windows Mobile smartphonù, i kdy¾ na internetu existují rùzné mody a návody jak dostat zmínìné TouchFLO do XPERIE, já pro to dùvod nemám. Není dùvod mìnit nìco, co je mi pøirozené tak jako stisknutí potvrzovacího støedu u telefonù platforem A200 a A300. Zobrazení panelù mù¾ete pøepínat z kaskády na podobu vìjíøe karet pro leváky i praváky, pøi souèasném vysunutí klávesnice se panely pøemístí. Co se mi nelíbil je fakt, ¾e pøi nastavení èasového pásma Praha se na dvou SE panelech neustále ukazoval NewYork, takovéto nastavení by ji¾ mohlo být implicitní, platící pro v¹echny panely.

 Screenshot_3.png Screen35.jpg Screen17.jpg Screen20.jpg

  • Stejný panel ètyøikrát jinak

Chtìl bych omluvit svoji odboèku od hardwarového popisu kláves a¾ k softwarovým detailùm XPERIA panelù. To toti¾ jen potvrzuje neuvìøitelnou provázanost funkcí XPERIE, které lze tì¾ko zaøadit do oddìlených ¹katulek, jak jsme tomu zvyklí u klasických telefonù Sony Ericsson. 

Fungování ve svìtì nale¾ato

Jistì, mnohé problémy mù¾eme vyøe¹it v zavøeném stavu, proè ale nevyu¾ít potenciál ¹irokoúhlého displeje zvlá¹tì ve spojení s QWERTY klávesnicí? V preview betavzorku XPERIE jsem si nebyl stoprocentnì jist kvalitou klávesnice, teï ji¾ vím, ¾e byla hloupost pochybovat. Za nìkolik dní jsem si na klávesnici zvykl natolik, ¾e jsem na ní napsal i kousek recenze, bohu¾el ne v¹echna èeská diakritická znaménka jsou v anglické XPERII pøi psaní pøítomna (ve sloven¹tinì zde nalezneme pøi kombinaci s klávesou Sym pouze diakritické znaky "ä" a "ô"). Ano, je zde je¹tì jedna nouzová mo¾nost, kdy jsou v¹echny èeské znaky pøítomny mezi symboly. Je to ale náhradní øe¹ení, kdy se pøekousáváte 15ti obrazovkami rùzných roztodivných znakù a navíc po vybrání symbolu tabulka zmizí. Klávesnice je situována ve ètyøech øadách kláves s vyvý¹ením na jejich úhlopøíèce. Mimo klasických QWERTY (QWERTZ verzi lze nyní zakoupit pouze v Nìmecku) kláves zde najdeme i tlaèítka známá z PC, jako napøíklad klávesu pro vyvolání nabídky Start, tabulátor, který i zde funguje nejen k pøeskakování textových polí, nebo klávesa Sym pro rychlé zadání symbolù. Po napsání znaku docílíte diakritických úprav stiskem dedikované klávesy, k dispozici je i rozmìrný ENTER nebo DELETE.

PB130108.JPG PB130107.JPG PB130109.JPG PB130103.JPG PB130106.JPG

Klávesa s modrou teèkou má stejný vliv jako klávesa Fn na noteboocích, po jejím stisku toti¾ doká¾e napsat modré znaky na klávesnici. Rozhodnì doporuèují psát obìma rukama, jednou rukou se vám bude psát opravdu tì¾ce. V tom pøípadì rad¹i vyu¾ijte mo¾nosti softwarové klávesnice. Ta má uniformní velikost v obou zobrazeních, nechápu proè v re¾imu nale¾ato nebyla pou¾ita jiná, vìt¹í, místa je zde opravdu dost a dost. I pøesto je ale mo¾no volit mezi men¹í a o nìco málo vìt¹í klávesnicí. Klávesky jsou v¹ak velmi malé tak¾e se nevyhnete pøeklepùm, ono vùbec se na klávesy prstem poøádnì nestrefíte. Softwarová klávesnice má nìkolik modù, mù¾ete tedy psát na QWERTY klávesnici nebo stylusem pøi rozpoznávání znakù. To není dokonalé, na mé P1i mi to pøi¹lo lépe vyøe¹ené, na druhou stranu pøímo v nastavení mù¾ete vybrat u jednotlivých písmen jejich pøedpokládaný vzhled a telefon se tomu pøizpùsobí. Co je u mì po pøechodu z UIQ 3 novinkou je rozpoznávání celých napsaných slov, pota¾mo vìt. Rozpoznávání není stoprocentní, pokud ale pí¹ete pomalu a úhlednì, telefon v¹e rozpozná. Bohu¾el je v telefonu nastavena pro rozpoznávání angliètina, jsem zvìdav, zdali oficiální prodejní verze pro ná¹ trh nabídne i èe¹tinu. To by toti¾ bylo to pravé vyu¾ití dotykového displeje.

Screen01~0.png Screen02~0.png Screen07.png Screen05~0.png  
Screen03~0.png Screen04~0.png Screen08.png Screen09.png   

 

Pøi neèinnosti se XPERIA uspí

XPERIA je zaøízení, k jeho¾ ovládání je mo¾no pou¾ít prsty nebo dotykové pero. Pero nalezneme na levé hranì telefonu, tedy pøesnì stejnì jako u Sony Ericssonu P1i. Musím podotknout, ¾e mnoho zále¾itostí hravì zvládnete stisknutím palce, ale samozøejmì zále¾í na velikosti va¹ich prstù. Já s tím problém nemám, hor¹í to v¹ak u mì bývá pøi ukonèování aplikace s køí¾kem. Proto se pøi nìkterých situacích hodí stylus opravdu vytáhnout. Na horní hranì nalezneme tlaèítko pro zapnutí a vypnutí pøístroje, které po krátkém stisknutí uvede pøístroj do re¾imu spánku, jeho¾ nejcharakteristiètìj¹ím rysem je vypnutí displeje. V tomto re¾imu je telefon ale v¾dy pøipraven na to, ¾e mù¾e nìkdo volat a nebo psát a poté se boèní barevné diody rozblikají, aby indikovaly zme¹kané nebo právì pøíchozí události. Bohu¾el blikání diod trvá jen do té chvíle, ne¾ se XPERIA sama uspí (pozn. red.: mo¾no nastavit interval uspání).

PB130112.JPG PB140131.JPG PB140134.JPGPB130119.JPG PB140135.JPG

Diody naleznete ve ètyøech rozích pøední èásti a v¹echny se doká¾í zabarvit bíle, fialovì, èervenì, zelenì, modøe a rù¾ovì. Jejich význam si ale musíte nejprve osvojit sami, èekal jsem, ¾e bych si blikání barev upravil podle svého, bohu¾el je mo¾no pouze prohlí¾et pøednastavené volby. Na horní hranì nalezneme dále je¹tì 3,5mm konektor Jack, je zde vùbec poprvé pou¾it mezi telefony Sony Ericsson, nemluvì o low-endu Sony Ericssonu J132. Na zadním krytu nalezneme pouze èoèku 3,2 Mpix fotoaparátu, které je vlastní nejen pøisvìtlení, ale i autofocus a navíc i touchfocus - prstem si uká¾ete, který objekt chcete ve snímané scénì na displeji zaostøit. Mírné výhrady v¹ak mám ke kvalitì zadního krytu. Oproti døívìj¹ím obavám dr¾í sice perfektnì, ale obávám se o jeho po¹krábání, proto bych doporuèil jej nosit v originálním pouzdøe ICE-40 od Sony Ericssonu.

  • Ovládání panelù, procházení nabídek a srovnání internetových prohlí¾eèù XPERIE

Pod krytem si na¹la své místo 1500 mAh baterie, se kterou XPERIA vydr¾ela v pohotovosti okolo ètyø a¾ pìti dní! Samozøejmì èíslo mù¾e být zkresleno i podmínkami testování, kdy jsem telefon neustále pøipojoval k PC pro pøenos souborù a X1èka se mezitím nabíjela, i pøesto jsem ale hojnì testoval, brouzdal na internetu pøes Wi-Fi a poslouchal hudbu v Bluetooth sluchátkách. Mám tedy z výdr¾e velmi dobré pocity. Po odklopení hliníkové skoøápky se nejen odhalí baterie, ale také slot pro pamì»ové karty microSD. Hned po zakoupení telefonu jsem vyrazil do obchodu pro 16 GB microSDHC, která slou¾í parádnì. Na ¾ádné èasté výmìny to ale není, proto¾e je zde jinak zahnut kryt, tak¾e karta pøi vytahování "drhne". Kdy¾ si budete jednou kartu kupovat, rozmý¹lejte tedy dobøe jakou kapacitu zvolíte. Pokud je navíc vyta¾en stylus, objeví se na jeho místì malá prohlubeò, kterou lze ¹pièkou stylusu stlaèit, co¾ slou¾í jako reset pøístroje. U¾ tedy nemusíte vytahovat baterii za chodu.

PB130086.JPG PB130085.JPG PB130101.JPG PB140140.JPG PA060254.JPG
 

Na levém boku pøístroje nalezneme v horní èásti miniUSB konektor, který slou¾í pro pøipojení k poèítaèi nebo k nabíjení. Nabíjeèka je vyøe¹ena zástrèkou, do které se zasouvá USB kabel, anglická verze disponuje jinou rozteèí kolíkù, tak¾e pro nabíjení z 230V sítì budete potøebovat redukci (díky Va¹ku). Ve spodní èásti se nachází monoreproduktor, který opravdu nezní nejlépe. Znát je citelná absence basù a vý¹ek, pøehrávají se nemastné, neslané støedy, navíc v telefonu chybí nastavení ekvalizéru. Navíc je tak nevhodnì umístìn, ¾e jej èasto tlumíte vlastní rukou. Na pravém boku naopak nalezneme dvouklávesu pro ovládání hlasitosti a také spou¹» fotoaparátu. Spodní strana ukrývá jen poutko pro povì¹ení na krk. Marnì zva¾uji, která cílová skupina by si jej zavìsila na krk - mo¾ná leda kulturisté.

Rozhraní Windows Mobile

Screen50.jpg Screen51.jpg Screen53.jpg Screen59.jpg
 
Jádrem tohoto zaøízení je procesor Quallcomm 7200A (pozn. red.: americká verze X1a má místo nìj procesor MSM7201A, který nepodporuje VGA nahrávání videa s 30 fps, ale jen ve formátu QVGA s 24 fps) , který je taktován na 528 MHz. Nalezneme v¹ak zde je¹tì jeden procesor, ARM9, který se se svými 256MHz stará o akceleraci aplikaèního zpracování a také na plynulá datová zpracování. To v¹e umo¾nilo výrobci pou¾ít plynulý a vyvá¾ený operaèní systém Windows Mobile 6.1 Professional, jeho¾ rozhraní si právì teï popí¹eme. Nají¾dìní pøístroje mi nepøijde a¾ tak zdlouhavé, jako u platformy UIQ3, mo¾ná za to mù¾e velikost dostupné pamìti RAM. Po prvním spu¹tìní budete muset podstoupit martyria jako je kalibrace displeje a nastavování potøebných údajù, následnì se rozbalí v¹echny aplikace a panely. Uvítá vás klasický Today screen od Microsoftu, kde naleznete informace o signálu, pøipojení, zvuku a baterii v horní li¹tì, zbytek prostoru je v¹ak oèividnì nevyu¾it. Na Today screenu najdete zkratky ke zprávám, úkolùm a kalendáøi, pøidat zde mù¾ete v nastavení i nìkteré rychlé volby. Své zkratky si tu pøidávají i nìkteré nainstalované aplikace, napø. TomTom 7. Základním kamenem není hlavní menu, ale nabídka Start. V zavøeném stavu ji otevøete pouze poklepáním na displej, v otevøeném je zde vyhrazená klávesa s létajícím oknem. Tuto nabídku si mù¾ete upravit k obrazu svému tím, jaké zobrazení aplikací zde povolíte, je zde v¹ak limit maximálního poètu aplikací. V nabídce Start tedy nejde scrolovat jako u stolních Windowsù.

Screenshot_57.jpg Screen12.jpg Screen31.jpg Screen15.jpg

Osobnì jsem si na Today screen nezvykl, více mì zaujal informaèní panel Sony Ericssonu s kalendáøem, který mìl v¹e co potøebuji - pøístup jedním kliknutím k hovorùm, zprávám, budíku, k pìti posledním aplikacím, ke schùzkám a úkolùm, za zmínku stojí i rychlé zapnutí a vypnutí Wi-Fi, Bluetooth nebo rychlé ztlumení zvukù telefonu. Bluetooth je podporováno na výbornou, v¹echny jeho profily pøítomné v X1 jsou:

  • A2DP - Advanced Audio Distribution Profile
  • AVRCP - Audio/Video Remote Control Profile v1.0
  • FTP - File Transfer Profile
  • GAP - Generic Access Profile
  • GOEP - Generic Object Exchange Profile
  • HFP - Hands-Free Profile
  • HID - Human Interface Device
  • HSP - Headset Profile
  • OPP - Object Push Profile
  • PAN - Personal Area Networking
  • SAP - SIM card access profile
  • SDAP - Service Discovery Application Profile
  • SPP - Serial Port

Bohu¾el ¾ádné pokroèilé vyzvánìcí profily zde nenajdete, tak¾e musí vystaèit za¾itý trojre¾im - zvuky, jen vibrace nebo nic. K budíkùm mohu dodat, ¾e mohou být a¾ tøi a opakované, pøi vypnutém stavu telefonu v¹ak nezazvoní. V nastavení oceòuji mo¾nost zmìny schémat, na co¾ jsem byl od P1èky zvyklý. Co se týèe ovladatelnosti jednotlivých tlaèítek, vìt¹inou si vystaèíte prsty. Pero netøeba vytahovat, snad jen na psaní na defaultní softwarové klávesnici, jinak není potøeba. Pohybem prstu si tak mù¾ete vychutnat i efekty jako rolované scrolování, kdy kurzor pomalu "dojí¾dí" nebo efektivní vyhledávání podle písmen v telefonním seznamu. Vytáèení èísel v zavøeném stavu je velmi jednoduché, po stisku zeleného sluchátka se zobrazí seznam hovorù a numerická klávesnice, v zavøeném stavu je to trochu slo¾itìj¹í, ale zde se poèítá s tím, ¾e budete kontakty pøípadnì vytáèet pøímo z klávesnice.

Screenshot_3.png Screen35.jpg Screen27.jpg Screenshot_133.png

Vyhledávání v kontaktech probíhá postupným zadáváním a nebo si najedete na vybrané písmeno od kterého se vám zaènou osoby v seznamu zobrazovat. Bohu¾el není mo¾né zobrazit zvlá¹» kontakty telefonu a na kartì SIM, zobrazují se jen dohromady. Stejnì tak je pøi zemi i filtrování kontaktù, zobrazíte si buï v¹echny, poslední prohlí¾ené nebo ty v ¾ádné kategorii. Pøi zobrazení kontaktù ze SIM karty v mezinárodní podobì (s pøedèíslím +420) se u nìkterých hned za plus nepochopitelnì dostalo písmenko e, tak¾e kontakt nelze vytáèet. Co se ale týèe polo¾ek pøi zadávání nových kontaktù, kterých mù¾e být neomezené mno¾ství (zále¾í v¹ak na pamìti), to je opravdový luxus, v¹ak posuïte sami, zde je seznam polo¾ek, které mù¾ete ke kontaktu pøiradit:

  • Jméno
  • Pøíjmení
  • Spoleènost, oddìlení, název prac. pozice
  • Pracovní telefon, fax, adresa
  • Tøi adresy klientù Instant messagingu
  • Tøi e-mailové adresy
  • Èíslo na mobil
  • Vyzvánìcí melodie
  • Webová stránka
  • Domácí telefon a fax
  • Domácí adresa
  • Dal¹í adresa
  • Kategorie
  • Pager
  • Telefonní èíslo autotelefonu
  • Telefonní èíslo do práce
  • Èíslo radiotelefonu
  • Asistent a telefonní èíslo na asistenta
  • Mana¾er
  • Úèet
  • Identifikaèní èíslo zákazníka
  • Narozeniny
  • Výroèí
  • Man¾el/man¾elka
  • Seznam dìtí
  • Poznámky

Vyzvánìní je samozøejmì polyfonní, vybírat mù¾ete z melodií ulo¾ených v telefonu nebo si mù¾ete vybrat vlastní MP3ku. Mìjte na pamìti, ¾e musí být ulo¾ena separátnì v interní pamìti ve slo¾ce My Documents->My Ringtones. V prùbìhu telefonu si protistrana nikdy nestì¾ovala, ¾e by mì ¹patnì sly¹ela, maximální hlasitost reproduktoru je dostateèná.

Screen25.jpg Screen26.jpg Screen32.jpg Screenshot_2.png

Textové zprávy se na klávesnicí pí¹í dobøe, jen ¹koda, ¾e se k napsaní nové SMSky musíme proklikat dvìma nabídkami (Menu->New->SMS), samozøejmostí je informace o doruèení zpráv. Pøi psaní v¾dy víte, kolik znakù jste napsali a na kolik dílù se zpráva rozdìlí, velmi oceòuji podobu zobrazení pøijatých zpráv, co¾ mi evokuje pøijaté zprávy na ICQ. Výhodu to má takovou, ¾e pokud nìco hledáte, tak staèí vyhledávat jen ve vybraném zobrazení. Nic ale není jednostranné, budete zklamáni z nepodpory prediktivního slovníku T9 èi smajlíkù, které jsem u P1i vyu¾íval dosti èasto. Samozøejmostí je podpora e-mailového klienta, nastavení je rychlé a bezproblémové, telefonu staèí jméno a heslo a pøípadné nastavení si dovede sám stáhnout z internetu. Aplikace do telefonu stahuje jen titulky zpráv, ostatní se stáhne a¾ po va¹em odsouhlasení. Navíc je mo¾no nastavit i automatické stahování hlavièek v rùzných èasových intervalech nebo lze zvolit manuální sta¾ení. Chybí zde jen mo¾nost vybrání více zpráv a je zde jen manuální zatrhávání, co¾ pøi velkých objemech mailù znaènì zdr¾uje. 

Screen05.jpg Screen01~0.png Screen02~0.png Screen06.jpg
Screen17.png Screen09~0.png Screen07~0.png Screen12.png       

 Základní programy

Screen03~1.png Screen05~0.jpg Screen04~0.jpg Screen02~1.png 
 

Jak jsem ji¾ zmiòoval, základem je nabídka Start, ve které naleznete pøedvolené programy a samozøejmì slo¾ky Programs a Settings. Mezi programy nalezneme nejprve slo¾ku Games, nemù¾e zde chybìt stálice Windowsù - Solitaire, dále je zde Astraware sudoku, Bejeweled 2 (trial verze na pìt spu¹tìní) nebo Bubble Breaker. Kdy¾ u¾ jsem zamíøil mezi hry, XPERIA si poradí i s Javou, nabízí toti¾ Java Virtual Machine, ve které lze javové aplikace a hry spou¹tìt. Samozøejmì nemù¾eme oèekávat nejvìt¹í rychlost a plynulost, zvlá¹tì kdy¾ je zaji¹tìna podpora pouze tìchto protokolù:

  • JSR-75 - File/PIM access.
  • JSR-120 - WMA (Wireless Messaging API).
  • JSR-135 - MMAPI (Mobile Media API).
  • JSR-139 - CLDC 1.1(Connected Limited Device Configuration)

capture_13112008_144835.jpg capture_13112008_144850.jpg capture_13112008_144853.jpg capture_13112008_144908.jpg capture_13112008_145020.jpg
capture_13112008_145039.jpg capture_13112008_152722.jpg capture_13112008_152733.jpg Screen04~2.png

Zapomenout mù¾ete na podporu 3D, se kterou se naopak mù¾ete setkat jen u aplikací urèených pro WM 6.1. Pøi spu¹tìní 2D Java her a aplikací nezaznamenáte ¾ádné problémy, jen musí daný prográmek podporovat tak velké rozli¹ení. XPERIA dále podporuje Exchange ActiveSync pro velké korporace, pro domácí pøipojení k poèítaèi mù¾ete vyu¾ít pøipojení jako Disk Drive (s podporou MassStorage) nebo jako ActiveSync napø. pro Synchronizaci s Outlookem nebo pro funkci nìkterých speciálních programù (napø. program na screenování). Na CD pøilo¾eném v základním balení naleznete program Centrum zaøízení s Windows Mobile, který je plnì v èe¹tinì a obstarává komunikaci mezi zaøízením a poèítaèem. Pøi prvním pøipojení je mo¾no vybrat si, co konkrétnì si pøejete sesynchronizovat. To lze samozøejmì mìnit i v prùbìhu pou¾ívání telefonu a o v¹em jste v poèítaèi v¾dy informováni. V re¾imu ActiveSync navíc telefon èerpá internetové pøipojení z pøipojeného poèítaèe.

Screen21.jpg Screen22.jpg Screen24.jpg Screen23.jpg
Screen06~0.png Screen18.png Screen19.png Screen20.png

Co se týèe editace dokumentù, v pøístroji nemù¾ou chybìt klasiètí zástupci Office editorù. Tì¹it se tak mù¾eme na editor Word Mobile, OneNote Mobile a ExcelMobile, pøipraven je i prohlí¾eè prezentací PowerPointMobile, vlastní prezentace v¹ak vytvoøit nelze. Word nabídne standardní textové úpravy, poradí si i s grafy, vkládání obrázkù je mu ale stále cizí. Excel si poradí s vkládáním symbolù nebo i funkcí. OneNote poslou¾í pro psaní rychlých textových poznámek, o grafické poznámky se postará program s pøíznaèným názvem Notes. Kdy¾ u¾ jsme u prohlí¾ení a psaní textových souborù, je zde vestavìn také Adobe Reader LE, prohlí¾ení dokumentù doporuèuji pøi zobzrazení na ¹íøku, tak se na displej vejde více textu.

Screen07.jpg Screen28.jpg Screen36.jpg Screenshot_54.jpg
Screenshot_82.png Screen29.jpg Screenshot_65.png Screen16.jpg
  
Základem pro pou¾ívání pøístroje je takzvaný Comm Manager (nìco jako správce pøipojení), kde lze jediným stisknutím vypnout nebo zapnout mód letadlo, telefonní èást, Bluetooth, Wi-Fi, Microsoft Direct Push e-mail nebo Datové spojení. Do tohoto zobrazení se dostanete »uknutím na symbol signálu nebo písmena E v li¹tì stavových ikon, které znázoròuje pøítomnost technologie EDGE. Jako defaultní prohlí¾eè je nastaven Internet Explorer, pomalý, nestabilní prohlí¾eè. Je¹tì ¾e se v X1 nachází i Opera Mobile 9.5 s mo¾ností zazoomování stránky dvojklikem na vybrané místo. Bude se vám i líbit zmizení li¹ty a ovládacích prvkù pøi ètení textù na webových stránkách. Bohu¾el nepodporuje dnes hojnì vyu¾ívané Flash animace a hùø zobrazuje novìj¹í CSS styly. Má pamì» na ulo¾ené stránky a zobrazuje bezpeènostní upozornìní, chybí mu v¹ak podpora cookies. Souèástí nìkterých panelù je i èteèka RSS.

Screen02~2.png Screen08~0.png Screen09~1.png Screen10.png
Screenshot_30.png Screenshot_31.png Screen01~3.png Screen02~3.png

Mezi dal¹í základní programy patøí navigaèní aplikace GoogleMaps nebo QuickGPS, která aktualizuje satelitní data pro pøesnìj¹í urèování polohy. Mapy od Googlu jsou sice dobrým øe¹ením pro toho, kdo má datový tarif, mnì v¹ak pøi¹la logiètìj¹í investice do navigaèního softwaru TomTom 7 (není souèástí základního balení XPERIE), který spolupracuje i s integrovanou GPSkou. Mám pocit, ¾e pøíjem GPS signálu je hor¹í ne¾ s mým externím BT modulem od Nokie, který jsem mìl spolu se Sony Ericssonem P1i. Na druhou stranu zase chápu komfort, kdy jedním tlaèítkem spustíte navigaèní program a nemusíte zdlouhavì pøipojovat externí modul.

 Screenshot_122.png Screen04~1.png Screen03~3.png Screen14.png
 
XPERIA má i vlastní program pro hledání souborù a dat v telefonu podle rozlièných typù, poradí si i s úkoly, které v nìkterých panelech naleznete na Today obrazovce a mìl by zvládnout i streamovaná videa pomocí aplikace Streaming Media. Bohu¾el. pøi ka¾dém pokusu o spu¹tìní videa napø. z m.youtube.com aplikace vyhodí chybovou hlá¹ku, patrnì budou chybìt nìjaké kodeky nebo systémové soubory. Správce souborù zobrazuje pøehlednì soubory, je mo¾no vytváøet slo¾ky, pøejmenovávát a mazat soubory nebo je odesílat pøes Bluetooth pøes volbu Beam file. Taky z tohoto zobrazení instalujete nové aplikace a programy, aby byly podporovány, musí mít koncovku *.cab. Prohlí¾eè obrázkù a videí má v programech svou vlastní polo¾ku, poradí si s obrázky ve standardních formátech (*.png, *.jpg, *.gif, *.tif, aj.), které mù¾ete prohlí¾et po jednom nebo spustit SlideShow. Stejného efektu docílíte, kdy¾ si stáhnete volnì dostupný SlideShow panel od Sony Ericssonu, jen s tím rozdílem, ¾e se fotky budou promítat na today screenu. Posledními zástupci mezi programy jsou Windows Live messenger (nyní existuje i v podobì freeware panelu) nebo Windows Media Player.

Screenshot_121.png Screenshot_130.png Screenshot_125.png Screenshot_128.png

V¹udypøítomná nastavení

Slo¾ka nastavení je rozdìlena na osobní, systémové a komunikaèní nastavení. Osobní nastavení èítá namapování funkcí kontextových kláves (napø. jsem si nastavil rotaci displeje na pravou kontextovou, co¾ mi práci s telefonem urychlilo), druh vstupu (typ klávesnice, nahrávání hovoru), zámky telefonu nebo úpravu aplikací v nabídce Start. Mù¾ete zde také editovat informace o vlastníkovi, které se mohou v¾dy zobrazit, kdy¾ telefon proberete z re¾imu spánku. 

Screen10~0.png Screen12~1.png Screen20~0.png Screen19~0.png

Systémová nastavení zobrazují informace o hardwaru i softwaru, najdeme zde nastavení hodin nebo úplné vymazání interní pamìti. Mù¾eme si zde prohlédnout rùzné druhy iluminací diod, nebo odstranit vybrané programy. Dále zde mù¾eme nastavit vìt¹í font písma, prohlédnout spu¹tìné aplikace ve správci úkolù èi provést Windows Update. Ten mù¾e být jak automatický, tak manuální, v souèasné dobì v¹ak ¾ádný update dostupný není.

Screen16.png Screen14~0.png Screen15.png Screen17~0.png 

V nastavení pøipojení nalezneme podrobnìj¹í nastavení pro Bluetooth, Wi-Fi, WLAN nebo USB pøipojení s poèítaèem. Stejnì tak z toho zobrazení je mo¾no vytvoøit modemové pøipojení nebo serverové VPN pøipojení. Je zde také funkce Domain Enroll, kdy se XPERIA spojí s firemními údaji pod kontrolou administrátora sítì, popø. si mù¾ete nastavit mobilní pøipojení k internetu v závislosti na volbì zemì a operátora.

Hudební a video proporce

Screen08~1.png Screen04~3.png Screen05~2.png Screen07~2.png
Screenshot_63.jpg Screenshot_64.jpg Screenshot_65.jpg Screen01~2.png

Osobnì preferuji hudební panel od Sony Ericssonu, pøijde mi pøehlednìj¹í a optimalizovaný pro ovládání prsty, jen se mi zatím nepodaøilo zjistit, jak na vyhrazené místo umístit obrázek alba. Sony Ericsson hudební panel mi navíc pøipomíná sekci média známou napø. z telefonù øady CyberShot. Sdru¾ují se zde obrázky, hudba, hry, videa a pøekvapivì i kontakty. Samotný displej je v tomto panelu oproti konkurentovi Windows Media velmi dobøe vyu¾it, najdeme zde informace o interpretu, rychlé pøepínání skladeb a indikátor hlasitosti. Na pozadí mohou rotovat ikony nebo ètvereèky, modrá barva na pozadí se zmìní na èervenou jen s pøíchodem veèera. Co se týèe nastavení pøi pøehrávání, mù¾eme skladbu pøidat do playlistu, nastavit opakování skladeb nebo spustit náhodné pøehrávaní. Jak jsem ji¾ zmínil hudební reprodukce z reproduktoru zdaleka nedosahuje kvalit jako napø. u modelu P1i, dodávaná ¹puntová sluchátka takté¾ ocenit nemù¾u, absence ekvalizéru je znatelná. Poslední mo¾ností jsou tak bezdrátová sluchátka. Pro jejich spárování s telefonem v¹ak musíte vyu¾ít pøedepsaný postup, jinak si hudbu nepøehrajete. Nejprve toti¾ musíte zapnout BT zaøízení, poté povolit BT v telefonu a následnì zaøízení k telefonu pøipojit, jiná volba není mo¾ná. V nastavení Bluetooth lze navíc zmìnit kvalitu pøehrávané hudby pøes Bluetooth, mé laické ucho v¹ak nerozpoznalo ¾ádný pøevratný rozdíl mezi Excelent a Low Quality, stejnì tak mezi 44,1 a 48 KHz bitratem. Nakonec jsme ve Windows Mobile, tak proè si nenainstalovat vlastní ekvalizér? Nabízí se tøeba ten v podobì freewarové aplikace od HTC, který v¹ak funguje pouze s pøipojenými sluchátky. 

Video bylo pro mì, jako u¾ivatele XPERIE, velkým oøí¹kem. Oèekával jsem, ¾e si pár videí ve formátu *.avi pøetáhnu do telefonu a bude hotovo, opak byl v¹ak pravdou. Telefon si v základu poradí pouze s videosoubory ve formátech *3gp, *.MP4 nebo *.WMV, které lze ale pøehrát jen ve Windows Media Playeru. Jak je to s formátem videa? Pøi konverzi se nejvíce blí¾í rozmìrùm obrazovky formát Pal DVD s rozmìry 720x576 bodù, i pøesto ale telefon musí video na obrazovku zmen¹ovat, i kdy¾ jen pouze nepatrná èást je displejem nevyu¾ita. S mými pøevedenými videi nemám dobrou zku¹enost, pøevádìl jsem jeden díl seriálu Pøátelé pøes program Spb Mobile DVD X1. Video pro rozli¹ení 800x480 urèené pøímo pro XPERII sní¾ilo svou velikost o 60%, zvuk je ¹pièkový, av¹ak postrádám plynulost videa. A pøitom to vypadá, ¾e by chybìlo jen trochu a video by plynulé bylo. BitRate videa je 800 kb/s s 24 bitovými barvami a 25 fps, bohu¾el to procesor asi nezvládá, nebo jsem zvolil nevhodnou kompresi. Dal¹í mo¾ností je doinstalování dal¹ích aplikací jako je placený CorePlayer, ani u nìj se mi v¹ak AVI videa nepodaøila rozchodit, to samé platí i pro divX. Dospìl jsem k názoru, ¾e se standardní výbavou toho v oblasti videa s XPERII moc nesvedeme, proto se po recenzi budu zamìøovat na to, jak pøi enkódování videa do X1 dosáhnout co nejlep¹ích výsledkù. Nápovìdou nám mù¾e být informace o Traileru k bondovce Quantum of Solace, kde je video v rozli¹ení pouze 480x260 pixelù a je softwarovì rozta¾eno na celou obrazovku.

A jak je na tom fotoaparát?

Screenshot_6.png Screenshot_8.png Screenshot_7.png Screen03~2.png
Screen07~1.png Screen05~1.png Screen06~1.png Screen21.png

Do menu fotoaparátu se dostanete jen stisknutím klávesy spou¹tì. Pou¾itý èip je typu CMOS s rozli¹ením 2048 x 1536 pix (3,2 Mpix) a s podporou pøisvìtlení. Oproti mým pøede¹lým pøedpokladùm nabízí fotoaparát hodnì nastavení. Mù¾ete si napøíklad vybírat z pøednastavených scén, zvolit zpùsob ostøení (nekoneèno, autofocus, touchfocus), zapnout LED pøisvìtlení, nastavit kvalitu a velikost obrázkù, stejnì tak jako efekty, vyvá¾ení bílé nebo zvuk uzávìrky. Pro pøehlednost zde udávám v¹echny mo¾nosti nastavení:

  • Scenes - Auto, Portrait, Landscape, Twilight, Sports, Document
  • Focus - Touch, Auto, Macro, Infinite
  • Light - Off, On
  • Shoot mode - Normal, Multi-shot
  • White balance - Auto, Incandescent, Fluorescent, Sunny, Cloudy
  • Effects - Off, Negative, Solarization, Sepia, Black and white
  • Picture size - 3 MP, 2 MP, 1 MP, VGA, QVGA
  • Picture quality - Fine, Normal, Economy
  • Widescreen - Off, On
  • Shutter sound - Sound 1, Sound 2, Sound 3, Sound 4, Off
  • Time and date - Off, On
  • Default scene - Auto, Portrait, Landscape, Twilight, Sports, Document, Last used
  • Default shoot mode - Normal, Multi-shot, Last used
  • Default focus - Touch, Auto, Macro, Infinite, Last used

U videa nalezneme podobná nastavení, tentokrát v¹ak máme tu èest s natáèením VGA ozvuèeného videa s 30 fps. Nastavení u fotoaparátu jsou následující:

  • Camera source - Back camera, Front camera
  • Self-timer - Off, 2 seconds, 10 seconds
  • Auto review - On, Off
  • Save to - Phone, Memory card
  • Reset file number
  • Reset settings

Pro fotoaparát i video platí, ¾e v¹echny prvky na displeji jsou pøehlednì rozlo¾eny, mù¾ete je pohodlnì pøepínat prstem, proto¾e jsou dostateènì velké. Co se týèe kvality fotografií, musím uznat, ¾e je mù¾eme srovnávat i s nìkterými nízko umístìnými Cyber-Shoty nebo vùbec mezi výrobci s telefony støední tøídy. Místy se podaøí i nadprùmìrný snímek, v¾dy v¹ak platí dostateèné osvìtlení a hlavnì správná volba nastavení vyvá¾ení bílé (hlavnì ne automat, který si se scénou ve vìt¹í míøe neporadí). Bohu¾el fotografie trpí neduhem v podobì nádechu do rù¾ova, pokud si dobøe vzpomínám, tímto trpìly i nìkteré modely Sony Ericssonu P1i, kde bylo ale znát spí¹e zelené zabarvení. Novì prezentující novinkou je zde TouchFocus, kdy telefon neostøí automaticky do støedu nebo na nejvýraznìj¹í detaily, ale vy mu urèíte dotykem prstu tam, kam má zaostøit. Pokud jde o LED pøisvìtlení, nemù¾eme logicky èekat ¾ádné zázraky, Xenonový blesk to není, tak¾e osvìtlíte objekty maximálnì do vzdálenosti jednoho metru. Snímky mi spí¹e pøipomínají éru pøed pøíchodem CyberShotù, proto¾e lze spatøit nedokonalosti ve vykreslování detailù, nejvíce patrné to je tøeba u vìtví stromù. Barevné podání je vìrné, spolehnout se na X1èku mù¾ete i v oblasti macro snímkù, napø. textù. O kvalitì fotografií se mù¾ete pøesvìdèit z následujících fotografií:

DSC_0001~0.jpg DSC_0004.jpg DSC_0015.jpg DSC_0003.jpg DSC_0017.jpg
DSC_0007~0.jpg DSC_0013.jpg DSC_0020.jpg DSC_00020.jpg DSC_00027.jpg

  • Prvních sedm snímkù - vyvá¾ení bílé Sluneèno, 8. snímek - auto, 9. snímek - ¾árovka a pøisvìtlení, 10. snímek pøisvìtlení v makro re¾imu

Nahrávání videa je poprvé u Sony Ericssonu umo¾nìno v rozli¹ení VGA (640x480 pixelù) se 30 snímky za sekundu. BitRate natoèených 3gp videí je okolo 600 kb/s a jejich kvalita je o mnoho lep¹í ne¾ ta, se kterou bychom se mohli setkat v pøede¹lých telefonech Sony Ericsson. Nahrávat je mo¾né ve standardním pomìru stran (VGA) nebo v ¹irokoúhlém (640x400). Musím zdùraznit i nekvalitu hlasové slo¾ky, která se jeví jako mono (program mediainfo v¹ak uvádí dvoukanálové stereo), av¹ak pro enkódování byl pou¾it kodek AMR, co¾ kontrastuje s kvalitnìj¹ím AAC kodekem napø. u modelù Cyber-Shot. Nebudu zde pøidávat ¾ádné realtimové video ukázky, proto¾e rùzné internetové slu¾by (youtube.com nebo blip.tv) aplikují filtry na úpravu kvality videosnímkù, proto zde udávám odkazy nijak neupravovaných mnou natoèených videí ke sta¾ení. Bohu¾el se mi nepovedlo natáèet ve skvìlých svìtelných podmínkách, v¾dy bylo zata¾eno a slunce prosvítalo jen málo:

 

Natáèení videa a poøizování snímkù to nejsou hlavní devizy XPERIE, proto jejich kvalita mù¾e jen potì¹it a v nìkterých pøípadech i pøíjemnì pøekvapí.

video-krizovatka.jpg video-pri chuzi.jpg video-sluchatka na stole.jpg video-vlak.jpg video-zahrada.jpg
 
Závìreèný verdikt:

Sony Ericsson XPERIA je pro mì nejinovativnìj¹í zaøízení poslední doby a aktuálnì jedno z nejlep¹ích zaøízení na trhu. Má nìkteré své mouchy, ale mù¾e se opøít o dostupné programy pro operaèní systém Windows Mobile, tak¾e nìco, co teï neumí, mù¾e být jen jeho doèasné minus. Doufejme, ¾e ji¾ brzy se na na¹em trhu zaène oficiálnì prodávat èeská verze XPERIE, optimistické dohady mluví o polovinì ledna, ty pesimistické o konci února. V zahranièí mì XPERIA stála 542 liber vèetnì 28 liber po¹tovného, tj. 17 600,- Kè, u nás by se mìla cenovì pohybovat mezi 15-16 tisíci korunami. U¾ aby tu oficiálnì byla...

A máme hotovo, 6005 slov, 38907 znakù a 14 dní nespoèetnì dlouhé práce jsou koneènì za mnou. Co mi pøinesly? Urèitì nový pohled na mobilní svìt, pronikl jsem do tajù Windows Mobile zaøízení, víc jsem pochopil zámìry a pou¾itelnost XPERIE a takté¾ to byl dlouhotrvající maraton (vèetnì univerzitní prezentace v pøedmìtu UIT), jeho¾ cíl pøede mnou stále odbíhal dál a dál. Tìm, kteøí se doèetli a¾ na konec bez toho, aby nìjakou èást recenze pøeskoèili, dìkuji za pozornost a dìkuji jim i za to, ¾e u této velmi dlouhé recenze vydr¾eli a¾ do konce. A» je recenze sebekvalitní a sebedlouhá, vím, ¾e v lidských silách není popsat v¹e úplnì do nejzaz¹ích detailù. Pokud právì vy máte nìjaký specifický, v recenzi nezodpovìzený dotaz, nebojte se jej polo¾it v komentáøích po èlánkem.

Obsah základního balení:

         PB040498_w.JPG

  • telefon Sony Ericsson XPERIA X1
  • baterie BST-41 o kapacitì 1500 mAh
  • nabíjeèka CMU-20
  • USB kabel DMU-70
  • sluchátka HPM-75 s 3,5mm jackem
  • náhradní stylus ISP-90
  • u¾ivatelské manuály, rùzné propagaèní letáky
  • CD se softwarem ActiveSync

Fotogalerie displeje na vý¹ku:

Screenshot_99.jpg Screen38.jpg Screen43.jpg Screen45.jpg Screen46.jpg Screen42.jpg Screenshot_15.jpg Screenshot_1.png Screenshot_10.png Screenshot_10.jpg Screenshot_12.jpg
Screenshot_13.png Screenshot_14.png Screenshot_27.jpg Screenshot_18.jpg Screenshot_163.png Screenshot_137.png Screenshot_7.jpg Screenshot_41.png Screenshot_50.png Screenshot_46.png Screenshot_22.jpg      
 

Fotografie èerné varianty :

PA020177.jpg PA020180.jpg PA020179.jpg PA020188.jpg PA020181.jpg
PA020197.jpg PA020200.jpg PA020194.jpg PA020193.jpg PA020192.jpg
PA020218.jpg PA020217.jpg PA020219.jpg PA020224.jpg PA020228.jpg
PA060238.JPG PA020225.jpg PA060247.JPG  PA060240.JPGPA020228.jpg
 
V¹ech 263 fotografií Sony Ericssonu XPERIA X1 naleznete v této fotogalerii (i zde nezveøejnìné fotografie telefonu a screeny displeje).


Komentáøe
Pøíspìvky vyjadøují názory u¾ivatelù a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si v¹ak právo pøíspìvky odstraòovat.
. Autor: derrik Datum: 2008-12-16 23:09:04
Zdravím, chci se optat jeslti má X1 magnetický uúchyt stylusu. Druhý mùj dotaz se týká ohlednì toho údajného praskání krytu.. je to tak vá¾né? 
Rozhoduju se stále mezi touch PRO, HD a nebo X1... Vede u mì X1, nicménì vý¹e zminìné "chyby" u mì hrají velkou roli.
Autor: Warrual Datum: 2008-11-25 19:08:53
Mù¾u integrovanou GPSku pou¾ívat kdykoli bez podpory operátora tedy bez v¹ech poplatkù??? Prosím a dìkuji za odpoveï.
. Autor: Warhammer1 Datum: 2008-11-19 21:41:37
Smigura: Xperii si teï koupit nemù¾e¹, maj problémy s výrobou a jsou vyprodaný. Taky èekám...
. Autor: smigura Datum: 2008-11-19 16:05:18
Vá¾ený pane Chroust (èi kdokoli jiný fundovaný),  
kde prosím mohu spolehlivì zakoupit èernou Xperii? Víte, kde lze koupit i bílá? Jedná se mi o nízkou cenu, rychlé dodání a spolehlivost. Na britských stránkách SE se dájen pøedobjednat jako v¹ude jinde a od podvodníkù z Nigérie to kupovat nechci (to ani nejde. Dìkuji za brzkou odpovìï, s pozdravem ètenáø Ladislav ©migura
Autor: smigura Datum: 2008-11-19 16:03:40
Vá¾ený pane Chroust (èi kdokoli jiný fundovaný),  
kde prosím mohu spolehlivì zakoupit èernou Xperii? Víte, kde lze koupit i bílá? Jedná se mi o nízkou cenu, rychlé dodání a spolehlivost. Na britských stránkách SE se dájen pøedobjednat jako v¹ude jinde a od podvodníkù z Nigérie to kupovat nechci (to ani nejde. Dìkuji za brzkou odpovìï, s pozdravem ètenáø Ladislav ©migura
Autor: JHavrlant Datum: 2008-11-18 09:50:47
No mnì mrzí to video, proto¾e formát 3GP mívá tradiènì nedostateènou kvalitu zvukové slo¾ky (viz. zmínìný kodek AMR). Modernìj¹í formát MP4 by Xperii slu¹el více.
. Autor: puskin Datum: 2008-11-17 14:19:07
Tak jsem to konecne docetl, solidni pracicka, Martine! Dik! V podstate nemam, co bych dodal, 14 dni jsem uz taky jejim stastnym majitelem, a plne souhlasim se vsim, co bylo napsano. Je to zkratka nadherny kousek techniky (sperku? :grin ) a pro mne jedno z nejnej zarizeni posledni doby. Muzete s tim vest spory, muzete s tim i nesouhasit, ale to je asi tak vsechno, co s tim muzete delat... :p
. Autor: puskin Datum: 2008-11-17 13:40:10
Cocka typu CMOS???
Autor: MartinChroust Datum: 2008-11-17 13:28:43
Díky za kladné ohlasy, video urèitì pùjde pøekonvertovat, jen to bude na samostatný èlánek, kde se pokusím zjistit nejlep¹í konverzní formát a program pro X1èku
. Autor: Nemo_nihil Datum: 2008-11-17 12:51:35
Díky za recenzi. Trochu je pro mì zklamáním pøehrávání videa. K èemu je vysoké rozli¹ení displeje (samozøejmì je i na jiný vìci, ale já mám priority trochu jinde:-) kdy¾ telefon nestíhá pøehrát filmy v teto kvalite...snad to bude jenom tou kompresi.
Autor: VaRo Datum: 2008-11-17 10:15:09
Pìkné poèteníèko, Martine, aèkoli zatím nepatøím mezi natì¹ené pøíznivce X1-ky, s chutí jsem si to tu pøeèetl... ;)
. Autor: ital.2 Datum: 2008-11-17 03:36:28
dìkuji za skvìlé pøedstavení X1 na kterou plno z nás netrpìlivì èeká ;)

Pouze registrovaní u¾ivatelé mohou pøidat komentáø.
Prosím pøihla¹te se nebo se zaregistrujte.

 
< Pøedch.   Dal¹í >