" />
Sony Ericsson XPERIA X10 Pro - měl by tento model smysl? | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 22. červen 2010
V těchto dnech se mi v redakci sešly všechny tři telefony Sony Ericsson s operačním systémem Google Android. Na testování tak mám jak původní XPERII X10 (kterou jsem si pořídil), tak i půjčené modely X10 Mini a X10 Mini Pro. Delší testování všech tří telefonů mě přivedlo k otázce, zdali Sony Ericsson představí také model X10 Pro, tedy původní velikou X10 s vysouvací QWERTY klávesnicí. Po delším zvažování argumentů myslím, že zatím určitě ne.
18~78.JPG 102~3.JPG 88~8.JPG 16~87.JPG


Sony Ericsson XPERIA X10 byl představený již před více než půl rokem a před několika týdny se oficiálně začal prodávat. Mezitím, než se tento model stihl dostat oficiálně na náš trh, však Sony Ericsson představil další dva telefony s operačním systémem Google Android, které však oba vychází z původního modelu X10. Oba nové telefony se vyznačují především malou hmotností a také velmi příjemnými rozměry, X10 Mini Pro má oproti X10 Mini navíc také vysouvací QWERTY klávesnici. Ta se hodí především při zadávání delších textů a potěší také uživatele, kteří si moc nelibují v psaní na dotykovém displeji. Hned po představení původní X10 se začaly rojit spekulace, zdali Sony Ericsson představí také model s vysouvací QWERTY klávesnicí. Po uvedení X10 Mini a X10 Mini Pro se tyto spekulace vyrojily znovu a nabraly více na obrátkách. Za sebe si ale myslím, že pomyslný Sony Ericsson X10 Pro je zatím zbytečné očekávat.  K tomuto přesvědčení mi pomohlo posledních pár měsíců, kdy jsem testoval spoustu nejrůznějších telefonů, počínaje komunikátory s Windows Mobile (X1 a X2), přes obě varianty modelu Vivaz (původní i Pro verze s klávesnicí) přes kompletní trio chytrých telefonů s operačním systémem Google Android (x10, X10 Mini a X10 Mini Pro). Sám jsem velmi dlouho zkoušel, jaké řešení mi nakonec bude vyhovovat nejvíce a kromě tohoto (pro mě nejdůležitějšího úkonu, neboť jsem rozhodoval o svém budoucím telefonu) jsem také dospěl k přesvědčení, že X10 Pro hned tak nebude a pokud ano, nebude se jednat o pouhé přidání klávesnice ke stávajícímu modelu X10.

V několika následujících větách se pokusím trochu ozřejmit, na základě čeho jsem k tomuto dospěl. Hardwarová QWERTY klávesnice se nejčastěji objevuje u těch telefonů, kde se dá předpokládat zadávání velkého množství textu. Komunikátory s operačním systémem Windows Mobile jsou typickým příkladem, tady se zkrátka počítá s komunikací na nejvyšší úrovni. Po delším testování jsem ale zjistil, že mi tyto klávesnice tolik nevyhovují. Jelikož jsou na docela veliké ploše, mohou být tlačítka dostatečně rozměrná a s výraznými mezerami a na první pohled to vypadá velmi pohodlně. Při běžném použití ale brzy zjistíte, že přemísťování z jednoho tlačítka na druhé trvá velmi dlouhou dobu a práce s klávesnicí se tak neúměrně protahuje. Stále více výrobců si je tohoto vědomo a v poslední době se od hardwarových QWERTY klávesnic obecně docela upouští a když už jí je telefon vybavený, jedná se spíše o klávesnici menších rozměrů tak, jak to mají například komunikátory BlackBerry. Ty mají hardwarovou QWERTY přímo pod displejem, díky tomu ale bez většího přehmatávání můžete obsluhovat všechna tlačítka a práce s telefonem je extrémně rychlá. Dobrým příkladem je také Sony Ericsson XPERIA X10 Mini Pro. Tento krásný a malý komunikátor nabízí do boku vysouvací QWERTY klávesnici, z jejího použití ale mělo dost uživatelů strach. Při přímém srovnání s X1 a X2 jsem však zjistil, že naopak na menší klávesnici se pracuje výrazně lépe a rychleji. Nedospěl jsem k tomu po hodině zkoušení, ale skutečně po několika týdnech a myslím, že tady je cesta do budoucna. Pokud by Sony Ericsson představil X10 Pro, nepochybně by tento telefon disponoval dostatečně rozměrnou klávesnicí, která už by ale komfort psaní neposunula nikam dál, než rozměrný dotykový displej, přes který zadáváme znaky u modelu X10 v současnosti. Představa, že bude mít klávesnice rozměry podobné těm u modelu X10 Mini Pro je také zcestná, vypadalo by to neskutečně divně. Jaký je tedy závěr? Při zachování všech trendů, které se v mobilním světě uplatňují by klávesnice u modelu X10 Pro neznamenala nijak velikou výhodu, tudíž by se takový telefon moc neprodával a výrobce by na něm nevydělal. Protože každý výrobce vyrábí telefony hlavně kvůli zisku, X10 Pro se tedy jen tak nedočkáme.



Ať se na to dívám z jakéhokoliv úhlu pohledu, podle mě zatím potenciální model Sony Ericsson X10 Pro postrádá smysl. Rozměrný dotykový displej sám o sobě stačí na relativně pohodlné psaní i delších textů, hardwarová klávesnice by jen zvětšila rozměry a hmotnost telefonu, navíc by stejně vyžadovala při psaní obě ruce. Zcela jiná je samozřejmě situace u dvojice modelů X10 Mini a X10 Mini Pro, tam verzi s klávesnicí chválím. malý dotykový displej nenabízí pro psaní zdaleka takový komfort, jako větší bratříček se čtyřpalcovou úhlopříčkou, kdo píše větší množství textů tak nepochybně sáhne po X10 Mini Pro. Až při souběžném testování všech tří Sony Ericssonů s operačním systémem Google Android jsem si uvědomil rozdíly mezi jednotlivými modely a především mezi nároky na pohodlné psaní. Právě při živém srovnání si nejvíce uvědomíte fakt, že pokud máte telefon s hardwarovou QWERTY klávesnicí, může mít tato i velmi malé rozměry a psaní na ní bude pohodlné (případ X10 Mini Pro). Naopak pokud se chcete spolehnout výhradně na dotykový displej a zachovat pohodlné psaní, potřebujete nutně výrazně větší úhlopříčku (původní X10). Už to ale není tak, že by velká hardwarová QWERTY klávesnice nabídla nějaký větší posun vpřed, osobně vidím veliké mezery spíše na škodu. U klávesnicí roztažených na veliké ploše již prsty neobsáhnu pohodlně všechna tlačítka a práce klávesnicí tak je méně pohodlná a především pomalejší. Právě z tohoto důvodu se mi zatím nejvíce líbí Sony Ericsson X10 Mini Pro, který nabízí malé rozměry, maximální výbavu a především velmi pohodlnou hardwarovou QWERTY klávesnici s malými rozestupy mezi jednotlivými tlačítky. Z téhož důvodu si myslím, že Pro verze původní X10 zatím příliš reálná není a i kdyby se nakonec objevila, nemyslím si, že by současní majitelé původní X10 případně novější X10 Mini Pro měli důvod měnit.

Sony Ericsson XPERIA X10 můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 Mini můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson XPERIA X10 Mini Pro můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: hydeneo Datum: 2010-06-22 22:58:29
Taky si myslím že X10 Pro nebude. Ani by to asi nebylo rozumné , větší tlouštka , větší hmotnost , to už by byla cihla a stávající sexy design by přišel vniveč. Nehledě na to , že na 4 palcové obrazovce se píše slušně. Spíše by už měla být dávno dostupna verze androidu 2.1 a měli jsme teď čekat na froyo.
Autor: WinterC902 Datum: 2010-06-22 21:47:35
spíš si uvažoval jestli X8 nebude s qwerty klavesnicí
Autor: Curuj Datum: 2010-06-22 09:20:47
väčšie rozmery dané HW qwerty klávesnicou by som pretrpel, určite aj množstvo iných užívateľov. potom by mi už ku kúpe chýbali len peniaze :D

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >