" />
Sony Ericsson XPERIA X2 - k vysinam to neni daleko (recenze) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Tuesday, 29. December 2009
Do redakce se nam dostal model XPERIA X2, ktery rozhodne neni krokem vedle. Windows Mobile povysil, stejne tak jako i vybava telefonu. Bude to na konkurenci stacit?



 

Hlavni klady:

- velmi dobre ovladatelna klavesnice
- integrovany 8Mpix fotoaparat s autofocusem a silnou LED diodou
- podpora pameÂťovych karet microSD
- zobrazeni SlideView a moznost zmeny panelu v zavislosti na aktualnim case
- podpora Bluetooth, Wi-Fi s DLNA a GPS
- 3,5mm konektor jack a microUSB konektor
- kvalitni makro snimky
- dve graficky velmi povedene hry z dilny Sony Ericsson jsou soucasti zakladni vybavy
- nataceni WVGA videa
- vestaveny akcelerometr
- 1500mAh baterie zarucuje nekolik dni v pohotovosti

Hlavni zapory:

- nedoladeny prvotni firmware ma dost bugu, telefon je i misty zpomaleny
- otisky prstu na prednim panelu
- horsi kvalita fotografii, to by mohl spravit nejblizsi FW update
- natacene videosekvence jsou ve formatu 3GP, hodil by se jiste format MP4
- mozna je to ciste subjektivni, ale system Windows Mobile 6.5 mi k srdci ani pres veskere snahy neprirostl
- novinka neni az tak zasadni inovaci v portfoliu Sony Ericssonu a jeji prodej byl uz jednou odlozen
- nabidka Start je jedno velke menu, ve kterem jsem se ztracel
- ikony v nabidce Start nelze presunout podle svych predstav, ale jen nahoru
- pouze 4GB pameÂťova karta v zakladnim baleni

PB070175.JPG PB070177.JPG PB070178.JPG PB070204.JPG PB070193.JPG

O Sony Ericssonu XPERIA X2 se jiz nejakou dobu vedelo pod kodovym oznacenim Vulcan. V te dobe zacal Sony Ericsson pouzivat jmenna oznaceni modelu, takze jsme ocekavali, ze bude prave pod timto nazvem predstaven. Nakonec muzeme o novince mluvit pouze jako o modelu X2, je to nakonec asi dobre, protoze telefonum s nazvem jsou stale prirazovany i standardni oznaceni. Od noveho modelu X2 se vseobecne hodne ocekavalo, ma to byt naplast na posramocenou povest prvni XPERIE, ktera se moc dobre neuvedla. Sony Ericsson zmenil partnera pri produkci noveho Windows Phonu, jak si Microsoft nechava s oblibou rikam svym novym WM zarizenim, a my se muzeme na vlastni oci presvedcit, jak byla tato integrace uspesna. Jen dodam, ze se jeho vyrobe pro Sony Ericsson podilela spolecnost Mobinnova. Na nasledujicim videu si ukazeme hlavni hardwarove prvky novinky, jen doporucuji nastavit HQ (vysokou kvalitu prehravani).

 

Druha verze XPERIE

Nova XPERIA je telefonem o rozmerech 110 x 54 x 16 mm a hmotnosti 155 gramu. Na te se asi podepsala kombinace plastu a hliniku na krytech telefonu. Pri zakladnim obhlednuti zjistite, ze oproti predchudci nova XPERIA pribrala v sirce i vysce a na prvni pohled vypada bytelnejsi. Co je pro me trochu nezvyk je zkoseni vrchni a spodni hrany ve smeru k zadnimu krytu, aby jste tedy zapinacim tlacitkem na horni hrane aktivovali displej, budete ho muset pokrcit do neprirozene polohy. Kdyz uz jsem nakousnul hrany, tak na te horni je jeste umisten 3,5mm konektor jack a obe jsou shodne vyrobeny z vroubkovaneho plastu, ktery neklouze. Eelni plocha, to je pastva pro oci. Vetsinu plochy zde zabira 3,2" rezistivni dotykovy displej s rozlisenim WVGA (480 x 800 obrazovych bodu), oproti predchudci narostl do uhlopricky, stale vsak zustal zachovan limitujici pocet 65 tisic barev. Oproti X1, kterou mohu s testovanym modelem aktualne srovnavat, neni displej az tak citlivy a podle meho nazoru chce vetsi tlak.

PB070189.JPG PB070186.JPG PB070188.JPG PB070187.JPG PB070206.JPG 
PB070196.JPG PB070198.JPG PB070205.JPG PB070207.JPG PB070209.JPG 

Pozorovaci uhly jsou jako vzdy vyborne, snad jen jednnu malou poznamku. Na displeji jsou casto videt otisky prstu, takze nosit s sebou hadrik bude nutnosti. Cela celni plocha je s displejem v jedne rovne, coz je take novinka, model X1 mel displej zapusteny a v rozich se usazoval prach a necistoty. Hlavnim ovladacim prvkem je opticky joystick, kdo si zvykl na kurzorove klavesy, bude od toho muset rychle ustoupit. Jeho citlivost lze upravit v peti krocich, stisknutim docilite potvrzeni vybrane volby. Zelene sluchatko se stara o prijmuti hovoru nebo zobrazuje kontakty pro jejich vytoceni, klavesou s cervenym sluchatkem odmitnete nebo ukoncite hovor, z hloubi menu vas vrati na pohotovostni obrazovku a dlouhym podrzenim zamkne klavesnici. V zamknutem stavu se na displeji zobrazuje datum, cas a pripadne zmeskane udalosti, odemknuti telefonu docilite posunutim ikony na displeji doprava ci doleva. 

Screen09~1.jpg Screen51~0.jpg Screen55~0.jpg Screen52~0.jpg Screen10~1.jpg Screen11~1.jpg Screen12~1.jpg Screen95.jpg   

Klavesa OK slouzi k ukonceni aplikace nebo navratu o jednu nabidku zpet, o to dulezitejsi klavesa je ta umistena pod zelenym sluchatkem, nese nazev SlideView. Je to jakasi analogie k XPERIA panelum, ale panely zde zabiraji pouze mensi cast z voleb. Jejim stiskem se zobrazi menu, kde muzete videt udalosti v kalendari, seznam hovoru, pristup do sekce Media, ke sluzbe PlayNow a synchronizaci Sony Ericsson nebo ke kyzenym panelum. Samozrejme ke scrolovani nabidkami postaci prst, jen pro navrat zpet musite stisknout malou ikonku v levem sloupci, libila by se mi vice velka zpetna klavesa. V tomto zobrazeni naplno vyuzijete vyhod vestaveneho pohyboveho cidla, ktere funguje i v nabidce Media. Byl jsem z X1cky zvykly na panely a ty nasly sve misto i v nove XPERII. Asi nejvetsi inovaci je umozneni automatickeho prepinani panelu, nanesete si je na casovou osu a telefon podle je podle aktualniho casu meni. Je to uzitecne, pokud chcete napr. v praci pouzivat jiny panel, nez ve svem volnem case.

PB070232.JPG PB070234.JPG PB070238.JPG PB070240.JPG PB070236.JPG 
PB070256.JPG PB070244.JPG PB070253.JPG PB070255.JPG PB070249.JPG

Eocka 8,1Mpix fotoaparatu na zadni strane je zapustena, takze nehrozi jeji prime poskrabani, obcas ji ale budete muset otrit, protoze se do ni sem tam strefite prstem. Eocka tela na jinak jasne vymezenem tele dela mensi nerovnost, diky niz se telefon na stole mirne koleba, vedle ni pak jeste najdete pomerne silne LED prisvetleni. Jsou zde umisteny take dva reproduktory, ktere budou pri zobrazeni displeje na sirku navozovat iluzi stereo zvuku. Na hranach pak najedete klavesy pro upravu hlasitosti nebo dvoupolohovou spousÂť fotoaparatu. Zamek pro otevreni krytu je ve forme mechanickeho posuvniku, vedle ktereho se po odstraneni zadni slupky objevi slot pro pameÂťove karty microSD. V zakladnim baleni bude pritomna karta o kapacite 4 GB, X2 vsak zvladne precist i 16GB kartu, takze o volne misto nouze rozhodne nebude. U modelu Satia jsme byli trochu na vazkach s kapacitou baterie, X2 ma nastesti stejne velkou baterii jako predchudce, tedy BST-41 o kapacite 1500 mAh. Nabijete ji pripojenim USB kabelu s microUSB konektorem, nabijecka do zasuvky je resena adapterem CST-80, do ktereho se zasune zmineny USB kabel.

PB070259.JPG PB070261.JPG PB070272.JPG PB070268.JPG PB070270.JPG   
PB070264.JPG PB070275.JPG PB070281.JPG PB070287.JPG PB070291.JPG 

Stylus je netradicne umisten na prave strane, takze si budete muset po prechodu z X1 zvykat. Na horni a spodni hrane jsou pak jeste umisteny dva svetelne senzory, ktere maji upozornovat svym blikanim na zmeskane udalosti. Ty se odlisi ruznymi barvami, ocenuji moznost nastaveni intervalu telky upozornovani (hlavne volbu bez omezeni), nikde jsem vsak nenasel moznost zmenit barevna schemata diod. Celkove konstrukci chvalim, rozhodne se povedla, telefon pusobi bytelne a zadne praskani krytu v zadnem pripade nehrozi.

Privitejte Windows Mobile 6.5

Aby zmen nebylo malo, prinasi XPERIA X2 novou verzi operacniho systemu Windows Mobile 6.5. Novy system z dilny Microsoftu nabidne povetsinou graficka vylepseni, aby system drzel krok s konkurenci. Zakladni nabidka Dnes zobrazuje informace o case a datu, zatimco mate na displeji k dispozici velke napisy pro rychle volby, ktere take informuji o zmeskanych udalostech nebo novinkach. Tento defaultni vzhled muzete rychle zmenit na styl a-la WM 6.1, kde si muzete vybrat, jake polozky chcete, aby se zde objevily. Vzhled zakladniho rozvrzeni lze samozrejme zmenit, staraji se o to jiz zminovane panely s moznosti automaticke aktivace. V zakladni nabidce naleznete CNN Panel, Google panel, Growing Panel, Pixel City, SPB Mobile Shell, Support panel nebo Tilewave panel. Pixel City je mesto, kde na vybranych mistech slouzi treba i budovy ke vstupu do danych nabidek. Temer kazdy prvek je interaktivni - budova Sony Ericsson vas zavede na web, zatimco parkoviste zobrazi stav baterie. Toto mesta zde ma zastoupenu i svou nocni variantu. Google panel slouzi k rychlemu vyhledavani primo z pohotovostniho rezimu, Growing panel symbolizuje prirodu, ktera roste, kvete a leta na displeji vaseho telefonu v noci i ve dne. To oceni zvlaste nadsenci prirody, kteri mohou pozorovat letajici berusku, vcelu, sneka a rozkvetajici pupeny.

Screen63.jpg Screen88.jpg Screen87.jpg Screen26~0.jpg Screen50~0.jpg Screen49~0.jpg Screen83.jpg Screen98.jpg

SPB Mobile Shell jsou ryze pracovni nastroje, displej je plne vyuzit zobrazenim kalendare, casu a ikon s rychlym pristupem ke zpravam, kontaktum a hovorum. V pripade varianty LifeStyle si muzete ikony na displeji upravit podle sveho. Panel podpory (Support) vas navede na komunikacni kanaly, pokud budete potreba vyresit nejaky problem. Nejvic me vsak zaujal, panel Tilewave (v ceskem ekvivalentu se mu rika Dlazdice), ktereho jsem zaregistroval jiz na prvnich zivych fotografiich. Toto 3D rozhrani mi prirostlo k srdci, zobrazuje datum, cas, nazev operatora, pocasi v danem meste a rychle pristupy ke zpravam, webu a kontaktum, vhod prijde i dostupna kalkulacka, RSS kanal, kontakty a nastaveni. Vse je hned po ruce. Co se tedy tyce personalizace hlavni nabidky, mate ruku volnou. Navic, XPERIA panelu se objevila jiz pekna radka a pokud vam nebudou stacit ty prednastavene, muzete si dalsi stahnout z webu Sony Ericssonu. Pokud si myslite, ze jsou nektere graficke panely prilis slozite nezoufejte, v manualu mate primo popsano, co se stane po kliknuti na houbu, motyla, fontanu nebo treba metro...

Screen01~1.jpg Screen05~2.jpg Screen06~0.jpg
Screen02~2.jpg Screen38~0.jpg Screen30~0.jpg Screen43~0.jpg Screen03~2.jpg Screen106.jpg Screen04~3.jpg Screen07~1.jpg

O plynuly chod systemu se stara 528MHz procesor Qualcomm, velikost operacni pameti je 256 MB. Po najeti je fyzicky zpristupneno 191,6 MB RAM, z nichz je 113 MB volnych, takze mate dost prostoru na spustene aplikace. Prepinat mezi nimi muzete pres spravce spustenych ukolu v pravem rohu displeje, zobrazuje vseobecne systemove informace a take to, kolik aplikace zabiraji. Zakladem vseho je opet nabidka Start, ktera sdruzuje vse, co bychom s telefonem chteli nebo mohli delat. Vse je tentokrat na jedne hromade v jednom velkem menu, ikony muzete z utopenych pozic nekde dole presunout uplne nahoru, na presne dane misto je vsak neumistite. Pokud jste nekde v podnabidkach a stisknete klavesu ok, prenesete se az na Today obrazovku a menu mate opet na zacatku, to bude pravdepodobne vlastnost prvotniho firmwaru. Z X1 jsem byl zvykli na zakladni deleni mezi programy a nastaveni, WM 6.5 tyto rozdily smazal, kdo vi, zdali to je inovace k lepsimu.

Zadavani znaku

Pri vysunuti klavesnice se zmeni zobrazeni na sirku a musim priznat, ze je na ni radost psat. Nabidne sice jen 4 rady klaves, takze ceske znaky dostanete vicenasobnym stiskem klavesy au, ovsem jednotliva tlacitka jsou podobneho stylu jako u notebookovych klavesnic, kdy jsou kraje snizene. Klavesnice je navic vyrobena z jemnejsiho plastu, takze vas nebudou bolet palce ani po delsim psani. Rozmerne klavesy, zadne preklepy, psat texty na nove XPERII, to je radost. Soucasti klavesnice je nyni i kurzorovy kriz, ktery vyuzijete treba pro scrolovani webovych stranek nebo prochazeni nabidek, klavesa doprava ma i alternativni funkci - spousti integrovane hledani.

PB070211.JPG PB070212.JPG PB070217.JPG PB070215.JPG PB070214.JPG
PB070219.JPG PB070220.JPG PB070221.JPG PB070222.JPG PB070226.JPG 

Pri tvorbe zprav mate na vyber mezi hlasovou, multimedialni nebo ryze textovou zpravou. Nechybi ani e-maily, pro jejich nastaveni je pripraven tradicni pruvodce, ktery u vetsiny freemailu ziska nastaveni sam, v opacnem pripade mu musite dopomoci potrebnymi udaji. U e-mailu muzete samozrejme psat nove, mazat ty stare, kontrolovat prijate zpravy, ukladat prilohy, predavat ci hledat e-maily. Psat muzete na jiz zminene hadrwarove QWERTY nebo se bez vysunuti klavesnice nabizi pouziti te softwarove, kterou spustite tapnutim na ikonku klavesnice ve spodni liste. Pri testovani jsem softwarovou klavesnici pouzival pouze v zobrazeni na vysku pro rychle zadavani znaku. Mimo to, lze jeste vyuzit rozpoznavani znaku nebo bloku textu. Transcriber pak dovoluje pouzit obou moznosti zadavani textu zaroven, muzete psat na klavesnici a zaroven si prstem psat nekam na displej, coz pak telefon prevede na dane znaky.

Screen29~0.jpg Screen27~0.jpg Screen64.jpg Screen66.jpg Screen55~0.jpg Screen43~0.jpg Screen44~0.jpg Screen94.jpg

Spolecne s psanim textu souvisi i pritomnost editoru sady Office. Eeka nas tedy Excel Mobile, Word Mobile, OneNote Mobile (slouzi jako poznamky) nebo PowerPoint Mobile. Mimo posledniho uvedeneho zastupce je mozno dokumenty prohlizet, editovat i vytvaret. PowerPointove prezentace muzete pouze zobrazit v telefonu, popripade po pripojeni i na LCD monitoru, televizi nebo projektoru. V zakladnim baleni nalezneme TV kabel IM700 s konektorem jack na jednom a tremi barevnymi konektory cinch na druhem konci. V nastaveni telefonu si muzete zmenit rezim vystupniho signalu (NTSC nebo PAL a jejich ekvivalenty) a defaultni rezim zobrazeni (na vysku nebo na sirku), s XPERIi X2 tedy neni potreba projektor, staci velkoplosna televize a mate po starostech. Mimo to muzete treba na televizi primo prezentovat nafocene fotografie, jen barvy jsou trochu vybledle, ale verim, ze po pripojeni k nektere z nejnovejsich televizi s HD rozlisenim bude kvalita obrazu vyssi. Primo v XPERII muzete upravit vystup a to bud orezany (640x384) v pomeru 5:3 nebo standardni (800x480), kteremu jsou vsak orezany boky o 80 pixelu, pomer je zde pak 4:3.

Multimedia nijak nepokulhavaji

Jak jiz u Sony Ericssonu byva zvykem, a poctiveho ctenare to jiste neprekvapi, je vsechen multimedialni obsah sdruzen do sekce Media. Pristup k ni je bud pres klavesu SlideView nebo z nabidky Start. Menu je pote deleno na Obrazky, Hudbu, Videa a Hry. Samotne zobrazeni menu muzete zmenit preklopenim telefonu o 90 stupnu. V prohlizeci obrazku muzeme kazdy snimek otocit, jak chceme, pro prechod na dalsi obrazek jej staci odsunout prstem. Dale take muzeme pomerne rychle zoomovat obrazek nebo spustit prezentaci.

Screen16~0.jpg Screen18~0.jpg Screen17~0.jpg Screen19~0.jpg Screen24~0.jpg Screen22~0.jpg Screen21~0.jpg Screen23~0.jpg

Druhou polozkou je hudba. Ve standardnim zobrazeni vidite stopy, sipkou vpravo nahore muzete seznam prepnout na alba nebo interprety. Hudebni prehravac pak zobrazuje obrazek alba, informace o skladbe a zbyvajicim casu. Je mozno nastavit nahodne prehravani nebo smycku, k ovladani hudby slouzi tri dotykove prvky, hlasitost se nastavuje na posuvniku ve spodni casti displeje. Je opravdu skoda, ze Media nenabidnou ekvalizer, alternativou je pak vestaveny prehravac Windows Media, kde uprava zvukoveho vystupu take absentuje. Hudbu muzete prehravat v reproduktorech nebo v dodavanych sluchatkach MH500 s Bass Reflexem. Maximalni hlasitosti je vice nez dostatecna a reprodukce je docela kvalitni, samozrejme srovnavat kvalitu zvuku s velkymi nausniky HPM-85 nema smysl. Diky A2DP Bluetooth profilu je mozno hudbu prehravat i bezdratove, zde jsem ale nedocilil tak vysokeho nastaveni maximalni zvukove hladiny jako u dratovych sluchatek.

Screen14~0.jpg Screen04~2.jpg Screen03~1.jpg

Dalsi dotykovy prvek vas zavede do videoprehravace. Poklepanim na casovou osu muzete video posunout, krizkem v pravem dolnim rohu prepnout zobrazeni z celoobrazoveho modu do puvodni velikosti a naopak nebo upravit hlasitost. O kvalite prehravani videi se snad ani nemusim zminovat, staci je jen prevest do WVGA formatu pomoci dostupnych konvertoru. O dost zajimavejsi je herni sekce, kde nas cekaji 4 tituly, z nichz na dvou se primo podilel Sony Ericsson. Mimo zavedenych Solitaire a Bubble Breaker se zde pripraven zavodni Xtrakt a logicky Experiment 13. Pro oba tituly shodne plati, ze plne vyuzivaji grafickych predispozic telefonu jak v efektech, rychlosti, tak i v 3D prostredi. Navic to nejsou hry na par minut, urcite si s nimi uzijete hodne zabavy. ZvlasÂť me zaujal Experiment 13, se kterym budete travit volne chvile v dopravnich prostredcich lamajic hlavu nad tim, jak otocit svet aby jste se dostali ke kyzenym diamantum a otevreli si pruchod do dalsiho sveta.


Sony Ericsson XPERIA X2 by se po multimedialni strance rozhodne nemel opomijet.

Fotoaparat nataci WVGA videa

Protoze nema XPERIA zadnou aktivni krytku fotoaparatu, muzete se do menu foceni dostat nejrychleji delsim podrzenim spouste. Uvita vas prehledne fotograficke menu s postranni listou, ve ktere se prepinate mezi videem a focenim. U foceni mate na vyber manualni nebo automaticke nastaveni, pokud zvolite druhou moznost, telefon za vas nastavi vse sam. My se ale podivame na nabidky vice do hloubky, takze zvolime moznost prvni. Sceny (Portret, Krajina, Portret za soumraku, Krajina za soumraku, Plaz/Snih, Sport a Dokument) nabidnou po sve aktivaci omezene moznosti dalsich uprav, takze abych mohli neco vubec menit, musime zvolit scenu Vlastni.

Ostrit muzeme dotykem na pozadovane misto na displeji, automaticky, nebo je tu k dispozici i nekonecno nebo makro. Dale muzeme nastavit rezim snimani, expozici, efekty, vyvazeni bile (opet nedoporucuji nechavat na automatice a zvolit v zavislosti na pocasi nebo osvetleni interieru), velikost a kvalitu obrazku nebo zvuk uzaverky. Dale si muzete zapnout samospousÂť, pridani GPS souradnic k porizenym snimkum nebo povolit stabilizator obrazu. Uzivatelskeho nastaveni je tedy vice nez dost.


O kvalite snimace se muzete presvedcit z prilozenych snimku. Barevne podani neni nejlepsi, ale stale se je na co divat, zvlasÂť makrosnimky se mi u X2 libily nejvice, kvalitne foti detaily i text, klidne i s prisvetlenim a bez prepaleni snimku. LED dioda osvetli pouze blizke objekty, na vetsich mistnostech se jeji svetlo uplne ztrati, manual hovori o dosahu blesku do vzdalenosti ctyr kroku. I presto, ze nektere testovane snimky jakymsi oparem, zadne unahlene zavery bych z toho zatim nedelal, protoze vse muze opravit nova verze Firmwaru. Ostatne, chtelo by to zlepsit i kvalitu natacenych WVGA videi, ona 3GP komprese asi neni to prave orechove. Testovaci video si muzete stahnout zde. Testovaci fotografie v plnem rozliseni muzete stahnout zase tady.

Fotografie venkovni:

DSC_0006.jpg DSC_0007.jpg DSC_0008.jpg DSC_0009.jpg DSC_0010.jpg
DSC_0022.jpg DSC_0018.jpg DSC_0013~0.jpg DSC_0016.jpg DSC_0020~0.jpg

Fotografie v interieru:

DSC_0026.jpg DSC_0028.jpg DSC_0029.jpg DSC_0030.jpg DSC_0031.jpgDSC_0032.jpg DSC_0033.jpg DSC_0034.jpg DSC_0035.jpg DSC_0036.jpg

Volani a synchronizace

V pameti telefonu se zobrazuji zaroven kontakty na SIM karte i v pameti telefonu. Pri vlozeni noveho kontaktu do telefonniho seznamu zjistite, ze do sdilene pameti ulozite nespocet kontaktu a take to, ze ke kazdemu pridate uctyhodnych 40 doplnujicich udaju. U kontaktu tak muze byt kolonka s nekolika cisly, e-maily, adresami, ID zakaznika, s vyrocim, jmenem deti, manzelky nebo treba kontakt domu a na pracoviste. Mezi jinymi muzete ke kontaktu pridat i textovou poznamku, obrazek, ktery se zobrazi pri prichozim hovoru nebo jej zaradit do kategorie. Rucne muzete vytvorit i skupiny pro hromadne zasilani e-mailu a textovych zprav, napriklad pro vase zakazniky.

Screen39~0.jpg Screen40~0.jpg Screen41~0.jpg Screen79.jpg Screen81.jpg Screen82.jpg Screen52~0.jpg Screen56~0.jpg

Stiskem zelene klavesy se dostaneme do dialeru. Standardne je delen na tri zalozky - oblibene polozky, telefonni seznam a posledni hovory. Pokud vas vysledky neuspokoji, muzete zacit psat cisla a telefon podle toho bude filtrovat kontakty z telefonniho seznamu (tzv. chytre vytaceni), psani cisel probiha na virtualni alfanumericke klavesnici. Kvalita hovoru je dobra, stejnymi slovy hodnotim i maximalni hlasitost reproduktoru - ta je ve vetsine pripadech vice nez dostacujici. Prichozi hovory muzete prijmout nebo odmitnout vyhrazenymi klavesami, pro ztiseni vyzvaneni staci stisknout klavesu pro ovladani hlasitosti. V telefonu je na vyber nekolik vyzvanecich melodii, pokud si z nich nevyberete, muzete jako vyzvaneci ton nastavit vlastni empetrojku.

Jednou za cas doporucuji provest synchronizaci s pocitacem za ucelem setrizeni kontaktu, e-mailu, udalosti, poznamek, multimedialnich souboru, oblibenych polozek nebo souboru (napr. Office nebo PDF). Zpusobu provedeni uspesne synchronizace je mnoho, od online sluzby Sony Ericssonu pres Exchange Active Sync po aplikaci Centrum zarizeni Windows Mobile v pocitaci. Synchronizovat muzete i e-maily s Outlookem, vse bud pres dodavany USB kabel nebo bezdratove cestou modreho zubu (to samozrejme neplati u vzdalene synchronizaci se serverem Exchange). Ty same moznosti plati i o spojeni telefonu s pocitacem za ucelem prenosu souboru.

Webove rozhrani a prace s nim

XPERIA X2 je spojeni multimedialniho a pracovniho zarizeni a tak samozrejme nemuze chybet denni chleb v podobe pripojeni k internetu. Na vyber mate mezi infrastrukturou vaseho operatora (k dispozici je GPRS, EDGE nebo rychle prenosy UMTS s HSPA. Pokud ani to nebude stacit k ukojeni vasi mobilni internetove vasne, muzete se pripojit k pristupovym bodum Wi-Fi. XPERIA si poradi i se siÂťovymi klici, jakmile spojeni jednou navazete, uz si potrebne udaje bude pamatovat. Nejen Wi-Fi a datove prenosy muzete zapnout nebo vypnout v prehlednem spravci komunikace. Navic, diky aplikaci Sdileni internetu muzete XPERII po pripojeni k notebooku pouzit jako modem s mobilnimi datovymi prenosy. Podporovana je i technologie DLNA, ktera zajisti bezdratove prehravani videi, tu vsak najdete pouze u nejnovejsich televizi nebo treba u PlayStation 3.

Screen07~0.jpg Screen09~0.jpg Screen08~0.jpg
Screen35~0.jpg Screen30~0.jpg Screen70.jpg Screen68.jpg Screen74.jpg Screen73.jpg Screen32~0.jpg Screen33~0.jpg

Jakou defaultni prohlizec je pripraven, jak jinak, Internet Explorer, nemusite se na nej ale vazat, k dispozici je jak dotykova Opera Mini s mensimi datovymi naroky nebo Opera Mobile, s niz jsme se mohli setkat u X jednicky. V pripade IE mame v dolni casti stranky k dispozici velke dotykove prvky pro navrat na predchozi stranku, vstup do oblibenych polozek, zobrazeni SW klavesnice, zobrazeni lupy a v neposledni rade take kontextovou nabidku. Z ni muze rychle prejit na domovskou stranku nebo kuprikladu zobrazit historii prochazenych stranek. Ocenuji funkci lupy, na druhou stranu mi k srdci prirostl vice dvojklik pro zvetseni vybrane casti stranky u konkurencni Opery. Zde musite zazoomovat a pak se slozite dostavat k mistu, ktere jste chteli videt zvetsene.  

Je to XPERIA, co dodat?

Mezi dalsi stripky, ktere jsem dosud v recenzi nezminil mohou patrit Google Maps. X2 disponuje vestavenym GPS prijimacem, samozrejme v ramci dlouhodobe navigace a uspory energie muzete pripojit i externi modul. Mapy jsou opet stahovany z internetu, po pripojeni k celosvetove siti si muzete nechat vyhledat trasu, nastavit satelitni zobrazeni nebo se pripojit ke svemu uctu na Googlu a k funkci Latitude pro zpristupneni dalsich pokrocilych moznosti nebo dopravni informaci. Samozrejme si muzete doinstalovat i offline navigace, doporucit mohu nestarnouci TomTom nebo SmartMaps z ceske spolecnosti PlanStudio. V nabidce aplikaci dale nechybi klient YouTube nebo rychly pristup k obchodu Marketplace. Dalsimi stalicemi je prehravac Windows Media nebo Live Messenger.

V modelu XPERIA X2 spatruji pro me temer idealni pristroj. Pokud se na nej podivam z pohledu Hardwaru, plne mi jeho specifikace postacuji, po funkcni strance mi zadna mnou pouzivana funkce nechybi. Ze softwaroveho pohledu jsem se za dobu testovani rozhodne nestal fanouskem WM 6.5, coz me zatim od koupi tohoto pristroje nejvice odrazuje. Testovany telefon mel prvni verzi ROM, ktera byla misty zpomalena, takze doufam, ze vyrobce v neblizsi dobe prijde s novou verzi firmwaru. Na druhou stranu paleta funkci, kterou disponuje spolu s dobre ovladatelnou QWERTY klavesnici je vlastnost, kterou rozhodne stoji za to zvazit.

Galerie Sony Ericssonu XPERIA X2 ( i nepublikovane snimky)

Galerie displeju Sony Ericssonu XPERIA X2 (i nepublikovane snimky)

Obsah zakladniho baleni:

- Sony Ericsson XPERIA X2
- baterie BST-41
- stereo sluchatka MH500
- nabijecka CST-80
- USB kabel EC700
- TV kabel IM700
- 4GB karta microSD
- uzivatelska prirucka

Sony Ericsson XPERIA X2 muzete zakoupit na strankach X-Store.cz.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: balviforever Datum: 2009-12-30 12:30:37
x2 je fajny fon, Ale uz tu mala davno bit. 
ludia nebudu donekonecna cakat! 
ak to bude takto isto( dufam ze nie)z x10 tak potes ban boh.
Autor: Kuba78 Datum: 2009-12-29 21:53:51
a co se tyce symbianu - kdo z vas pamatuje EPOC? na 36 MHz procesoru umel vic a rychleji nez dneska neumi windows na 20 x silnejsim. a symbian? zmrseny system, nokie dokopala dokonaly koncept psionu ke klinicke smrti. 
proc proste neudela nekdo zarizeni velikosti X2, s klavesnici, se systemem relativne otevrenym spouste aplikaci, jako symbian nebo win, ale rychlym jako iphone? proc?
Autor: Kuba78 Datum: 2009-12-29 21:49:59
tak dlouho sem na X2 cekal az sem si nakonec poridil ajfoun. hanba mi, fuj, po deseti letech utect od Eriku.. ale neda se svitit. me proste ty widle nesedi, ne a ne a ne, je to pooomaly.. pockame si az bude X2 s androidem.
Autor: xcookx Datum: 2009-12-29 13:56:35
Tak na tuhle recenzi jsem cekal celou dobu a uz se na X2 moc tesim az si ji budu moct nekde vyzkoset.Rozhoduji se mezi x2 a n97mini ale tenhle SE se moc povedl a vypada luxusne.Jen kdyby se uz konecne prodaval!!! :)
Autor: MartinChroust Datum: 2009-12-29 11:05:34
Snazim se byt nestranny, co se OS tyce, Symbian taky neni vyhra v loterii, vse ma sva pro a proti. To je pravda, X10 me presvedcila o sve pouzitelnosti, vse vsak zavisi na tom, jaka verze OS nakonec bude v prodejni verzi. No ostatne, i kdyby tam dali 1.6 tak i tak mam o nastupci Satia jasno ;)
Autor: sego Datum: 2009-12-29 10:58:20
Nechte ho martin je hold "zamilovanej" do simbianu ale myslim ze x-dessitka ho presvedcila ze android taky neni k zahozeni ;) ;) ;) ;) ;) :grin :grin :grin :grin :grin
Autor: MartinChroust Datum: 2009-12-29 10:53:12
V recenzi jsem publikoval svuj nazor, samozrejme chapu, ze nekdo bude mit jiny nazor na WM 6.5 a srovani s WM 6.1 a respekutji to :)
Autor: VaRo Datum: 2009-12-29 10:39:09
Dobra prace, pekne cteni, i kdyz ja nedam, ve srovnani WM6.1-WM6.5 na WM6.5 dopustit, Martine. ;-)
Autor: MartinChroust Datum: 2009-12-29 09:58:11
Na uvod recenze jsem pridal zakladni obhlednuti XPERIE X2 v podobe minutoveho videa
Autor: sego Datum: 2009-12-29 08:50:43
Velice suprova a obsahla recenze ale chtelo by to nejaka komentovana videa!!!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >