" />
Sony Ericsson Yendo - dotykový displej a dost (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Úterý, 29. březen 2011
Po pár dnech testování si dnes můžete přečíst recenzi nejmladšího člena v portfoliu společnosti Sony Ericsson. Model Yendo byl představený již v červnu loňského roku, na trh se ale dostal až nyní. Vzhledem k ceně nelze očekávat žádný super telefon a přístroj občas sklízí docela kritiku. Podle mého trochu neprávem, sice se nejedná o žádnou hvězdu, ale jeho pozice je naprosto jasná. Sony Ericsson Yendo míří na méně náročné uživatele a nepochybně také na mladší uživatele, kterým kromě povedeného vzhledu nabídne kvalitní konstrukci a pestrý výběr barevných krytů.
17~96.JPG 1~143.JPG 9~126.JPG 3~139.JPG


Jak už jsem předeslal v úvodu, Sony Ericssonu Yendo se dostalo množství negativní publicity ještě před tím, než se pořádně dostal na trh a začal prodávat. Může za to především obrovské zpoždění, které tento model nabral, nemalou vinu na tom ale nese také použitá platforma. Sony Ericsson se rozhodl nevyužít svou platformu A200, která je skvěle odladěná a nabízí spoustu funkcí, ale sáhnul po platformě nové. Ta ale po stránce funkcí nenabízí nic moc zajímavého a novinku vrací o několik let zpátky. ¨Při podobných srovnáních se ale občas zapomíná na to, že novinka stojí přibližně dva tisíce korun a rozhodně není určená náročným uživatelům. Na jednu stranu je to pravda, na stranu druhou jsem ale v některých ohledech přeci jen čekal více. Pokusím se ale recenzi napsat co nejvíce objektivně a bez větších emocí. Předem prozradím, že ačkoliv s modelem Yendo nejsem úplně spokojený, jistě se najdou uživatelé, kterým se zalíbí. Otázkou ale zůstává, jestli neudělá výrobci špatnou reklamu.



Hlavní výhody
- atraktivní vzhled
- dotykový displej
- výměnné kryty
- nízká cena
- standardní konektory
- kvalitní konstrukce
- podpora microSD karet

Hlavní nedostatky
- pozdní uvedení na trh
- nestandardní platforma
- chybí širší možnosti nastavení
- nekompatibilita Java aplikací
- chybí správce souborů
- občas pomalejší reakce

10~128.JPG 14~109.JPG 13~111.JPG 16~104.JPG
11~121.JPG 12~114.JPG 15~109.JPG 17~96.JPG
5~137.JPG 8~129.JPG 6~129.JPG 9~126.JPG

Prakticky každou recenzi začínáme popisem konstrukce telefonu a ani v případě Sony Ericssonu Yendo tomu nebude jinak. Jelikož se jedná o první plně dotykový Sony Ericsson bez otevřeného operačního systému, budeme telefonu věnovat o něco více pozornosti. Jak jste si mohli přečíst již dříve, po stránce vzhledu je telefon velmi podobný modelu XPERIA X10 Mini a podobného vzhledu jsou také ikony v hlavní novince. Podobnost se ale týká čistě grafické stránky věci, protože jak si ukážeme v dnešní recenzi, jedná se o naprosto odlišné telefony a každý je určený někomu úplně jinému. Už při prvním vzetí do ruky působí Yendo velmi pevným dojmem a ani po několika týdnech používání se na tom nic nemění. Absence jakýchkoliv pohyblivých prvků má za následek, že telefon je skutečně tuhý a vypadá to, že ledacos vydrží. Zadní kryt se sundává pohodlně, přitom ale také on velmi pevně drží a přispívá ke kvalitě konstrukce celého přístroje. Sundávání zadního krytu možná nebude úplně výjimečné, telefon totiž nabízí výměnné kryty v pestrých barvách a dá se předpokládat, že budoucí majitelé tohoto přístroje tento benefit budou často využívat. Navíc se ceny originálních krytů pohybují velmi nízko, pokud tedy budete chtít někomu s modelem Yendo udělat radost, výměnný kryt je ideální volbou.

3~140.JPG 4~140.JPG 5~138.JPG 6~130.JPG
20~94.JPG 22~82.JPG 24~77.JPG 23~79.JPG

Rozměry telefonu jsou 93,5 x 53 x 16 milimetrů, především šířka a tloušťka ale naživo působí mnohem menším dojmem než jak udávají čísla. V ruce máme malý a kompaktní telefon s hmotností 83 gramů, což je velmi příjemné. Většinu přední strany zabírá dotykový displej o standardním rozlišení 240 x 320 pixelů. Úhlopříčka je příjemných 2,6 palce, displej navíc zobrazí až 262 tisíc barev. Co je ale podle mě nejdůležitější je fakt, že je kapacitní, má tedy dostatečně dobré reakce. Občas jsem s ním ale bojoval, je zkrátka poznat, že někde se muselo ušetřit- Pod displejem se nachází podlouhlé a velmi rozměrné tlačítko, které slouží pro návrat o )roveň výše. Trochu mě mrzí, že se třeba na dlouhý stisk nedá nastavit zkratka na nějakou funkci. Na pravém boku se nachází ovládání hlasitosti, na tom levém pak micro USB konektor. Hodní stranu pro sebe zabral 3,5 mm konektor jack a také zapínací (potažmo zamykací) tlačítko. Na zadní straně se kromě fotoaparátu nachází pouze logo Walkman a nápis s logem Sony Ericsson. Bohužel chybí jakákoliv přisvětlovací dioda. Konstrukce jako celek je naprosto precizní a pokud má někde Yendo vyloženě silnou stránku, pak je to právě zde. Vše podtrhují již zmíněné výměnné kryty a také standardní konektory pro připojení sluchátek a také pro nabíjení, potažmo pro připojení k počítači.



Po spuštění telefonu nás na první pohled přivítá prostředí velmi podobné tomu u malých komunikátorů Sony Ericsson s operačním systémem Android. Až druhý pohled ale odhalí, že se jedná o uzavřený operační systém, v žádném případě tady s Androidem nepočítejte. Jelikož má tento uzavřený systém u Sony Ericssonu premiéru, budu se mu věnovat trochu více. Úvodní obrazovka je poměrně jednoduchá, kromě aktuálního času zde najdeme především čtveřici ikon v rozích displeje, pomocí kterých se můžete dostat k nejčastěji používaným funkcím. Trochu mě mrzí, že se nedá nastavit nějaká funkce na dlouhý stisk hlavního tlačítka, zbytečně se tím uživatelé ochuzují o jednu zkratku. Při celkovém počtu funkcí to ale zas tolik nemusí mrzet, u vybavenějšího telefonu by to zamrzelo mnohem více. Po vytažení roletky ze spodní strany se objeví menu, které je tvořeno několika stránkami ikon, přičemž na každé stránce najdete matici 3 x 3 ikony. Podle toho, jak do telefonu dáváte další aplikace, se počet ikon samozřejmě zvyšuje. Také grafika ikon je podobná, jako u X10 Mini, tady to už ale osobně trochu považuji za škodu. Nějaké atraktivnější provedení by telefonu slušelo podstatně více, standardní ikony v Androidu se podle mého k modelu Yendo vůbec nehodí. Možná to je ale jen můj subjektivní pocit. Velikost displeje je na pohodlné ovládání akorát a jak už jsem zmínil, využívá kapacitní technologii. Občas mi ale reakce nepřišly úplně ideální, ale výrobce uvolňuje stále nové aktualizace firmwaru a chod systému se postupně zlepšuje. Během dvou týdnů už jsem nový software instaloval hned dvakrát, u jiných telefonů je třeba i několik měsíců čekat.

10~130.JPG 11~123.JPG 12~116.JPG 13~112.JPG
14~110.JPG 15~110.JPG 16~106.JPG 17~98.JPG

Máme tedy za sebou krátký úvod do uživatelského rozhraní, nyní se na něj a na funkce, které nabízí, podíváme podrobněji. Ještě jednou se vrátím k úvodní obrazovce, která nabízí aktuální datum a čas, jinak je ale relativně nevyužitá a kvarteto ikon v rozích displeje to nezachrání. Trochu mě mrzí, že výrobce přece jenom neumístil na úvodní obrazovku více ikon, mohlo to vypadat pěkně a hlavně to mohlo usnadnit ovládání telefonu. Dialer pro vytáčení telefonních čísel je poměrně zdařilý, bohužel ale neumí průběžně vyhledávat v telefonním seznamu. Nabízí ale dostatečně rozměrná tlačítka pro běžné používání a pracuje se s ním pohodlně. Velmi jednoduchý je také seznam hovorů (ono vlastně celé uživatelské rozhraní), které nabízí pouze možnost smazat všechna volání, další podrobnější nastavení nehledejte. Telefonní seznam sice vypadá jednoduše, nabízí ale dostatek funkcí. Ke každému kontaktu můžete kromě telefonního čísla zadat také emailovou adresu, poštovní adresu, poznámku, narozeniny a název společnosti. Nechybí ani možnost nastavit individuální vyzvánění. O něco méně jsem spokojený se zprávami, primárně tedy s klávesnicí. Ta sice opět napodobuje tu z modelu X10 Mini, její reakce jsou ale někdy pomalejší. Postupem času jsem si sice zvyknul, ale nebylo to vždy optimální. Co se týká funkcí na telefonování a práci se zprávami, u modelu Yendo zkrátka platí, že vše je sice jednoduché, ale slouží svému účelu. Totéž můžeme říci také o organizačních funkcích, které zastupuje kalendář, úkolovník, nahrávání zvuku a také poznámkový blok. Nechybí ani stopky, kalkulačka, odpočet a samozřejmě opakovaný budík. Trochu netradičně v telefonu působí aplikace Facebook a Twitter, jejich význam asi nemá cenu moc rozebírat. Yendo zkrátka útočí na mladší uživatele, kteří mají téměř vždy sociální sítě v oblibě.

18~94.JPG 19~91.JPG 20~95.JPG 21~90.JPG
7~133.JPG 8~132.JPG 9~128.JPG 5~141.JPG

Telefon kromě funkcí souvisejících se zprávami, voláním a organizací času samozřejmě také nabízí několik možností, jak si ukrátit volnou chvíli. K fotoaparátu se dostanu později, takže jako první zmíním podporu aplikací Java. Hned ale musím dodat, že moc zábavy si s aplikacemi neužijete. Vzhledem k absenci hardwarových tlačítek a klasické klávesnice totiž většina aplikací nejde pořádně ovládat. Je sice fajn, že telefon bez problémů nainstaluje objemnou aplikaci, jako třeba slovník a velmi rychle ji také spustí, bez možnosti zobrazení virtuální klávesnice je ale toto prakticky zbytečné. Osobně si myslím, že mohl výrobce Javu vypustit, případně odladit aspoň pár aplikací navíc přímo pro Yendo. Takto si zahrajete pár defaultních her, při pokusu o instalaci dalších ale narazíte. Vzhledem k absenci správce souborů navíc budete muset správný postup instalace chvíli hledat. Naopak potěší pěkný hudební přehrávač, který těží z podpory paměťových karet a také z dvojice standardních konektorů. Po funkční stránce jsem sice už viděl podstatně lepší, svůj účel ale splní a totéž platí také pro FM rádio nebo galerii obrázků. Telefon si poradí také s přehráváním videa, tady je ale limitujícím faktorem nízké rozlišení displeje a také nevelký výkon celého telefonu. Potěší aspoň TrackID pro zjišťování informací o hudebních skladbách. Na omezení v displeji narazíte také při prohlížení webu skrze vestavěný prohlížeč.



Vyloženě doplňkovou funkcí je fotoaparát s možností natáčet krátká videa. Tady ale telefon kritizovat rozhodně nebudu. Snímky mají ke kvalitě samozřejmě daleko, dvoumegapixelový snímač ale podává vyrovnané výkon a pokud přihlédnu k ceně telefonu, jsem s jeho snímky velmi spokojený. Barevnost je na dobré úrovni, ostrost je také relativně v normě a pro rychlé zdokumentování nějaké události se Yendo skutečně hodí bez nějakých dodatků. Trochu zamrzí absence jakékoliv možností nastavení, bohužel na výsledném snímku neovlivníte vůbec nic. Nechám na každém z vás, jestli vzhledem k očekávanému typu koncových uživatelů je toto výhoda nebo nevýhoda. Záleží asi na úhlu pohledu. Za sebe to beru tak, že pokud nějaké možnosti nastavení jsou, není to nikdy na škodu. Maximálně se zkrátka nebudou používat. Video je na tom v tomto směru lépe, to lépe bych ale nejraději dal do uvozovek. Nastavit se totiž dá pouze rozlišení videa a upřímně řečeno - rozlišení je bud malé nebo ještě menší... Pro multimediální zprávy se to možná ocení, jinak ale nevidím využití. Navíc ani při nízkém rozlišení není kvalita obrazu úplně dobrá, u levných telefonů Sony Ericsson už jsem určitě viděl lepší.

DSC00002~3.jpg DSC00003~3.jpg DSC00004~2.jpg DSC00005~3.jpg DSC00008~3.jpg
DSC00010~3.jpg DSC00012~2.jpg DSC00013~3.jpg DSC00007~4.jpg DSC00011~4.jpg

Hodnocení telefonu je tentokrát podstatně komplikovanější, než u většiny telefonů z poslední doby. Ty se nám buď jednoznačně líbili nebo naopak jednoznačně nelíbili, model Yendo je ale někde mezi a hodně záleží na úhlu pohledu. Pokud se nejprve podívám na cenu telefonu a následně si odmyslím okolnosti, nejedná se o špatný telefon a mohl by se vzhledem k ceně velmi dobře prodávat. Levný dotykový telefon s minimem funkcí možná neosloví každého, své zákazníky si ale určitě najde. pomoci mu k tomu může dostatečně kvalitní hudební přehrávač, povedený vzhled nebo třeba široká nabídka výměnných krytů. Tohle všechno je v pořádku a díky těmto vlastnostem má telefon šanci uspět. Pokud se na vše ale podíváme z trochu jiného pohledu zjistíme, že zase tolik důvodů k radosti nemáme. Sony Ericsson Yendo přichází na trh velmi pozdě a v některých ohledech jsou funkce zjednodušené až příliš, jiné jsou naopak relativně nepromyšlené. Postavit telefon na okopírování vzhledu uživatelského rozhraní Androidu z malých komunikátorů Sony Ericsson není správná volba.

Sony Ericsson Yendo v bílé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson

Sony Ericsson Yendo v černé barvě můžete zakoupit na oficiálním e-shopu Sony Ericsson



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: sego Datum: 2011-03-30 17:49:30
Poslední věta to shrnuje celý. PROČ SAKRA KONEČNĚ POŘÁDNĚ NEUPRAVILIY A200 NA DOTYKOVÝ OVLÁDÁNÍ JAKO S40 U TaT NOKIÍ????? :upset :upset :upset

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >