" />

Forum

Sony Ericsson Z555i - kosočtverec všude kam se podíváš (recenze na víkend) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
OldřichMládek   
Sobota, 3. květen 2008
Sony Ericsson vedle Walkman véčka W380i připravil model bez tohoto označení se stejnou paletou funkcí, pouze v jiném kabátku. Telefon nejen do dámských kabelek, Sony Ericsson Z555i.

Model Z555i mnohým připomene trojúhelníkové tvary Nokií řady Prism. Zde však veškerá podobnost končí. Díky ceně kolem 3500 Kč je určen opravdu každému, komu se zalíbí. Na recenzi jsme měli zapůjčenou verzi v černé barvě, která je přeci jen usedlejší, než dříve testovaná růžová varianta. V tomto případě bych se nedivil, kdyby telefon používali i muži. 

 Z55501.JPGZ55502.JPGZ55503.JPG

Design, ovládání

Telefon je večkové konstrukce s rozměry 95 x 49 x 17 mm a hmotností 95 gramů. Nejedná se tedy o žádného drobečka, takový klasický Sony Ericsson. Čelní strana telefonu se vyznačuje vrásněním ve tvaru kosočtverců a vysokým leskem. Trochu připomíná telefony Nokia řady Prism. Ty se však řadí do vyšší kategorie. Designéři velmi rádi používají vnější OLED displej, který, pokud není aktivní, není vidět. Výrazně vyvýšen je objektiv fotoaparátu. Nevím, zda je to nejvhodnější řešení, poškrábání sklíčka kryjícího čočku se po čase zřejmě nikdo nevyhne. Na spodní hraně fotoaprátu lze objevit malou bílou diodu, která se rozsvítí při příchozím hovoru nebo SMS, bohužel jako přisvětlení použít nelze, slouží pouze k informativním učelům. Nalevo od čočky se nachází čtyři otvory hlasitého reproduktoru. Na levém boku přístroje najdeme klasický konektor Fastport, na protilehlé straně pak dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Záda telefonu jsou z matného plastu a mimo loga a nápisu Sony Ericsson tu není nic k vidění. Připomínku mám však ke krytu baterie, otevírání není řešeno ideálně. Dochází k výraznému prohnutí krytu, kdy uživatel má strach, aby se nepoškodil či nezlomil. Mimo baterie se pod krytkou skrýva také slot pro paměťovou kartu M2 a také místo pro kartu SIM.

 Z55504.JPGZ55505.JPGZ55506.JPG

Kloub přístroje má malou vůli, v zavřeném stavu lze pohybovat displejem do stran. Není to naštěstí nic tragického, při dlouhodobém používání se však tato vůle může zvětšit.

Po rozevření se nám naskytne pohled na rozlehlou klávesnici, která je zarovnaná s okolním povrchem telefonu a průměrný displej, kolem kterého je velmi mnoho nevyužitého místa. Displej má rozlišení 176 x 220 bodů a 262000 barev. To byl ještě před rokem vyšší průměr, nyní postupně nahrazuje displeje s rozlišením 128 x 160 u nižší třídy. Jen rozměry mohly být o něco větší.

 Z55507.JPGZ55508.JPGZ55509.JPG

K ovládání telefonu slouží křížový ovladač doplněný dvěmi kontextovými klávesami, tlačítkem pro návrat o úrověň zpět a mazací tlačítko "c". Ovládání doplňuje trojice klávec pro rychlé spuštění webového prohlížeče, vypnutí/zapnutí telefonu a menu činností. Nešťastné je umístění tlačítka Power, sice zapadá designově, avšak člověk se občas přehmátne a místo požadované funkce vypne telefon. A to také díky tomu, že stačí tlačítko power jen krátce zmáčknout pro vypnutí/zapnutí přístroje.

Křížový ovladač taktéž není ideální, "zabírá" pouze na vnějších stranách, které jsou příliš zapuštěné a často dojde ke stisknutí okolních tlačítek než požadovaného směru. Ani alfanumerická část se nevyvarovala chyb. Zde především chybí jakékoliv rozlišení hmatové, psát po slepu vyžaduje soustředění se.

 Z55510.JPGZ55511.JPGIMG_1927.JPG
A jaká je nabídka funkcí?  

Zet pětsetpadesátpětka je třípásmový telefon s podporou frekvencí  900, 1800 a 1900 MHz. Z datových technologií lze využít GPRS a EDGE. Pro lokální připojení Bluetooth nebo USB. Paměť telefonu je přibližně 12 MB, kterou lze rozšířit pomocí karet M2. Mimo paměťové karty v balení naleznete stereo sluchátka, datový kabel, nabíječku, manuály i CD se softwarem. Bluetooth připojení mě potěšilo, telefon funguje spolehlivě i s hodinkami MBW-150. Tato funkce dříve byla výsadou pouze dražších modelů výrobce.

Telefon nabízí klasickou paletu funkcí obvyklou pro většinu přístrojů značky. Mimo propracovaného adresáře tak nechybí kalendář, úkolovník, internetový prohlížeč NetFront, kalkulačka, převodník, stopky i oblíbená paměť na hesla a kódy. SMS zprávy, e-mail i MMS jsou již samozřejmostí. Komu by to nestačilo, může využít i aplikace a hry v Java 2.0. Doporučuji především Operu Mini 4 (webový prohlížeč) a Jimm (ICQ kecálek).

 displej1~0.jpgdisplej2~0.jpgdisplej3~0.jpg

Z multimediálních funkcí je k dispozici především jednoduchý MP3 přehrávač. Pokud to s hudební reprodukcí myslíte vážně, doporučuji dokoupit kvalitnější sluchátka, která mají redukci na 3,5 mm Jack a alespoň 1GB M2 kartu. Video přehrávač je spíše doplňkem, který často nevyužijete. Jednak není možné video roztáhnout přes celou obrazovku, za druhé žádné video nenatočíte. Sony Ericsson často nelogicky odstraňuje funkce, které u konkurenčních telefonů najdete již dlouhá léta i u nejnižších modelů.

Pro zpestření v Sony Ericssonu vymysleli ovládání pomocí gest. Je to uplně stejné jako u modelu W380i, jelikož telefony mají shodný základ. A o co že jde? Při příchozím hovoru či vyzváněcím budíku stačí jen nad telefonem promáchnout rukou a hovor je odmítnut, respektivně budík odložen o 9 minut. Často tuto funkci nevyužijete, ale když už tam je, tak proč ne.

 displej4~0.jpgdisplej5~0.jpg
Závěr

Suma sumárum jde o jednodušší véčko se slušnou paletou funkcí za rozumnou cenu. Avšak zamrzí nedomyšlená klávesnice či nemožnost natočit alespoň krátké video. Přinejmenším mladší generace by tuto funkci občas využila jako zpestření. Pokud telefon chcete využít také jako MP3 přehrávač, doporučuji se poohlédnout například právě po modelu W380i, který má v balení jak paměťovou kartu, tak kvalitnější sluchátka.

Sony Ericsson Z555i lze zakoupit na X-Store.CZ

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: tydlifajka Datum: 2008-05-14 09:52:15
Funkčně moc povedený mobil, navíc co jsem koukala na ten x-store (http://mobily.x-store.cz/sony-ericsson-z555i-parfem-bekissable-avon/detail.aspx) tak je i za příznivou cenu... Kdyby se přidal autofokus u fotoaparátu, tak by si ericsson ještě víc polepšil, nebo alespoň u mě :)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >