Forum |
Sony Ericssony R300 a R306: prvni radia na scene (recenze) | | Tisk | |
Martin Chroust | |||
Monday, 29. December 2008 | |||
Jejich hlavnim lakadlem je radio, ktere se podepsalo i na vzhledu. Celkovy prvni dojem dokresluje prijatelna cena, nalaka i vas?
Hlavni klady: - Java hry - TrackID - slusna hudebni reprodukce - dobre ovladatelne klavesnice - predni kryt z brousneho kovu u R300 - stereoreproduktory u R306 . nahravani skladeb z radia ve formatu MP3 (ADP a AMR u R306) Hlavni zapory: - s pameÂťovymi kartami navic by se z techto telefonu stal bestseller - horsi kvalita displeju - nutnost pripojeni sluchatek pri poslechu radia - fotografie so hodi jen do MMS zprav, R300 neumi ani natacet video - podpora frekvence AM je dobry krok, u nas ji ale vubec nevyuzijeme - pomale animace na pozadi - radiu by slusel ekvalizer - masivni konektor sluchatek bude v kapse tlacit Kdyz byly modely R300 a R306 v lednu oficialne predstaveny, prinesly mezi ostatni pristroje na trhu cerstvy vitr. VzdyÂť doposud zadny z mobilnich vyrobcu nelpel na pristrojich, jejichz vysadou je pro mnohe „tak obycejna funkce“ jsou je integrovane radio, po kterem se dokonce pojmenovala i cela produktova rada R. Tyto pristroje muzeme brat jako „hudebni low-endy“ nebo levne pristroje pro ty, kteri chteji poslouchat hudbu v mobilu, ale na druhou stranu nechteji nebo nemohou za telefon zaplatit mnoho. Prave pro ne jsou urceny Sony Ericssony R300 a R306, mobilni radia.
Radio 2Ă z jineho uhlu pohledu
Sony Ericsson R300 je, jak jiz prilozene fotografie napovidaji, telefonem klasicke konstrukce s pusobivym designem. Eelni plocha je totiz vyrobena z kartacovaneho kovu, se kterym jsme se mohli doposud setkat pouze u vyrazne drazsich modelu. Zadni strana je naopak ze zlate lakovaneho plastu a vyjima se na ni vypoukly externi monoreproduktor, ktery vyuzijete predevsim pri prehravani radia. K tomu prijdou vhod i tri stribrne klavesy, ktere se spusti vami navolene oblibene stanice. Eocka VGA fotoaparatu vypada jako by zde byla „jen tak mimochodem“, i presto telefonu dava plusove body.
Veckova varianta R306 na me zase pusobi vice profesionalne. Na celni plose totiz mimo informacniho displeje naleznete tri klavesy pro rychle spusteni prednastavene frekvence a take dve klavesy pro prechod mezi naladenymi stanicemi. Po stranach blystiveho ramecku (ktery muze byt v damskych rukou pouzit v nouzi i jako zrcatko) se nachazi stereoreproduktory, jejichz kvalita a hlasitost me s ohledem na cenovou hladinu prijemne prekvapila. Zadni strana je stroha jakychkoliv uletu, ciste bily povrch narusuje jen logo a napis vyrobce spolu se zapustenou cockou 1,3 Mpix fotoaparatu. Na levem boku obou pristroju se nachazi, hmatove ne prilis vyrazna, dvojklavesa pro korekci hlasitosti a klavesa pro zapnuti hlasiteho prehravani radia. Konektor musel byt diky tlousÂťce pouhych 12 mm (resp. 16 mm u spodniho dilu R306) presunut na bok pristroje, to je ostatne trend vetsiny poslednich telefonu od Sony Ericssonu. Skorapka zadniho krytu jde u obou telefonu oddelat pouze s vynalozenim vetsi sily, pod ni se ukryva Li-Pol baterie s kapacitou 930 mAh. Po prvnim pohledu si budete myslet ze kapacita je o 1000 mAh vetsi, cislice 1 vsak k informaci o kapacite nepatri. Prumerna vydrz se pri normalnim pouzivani pohybuje okolo tri a pul dne, na druhou stranu musite mit na pameti, ze radio je nejvetsim zroutem energie, presto na jedno nabiti vydrzi telefon prehravat radio az 24 hodin ve sluchatkach a nebo okolo 6 a pul hodiny pres reproduktor. Konstrukce obou pristroju je velmi pevna, vyrobce si dal zalezet a je to poznat. Nemam dale co vytknout, a tak hodnotim na vybornou.
Pohodlna klavesnice a vyrazne podsvetleni Zhruba uprostred celni plochy modelu R300 se nachazi hlavni ovladaci kurzorova klavesa, ktera nabidne z pohotovostniho stavu pristup pro jednotlive smery do prednastavenych sekci. Jednim kliknutim se tak muzete dostat k fotoaparatu, radiu, do telefonniho seznamu nebo do menu zprav. Klavesu lze stisknout velmi lehce, okraj je oproti stredu vyvysen, takze je zakladni ovladani bezchybne. Pogumovany stred navic dokaze potvrzovat volby. Mezi dalsi ovladaci prvky patri stribrne klavesy se sluchatky pro ovladani hovoru, dve kontextove klavesy pod displejem, korekcni klavesa C a tlacitko vyvolavajici menu Me zkratky.
Vecko dokazalo pro klavesnici usporit cely dil, na kterem se pohodlne rozprostrely hlavni ovladaci prvky v cele s kruhovou ovladaci klavesou. Ta nabidne jisty stisk a potvrzovaci stred, smerem nahoru se dostanete k radiu, dolu ke kontaktum, vlevo ke zpravam a na pravy smer si muzete nastavit vlastni zkratku nebo upravit ty stavajici mimo preddefinovaneho radia. Kontextove klavesy, klavesa pro vyvolani vlastniho menu a „cecko“ nejsou nijak ohraniceny a jsou zarovnany s okolnim povrchem, coz znesnadnuje jejich stisknuti poslepu. Alfanumericke klavesy jsou z pevneho plastu, potazene gumou a ovladaji se, i diky velkym rozestupum mezi sloupci klaves, velmi dobre.
Na prvni pohled aktivni displeje, zdani ale klame Ackoliv internetove specifikace hlasaji podporu aktivnich displeju TFT u obou modelu, nejsem si touto polozkou uplne jisty. Pri pohledu ze stran dochazi k vyrazne korekci barev, na primem slunecnim svetle je displej temer necitelny a barvy jsou vybledle. Oba modely se lisi pouze o 0,1" v delce uhlopricky (troufam si tvrdit, ze se jedna o stejny displej, jen u R300 je vice ohranicen cernym rameckem) a shodne podporuji rozliseni 128x160 pixelu s paletou 65 tisic barev.
ÂŽadna bohata multimedia, prehravani videi a MP3 souboru ve velkem nelze kvuli absenci pameÂťovych karet ocekavat. Pismo ma u nekterych voleb malou velikost, systemove hlasky na vice radku se nekdy nelamou po slabikach, ale tak jak to vyjde, napr. (pr-enosu nebo pouz-ivat). Jasne, vysledne tvrzeni pochopime, ale nevypada to profesionalne.
Prostredi zustava pri starem
Pokud jste zvykli na standard nizsi a stredni tridy telefonu Sony Ericsson, necekejte zadne vyrazne zmeny. V pohotovostnim stavu tedy na displeji vidite nahore pas stavovych ikon vcetne indikatoru baterie a sily signalu, pismeno G v levem hornim rohu znaci pritomnost GPRS, zadne pokrocilejsi datove funkce v telefonu nenajdete. Dolni lista zobrazuje popisky kontextovych klaves a potvrzovaciho stredu, o neco vyse se zobrazuje aktualni datum a cas. Hlavni menu je taktez u obou modelu shodne, nabizi matici deviti grafickych neanimovanych ikon, vedle baterie je pri pruchodem menu zobrazovan aktualni cas. Podnabidky jsou pouze textove, plati zde i moznost rychle ciselne volby. Logika umistenych funkci se drzi dlouho zavedeneho standardu, podporovane funkce se deli mezi zabavu a organizacni funkce, svoji ikonu ma dale telefonni seznam, zpravy, vypis volani, nastaveni a internet.
Telefonni seznam je limitovan Telefonni seznam pojme 1000 vicepolozkovych kontaktu, ke kazdemu z nich lze priradit az 5 cisel, e-mailovou adresu, obrazek, vyzvaneni, upozorneni na zpravu, titul, spolecnost, domovni adresu, poznamku a narozeniny, ktere se vsak nepochopitelne nezapisi do kalendare. Celkove se v seznamu muze vyskytnout maximalne 2500 cisel, coz az tak nevadi, pro cilovou skupinu uzivatelu je to takrka nedosazitelna hodnota. Vyhledavani v telefonnim seznamu probiha postupnym zadavanim znaku, volani je umozneno v sitich 900/1800/1900 MHz, tedy i ve vyssim americkem pasmu.
Pro vstup do telefonniho seznamu lze nejrychleji vyuzit prednastavene zkratky pro smer dolu na kurzorove klavese, velmi efektni je take rezim tzv. chytreho hledani, kdy v pohotovostnim stavu zadavate cisla a v zavislosti na nich jsou filtrovany kontakty. Dalsi funkci zrychlujici volani je rychle vytaceni pro devet prednastavenych cisel. U Sony Ericssonu R306 lze navic aktivovat prijeti hovoru otevrenim vecka (jmeno volajiciho se zobrazuje na externim displeji) a polozeni hovoru zaklapnutim pristroje. Hlasitost lze korigovat bocnim tlacitkem, maximalni hodnota je pro hlucne prostredi plne dostacujici. U telefonnich funkci mi chybi snad jen moznost pokrocileho filtrovani hovoru. Ano, muzete si vybrat skupiny lidi, ktere se vam dovolaji, vyber se vsak omezil na volajici jen mimo telefonni seznam. Aby se vam ale nedovolalo pouze urcene cislo, to nastavit nelze. Radia od Sony Ericssonu dokazi vyzvanet melodii MID, souborem MP3 i nahravkou z radia.
Zpravy lze tridit do kategorii a pak je filtrovat Pri psani zprav se na displej vmestna az sedm radku textu, pro cteni je jich vyhrazeno pet. Pri zadavani znaku je mozno vyuzit prediktivni napovedy slovniku Zi. Vzdy 20 znaku pred koncem zpravy jste upozorneni postupnym odecitanim, podporovany jsou i dlouhe zpravy nebo dorucenky. Prichozi zpravy se ukladaji do interni pameti a pro prehlednost je lze tridit do nekolika kategorii, v zavislosti na kterych lze zpravy filtrovat. Odezva textoveho editoru je bezproblemova, vytvaret lze klasicke SMS, EMS s vlozenymi animacemi, jednoduchymi melodiemi a obrazky, plnohodnotne multimedialni zpravy a hlasove zpravy, coz jsou ve sve podstate MMS s nahranym hlasem. Pri psani lze vypnout diakritiku, takze zpravy nejsou zkracovany. E-mailovy klient je vysadou vybavenejsich pristroju a proto zde chybi.
Pameti neni nazbyt Organizacni funkce jsou zastoupeny az peti na sobe nezavislymi budiky, u kterych lze nastavit i opakovani ve vybranych dnech. Kalendar disponuje mesicnimi, tydennimi a dennimi nahledy, vikendy jsou v nahledu barevne odliseny. Ukoly poslouzi pro tvorbu seznamu „co nesmim zapomenout“, na jejich splneni je mozno nastavit i upozorneni. Praktickou funkci splni hlavne poznamky, cokoliv potrebujete zaznamenat napisete do telefonu jako poznamku, kterou muzete pozdeji nechat zobrazit na displeji v pohotovostnim rezimu. Easovac a stopky snad ani netreba vysvetlovat, kalkulacka je pouze jednoducha. Spravce souboru tridi prehledne podporovane typy souboru do slozek, to co neni podporovano se nachazi v sekci jine. Oba pristroje podporuji pripojeni pres USB kabel jako Mass Storage (pro spojeni s PC nejsou potreba zadne ovladace), cast z 8MB pameti (u R306i pouze 6MB) poslouzi jako flash disk, musime pocitat i s mistem zabranym prednastavenymi soubory, ktere nelze odstranit.
Nahravani z radia v ruznych formatech O podporu AM se prekvapive nestara telefon, nybrz jiz zminene handsfree, s jinymi sluchatky jej nenaladite. Menu radia zobrazuje aktualni naladenou frekvenci a cislo stanice v hornim rohu. Pri prvnim vyhledani jich telefon ulozi az 20, bohuzel pouze podle frekvence, prejmenovat je musite vy sami. Vybrane tri stanice si muzete ulozit pro klavesy rychle volby, u modelu R306 muzete navic prechazet mezi vsemi naladenymi stanicemi pomoci klaves < a > z celniho panelu. Oba pristroje nabidnou pro prehravani i reproduktory, po jejich spusteni tak konecne zjistite, k cemu slouzi klavesa pod tlacitky na korekci hlasitosti. Jedna se o prvek, ktery prepina mezi koncertnim zvukem (pro skladby) a vyraznym zvukem (lepsi pro mluvene slovo, hraje vice nahlas). Pri jinem nastaveni mohou byt basy ze skladeb prebuzene, naopak dobre kvality lze docilit pri Vyraznem zvuku, pokud skladba postrada tvrde basy a hraje jen kytara a jemne bubny. S radiem lze experimentovat, semtam se ale i pri kvalitnim signalu setkate se sumy na pozadi. Hlavnim tahakem telefonu s indexem R je radio. To muze hrat pouze s pripojenymi sluchatky, ktera slouzi jako antena. Uz na prvni pohled zaujme masivni konektor s popisem AM/FM. Obe „eRka“ se skutecne dokazi naladit i na frekvenci AM, v tomto pasmu jsem bohuzel nasel jen tri sumici stanice, stredni vlny budou vyuzivany spise u rozsahlejsich zemi dale na vychod.
ukazkove nahravky:
R300 se musi spokojit se souborem ADP pro lepsi kvalitu (ktery se v telefonu tvari necekane jako WAV), horsi kvalita je prezentovana souborem AMR . Nahrana skladba (cast skladby) muze byt samozrejme prirazena k vyzvaneni i jako melodie zpravy, radio dokaze ve zvoleny cas i budit, nezapomente ale nechat zapojena sluchatka, jinak se bude ozyvat standardni melodie. Jsem zvykly poslouchat hudbu pri ruznych nastaveni ekvalizeru, to jsem u radia postradal.
Foti kazdy jinak
Z pohledu fotoaparatu je na tom lepe model R306 se svym 1,3 Mpix fotoaparatem, ktery dokaze natacet i jednoduche videosekvence s moznosti ozvuceni (mikrofon muzete vypnout). R300 nabidne pouze VGA fotoaparat s kvalitou tak akorat pro MMS zpravy, nic vic s momentkami neudelate. U veckoveho modelu je kvalita preci jenom lepsi, ale nemohu se ubranit dojmu, ze foÂťak je zde jen tak „do poctu“. Do menu zabavy vyrobce zaradil zaznam zvuku, Java hry a funkci TrackID pro zjisteni podobnosti o nahranem uryvku skladby, ktery se odesle na vzdaleny server a obratem dorazi informace o skladbe a jejim interpretovi. Jonny Crash does TEXAS je gameska pro zkraceni dlouhe chvile, kdy z dela vystrelujete kaskadera Jonnyho a ten plni zadane ukoly. Hra znama jiz od modelu W800i, QuadraPop, je u vecka R306 nahrazena hrou Mah Jong Quest. Dalsi hry lze samozrejme doinstalovat. ukazkove fotografie:
Dira na trhu? Sony Ericsson R300 a R306 byly po sve premiere urceny vyhradne pro indicky trh a malokdo mohl predpokladat, ze se s nimi setkame i u nas. Rozvojove trhy jsou tim pravym mistem, kde muze Sony Ericsson ocekavat velke prodeje, u nas, kde jsme zvykli na pameÂťove karty, prehravani videi a hudby tato radia moc nezapusobi. Za dobu testovani mi vice padl do oka model R300, protoze nabidne plynule ovladani, slusnou klavesnici a stridmy design s hlinikovym krytem. Model R306 je zase pomalejsi, ale nabidne stereoreproduktor, 1,3 Mpix fotoaparat, nataceni videa, pohodlnou klavesnici a externi informacni displej. Obou modelum bych take shodne vytknul nemoznost prehravani radia bez pripojenych sluchatek a nemoznost nastaveni ekvalizeru. Je tedy jen na zakaznicich, zdali se z radio-telefonu stanou prodejni hity nebo upadnou v zapomneni, svou roli sehraje i nizka cena.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. |
< Předch. | Další > |
---|