" />
Swiss manager Pro - švýcarský nůž utočí i na Satio (recenze) | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Čtvrtek, 28. leden 2010
Asi nejlepší správce spuštěných aplikací pro chytré telefony je opět v kurzu, tentokrát ve verzi pro S60 páté edice. Jak vypadá švýcarský nůž v praxi?



Swiss Manager od vývojářské společnosti Cellphonesoft musí velmi dobře znát každý (minulý či aktuální) uživatel Symbianu UIQ3 na telefonech M600i, P990i, W950i, W960i či P1i. Zavírat spuštěné aplikace, sledovat volné prostředky systému, uvolňovat RAM a v neposledním případě také procházet skryté disky a složky - to byly více než vítané funkce. Aplikace se nyní dočkala i svého přepracování na Symbian S60, tedy konkrétně si ji ukážeme na modelu Satio. Čím ho obohatí a co mi naopak u aplikace chybí?

Scr000204~0.jpg Scr000206.jpg Scr000207.jpg Scr000209.jpg Scr000208~0.jpg Scr000227.jpg Scr000226.jpg    

Po instalaci aplikace a jejím úspěšném zaregistrování máte před sebou silný nástroj pro správu telefonu, který dělí svou činnost do tří záložek. Jen dodám, že je aplikace v angličtině, přesto není problém ani, u angličtiny neznalých, pochopit, co která volba znamená. V první záložce se nacházejí Programy, v různých složkách můžete procházet, spouštět nebo ukončovat programy na pozadí, popř. i ty skryté. Protože ale ve většině případů nevíte, co která aplikace dělá, raději bych se do vypínání náhodných aplikací nepouštěl. Přes Swiss Manager také můžete zapínat vestavěné či doinstalované aplikace, takže máte vše po ruce v jednom uživatelském rozhraní. Pokud se vám u Satia nechce nic hledat hluboko v podnabídkách, jednoduše si sjedete jednotný seznam a najdete co potřebujete. Pokud je daná aplikace (tím myslím i dílčí část systému, např. Média, Kalendář, Průvodce Wi-Fi, apod.) spuštěna, je za ní uvedeno, jakou část operační paměti si pro sebe zabírá. Pro ještě rychlejší vyřizování potřebných věcí je zde i složka posledních spuštěných aplikací.

Scr000213.jpg Scr000215.jpg Scr000216.jpg Scr000217.jpg Scr000218.jpg Scr000219.jpg Scr000220.jpg

Stiskem klávesy Function vyvoláte nabídku, kde je možno ukončit vybranou aplikaci, všechny najednou, popřípadě pročistit paměť. U každé aplikace je možno individuálně nastavit, zdali se má ukončit v případě čištění paměti, popř. ji můžete přidat do složky oblíbených aplikací. Vpravo dole se pak zobrazuje aktuální volná operační paměť, po jejím stisku se zobrazí tabulka s nejdůležitějšími systémovými informacemi. Hlídat si aktuální RAM byl problém hlavně u Symbianu UIQ3, pro mě je hlavní předností ikona rychlého přístupu k aplikaci, která defaultně zobrazuje aktuální čas,využití paměti RAM, procesoru, disku či kapacitu baterie. Snažil jsem se najít takové místo, aby ikona ve všech možných nabídkách nezavázela, nakonec jsem ji umístil těsne pod záložku zkratek, nebo chcete-li, téměř přesně nad položkou Zábava v hlavním menu. I když si ji můžete personalizovat takřka podle vašich představ (včetně formátu ikony, počtu indikátorů či použitých barev), díky úpravám, které Sony Ericsson v systému provedl nebude ikona na ploše průhledná, jako v jiných zobrazeních. Po jejím stisku se zobrazí kontextové menu, kde můžete pročistit paměť, spustit oblíbené aplikace nebo procházet naposledy spuštěné.

Scr000222.jpg Scr000221.jpg Scr000223.jpg Scr000225.jpg Scr000229.jpg Scr000228.jpg Scr000230.jpg

Druhou záložkou je položka System. Nic jiného, než ne zcela přesné shrnutí systému v kostce, od ní nečekejte. Třeba u použitého ARM procesoru je uvedeno 206MHz, přičemž bezpečně víme o tom, že je procesor taktován na frekvenci 600MHz. Ve složce Features se dovíte i takové věci, že Satio podporuje ekvalizér nebo QWERTY klávesnici, systémově to asi podporováno bude, jen ta implementace chybí. Nemůže chybět ani přehled všech pamětí s volným místem, paměť RAM nebo aktuální nepřetržitá doba provozu telefonu bez vypnutí. Poslední záložkou je správce souborů, ve kterém si můžete prohlédnout disky C (interní paměť), Z (ROM), E (paměťová karta) nebo D (IRam). Upozorňuji, že je systém na paměti ROM (read-only memory), takže můžete systémové soubory maximálně zkopírovat na kartu a prohlédnout, žádné zpětné nahrávání do disku Z není možné. Každopádně si myslím, že se jedná o velmi slušnou alternativu k defaultnímu správci souborů.

Celkově jsem s aplikací spokojen. Dokáže uvolnit paměť RAM několika jednoduchými kroky, vy jen zvolíte vyčištění paměti a ona se o to postará na pozadí. Měl bych ale jedinou výtku, pokud by SwissManager nahradil defaultního správce spuštěných aplikací, ke kterému se dostanete dlouhým stisknutím prostřední klávesy, byl by přístup k aplikaci ještě více zjednodušen. Umí to i HandyTaskman, takže je podle mě škoda, že tuto možnost vývojáři nevzali v potaz. Každopádně si můžete na webu vývojáře stáhnout trial verzi na vyzkoušení, za plnou verzi pak zaplatíte 20 USD, tedy v přepočtu 370 Kč, což za takový program rozhodně není přemrštěná cena.


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: CooperG Datum: 2010-01-28 18:05:00
Dobrá recenze, ale těch 206 MHz ukazuje i X-plore.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >