" />

Vážení čtenáři SEMania.cz, web byl po osmi letech provozu zakonzervován a již nebudou přidávány nové články. Nicméně web bude nadále funkční a můžete tak stále čerpat z obsáhle databáze informací o produktech Sony Ericsson.

Jak jistě víte, nové telefony jsou nově na trh uváděny pouze pod značkou Sony, proto došlo k rozhodnutí na tomto webu dále nepokračovat.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nás četli a také všem autorům, kteří pro vás psali.

Část redaktorů pokračuje ve své tvorbě a s jejich články se můžete setkávat na webech Xperia.cz, SonyMania.cz, SmartMania.cz, MobilMania.cz a dalších.

 Vaše SEMania.cz

 

Bleskovky (tip na bleskovku)
Na úplný závěr roku zde máme jednu příjemnou zprávu - do nabídky našich operátorů se od ledna dostane další komunikátor řady XPERIA. Konkrétně se jedná o model XPERIA Ray, který od začátku příštího roku najdete v nabídce operátora O2. Doufám, že postupný návrat telefonů Sony Ericsson (a do budoucna již jen Sony) bude pokračovat i příští rok. Kvalitou na to tyto přístroje rozhodně mají.
Podle očekávání ještě do konce roku uvolnil FXP (FreeXperiaTeam) nový Android ICS pro Sony Ericsson XPERIA Arc. Nová ROM prozatím ještě není ve finálním stavu a nehodí se pro běžné použití, brzy by ale měla být plně funkční a schopná nasazení. Jindy bychom možná po této zprávě jásali a slavili. Tentokrát je ale uvolnění testovací verze velmi tiché - Sony Ericsson vzal FXP vítr z plachet, sám oficiálně uvolnil testovací ROM pro trojici komunikátorů XPERIA a po několika dnech usilovné práci komunity jsou již tyto ROM vhodné na běžné použití.
Včera byl po trochu delší odmlce certifikován další necustomizovaný firmware pro komunikátory Sony Ericsson letošního roku. Jsem rád, že Sony Ericsson pouze nevyčkává na příchod ICS a i do té doby se snaží svým zákazníkům poskytnout maximální možnou podporu. Sám jsem zvědav, jestli se bude jednat o další vylepšení stávajícího Androidu 2.3.4 (označení by tomu napovídalo) nebo výrobce posune své telefony ještě o stupínek výše na Android 2.3.5, což ale nepovažuji za moc reálné.
Galerie
Upravujeme nové telefony bez otevřeného operačního systému - Cedar, Elm, Hazel a Zylo | Tisk |  Email
Sdílení:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Jozef Cmar   
Sobota, 26. únor 2011
Hloupé telefony ustupují ze slávy a pokud je to pořádně vidět v nabídce některého z výrobců, pak jednoznačně u Sony Ericssonu. Ten kdysi hloupým telefonům dominoval, nyní se ale zaměřuje na smartphony a komunikátory, zatímco telefony bez otevřeného operačního systému jej nechávají relativně chladným. Vše se samozřejmě ještě může změnit, zatím to ale vypadá, že vývoj se v tomto směru výrazně zpomalil. Stávající telefony ale patří k velmi dobře vybaveným a rozhodně mají své fanoušky a spokojené majitele. Ti si navíc mohou i nejnovější telefony upravovat podobně, jako tomu byly zvyklí dříve u starších telefonů. Dnes si ukážeme některé z úprav, které na nových modelech výborně fungují.
0~5.JPG 40~43.JPG 9~125.JPG 1~116.JPG


Sony Ericsson sice hloupé telefony na první pohled příliš neinovoval, mnohem více úsilí ale věnoval dostatečně kvalitnímu zabezpečení svých telefonů před úpravami firmwaru a souborového systému. Naštěstí komunita je v této oblasti vždy o krok napřed a ačkoliv už úpravy nejsou tak pohodlné, jako dříve s programem A2Uploader, stále mají běžnému uživateli co nabídnout a jejich použití určitě doporučuji, pokud vám na vašem telefonu cokoliv nevyhovuje. Hned na úvod upozorním, že program na nahrávání upravených souborů vás graficky příliš neoslní, na druhou stranu nabízí výbornou kompatibilitu a je plně funkční a to je pro nás a úpravy našich telefonů rozhodující. Většina lidí v poslední době upravuje spíše komunikátory s operačním systémem Android, osobně mi to ale přijde docela škoda.

Například Sony Ericsson Cedar představuje skvěle vybavený telefon za výbornou cenu a pokud se upraví například systémová grafika a struktura menu, máme v ruce výborný telefon za skutečně rozumné peníze a navíc s velmi atraktivním menu. Stačí pak dodat několik volně dostupných Java aplikací a máme zde přístroj, který by bez problémů splnil nároky většiny současných uživatelů. Přijde mi trochu škoda, že programová výbava telefonů Sony Ericsson není na vyšší úrovni, na stranu druhou ale málokdo z výrobců to vůbec dotáhnul v tomto směru tak daleko, jako právě Sony Ericsson. Dnes se krátce podíváme na to, jak lze v názvu článku zmíněné telefony upravit po stránce funkcí i grafiky a posunout je opět o něco dál.



V poslední době sám používám téměř pouze smartphony a hloupé telefony už svým způsobem jdou mimo mě. Osobně to ale u mě vůbec není dáno tím, že bych potřeboval používat komplexní aplikace nebo měl na telefon vysoké nároky. Spíše jsem si jen zvykl na ovládání pomocí QWERTY klávesnice a Sony Ericsson bohužel v současnosti (ani nikdy v minulosti) nenabízel zařízení bez otevřeného operačního systému, které by plnohodnotnou klávesnicí disponovalo. Občas ale na kratší či delší dobu používám nějaký telefon na testování a právě u modelu Hazel jsem v poslední době hodně aktivně zkoušel, jak moc se dá s telefonem vyhrát. Nutno uznat, že jsem byl nakonec s chodem přístroje naprosto spokojený a pokud by někdy v budoucnu Sony Ericsson do svých telefonů QWERTY klávesnici implementoval, téměř jistě bych se stal majitelem podobného zařízení. Mým favoritem je z novinek model XPERIA Pro právě kvůli hardwarové klávesnici, na kterou zkrátka nedám dopustit a kterou při práci používám prakticky neustále k vyřizování zpráv všeho druhu a také záznamu poznámek. O QWERTY klávesnici ale dnešek nebude, chci projít jednotlivé úpravy, které jsem v posledních týdnech testoval právě na Sony Ericssonu Hazel.

Java aplikace
- ač to říkám nerad, kvalitní Java aplikace se v poslední době naprosto ztrácí a to jak z pohledu zájmu uživatelů, tak i přirozeně zájmu vývojářů. Je to ale logické, komplexní aplikace se lépe tvoří na telefony s otevřeným operačním systémem a také uživatelé těchto telefonů častěji nakupují nové věci. Pokud se programováním živíte, logicky se snažíte vytvářet aplikace pro co největší spektrum mobilních telefonů, myšleno z pohledu počtu telefonů, které jsou mezi uživateli v oběhu. Nové kvalitní aplikace se tak logicky vytrácí, už z dřívějška ale existuje mnoho kvalitních aplikací. Připomeňme například internetový prohlížeč Opera Mini, kvalitní slovníky od Utisoft nebo třeba turistickou navigaci TrekBuddy. Každá z těchto aplikací sama o sobě umí telefonu přidat užitečnou funkci, kterou zde standardně nenajdete. To jsou hlavní důvody, proč se těmto aplikacím na našem webu snažím dělat aspoň nějakou reklamu.

Úprava systému
- stejně jako jsou na ústupu Java aplikace na tom jsou i modifikace samotného firmwaru. V poslední době se objevuje zanedbatelné množství kvalitních návodů a co mě mrzí nejvíce, úplně vymizely komplexní balíčky, které dříve změnily třeba celý vzhled telefonu. Spoustu jich najdeme na Topse.ru, už menší množství z nich ale je určené pro nové modely. Také komunita na se-nse.net se snaží vydávat nové věci (a právě zde v poslední době většinou čerpám inspiraci), vše je ale soustředěné kolem malého množství uživatelů. I přes složitější aplikaci úprav toho ale i v současnosti na nové modely je dost. Můžete si kompletně změnit strukturu menu jak z pohledu grafiky, tak i co se týká funkčnosti jednotlivých ikon. Můžete si změnit fonty, upravit rozložení úvodní obrazovky nebo třeba změnit funkci kontextových kláves. V poslední době je pak velmi oblíbené komplexní změna systémové grafiky. Přesto však úpravy na telefony aplikuje stále méně lidí a trochu se bojím, aby se tato oblast brzy úplně nevytratila...

Dnešní článek neměl být žádným komplexním návodem na jednotlivé úpravy ani jsem nechtěl posbírat jednotlivé modifikace do jednoho balíku. Spíše jsem chtěl poukázat na to, že telefony bez otevřeného operačního systému tady stále mají své místo a pokud nemáte na svůj mobilní telefon nějaký specifický požadavek, mohou vám za málo peněz nabídnout hodně muziky. Pokud jste zvyklí si s telefonem hrát a máte už dost všemožných návodů na úpravu operačního systému Android, máte v oblasti hloupých telefonů stále spoustu prostoru pro hledání novinek a tvorbu nových úprav. Většina komunity dávno migrovala právě na chytré telefony všeho druhu, tím spíše je ale potřeba nezapomenout úplně na telefony, které tady s námi jsou už delší dobu. Platforma A200 je zde už spousty let a ještě velmi dlouho bude platit, že většina telefonů Sony Ericsson, které jsou mezi námi, funguje právě na této platformě. Do budoucna se sice dále bude zvyšovat vliv Androidu, já bych ale byl rád, kdyby na SEManii zůstal prostor i pro úpravy hloupých telefonů. Zatím to ale vypadá, že už ani na našem webu nezůstalo moc lidí, kteří by si se svým telefonem byli ochotni hrát.



Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: Skrblík Datum: 2011-03-01 15:58:36
Jožo fakt pls, nevěděl by jsi o nějakym způsobu? :cry
Autor: Skrblík Datum: 2011-02-27 00:54:28
Prosímtě Jožo-jde přes tyhle programy nějak zvýšit kapacita vlastních slov ve slovníku t9? Jestli to umíš, tak jsi můj elm pravděpodobně zahránil před letem z okna. Do jeho t9 se totiž vejde neuvěřitelně málo slov a zadávat furt ty stejná slova dokáže naštvat opravdu nevěřítelně... Děkuju :(
Autor: Joza Datum: 2011-02-26 19:28:41
Nemusí nutně zvýšit funkčnost, ale mohou zvýšit praktičnost, člověk si udělá funkce tak, aby se mu to dobře ovládalo a používání mobilního telefonu pro něj bude pohodlnější. Zrovna Cedar podle mého problémy s konstrukcí nemá, spíše naopak... Ale netuším, jak je na tom po delší době, to přiznávám. Uvidíme co budoucnost...
. Autor: pje Datum: 2011-02-26 17:23:26
Předně, za každou informaci o úpravách A300 a A200 je veliký dík a ty platformy si to zaslouží. Popisované úpravy ale změní pouze vzhled, nezvýší funkčnost a tím i použitelnost, ta visí na HW základu. Právě Cedar tímto trpí nejvíce a je konstrukčně nejfórovější (vím, cena...). Obrovskou šancí je na tradiční platformě postavit něco s Exmorem, aby SE opět fotily způsobem, kterým to umí některé LG a Samsungy - ne barvy, ale ostrost bez šumu je hlavní smysl foťáků v mobilech. GPS chipy a wifi moduly jsou již dost levné a kompaktní, aby nebylo překážkou postavit takto vybavený "hloupý" mobil.
. Autor: pje Datum: 2011-02-26 17:11:51
Jediný problém, který má zjevně původ v marketingové nekompetentnosti manažerů, je ořezaná kombinace důležité funkční výbavy. Když to má kvalitní foťák, nemá to GPS, když to má GPS, nemá to kvalitní foťák... Takový Elm s Hazelem jsou téměř ideální univerzální mobily nebýt odbytého fotoaparátu, což mi vadí. A tak už tři roky čekám na něco, co mi umožní pracovat na kvalitní klávesnici, vidět výsledek na čitelném displeji, používat navigaci s přiměřenou svižností a přesností při pěším pohybu ve městech a terénu, připojit se snadno k wifi HS kdekoli se to nabízí a to vše v decentním a konstrukčně kvalitním provedení... Hazel zatím vypadá nejlépe, ale...

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >