Forum |
Sony Ericsson Aino - dva odlišné světy (recenze) | | Tisk | |
Martin Chroust | |
Středa, 2. prosinec 2009 | |
Reprezentativní výsuvný telefon, který se dokáže rázem změnit na dotykovou multimediální stylovku. Sony Ericsson Aino - telefon dvou tváří![]()
Tiskové fotografie: Hlavní klady: - kvalitní dotykový displej s jemným rastrem Hlavní zápory: - nevyužitá plocha displeje
Ještě než začnete číst:
Vzpomínám si na produktové představení, kde se poprvé objevil model Aino. Všichni jásali, že má Sony Ericsson první "hloupý" dotykový přístroj, ale jen do té doby, než vyšlo na povrch, že má i klávesnici, a že displej je dotykový tak napůl. Naše testování ukázalo, že Aino v sobě jakoby skrývá dva zcela odlišné světy. Oba jsou v provozu a oba jednají nezávisle na sobě. Seznamte se se Sony Ericssonem Aino.
Prohlídka nového světa
Velký nevyužitý prostor
Hlavní menu nabídne 12 grafických ikon, každá z nich prošla znatelným faceliftem, takže vypadají jinak než u předešlých zařízení. Jejich zobrazení se může změnit v závislosti na rozvržení hlavní nabídky i na použitém flashovém schématu. Podnabídky jsou samozřejmě textové s možností číselné volby, jen tentokrát se vám na displej vejde jedenáct řádků, což mnohdy stačí na zobrazení všech voleb. Pohyb v nabídkách je svižný, zobrazování a přechody plynulé, drží se zavedeného standardu. Je škoda, že Sony Ericsson využil nabídnutého prostoru, takže i z přiložených screenů hned poznáte, že tu a tam by se něco hodilo přidat nebo aspoň využít k něčemu jinému. Psaní zpráv a volání Psaní zpráv se přesunulo do jednotného editoru, na displeji k dispozici hned jedenáct řádků textu, takže můžete na jednom displeji vidět část jedné zprávy a zhruba polovinu druhé. Psát můžete standardním způsobem nebo pomocí prediktivního slovníku T9. Můžete využít funkci kopírovat/vložit nebo do něj přidávat vlastní slova, to bude potřeba, protože některá základní česká slova budou chybět, škoda. Vždy 20 znaků před koncem zprávy začíná odpočítávání zbývajících znaků. Pro snadnější přidání objektů do zpráv je připraven spodní řádek ikon, umí zprávu obohatit o videa, obrázky, fotky, zvuky, nahrávky a animace, pokud jej použijete automaticky konvertuje zprávu na MMS. Doručené zprávy je možno zobrazit ve formě konverzace, tu bych zde využil jako nikdy jindy, velký displej k tomu přímo vybízí. Jak jistě zjišťujete, stále se bavíme o známých věcech, v menu zpráv je však novinkou aplikace Facebook. Kdysi bývala ve formě Java aplikace, dnes je již Sony Ericssonem přímo integrovaná do systému. O možnosti jejího umístění na pozadí jsem se již zmiňoval.
Telefonní seznam nabídne opět standardní kapacitu jednoho tisíce záznamů a až 7000 přidaných položek. Ke každému kontaktu lze přidat hned sedm čísel, tři e-maily, webovou adresu, vlastní vyzvánění a melodii zprávy nebo hlasový příkaz. Chybět nemohou ani kontaktní informace domů či do práce, poznámky nebo narozeniny, které můžete hned zapsat do kalendáře i s vybráním připomenutí. Pokud kontaktu přidáte obrázek, budete se zobrazovat přímo v telefonním seznamu vedle telefonního čísla. Na displeji v tu chvíli uvidíte až 10 kontaktů. Volat můžete z telefonního seznamu, přes rychlou volbu dlouhým podržením kláves 1-9, nebo chytrým vytáčením z pohotovostního zobrazení, kdy jsou kontakty uložené v telefonu filtrovány na základě vámi zadaných číslic. Organizujeme si svůj čas Model Aino nabídne opět slušně zvládnuté organizační funkce. Začneme pěti opakovanými budíky, z nichž může každý vyzvánět jinou melodií. Pokud pomineme seznam nainstalovaných aplikacích, o kterých si povíme dále, určitě vás zaujme položka Media Home. Jedná se o aplikaci, přes kterou můžete automaticky stahovat nová média z počítačové aplikace Media Go přes Wi-Fi. I přes veškerou snahu se mi však nepodařilo multimédia sesynchronizovat, chyba však byla možná na straně mé Wi-Fi sítě. Záložka Přenos souborů mapuje všechny vámi stažené soubory z internetu, je takový mobilní správce stahování. Správce souborů přehledně dělí soubory na ty v telefonu, na paměťové kartě nebo v poslední záložce zobrazuje všechny soubory najednou. Kalendář a úkoly nedoznaly oproti předchůdcům žádných změn, stejně tak poznámky, které můžete opět zobrazit v pohotovostním režimu. Kalkulačku, časovač nebo stopky netřeba dále představovat, opět se jen budete divit, kolik místa zůstalo žalostně nevyužito. Naopak oceňuji funkci světlo, kterou v telefonech už tak často nevídáme, přisvětlení fotoaparátu může svítit trvale, na 1 minutu nebo poblikávat sekvenci SOS. Nechybí ani možnost vzdálené synchronizace.
Zmínil jsem již položku Přenos souborů, která spolupracuje s internetovým prohlížečem NetFront, který Sony Ericsson používá ve svých hloupých telefonech již řadu let. Pokud však z prohlížeče vyjedete, stránka se ztratí, takže ji budete muset načíst znovu. To bude doufám v novém firmwarovém updatu opraveno. Samozřejmě ještě existuje další varianta v podobě Opery mini 5, která je vlastně jedinou aplikací, u které využijete dotykového ovládání i při vysunuté klávesnici. Má to ale také háček, telefon je detekován jako plně dotykový, takže nerozpozná hardwarové ovládací klávesy. Aby toho nebyl málo, tak v Opeře napíšete mezeru stále křížkem, zatímco je nově převedena na klávesu s nulou. Se stabilitou Wi-Fi připojení jsem neměl žádné problémy, připojení bylo vždy stabilní a bez výpadků. Pokud nejste v jejím dosahu, budete moci k připojení k internetu využít jak GPRS, EDGE, tak i UMTS s HSDPA.
Mezi předinstalovanými aplikacemi nalezneme mimo již zmíněného Bluetooth robota a Facebooku také aplikaci Wisepilot, ta ovšem, stejně jako vestavěné Google Maps, stahuje aktuální mapové podklady z internetu. Přesto však nejsou souřadnice určovány ze souřadnic BTS stanic, ale díky vestavěnému čipu aGPS. V nabídce aplikací dále nechybí klient YouTube, PhotoMate na úpravu vyfocených snímků, Music Quiz, která čerpá vzorky skladeb z těch, které máte uloženy v telefonu, nebo AccuWeather. Novinkou je vzdálené ovládání konzole PlayStation 3, při prvním připojení je vyžadována registrace, po jejím dokončení se s herní konzolí můžete bezdrátově spojit. Pokud jste herními nadšenci, můžete si dokonce pořídit Aino a PlayStation 3 zároveň. V nastavení a sekci zabezpečení ještě nalezneme mobilní antivirus F-Secure, jeho používání je však omezeno pouze na 30 dní, poté si musíte zakoupit plnou licenci. Multimédiální smršť Hned ze začátku recenze jsem zmiňoval práci s multimédii v zavřeném stavu, nic vám však nebrání přehrávat hudbu a videa i v při vysunuté klávesnici. Sekce Média sdružuje dohromady všechny soubory hudby, videa, obrázky a hry. Hudební přehrávač nabídne přehledné uživatelské rozhraní, zobrazuje název skladby a jméno interpreta, nastavit můžete i růžné skiny přehrávače nebo změnit nastavení ekvalizéru či zapnout rozšířené stereo. Hudební přehrávač jde samozřejmě minimalizovat na pozadí, k poslechu můžete připojit dodávané bluetooth handsfree MH-100, které může "parkovat" v dodávané dokovací stanici, ze které se může nabíjet současně s telefonem. Hudební reprodukce je na dobré úrovni, stále mi však přijde, že nejhlasitěji hrají kabelová sluchátka. Fotografie jsou řazeny opět podle měsíce pořízení do jakýchsi alb, mezi hrami nalezneme tituly Crazy Penguin a nestárnoucí QuadraPop. V nabídce dále nechybí rádio nebo TrackID pro zjištění podrobností o přehrávané skladbě.
Osm megapixelů bez vyvážení bílé I když je čočka 8,1 Mpix fotoaparátu umístěna na zadním krytu, lze
fotit pouze v zavřeném stavu. Pokud se budete pokoušet fotit v otevřeném stavu, telefon vás názorně upozorní, že jej musíte zasunout. Fotit můžeme přímo tapnutím na displej
(scéna se zaostří a telefon vyfotí) nebo fotografickou klávesou známou
z telefonů řady C (první úroveň zaostření, na domáčknutí se vytvoří
snímek). Fotoaparát nabídne velké možnosti nastavení, čekat můžeme
automatickou detekci tváří, 7
přednastavených scén (mezi jinými např. dokument, sníh a pláž nebo
krajina), nastavení blesku, časovače, samotného rozlišení (3,6,7 a 8
Mpix v poměru stran 4:3 pro standardní monitory, Full HD, tedy
1920x1080 pro širokoúhlé obrazovky a televize) nebo geotagging. Pomocí
funkce PhotoFix lze dodatečně upravit základní vlastnosti obrázků
jediným tapnutím na displej, upravená fotka se uloží jako kopie
originálu, který zůstane nedotčen. Natáčení videa je možné provést opět
dedikovanou klávesou nebo lépe pomocí symbolů play, pause a stop na displeji
telefonu. Natáčet lze ve třech formátech: nHD (640 x 352 pixelů) pro
širokoúhlé displeje, VGA a pro MMS zprávy. Nastavit lze také
přisvětlení, noční režim, natáčení se zvukem či bez, časovač nebo
obrazový stabilizér. Je opravdu škoda, že nakonec chybí vyvážení bílé, i když se o něm v prototypové fázi mluvilo. Jak hodnotním kvalitu fotografií? Při denním světle jsou snímky více než povedené, výhrady nemám ani k ostrosti nebo věrnosti barev. Povedly se i ostré přechody mezi světlem a stínem. Nejvýše postaveným zástupcem řady Enerteinment Unlimited je Satio, avšak troufám si tvrdit, že po fotografické stránce mu může stát Aino téměř po boku, byť úplně nedosazuje jeho fotografických kvalit. Balík všech snímků (43 MB) v plném rozlišení stahujte zde. Testování modelu Aino mi trvalo zatím nejdelší dobu. Nejde o to sepsat funkce, ale objektivně zhodnotit a udělat si vlastní názor, což mi zabralo asi nejvíce času. Testovaný model mě úplně nepřesvědčil, je zde hodně nedodělávek, nedomyšlených funkcí a polovičatých řešení, až to vypadá, že si Sony Ericsson dělá živnou půdu pro nástupce, který všechny neduhy opraví a my budeme spokojeni. Jeden zápor za všechny bych vytknul, řešení polodotykového displeje není ideální, pokud by zde však byla cena o pár tisícovek nižší, mohl by z něj být velmi úspěšný přístroj. Abych nebyl jen kritický, v portfoliu Sony Ericssonu nenajdete hloupý telefon s větším displejem, navíc dokáže dobře fotit, natáčet VGA video, připojit se k internetu přes Wi-Fi nebo UMTS s HSPDA či propojit s PlayStation 3. K tomu všemu si přehledně zorganizujete multimédia (i s využitím programu MediaGo), využijete potenciálu GoogleMaps nebo zahrajete 3D Java hry. Nastínil jsem klady a zápory, pro každého je však důležitější něco jiného, pokud uvažujete o koupi Aina, zajděte do kamenného obchodu a rozhodně jej vyzkoušejte. Pokud vám bude sedět, máte vyhráno, pokud ne, můžete se podívat po jiných přístrojích v rámci portfolia Sony Ericssonu, i za méně peněz někdy můžete dostat více. Fotogalerii Sony Ericssonu Aino naleznete pohromadě zde, screenshoty displejů naleznete v této galerii. Obsah základního balení: - Sony Ericsson Aino
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. |
< Předch. | Další > |
---|